Skocz do zawartości

Dyskusja na temat cen skrzynek...


cooler
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Swoja droga jest to kolejna nic nie wnoszaca dyskusja jak ta o matach , kady ma swoje zdanie i idzie w zaparte w dodatku dyskusja sie przedluza bo jednak usiasc przy piwie i porozmawiac to jedno a meczyc sie w probe przelania w pismie swoich mysli to drugie

 

Profesjonalisci niech robia porzadne skrzynki za 200zł , amatorzy niech robia porzadne skrzynki za 100zł , a skrzynki z allegro olejmy i ok , kiedys zamowilem skrzynie od zomera w sumie miala pojemnosc okolo 40litrow przednia scianka 40mm reszta 20mm zwykle gniazdo do kabli niezly material skrzynia bardzo solidna zaplacilem 140zł i to uwazam tak konczac w tym temacie zxa dobra cene , mi sie oplacilo i jemu skoro ja zbudowal a nic nie mozna bylo jej zarzucic , podczas remontu slurzyla jako stolek , stolik , drabina lerzla na gruzie a pozniej moczone bylu w niej pedzle zostala przecieta na pol po wielkich meczarniasch pila reczna i nic sie nie rozwarstawialo :hyhy::P

 

[ Dodano: 2010-02-11, 23:41 ]

sanders156, frez też robisz?

 

Raz tak raz nie , od klienta zalerzy :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś w Was robi pod koniec pomiar takiej skrzynki?

 

Producent zazwyczaj podaje rodzaj, objętość, strojenie obudowy, ale nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne, w innej aplikacji głośnik może grać dużo lepiej.

 

Profesjonalny "stolarz" skrzynek:

-wygrzeje głośnik

-zmierzy jego parametry

-zasymuluje obudowę

-zbuduje skrzynię

-pomierzy głośnik (pomiar bliskiego pola, impedancja suba, ew. pomiar tunelu BR)

 

Coś takiego można nazwać profesjonalnym podejściem do tematu, a robienie samej skrzynki to żadna filozofia, trzeba mieć sprzęt i umiejętności.

 

Jak ktoś pracuje za grosze to jego strata, ja 2 razy napitoliłem się za "grosze" i do dzisiaj żałuję, że nie sypnąłem wyższej kwoty.

 

Nie widziałem na tym forum nikogo, kto chociaż raz zweryfikowałby efekty swojej pracy, szkoda (chodzi mi o pomiary skrzyni, które powinien dostać klient aby był w pełni zadowolony i potwierdziłoby jakość naszej roboty).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalny "stolarz" skrzynek:

-wygrzeje głośnik

-zmierzy jego parametry

-zasymuluje obudowę

-zbuduje skrzynię

-pomierzy głośnik (pomiar bliskiego pola, impedancja suba, ew. pomiar tunelu BR)

 

 

Nie zebym sie czepial ale jestem ciekawy czy robicie to wszystko gdy klient zamowi ta skrzynke za 200zł jezeli tak to malo bierzecie za te skrzynie , powaznie !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+-->

(ruSki )
A czy ktoś w Was robi pod koniec pomiar takiej skrzynki?

 

Jak sie ma czym to sie robi : )

Skompletowanie takiego sprzętu to koszt max 200zł' date=' w 100zł da się wyrobić. Do pomiaru parametrów wystarczy odpowiednia karta dźwiękowa i kilka rezystorów.

 

Nie zebym sie czepial ale jestem ciekawy czy robicie to wszystko gdy klient zamowi ta skrzynke za 200zł jezeli tak to malo bierzecie za te skrzynie ' date=' powaznie ![/quote']

Dlatego gdy jedziesz do poważnego zakładu CarAudio, to robią Ci subwoofer nie za 100, 200 tylko za 500zł. Powtarzam, profesjonalny.

Oczywiście często to sztuka dla sztuki ale prosty pomiar pomaga zweryfikować czy skrzynia nie została źle zrobiona (w przypadku BR źle zestrojona).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sanders156 napisał/a:

Nie zebym sie czepial ale jestem ciekawy czy robicie to wszystko gdy klient zamowi ta skrzynke za 200zł jezeli tak to malo bierzecie za te skrzynie , powaznie !

 

Dlatego gdy jedziesz do poważnego zakładu CarAudio, to robią Ci subwoofer nie za 100, 200 tylko za 500zł. Powtarzam, profesjonalny.

Oczywiście często to sztuka dla sztuki ale prosty pomiar pomaga zweryfikować czy skrzynia nie została źle zrobiona (w przypadku BR źle zestrojona).

 

Ok rozumiem nie miewam takich kaprysow jak wydanie 500zl na skrzynie wiec nawet sobie nie zdawalem sprawy ze te profesjonalne zaklady sie w to bawia w taki sposob co nie zmienia faktu ze wtedy skrzynia jest duzo drozsza niz nawet 200zł , prawda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ktoś w Was robi pod koniec pomiar takiej skrzynki?

 

Producent zazwyczaj podaje rodzaj, objętość, strojenie obudowy, ale nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne, w innej aplikacji głośnik może grać dużo lepiej.

 

Profesjonalny "stolarz" skrzynek:

-wygrzeje głośnik

-zmierzy jego parametry

-zasymuluje obudowę

-zbuduje skrzynię

-pomierzy głośnik (pomiar bliskiego pola, impedancja suba, ew. pomiar tunelu BR)

 

Coś takiego można nazwać profesjonalnym podejściem do tematu, a robienie samej skrzynki to żadna filozofia, trzeba mieć sprzęt i umiejętności.

 

Jak ktoś pracuje za grosze to jego strata, ja 2 razy napitoliłem się za "grosze" i do dzisiaj żałuję, że nie sypnąłem wyższej kwoty.

Brawo .

Jestem pełen szacunku i wiedzy jaką posiadasz tym bardziej, że w opisie masz bardzo młody wiek.

Tak, tak prawidłowo powinno się robić subwoofer-y ale koszt wtedy jest dość duży.

W związku z tym aby obniżyć koszta, które są niepotrzebnie generowane należało by na tydzień lub dwa "wypożyczyć" klientowi skrzynię zamkniętą aby sam sobie wygrzał głośnik.

Już pisałem na tym forum w innym wątku, że Aliante było wygrzewane już w fabryce i po wygrzaniu dla każdego głośnika mierzone były parametry indywidualnie (klient otrzymywał notę katalogową).

Jak czytacie prasę fachową i testy zawsze przed testowaniem głośników niskotonowych mierzone są parametry TS głośników i ..... nigdy nie są one zgodne z danymi producenta :rotfl: .

Należało by przy tym jeszcze wspomnieć o jednej ważnej rzeczy.

Każdy sprzęt pomiarowy powinien być raz na jakiś czas (zgodny z notą katalogową) kalibrowany gdyż nie trzyma parametrów.

Kalibratory też oczywiście kosztują i to nie mało np. kalibrator do ECM 8000 to kwota około 250 Euro.

Z tego też wynika, że pomiar parametrów przy użyciu wkładki mikrofonowej Panasonic-a jest obarczony zbyt dużym błędem tym bardziej, że nikt takich mikrofonów (a wzasadzie aparatury opartej na nich) nie kalibruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... przyrządy pomiarowe tak jak napisał lord_wiader, to akurat nie jest wielki problem z technicznego punktu widzenia.

Problemem jest pomieszczenie o odpowiedniej akustyce, wygłuszeniu itd gdzie takie pomiary miałyby sens.

 

http://www.audiofil.pl/files/(iV2aoePOrKSt...nsil/komora.jpg

 

Takie coś to już rzecz nieosiągalna prawie dla każdego.

 

Nie popadajmy znowu w takie skrajności :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie... przyrządy pomiarowe tak jak napisał lord_wiader, to akurat nie jest wielki problem z technicznego punktu widzenia.

Problemem jest pomieszczenie o odpowiedniej akustyce, wygłuszeniu itd gdzie takie pomiary miałyby sens.

Nie do końca . Komora pomiarowa przy pomiarach parametrów TS potrzebna jest wyłącznie do pomiaru dynamiki ( i tu też nie jest niezbędna ).

Parametr ten nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o wymiary projektowanej obudowy :rotfl: .

Bardziej jest potrzebna na etapie weryfikacji skonstruowanej skrzyni.

Co do różnic w wynikach pomiarów profesjonalnym sprzętem i "domowym sposobem" to będę mógł o tym napisać na przełomie marca i kwietnia dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałem na tym forum w innym wątku, że Aliante było wygrzewane już w fabryce i po wygrzaniu dla każdego głośnika mierzone były parametry indywidualnie (klient otrzymywał notę katalogową).

Tak robią producenci głośników i wzmacniaczy z wyższej półki: we wzmacniaczach mierzą moc, zniekształcenia nieliniowe, w głośnikach parametry TS i charakterystyki częstotliwościowe (na osi i pod kątami), impedancyjne i fazowe.

 

Każdy sprzęt pomiarowy powinien być raz na jakiś czas (zgodny z notą katalogową) kalibrowany gdyż nie trzyma parametrów.

Prawda, wartość mierzona powinna być porównana ze wzorcem i miernik powinien zostać skalibrowany.

Z tego też wynika, że pomiar parametrów przy użyciu wkładki mikrofonowej Panasonic-a jest obarczony zbyt dużym błędem tym bardziej, że nikt takich mikrofonów (a wzasadzie aparatury opartej na nich) nie kalibruje.

O ile pomiar wielkości elekrycznych, czy nieelektrycznych (temperatura, długość, masa itp) są dość proste do przeprowadzenia, o tyle pomiar dźwięku (drgań powietrza) należy do jednych z trudniejszych pomiarów, bo ciężko tutaj o powtarzalne wzorce i jednakowe warunki pomiaru.

Do hobbystycznych czy amatorskich pomiarów wkładka WM-61A w zupełności wystarczy.

 

Problemem jest pomieszczenie o odpowiedniej akustyce, wygłuszeniu itd gdzie takie pomiary miałyby sens.

Do pomiaru niskich częstotliwości wystarczy pomiar bliskiego pola - mikrofon pomiarowy znajduje się ok 1cm od kopółki przeciwpyłowej głośnika i pozwala to z zadowalającą dokładnością na zdjęcie charakterystyki przetwarzania subwoofera. Podobnie można zrobić z tunelem BR, przez co można dokładnie sprawdzić jak w funkcji częstotliwości pracuje tunel.

 

Jutro dam przykład takiego pomiaru bo zaraz idę spać.

 

 

Zdejmowanie charakterystyk głośnika nie jest zadaniem łatwym, za to pomiar parametrów TS jest banalnie prosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem to pomiary powinno się wykonywać w środowisku w którym subwofeer bedzie pracował czyl w aucie,

mieszkam w Poznaniu - niech mi ktoś powie gdzie można kupić MDF pocięty na wymiar za 30zł - z checią kupie,

jeszcze jedno skrzynke projektuje sie pod konkretny głośnik, a nie na zasadzie 12cali to 30L starczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowi za daleko się zapędzacie z tym króliczkiem

 

Pomiary T/S po wygrzaniu , pomiary po zrobieniu skrzynki , pomiary w aucie .. itd a chłopak chciał tylko kupić obudowę za 100 zł .

 

Jak będzie odpowiedni klient ( $$$) to mogę robić obudowę ze szkła , granitu , marmuru wedle życzenia głośnik siedmiokrotnie wygrzewany i mierzony ... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo:

-wykres impedancji

http://img5.imageshack.us/img5/9169/beztytuu1wy.th.jpg

Widzimy, że piki impedancji poniżej i powyżej strojenia portu mają niemal identyczną wartość. Niepokojące jest silne rozsunięcie wierzchołków i ich duża stromość - tunel pracuje efektywnie w niewielkim zakresie częstotliwości i zaraz będzie to dokładniej pokazane. Obudowa była strojona wg. symulatora na 35Hz i tak też wyszło(strojenie tunelu wypada +- pomiędzy wierzchołkami pików impedancji), teoretycznie głośnik ma w takiej obudowie najbardziej liniowe pasmo przenoszenia. Podczas symulacji punkt F3 wypadał przy ok 42Hz...

-pomiar bliskiego pola:

http://img684.imageshack.us/img684/6799/beztytuu4y.th.jpg

Widać, że funkt F3 wypada ok 10Hz wyżej. Głośnik ma 15", budę 120L, niskie strojenie... wynik pomiaru jest gorszy od oczekiwanego.

Możliwe, że głośnik źle pracuje w tym typie obudowy, EBP~67, więc to taka dolna granica dla obudowy BR, wg. mnie lepiej by wypadł w obudowie zamkniętej ale...

-pomiar portu BassReflex

http://img168.imageshack.us/img168/8374/beztytuu3s.th.jpg

Widać dokładnie, że tunel jest strojony w okolicach 35Hz i pracuje tylko w niewielkim zakresie częstotliwości. Podczas zabawy generatorem wyraźnie czuć kiedy port pracuje. W pomieszczeniu w którym głośnik gra, przy wspomnianych 35Hz i ~51Hz (fala stojąca pomiędzy ścianami) czuć wyraźny wzrost natężenia dźwięku.

 

Charakterystyka wypadkowa to zlepek obu tych charakterystyk.

 

Mówiąc krótko... obudowa jest zestrojona optymalnie, ale lepszym rozwiązaniem byłaby aplikacja w obudowie zamkniętej (uzyskałoby się dużo lepszą liniowość).

Osobiście nie narzekam na tego suba, bo w pokoju ~18m^2 sprawdza się znakomicie mimo dołka w okolicach 40Hz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowi za daleko się zapędzacie z tym króliczkiem

Pomiary T/S po wygrzaniu , pomiary po zrobieniu skrzynki , pomiary w aucie .. itd a chłopak chciał tylko kupić obudowę za 100 zł .

Jak będzie odpowiedni klient ( $$$) to mogę robić obudowę ze szkła , granitu , marmuru wedle życzenia głośnik siedmiokrotnie wygrzewany i mierzony ... :/

W zasadzie to chodzi o to aby każdy miał świadomość jak powinno się robić i skąd mogą wynikać wszystkie różnice w cenie.

Nie namawiam nikogo na siłę aby tak robił. Dobrze jednak aby wiedział z czego ewentualnie rezygnuje i jaki ewentualnie wpływ na grę subwoofer-a może mieć jego decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto ma kasę niech sobie kupi za 200-300 zł fajną gotową skrzynie a jak ktoś jest trochę kumaty to zrobi sobie sam skrzynie z mdfu czy płyty wiórowej i też będzie szczęśliwy.

 

Ja zawsze robię skrzynie po najniższej cenie z płyty wiórowej 22 mm ale z dużą dokładnością ( vikol i wkręty ) itp.

 

Nie sądzę, że przy takich przetwornikach jak Yakuza 12" , RE SR 12, Ravemaster BSW 124 II zobaczył bym różnice w dźwięku jak by to był MDF i super jakości terminal i kabel ..... Daje kabel miedziany OFC 2 x 4 mm2 i jest gites ....

 

Każdy robi jak mu pasuje i nie ma sie co przekabacać :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłosiol, dłuuuugo robiłem z płyty wiórowej i nie narzekałem!

 

Od czasu kiedy mam dostęp do MDFu zmieniłem zdanie...

 

MDF 100 razy lepiej się obrabia i jest bardziej twardy no i na dłuższych płytach sztywniejszy...

 

Więc wiórówka poszła w zapomnienie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłosiol, dłuuuugo robiłem z płyty wiórowej i nie narzekałem!

 

Od czasu kiedy mam dostęp do MDFu zmieniłem zdanie...

 

MDF 100 razy lepiej się obrabia i jest bardziej twardy no i na dłuższych płytach sztywniejszy...

 

Więc wiórówka poszła w zapomnienie....

 

No tak .... tylko, że wiórę kupisz tanio z wycięciem w Castoramie w cenie ... Jak bym mial dostęp do MDFu tanio to też bym go chwalił :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...