Skocz do zawartości

Jaka tkanina / materiał obiciowy nie tłumiąca dźwięku, a jednocześnie gruba?


nyquist
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry Wszystkim.

Poprzedni właściciel mojego auta wyrąbał (inaczej niestety tego nie da się ująć) w tylnej półce paskudne dziury na głośniki. Mógłbym co prawda wymienić całą półkę, ale pomyślałem, że skoro już się stało... to może warto jednak te otwory zostawić (dla lepszego efektu skrzyni basowej), a tylko je "zamaskować". Dlatego też, otwory zabezpieczyłem metalową siatką i chcę teraz pokryć całą półkę nowym materiałem obiciowym. Tkanina na półkę musi być dość gruba - typu velvet, zamsz, welur, a jednocześnie w jak najmniejszym stopniu tłumić dźwięk. I tu powstaje problem, ponieważ te dwie cechy zazwyczaj nie idą ze sobą w parze... dlatego pomyślałem, że jeżeli jest na to jakieś rozwiązanie, to na pewno znajdę je na tym FORUM :)

Z góry dziękuję za zainteresowani i wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku dziękuje wszystkim za zainteresowanie.

W dniu 2.10.2023 o 09:28, Pemo napisał:

Może jakiś filc?

Filc odpada z oczywistych względów - pochłania dźwięk (często wykorzystywany jest przecież jako materiał tłumiący wewnątrz kolumn), po za tym średnio się nadaje jako materiał wykończeniowy.

W dniu 2.10.2023 o 23:32, khazar napisał:

Kup drugą półkę, a zaoszczędzony czas przeznacz na słuchanie dobrej płyty.

Półkę zdemontowałem łącznie z szeregiem innych elementów wykończenia wnętrza auta, w celu odblokowania podsufitki, w przypadku której musiałem wykonać wymianę poszycia, dlatego pomyślałem, że to dobra okazja do pozbycia się "szpecących" dziur w półce. Nie boję się tego typu roboty, a wręcz pozwala mi ona nawet nieco zregenerować psychikę po pracy no i daje satysfakcję osiągnięcia czegoś własnymi rękoma, czego niestety nie da słuchanie muzyki :) 

W dniu 3.10.2023 o 10:35, Jankus napisał:

Jak to jest sedan to zamiast kombinować z tkaniną możesz dać samą maskownicę głośnikową

Tak - sedan, stary poczciwy Audi 80 :) Chcę zamaskować dziury tkaniną, aby uzyskać efekt wizualny w miarę możliwości zbliżony do oryginalnej półki, właśnie po to, aby pozbyć się "wiochy", której dopuścił się poprzedni właściciel, dlatego maskownicom mówię zdecydowane "nie" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2023 o 03:22, grzeczny_52 napisał:

Widział może Kolega tę tkaninę "na żywo"? Czy jest gruba? Bo ze zdjęć ciężko wywnioskować, ale wydaje mi się, że to chyba raczej typowa cienka tkanina stosowana na maskownice kolumn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gruba tkanina, i wysoka przepuszczalność, to chyba dwa sprzeczne tematy.. Albo tkanina na maskownice kolumn (brokat- czy jak oni to kiedyś nazywali), albo beton pomalowany na "czarno" (filc, itp.), Ewentualnie jak ma znajomek w 80 B4 zwykłe maskownice z siatki, u niego w półce były jakieś magnaty około 200mm średnicy. W jego przypadku "słucha się" V6, a dość fajnie to "gada".. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, jurand87sca napisał:

Gruba tkanina, i wysoka przepuszczalność, to chyba dwa sprzeczne tematy..

Zgadza się, dlatego pomyślałem, że o ile tkanina o takich właściwościach istnieje, to najlepszym miejscem, gdzie ktokolwiek będzie coś na ten temat kojarzył, jest to Forum :)

11 godzin temu, jurand87sca napisał:

Ewentualnie jak ma znajomek w 80 B4 zwykłe maskownice z siatki

6 godzin temu, dan124 napisał:

Wrzucił bym maskownice zgodne z dziurami

Bez urazy, oczywiście jest to kwestią indywidualnego gustu, ale jak dla mnie, taka opcja zdecydowanie odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2023 o 22:03, nyquist napisał:

Widział może Kolega tę tkaninę "na żywo"?

Nie miałem przyjemności.

Zostały mi kawałki tkaniny obiciowej od bassera.

Popatrzyłem przez nią na palącą się żarówkę.

 

Nie powiem, że mnie oślepiło, ale jest niejako przepuszczalna dla światła gdzieś tak w 10 ... 15%.

Niskich tonów nie powinna zbytnio tłumić i jest dość mocna jako obicie tylnej półki.

Testowałem czarną:

https://sklep.basser.pl/pl/7-tkaniny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, grzeczny_52 napisał:

Zostały mi kawałki tkaniny obiciowej od bassera. (...) Niskich tonów nie powinna zbytnio tłumić i jest dość mocna jako obicie tylnej półki.

Dzięki za info. Na foto wygląda ok. Jeżeli nie namierzę nic ciekawszego, to pewnie zaryzykuję zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...