Skocz do zawartości

Kondek 1F na kazde 500wat


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na poczatku mojej przygody z CA wiele razy slyszalem o micie/fakcie z tematu 1F=500wat wiec chcialbym zebyscie sie wypowiedzieli jak to z tym jest zeby moze raz a dobrze okreslic co i jak , czy jest to konieczne ,czy te ramy maja jakis sens , czy ta teza posiada jakies racjonalne wytlumaczenie , czy instalacja mocniejsza moze funkcjonowac sprawnie bez kondka lub slabsza z kondkiem moze kulec.....

 

Licze na wasza kreatywnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Na poczatku mojej przygody z CA wiele razy slyszalem o micie/fakcie z tematu 1F=500wat

Jest to tylko mit :zdziwko: choć może być ziarenko prawdy :]

Bo niby jak ktoś może to przewidzieć nie znając naszego zasilania (choć by pojemności akumulatora czy też mocy alternatora)

Po za tym różne klasy wzmacniaczy,różny pobór prądu

czy instalacja mocniejsza moze funkcjonowac sprawnie bez kondka

Owszem,dobrym przykładem są zawody dB Drag

 

lub slabsza z kondkiem moze kulec.....

Może kulec,ktoś kiedyś napisał że kondensator to nie perpetum mobile i tego się trzymajmy.Bez porządnego zasilania nawet nie bawmy się w montaż kondensatora bo w tedy z pewnością na niego wszystko zgonimy a tak być nie powinno.Kondensator ma pomóc! a nie wyeliminować wszystkie spadki napięcia,jedno co trzeba przyznać to świetnie sobie radzi ze stabilizacją napięcia :) ale od razu uprzedzam że nie we wszystkich rodzajach muzyki :zdziwko:

Po za tym że na temat kondensatora było już wiele tematów :zdziwko: to radzę przed zakupem pożyczyć i sprawdzić w swojej instalacji :]

Tylko proszę wystrzegać się hybryd! tak,było na forum,jest coś takiego jak szukajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie dla czego w db konstruktorzy nie korzystaja z kondensatorow ??

Bo by się nie sprawdziły,kondensator czym lepszy tym szybciej odda zmagazynowany ładunek ale przecież znów musi go z kąś pobrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Farad

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kulomb

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amper

http://pl.wikipedia.org/wiki/Amperogodzina

http://pl.wikipedia.org/wiki/Dopasowanie_energetyczne

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wolt

 

Teraz tylko podstawić jednostki poprzeliczać i dojść do sedna :) .

Nie jestem zwolennikiem teoretycznych "pierduł" , praktykuję stosowanie kondensatora-ów ...sprawdzają się ( u mnie, a stosowałem tylko uszy...po "wsłuchaniu się" słychać korzyść :rotfl: i voltomierz).

 

1Ah = 3600 C

(taki średni aku 45 Ah = 162000 culombów) przykładowy kondek 1F przy (rozważaniowych 14V to raptem ...tylko 14 culombów :rotfl: ) a jednak w niektórych przypadkach ...kondzioł przewyższa aku (dlatego sens ma umieszczanie go jak najbliżej urządzenie "pożerającego" nasz cenny prąd.

 

Jedno jest pewne zastosowanie (sprawnie działającego) kondensatora NIGDY nie wyrządzi szkody instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym powiedział tak- na 1kw mozesz sobie wrzucic 0,5F ale takiego prawdziwego, jak szukasz szybkiej muzyki. Przy muleniu to i tak nic nie daje, czas ładowania kondzia jest i tak dłuzszy niz czas oddania wartosci naładowanej. Jakis dance troszke ci utrzyma napiecie, ale zapodając czarne rytmy-czarno to widze :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykładowy kondek 1F przy (rozważaniowych 14V to raptem ...tylko 14 culombów ) a jednak w niektórych przypadkach ...kondzioł przewyższa aku

 

Bo rezystancja wewnętrzna kondensatora jest mniejsza od akumulatora i występują na nim mniejsze spadki napięcia - prawo ohma.

 

Przy muleniu to i tak nic nie daje, czas ładowania kondzia jest i tak dłuzszy niz czas oddania wartosci naładowanej.

Bzdura, szybkość ładowania i rozładowania kondensatora jest identyczna, zależy od stałej czasowej (t=C*R), przy czym stan ustalony można przyjąć po 3-5t (t to tau, stała czasowa). No chyba, że w car audio stosowane są jakieś kondensatory których zasady fizyki nie obowiązują...

Jak kondensator odda część swojego ładunku to przestaje być źródłem napięcia i musi naładować go spowrotem akumulator, układ kondensator-wzmacniacz pobiera więcej prądu i następuje większy spadek napięcia między aku i wzmacniaczem, wszystko jest ze sobą powiązane, na szczęście kondensator podczas częściowego rozładowania bierze silny prąd przez kilka ms (wykres prądu ładowania maleje wykładniczo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensator moze sie pomoc tam, gdzie zdazaja sie bardzo krotkie i intensywne pobory pradu, do tego zawsze troszke wygladzi pulsacje napiecia ktore serwuje mostek prostowniczy z alternatora. A tak poza tym to uwazam to raczej za bajer, ostatni element do dolozenia do instalacji zasilajacej po alternatorze, przewodach i akumulatorze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz mówimy o aku, kondkach itp :hyhy: to ostatnio słyszalem ze aku żelowy nie moze być ogniwem wpiętym w naszą instalacje bo niby jest za wysoki prąd ładowania ... chyba ze jest cos gdzie czegos nie rozumiem :P:D dlatego pisze :) karygodne braki wiedzy uzupełniam :/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zomer1980 napisał/a:

Przy muleniu to i tak nic nie daje, czas ładowania kondzia jest i tak dłuzszy niz czas oddania wartosci naładowanej.

 

Bzdura, szybkość ładowania i rozładowania kondensatora jest identyczna, zależy od stałej czasowej (t=C*R), przy czym stan ustalony można przyjąć po 3-5t (t to tau, stała czasowa). No chyba, że w car audio stosowane są jakieś kondensatory których zasady fizyki nie obowiązują...

Jak kondensator odda część swojego ładunku to przestaje być źródłem napięcia i musi naładować go spowrotem akumulator, układ kondensator-wzmacniacz pobiera więcej prądu i następuje większy spadek napięcia między aku i wzmacniaczem, wszystko jest ze sobą powiązane, na szczęście kondensator podczas częściowego rozładowania bierze silny prąd przez kilka ms (wykres prądu ładowania maleje wykładniczo).

Zle to uzasadniłem.. Wiem o czym mowisz ale mi chodziło nie ogolny czas ładowania kondzia, a czas wykorzystania kondzia przy basie. Przy muzyce z niską czestotliwoscią basu, ten bas jest sporo dłuzszy wiec po chwili kondzio i tak nie wspomaga wzmacniacza bo jest nienaładowany..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz mówimy o aku, kondkach itp :) to ostatnio słyszalem ze aku żelowy nie moze być ogniwem wpiętym w naszą instalacje bo niby jest za wysoki prąd ładowania ... chyba ze jest cos gdzie czegos nie rozumiem :D:/ dlatego pisze :P karygodne braki wiedzy uzupełniam :hyhy:
Wiesz... w DB zawsze uzywaja zela i zawsze laduje go altek...

ALe to mnie tez ciekawi w sumie... Mam 20ah zela i nie widze problemu, nie rozladowuje sie ani nie powoduje rozladowania kwasa. Laduje go altek i ostatnio przypadkowo nawet na nim zakrecilem rozrusznikiem, wiec jest naladowany... :hyhy: Widze ze do profesjonalnych aku Stingera itp. sa specjalne ladowarki.

Ludziska maja mase zelowych i laduja je altkiem przeciez...

To jak to jest definitywnie? Prawidłowo jest miec Kwasa+zel czy nie?

 

Abstrahując od pytania. Dla mnie zel 4AH ze skutera na buforze subów 0,8KW Na GZ 1.2KW@2ohm sprawdzil sie zdecydowanie sensowniej niz kondek Braxa 1F... Ale to kwestia tego o czym pisze LORD i ZOMER.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał na kondensatorze ( teoretycznie na zaciskach pieca czyli tam gdzie powinno :P ) i tak "wyrówna" się do tego najniżej panującego, tak myślę ( tu znaczenie ma DOBRE okablowanie droga, alternator akumulator=:) wzmacniacz).

Jeżeli ktoś słuchał...dynamicznego, skocznego pełnego wahań dynamiki utworu to niech go sobie na spokojnie odsłucha (kilka razy) z kondziołem i bez niego...wskazane jest do tego doświadczenia wyłączyć suba (skupić się na dynamice przodu zakresy 100- 800 Hz). Mała bo mała ale różnica będzie, po kilku odsłuchach "przeprosi się" jego niepotrzebność :hyhy: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wasylwek, ja mogę się założyć, ale jeden warunek, ja przywiozę swój piec, jeśli zauważysz różnicę z kondkiem i bez niego, to oddaję całe swoje audio :rotfl: . Ale raz jeszcze zaznaczam, podłączymy moja alpine, może być u Ciebie :)

 

Na innych piecach się nie zakładam :D Niektóre wzmaki mają fajny dinks w sobie :) Jeśli chcesz wiedzieć co zapraszam na gg

 

Ale generalnie jestem zdania że kondek się przydaje - przy drugim piecyku będzie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punkt widzenia ZAWSZE będzie zależał od punktu siedzenia :rotfl: .

Początkowo u siebie też nie zauważałem różnicy z kondem czy bez zacząłem się denerwować, że niepotrzebnie kasiure na kondzia wydałem jednak ...zacząłem się wsłuchiwać i doszedłem do ... :) .

Głównie mam na myśli szybkie , mocne, dynamiczne "klepnięcie" werbla (które bardzo lubię :) ).

Bez sensu nasze zakładanie ...kolejny raz zaznaczam nawet jeżeli taki kondzior nie ma nic pomóc to na 100% NIE ZROBI SZKODY. Wybór należy do Nas...ja stosuję. :D

 

P.S. ten "mit" , że na każde 500W 1 Farad to mit bo takiemu Firstowi można nawet milion faradów dołożyć i tak nie zagra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez stwierdzam ze kondek pomaga:)

 

mam 2F AIV i duzo podtrzymuje instalacje ale altek i aku kuleja i na to nic kondek nie pomoze:/ u mnie do poprawy instalka

 

pytanie_

 

 

czy aku zel moze pracowac w pozycji poziomej?? jak go poloze na boku np albo na brzuszku :rotfl: nie wyleje sie nic ani nie spieprzy aku? kwasowka musi byc postawiona na NÓzkach :) to wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy aku zel moze pracowac w pozycji poziomej?? jak go poloze na boku np albo na brzuszku nie wyleje sie nic ani nie spieprzy aku?

Na google ciężko poszukać? Szczególnie w temacie po co takie aku powstały.

Mała podpowiedź, najczęściej w terenówkach są stosowane żele :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, jak wiesz to powiedz... ternowka nie lezy na boku cały swoj zywot to i ten zel w niej tez nie lezy...

A może by tak dać coś od siebie i samemu poszukać? Taką wiedzę na pewno dłużej zapamiętasz niż jak ktoś przedstawi Ci gotowca, gwarantuje.

 

Zauważ, że żelówki varty czy centry mają zaciski z 2 stron, od góry i od boku, a więc można je zamontować w dwóch położeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm propo tego linku, wynikałoby ze nie mozna podłaczac aku zelowego do instalacji w aucie gdyż prąd ładowania by zabił nasz aku, jak to jest skoro ładować mozna go ładować prądem 1/10 pojemnosci czyli jak 10Ah to laduje sie go 1A. Jak to w koncu jest ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...