Skocz do zawartości

Pobór prądu przez CA


M@riusz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, mam pytanko czy mierzył ktoś może pobór prądu przez instalację CA w aucie ? Ewentualnie przez pojedyńcze wzmacniacze? Bo zakupiłem miernik cęgowy z możliwością pomiaru prądu stałego i jakieś głupoty mi wychodzą, jeśli ktoś badał to napiszcie jakie mieliście pobory, na jakich wzmakach i czym mierzyliście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Znaczy miernik miałem ustawiony na 40A, przy głośności 20 pomiar pokazywał tak ok 02.00 czyli jakieś 2 ampery oczywiście jest to średni pomiar bo cały czas pomiar skakał ale można przyjąć że taka była średnia. Na maksymalnej głośności pomiar oscylował w okolicach 4A a maksymalnie po uderzeniach basu wzrastał do 8A. Zapewne miernik coś pierdzieli, tylko jak go teraz sprawdzić żeby określić czy miernik jest walnięty czy ja kijowo pomierzyłem... Choć cęgi się zakłada na przewód i tyle, za wiele sknocić tu nie można.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce strzelic gafy, ale na pewno na piecu jest prad staly na zasilaniu ? Napiecie na pewno jest "stale" (12-14V) Mi sie zdaje, ze mozesz sprobowac na AC i zobaczyc co pokaze pomiar.. Na moje oko, to to beda blizej nie okreslone przebiegi, ale raczej nie stale..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ache, z tego co czytałem przed zakupem miernika to w aucie jest prąd stały dlatego ten miernik musiałek kupić a nie jakiś inny, tańszy bo nawet cęgowe za 30 pln mają pomiar prądu zmiennego a do auta trzeba z pomiarem stałym. Zacząłem się zastanawiać czy napewno miałem pomiar na DC ustawiony ale raczej tak bo jest domyślnie ustawiony na DC a nie przełączałem na AC aczkolwiek to też muszę sprawdzić bo nie pamiętam teraz. Choć gdyby był na AC przełączony to pokazałby jakiś pomiar ? Raczej nie powinien. Jutro posprawdzam i dam wam znać jak to wygląda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Unity są bardzo dobre sam mam taki miernik cęgowy i kilka innych unita. Szczerze to prąd za szybko skacze w takiej instalacji i taki miernik jest dobry gdy wciśniesz tą funkcję MAX którą masz nad wyświetlaczem i wtedy ,,złapie" Ci największy zaindukowany prąd w cęgach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu Ty też ...strzeliłeś :hyhy: . Jeśli chodzi o ścisłość ( przy mocnych "depnięciach" szczególnie) w tym kablu popłynie prąd ...zmienny ( wartości ) . W gniazdku masz prąd ...przemienny i tam zmienia się (przemienia) zarówno wartośc jak i zwrot (kierunek) płynącego prądu.

Nie mam pojęcia jak "obsługiwać" taki miernik i jakoś nigdy nie miałem potrzeby mierzyć :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja moze dodam pare groszy...ostatnio kupilem miernik cegowy za 30zl :hyhy: mniejsza o to...na tym mierniku moge mierzyc tylko i wylacznie prad zmienny(czyli AC)...na poczatku (jak przyszla paczka)probowalem zmierzyc ile moj wzmak domowy pobiera amper :hyhy: otoz na wyswietlaczu nic sie nie pojawilo...po jakims czasie poszedlem do auta gdzie chcialem zmierzyc ile ampe pobiera moj sprzet...i wynik sie pojawil :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniazdku masz prąd ...przemienny i tam zmienia się (przemienia) zarówno wartośc jak i zwrot (kierunek) płynącego prądu.

 

Kierunek przepływu to raczej zawsze będzie taki sam , czyli od źródła do odbiornika, czy to prąd zmienny czy stały.

 

Jeżeli już coś ma się zmieniać przy prądzie zmiennym to amplituda i faza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gniazdku masz prąd ...przemienny i tam zmienia się (przemienia) zarówno wartośc jak i zwrot (kierunek) płynącego prądu.

 

Kierunek przepływu to raczej zawsze będzie taki sam , czyli od źródła do odbiornika, czy to prąd zmienny czy stały.

 

Jeżeli już coś ma się zmieniać przy prądzie zmiennym to amplituda i faza.

Tak dla ścisłości to :

1) Prąd nie płynie do odbiornika tylko przez :hyhy: ;

2) Jak tak sobie usiadłem i policzyłem to okazało się że elektrownia nie pobiera ode mnie pieniędzy za dostarczony prąd (tzn. przepływające wolne elektrony) gdyż ja cały czas korzystam z tych samych własnych :hyhy: . Oni pobierają opłatę za to, że moje prywatne elektrony pchają i ciągną :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwrot

Wzmacniacz samochodowy to typowy odbiornik przystosowany do zasilania napięciem czy tam prądem stałym ( precyzyjniej ...pulsacyjnym, zmieniającym wartość ( w granicach zdrowego rozsądku :D ) ale nie ...ZWROT. Dla porównania proponuje sobie prześledzic taką np. żarówkę, gdybyś zasilił ją sinusoidą o czestotliwości dajmy na to 2-5 Hz zauważyłbyś jak się rozjaśnia i ściemnia :hyhy: analogizując silnik kręciłby się... w prawo-lewo dochodząc do momentu całkowitego ...zatrzymania :hyhy: .

Com napisał...napisałem, jestem w stanie udowodnić Tobie , że (rozważamy "prąd w gniazdku" czyli tzw. przemysłową sinusoidę :D ) uzbrajając się w odpowiednie oprzyrządowanie "wyczaimy" tam wartości minus max , plus max jak i ...zerowe stany :hyhy: .

 

Miedzy innymi z tego zagadnienia powstała słynna wartość moc RMS :D to nic innego jak...próba odzwierciedlenia równowartości przebiegu sinus do wartości ...prądu stałego .

Temat nie o tym na moje oko taki wzmacniacz powinien ciągać w maxach prąd zblizony do ...wartości jego bezpiecznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Prąd nie płynie do odbiornika tylko przez :hyhy: ;

 

Skoro kierunek przepływu prądu jest od źródła do odbiornika to i przez odbiornik przepłynie, bo przecież się nie zatrzyma.

Inaczej ...

Kiedyś jakiś ignorant wymyślił sobie, że "prąd płynie od plusa do minusa".

Potem naukowiec sprawdził, że jedyne co się przemieszcza to wolne elektrony i to od minusa do plusa.

Ale ponieważ ignorant był wcześniej i miał większą siłę przebicia nadal dzieci karmi się takimi bzdurami.

Na tej samej zasadzie co ktoś kiedyś powiedział i napisał że "wytłumienie zwiększa objętość skrzyni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania proponuje sobie prześledzic taką np. żarówkę, gdybyś zasilił ją sinusoidą o czestotliwości dajmy na to 2-5 Hz zauważyłbyś jak się rozjaśnia i ściemnia :hyhy: analogizując silnik kręciłby się... w prawo-lewo dochodząc do momentu całkowitego ...zatrzymania :hyhy: .

 

obawiam się, że Twoje "analogizowanie" niewiele ma wspólnego z prawdą.

 

1) jak ma się żarówka - liniowy odbiornik rezystancyjny ma się do silnika indukcyjnego (bo nie prądu stałego, skoro chcesz go w ramach doświadczenia zasilać sinusoidą)

 

2)jak się ma zmiana częstotliwości wirowania pola elektromagnetycznego do zmiany kierunku wirowania tego pola??

 

Jedyne z czym można się zgodzić to faktycznie jak podasz 0Hz to silni nie ruszy, tylko będzie się grzał.

 

... ale nie o tym ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania proponuje sobie prześledzic taką np. żarówkę, gdybyś zasilił ją sinusoidą o czestotliwości dajmy na to 2-5 Hz zauważyłbyś jak się rozjaśnia i ściemnia :hyhy: analogizując silnik kręciłby się... w prawo-lewo dochodząc do momentu całkowitego ...zatrzymania :hyhy: .

 

obawiam się, że Twoje "analogizowanie" niewiele ma wspólnego z prawdą.

 

1) jak ma się żarówka - liniowy odbiornik rezystancyjny ma się do silnika indukcyjnego (bo nie prądu stałego, skoro chcesz go w ramach doświadczenia zasilać sinusoidą)

 

2)jak się ma zmiana częstotliwości wirowania pola elektromagnetycznego do zmiany kierunku wirowania tego pola??

 

Jedyne z czym można się zgodzić to faktycznie jak podasz 0Hz to silni nie ruszy, tylko będzie się grzał.

 

... ale nie o tym ten temat.

 

Lapiesz mnie pan za słówka moje "analogizowanie" miało "zobrazować" istotę..rozważań .

Doskonale wiesz co chciałem przekazać ... przy rozważaniu SINUSOIDY nie miałem na myśli "prędkości" jej zmian (czestotliwość) Twoje oko jest na tyle bezwładne, że nie zauważa zmian przy czestotliwości 50 Hz dlatego przyjałem wartość 2- 5 Hz ( żarzenie zarówki).

NIE MA SINUSOIDY O CZĘSTOTLIWOŚCI ZERO !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob pomiar przy odtwarzaniu sinusa. Ja u siebie zapuscilem 1kHz i miernikiem alphatec ( chyba tak to się pisze..niechce mi się zgodzić do garażu żeby sprawdzić dokładny model :hyhy: :hyhy: dobilem do ok 85A na wszystkie wzmakiem i resztę sprzętu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż mnie krew zalewa jakie tutaj niektórzy bzdury wypisują!

 

Pomijając kwestie, że w aucie mamy instalacje napięcia zmiennego... (w stanie ustalonym napięcie jest stałe, przy zmianie obciążeń napięcie będzie się zmieniało bo akumulator i alternator mają swoje rezystancje wewnętrzne na których zawsze będzie występował spadek napięcia. Idealnego napięcia stałego nie będzie nigdy, ale nazywanie nazywanie instalacji w aucie instalacją napięcia zmiennego jest poprawne aczkolwiek niepotrzebnie przesadzone.

 

Jeśli chodzi o ścisłość ( przy mocnych "depnięciach" szczególnie) w tym kablu popłynie prąd ...zmienny ( wartości ) . W gniazdku masz prąd ...przemienny i tam zmienia się (przemienia) zarówno wartośc jak i zwrot (kierunek) płynącego prądu.

Słuszna uwaga!

 

Kierunek przepływu to raczej zawsze będzie taki sam , czyli od źródła do odbiornika, czy to prąd zmienny czy stały.

Kierunek prądu w jednym przewodzie będzie skierowany do odbiornika, w drugim do źródła zasilania, po przejściu sinusoidy przez zero sytuacja się zmieni i tak w kółko.

 

Co innego "kierunek przepływu energii", jeśli obciążenie jest rezystancyjne to będzie od źródła do odbiornika, jeśli cos fi jest różne od 1 to energia czynna "płynie" do odbiornika a moc bierna "wraca" do źródła.

 

Jeżeli już coś ma się zmieniać przy prądzie zmiennym to amplituda i faza.

I tak i nie, bo jeśli obciążenie jest rezystancyjne (cos fi = 1) to zmiana wartości prądu płynącego przez odbiornik będzie proporcjonalna do napięcia w danej chwili, faza będzie równa 0 w dowolnym momencie!

Przy obciążeniu o charakterze indukcyjnym (cos fi <1 indukcyjny) lub pojemnościowym (cos fi <1 pojemnościowy) również zmiana wartości prądu płynącego przez odbiornik będzie proporcjonalna do napięcia w danej chwili, faza również jest ciągle stała i określona przez cos fi.

Zmiana prądu w funkcji napięcia zależeć będzie też od tego, jaka jest charakterystyka rezystancji odbiornika.

 

1) jak ma się żarówka - liniowy odbiornik rezystancyjny

Żarówka nie jest odbiornikiem liniowym! Gdyby była takim odbiornikiem to musiałbyć wymieniać żarówkę co sekundę!

 

analogizując silnik kręciłby się... w prawo-lewo dochodząc do momentu całkowitego ...zatrzymania

Jaki silnik? Prądu stałego, synchroniczny, asynchroniczny?

 

jak ma się żarówka - liniowy odbiornik rezystancyjny ma się do silnika indukcyjnego

Przy tak małej częstotliwości silnik asynchroniczny będzie się obracał, żarówka będzie świeciła ale istnieje ryzyko przepalenia.

 

jak się ma zmiana częstotliwości wirowania pola elektromagnetycznego do zmiany kierunku wirowania tego pola??

Bezsensowne pytanie, to prąd elektryczny płynący przez przewodnik powoduje powstanie wokół tego przewodu pola e.m., to jak to pole się zmienia zależy od zmiany natężenia prądu płynącego w przewodzie i kierunku prądu (reguła prawej dłoni jakby ktoś nie pamiętał z gimnazjum/liceum).

Jest taka zasada, to przyczyna wywołuje skutek a nie skutek przyczynę.

 

Jedyne z czym można się zgodzić to faktycznie jak podasz 0Hz to silni nie ruszy, tylko będzie się grzał.
NIE MA SINUSOIDY O CZĘSTOTLIWOŚCI ZERO !!!!

 

 

 

A problem z pomiarem prądu bierze się najprawdopodobniej z tąd, że muzyka ma charakter impulsowy i takie samo jest chwilowe zapotrzebowanie wzmacniacza w prąd.

Druga sprawa to częstotliwość próbkowania miernika, wynosząca 2-3 próbki na sekundę.

Do pomiaru prądu najlepszy byłby oscyloskop mierzący spadek napięcia na rezystorze o bardzo małej wartości wpiętym szeregowo w zasilanie (w tym przypadku na rezystorze 0,1ohm (chyba mniejszych wartości nie ma w handlu) przy 20A spadek napięcia wyniesie 2V co jest niedopuszczalne, należałoby połączyć równolegle 10 takich rezystorów i spadek napięcia spadnie do 0,2V/20A). Aby przeliczyć napięcie na prąd należy skorzystać z prawa Oma I=U/R czyli np. spadek napięcia wynosi 0,12V a rezystor ma wartość 0,01ohm to prąd wynosi 0,12/0,01 = 12A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A problem z pomiarem prądu bierze się najprawdopodobniej z tąd, że muzyka ma charakter impulsowy i takie samo jest chwilowe zapotrzebowanie wzmacniacza w prąd.

Druga sprawa to częstotliwość próbkowania miernika, wynosząca 2-3 próbki na sekundę.

lord_wiader, nie mogłeś wcześniej tego napisać jak zastanawiałem się jaki miernik kupić ?? :] I 160PLN znowu w plecy :D Niestety narazie nie mogłem zmierzyć przy konkretnej częstotliwości bo plik cue mi nie paca do płytki Focala z częstotliwościami i nie mogłem zgrać tego :D Ale na alledrogo zamówiłem 5 płytek do testowania audio, jak przyjdą to zmierzę jeszcze raz.

 

Dzięki wszystkim za dyskusje nawet jak do mojego konkretnego tematu nic nie wnosi bo zawsze przy takiej dyskusji można się czegoś ciekawego dowiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...