Skocz do zawartości

Które filtry działają i jak je dobrze ustawić ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów. No więc tak. Na wzmacniaczu od subwoofera potencjometr LPF jest skręcony na 150 Hz i jest to wartość największa - filtra nie można wyłączyć. Potem jest radio i tutaj domyślnie jest 100 Hz i slope 2 (zakładam, że jest to wartość 12 dB/oct.). LPF w radiu nie można wyłączyć. Jest jeszcze procesor Pioneer DEQ-S1000A2 i tutaj na filtrze dolnoprzepustowym mam 50 Hz 12 db/oct, filtra nie da się wyłączyć, a jedynie slope można ustawić na pass. Teraz głośniki w drzwiach. Na wzmacniaczu przełącznik jest na full, w radiu HPF - off (wartość fabryczna), w procesorze 50 Hz 12 db/oct. Strojenie wykonywał salon CA, radio Sony MEX-GS820BT. Teraz pytanie czy nie mam tu jakiegoś bałaganu, który trzeba by uporządkować ? Mam wątpliwości czy na filtrze górnoprzepustowym w radiu nie powinno być te min. 50/60 Hz i slope 2. Odnoszę takie wrażenie, że przód gra wtedy czyściej niż jak jest na off. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem po co był montowany ten procesor przy tym radiu. To radio ma już prosty equalizer, jakąś namiastkę czasówki i filtry niezbędne do podłączenia pasywnego przodu i suba. Napisz jakie głośniki są zamontowane i jaki subwoofer. 50 Hz dla przednich głośników to raczej za nisko, możesz spróbować na 70 Hz na początek.

Dodatkowo jak jest procesor podpięty pod radio bo radio ma 3 pary wyjść rca a procesor tylko 1 parę wejść.

Edytowane przez przemas1988
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Audio System X200 głośniki i AS R12 w bass refleksie [chyba pierwsza wersja] subwoofer. Podłączenie tak jak Pan napisał. Przewody rca wychodzą z input Pioneera do front output Sony i jeszcze jakoś przez kostkę zdaje się, na YT był gdzieś film z instalacji. Głośniki przednie i subwoofer poprzez rca do procesora. W radiu 2 pary gniazd są wolne. Na przód mogę ustawić 60-63-80 Hz, nie mam 70 Hz do wyboru. Potrzebna mi informacja jak pominąć filtry w procesorze, aby działały te z radia Sony. Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy przełączam się na źródle w HPF z off na 50/60/80/100/120 Hz słyszę wyraźną różnicę zupełnie tak jakby filtr normalnie działał. Jak przełączam HPF w Pioneerze to nie słyszę różnicy lub jest ona bardzo słabo słyszalna. Całkiem odwrotnie jest przy subwooferze - LPF w radiu nie reaguje razem z innymi ustawieniami suba, w procesorze to wszystko działa. Nie rozumiem tego. Do procesora mam podłączone przednie głośniki w drzwiach plus subwoofer, tweetery są zasilane z radia, bo tak chciałem. Korekcja czasowa działa tutaj i tutaj. Mogę wyłączyć ją w procesorze i korzystać z tej w Sony lub odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz podpięty procesor pod 1 parę rca z radia(np. przednie) to tylko na tym wyjściu będzie działać filtr z radia. Czyli mając podpięte pod przód   włączając hpf odcinasz niskie tony i na przednie głośniki i na suba. Lpf na suba w radiu nic nie da bo nic pod to wyjście radia nie jest podłączone. Wywal ten procesor bo nie wnosi on nic pożytecznego do tej instalacji. On ma sens tylko przy fabrycznych radiach albo przy niefabrycznych z 1 parą rca. Ty masz w radiu 3 pary i do tego komplet filtrów. Nie wiem co za warsztat ca to stroił ale odwalił fuszerkę montując ten procesor przy tym radiu.

Czyli to ten procesor zasila bezpośrednio subwoofer? Czy jest dla niego jakiś wzmacniacz? Jeśli procesor to jest to zły pomysł. On ma moc porównywalną z radiem samochodowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Czy equalizery w drogich procesorach też tak dziwnie działają jak w tym Pionku ? Chodzi o to, że jak daję przykładowo +2 dB dla jakiejś wybranej częstotliwości w radiu to różnica jest większa niż gdybym w radiu ustawił wszystko na flat, a +2 dB dałbym w korektorze procesora dla tej częstotliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.07.2023 o 08:50, lukasz89 napisał:

Subwoofer zasila wzmacniacz CO-650.1D. Nie bardzo rozumiem dlaczego HPF na źródle miałby mi odcinać niskie tony też na subwoofer. Może Pan to wyjaśnić ?

Masz podpięty procesor pod jedną parę RCA. Wyjaśniało by to dlaczego regulacja suba odbywa się tylko w procesorze, który podaje sygnał dalej do wzmacniacza subwoofera. 

Nie rozumiem tylko dlaczego tweetery są zasilane z radia a woofery z procesora. Miało by to sens gdyby woofery i subwoofer były zasilone z wzmacniacza 3 lub 4 kanałowego aktywnie i brakło by kanałów dla tweeterów, w tym przypadku jest to po prostu bez sensu.

Podłącz tweetery pod pioneera, puść je aktywnie i zgraj z wooferami. Nie będziesz musiał mieszać ustawieniami w dwóch urządzeniach. Jak nie czujesz się na siłach aby postawić system aktywnie to zostaw zwrotnice dla tweeterów.

2 godziny temu, lukasz89 napisał:

Czy equalizery w drogich procesorach też tak dziwnie działają jak w tym Pionku ? Chodzi o to, że jak daję przykładowo +2 dB dla jakiejś wybranej częstotliwości w radiu to różnica jest większa niż gdybym w radiu ustawił wszystko na flat, a +2 dB dałbym w korektorze procesora dla tej częstotliwości.

W radiu i procesorze są podane wartości w dB czy tylko liczby? Pioneer ma regulację co 0,1 dB a radio co 1 dB.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woofery są zasilane wzmacniaczem dwukanałowym, subwoofer monoblokiem. Ten procesor ma wbudowany wzmacniacz, ale takiej samej klasy jak zwykłe radio Pioneer czy jakiekolwiek inne radio, nie wiem maksymalnie 20W RMS na kanał ? Niby ten Soniak miał mieć ok. 45W RMS. Do aktywnego systemu potrzebowałbym więc jeszcze jeden wzmacniacz dwukanałowy ? W sumie leży gdzieś w szufladzie AB i kable też się jakieś znajdą, ale czy będzie jakaś różnica jak się to zbuduje ? Teraz to jest tak porobione, że jak wyłączę jeden woofer to razem z nim przestaje grać i tweeter czyli cała jedna strona na przodzie, oprócz suba i tyłu, który pozostał fabryczny. W EQ tu i tu są dB, a to nie chodzi o ten współczynnik Q ? Może są inne tu i tu i dlatego czuć różnicę w działaniu. Nie wiem, nie znam się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...