Skocz do zawartości

Łączenie szerokopasmowca z tweeterem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanko😄otóż chciałbym dołączyć tweeter do głośnika szerokopasmowego. 

 

Szerokopasmowy to markaudio alpair 6p

Tweeter Musway mg6.2T

 

Alpair gra do 22khz

Musway od 2khz do 30khz

 

System fabryczny aktywny w lexusie. Potrzebuje dobrać kondesator do tweetera jako że srednie i góra idą jako jeden kanal no i wiadomo, nie chcę uwalic tweetera.

Czy powinienem ustawić tweeter żeby grał gdzieś od ok 18khz tam gdzie powoli alpair ma spadek czy jednak pozwolić żeby się jednocześnie nakladaly na siebie. Ustawic musway np 5khz ? Mam nadzieję , że ten mój slinotok ma sens😄

 

Dzięki 👍

 

Aha czy ktoś używał tych kondensatorów ?

Mundorf evo cap oil

Jantzen superior z cap

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ogólnie to temat na głębszą dyskusję niż na to jaki kondensator powinieneś dać...

 

Schody się zaczynają już przy montażu tego szerokopasmowca- podejrzewam że siedzi w desce rozdzielczej i gra z odbicia. Wykresy pokazane przez Ciebie pokazują przebieg charakterystyki w idealnych warunkach a takich nie masz w samochodzie, ba nie wielu ma je w domu.

 

Następna niewiadoma to jak bardzo system fabryczny ingeruje w sygnał i czy ta ingerencja nie wpływa negatywnie na charakterystykę zamontowanych nie fabrycznych głośników. Skoro system jest aktywny to equalizacja, opóźnienia czasowe czy faza są dostosowane do fabrycznych głośników.

 

Co do tych 30 kHz... nie wydaje mi się abyśmy słyszeli dużo więcej niż 16 kHz, niektórzy może trochę więcej. Innymi słowy tnąc tweeter 18 kHz nawet pierwszym rzędem nie wiele z niego usłyszysz. 

 

Ogólnie sens stosowania tweetera w tym konkretnym przypadku była by tylko jeśli:

-miał byś średniaka, tweeter i zwrotnicę z jednej parafii

-umiesz lub znasz kogoś kto uszyje zwrotnicę na miarę do Twoich głośników

-wypiepszysz fabryczny bałagan i puścisz aktywnie z zewnętrznego procesora+wzmacniacze lub wzmacniacza dsp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

szymin89 dziękuję za odpowiedź.

 

Więc tak: masz rację głośnik srednio-wysoko jest w desce rodzielczej. Czyli odbicie w szybie.

 

Ten zestaw Mark levinson jest bardzo "zamkniety" nie wiem jaka moc wzmacniacza, jak cięte sa głośniki (jest ich bodajże 11 i wzmacniacz 11 kanałowy z dsp). Ktos wymienił glosniki w desce + woofery w drzwiach przednich na audible i był pozytywnie zaskoczony poprawą systemu. Wiem, że taka wymiana to loteria ponieważ nie mam żadnego wpływu na korekcje itp. 

 

Wywalić ten system nie bedzie łatwo, gdzieś czytałem że te audio jest powiazane z innymi systemami w aucie także idę na łatwiznę i chcę wymienic głośniki w desce i woofery w drzwiach.

 

Myślę żeby dobrac kondesator dla cięcia od 5khz i np od 15khz i zobaczyć "nausznie" jak to zagra. 

Czy są jakieś kalkulatory do tego? Ten mysway jest 4ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę uzyskać lepsze brzmienie. Średnica i góra jest słaba wg mnie w fabrycznym systemie. Malo detalu, średnica sucha, liczyłem na więcej po "premium" systemie.

 

A woofery zamówiłem musway mg6.2 tak przy okazji, żeby mieć lepszy kick w drzwiach.

Gorzej będzie jak okaże się, że totalnie rozwalilem system😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki zostają w tych samych miejscach Panowie. Chcę zachować oryginalny wygląd. Także głośnik szerokopasmowy i tweeter idzie w deskę rozdzielcza. Jest dosyć ciasno ale myślę że upcham tam tweeter.

 

165mm basowy idzie w drzwi w miejsce oryginalu. Będę musiał zastosowac adapter mdf i przy okazji chcę troche wygluszyc drzwi mata która mam (noico 80 mil) i trochę okleic tapicerke ponieważ słyszę lekkie hałasy przy glosniejszym odsłuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stecko21 napisał:

Głośniki zostają w tych samych miejscach Panowie. Chcę zachować oryginalny wygląd. Także głośnik szerokopasmowy i tweeter idzie w deskę rozdzielcza. Jest dosyć ciasno ale myślę że upcham tam tweeter.

 

 

O to pytam ,czyli ta sama płaszczyzna i plus minus ta sama odległość

 

Godzinę temu, stecko21 napisał:

Jest opcja awaryjna gdyby tweeter nie wszedł w deskę to myślałem o slupku ale tylko tweeter, średniak zostaje w desce.

 

Tego się obawiałem , nie idź tą drogą 😉 , nawet gdy zdaje się być usłana różami a na jej końcu  kraina szczęśliwości .

Masz wizje , ale nie masz narzędzi do jej realizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego mogę sie spodziewać gdy tweeter będę ciął od ok 5khz? Chcę zamówić kondesatory tylko nie wiem jakie wartości. Chcę spróbować dwa warianty, coś w ok 5khz i 15khz czy to ma jakikolwiek sens? Tweeter gra od 2khz.

 

Zerknąłem na ten sam zestaw musway sg6.2 tylko pasywny i w zwrotnicy jest zamontowany kond 8.2 na tweeter, sugerować sie tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, stecko21 napisał:

Więc będę musiał "upchnąć" tweeter w deske jak oryginal i tyle😄

 

Do tego na tej samej wysokości jak org lub jak obecny tam szerokopasmowiec .

3 godziny temu, stecko21 napisał:

Czego mogę sie spodziewać gdy tweeter będę ciął od ok 5khz? Chcę zamówić kondesatory tylko nie wiem jakie wartości. Chcę spróbować dwa warianty, coś w ok 5khz i 15khz czy to ma jakikolwiek sens? Tweeter gra od 2kh

Zobaczysz to będziesz słyszał . Nikt tu nie jest wróżką , nie wie jak przy takim montażu wypadnie wypadkowa charakterystyka , a do tego co słuchający uzna za "lepsze" . Tweeter dobrze bedzie ciąć wysoko , aby uniknąć wpływu miejsca zabudowy  , a szerokopasmowca ograniczyć od góry , bo to ze może pracować do 20 kHz nie oznacza że musi , a do tego  15 khz z szerokopasmowca i z głośnika wysokotonowego nie jest tym samym co dla mikrofonu ( charakterystyki )

Bezpiecznym miejscem dla podzialu między nimi bedzie 6 do 8 kHz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, nakamichi napisał:

 

Do tego na tej samej wysokości jak org lub jak obecny tam szerokopasmowiec .

Zobaczysz to będziesz słyszał . Nikt tu nie jest wróżką , nie wie jak przy takim montażu wypadnie wypadkowa charakterystyka , a do tego co słuchający uzna za "lepsze" . Tweeter dobrze bedzie ciąć wysoko , aby uniknąć wpływu miejsca zabudowy  , a szerokopasmowca ograniczyć od góry , bo to ze może pracować do 20 kHz nie oznacza że musi , a do tego  15 khz z szerokopasmowca i z głośnika wysokotonowego nie jest tym samym co dla mikrofonu ( charakterystyki )

Bezpiecznym miejscem dla podzialu między nimi bedzie 6 do 8 kHz .

Dzieki 👍

Znalzlem oto taki kalkulator - https://www.diyaudioandvideo.com/Calculator/SpeakerCrossover/ czy bedzie ok?

 

Wg niego powinienem szukac kondka pomiedzy 5 a 7uF. Chyba nawet mam bialego mundorfa evo 6.3uF na testy bedzie ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stecko21 napisał:

Wg niego powinienem szukac kondka pomiedzy 5 a 7uF. Chyba nawet mam bialego mundorfa evo 6.3uF na testy bedzie ok. 

Ale tego juz nie znalazłem

 

4 godziny temu, nakamichi napisał:

a szerokopasmowca ograniczyć od góry , bo to ze może pracować do 20 kHz nie oznacza że musi

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, stecko21 napisał:

Namieszalem trochę😄

 

Czyli patrząc na wykresy wyżej jakie wartości kondesatora dla szerokopasmowca (ciecie na ok 8khz) a jakie dla tweetera (od 8khz) będą zalecane?

Obawiam się , ze nie bardzo orientujesz się co trzeba zrobić . W tym samym kalkulatorze ktory podaleś wpisujesz wartości impedancji i podzial . W wyniku masz układ dwóch głośników i sugerowane wartości elementów , ale kondensator jest 1 😃. Postaraj się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, stecko21 napisał:

patrząc na wykresy wyżej jakie wartości kondesatora dla szerokopasmowca (ciecie na ok 8khz) a jakie dla tweetera (od 8khz) będą zalecane?

Dla jasności, szerokopasmowca od góry tniesz cewką, tweeter od dołu kondkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Raadek napisał:

Dla jasności, szerokopasmowca od góry tniesz cewką, tweeter od dołu kondkiem.

Teraz łapię 😄 Oj podstawy się klaniaja u mnie, wstyd trochę. Ale...

 

Dziś dojechaly szerokopasmowe alpair 6p. Podlaczylem je w miejsce oryginału w desce i tak....

Od oierwszego dźwięku słychać poprawę jakości, jest więcej detalu na średnicy, nie słychać tak sybiliantow, czuć większą swobodę. Jest bardzo fajnie ale jest mega problem. Głośniki graja sporo ciszej niż oryginał. Niestety oryginalne maja większa efektywność. I teraz dźwięk się rozjechal, tzn woofery w drzwiach, tylne drzwi i sub gra za głośno w stosunku do alpair. Zapewne oem glosniki maja pod 90db, obawiam się że z reszta rowniez tak będzie. Niestety jako że to hermetyczny system nie ma żadnych możliwości regulacji/kalibracji. 

Chyba odpuszczam temat i również zwrócę set musway jak dojedzie jako że woofer ma tylko efektywnosc 84db i obawiam się, że po zalozeniu drzwi będą grały za cicho. A ja szukam wooferow które będą trzepaly nogawkami😄

 

Chyba że jest jakiś dobry kick woofer 165mm z wysoką efektywnością >90db ?

 

Z gory dziękuję za dotychczasową pomoc

 

Aha, tweetery nie wejda w deskę , nie ma miejsca. Ledwo male 3.5 calowe szerokopasmowe wchodzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...