Skocz do zawartości

Zniekształcenia z tweeterów


Rekomendowane odpowiedzi

A zapytam, z czystej ciekawości:

Ktoś, kiedyś z kolegów miał okazję z takich przetworników coxial 4" zdejmować charakterystyki impedancyjne, on-axis?

Może zwyczajnie, to co się dzieje w tym przypadku u kolegi ProstokątnyKebab, to syndrom TTTM? 

 

TTTM = ten typ tak ma


PS. Bo takie 4" to jak "baba, która nie ma orgazmów" ... niby żyje, ale nie wie po co  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, problem udało się rozwiązać. Bawiłem się jeszcze tą alpiną 9835 i okazało się, że w trybie 3 way nie muszę ustawiać zwrotnicy na 6.3khz. Otóż nawet ustawienie 1khz/-6dB powoduje, że z głośników nie wydobywają się absolutnie żadne zniekształcenia w żadnym utworze. Mogę katować volume prawie pod sufit, a głośniki grają f e n o m e n a l n i e. Akurat mam podłączone Morel Tempo Ultra 402. I oczywiście mówiąc fenomenalnie trzeba wziąć poprawkę na to, że to głośniki 10cm. I nie ma co ich porównywać do odseparowanych 16tek, bo te są wiele rzędów lepsze. Ale jak na coaxialne 10tki to ich gra zwala z nóg.

 

Próbowałem potem też ustawić na alpine 178bt 200hz/-24dB ale to ustawienie niestety nic nie daje. Także tak to wygląda. Przy moim stanie wiedzy podejrzewam, że po prostu jakieś częstotliwości poniżej 1khz muszą dostawać się na tweeter przez zwrotnicę, mimo że nie powinny, a on próbując je odtworzyć przy wyższych poziomach dostaje ataku padaczki. Taka jest moja teoria. Pozostaje tylko kwestia jak temu zaradzic, bo jednak same midwoofery mimo wszystko potrafią zejść do 100hz nawet i odtwarzają je zupełnie bezproblemowo i czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że to cięcie jest za wysokie jak dla tego głośnika, aczkolwiek mi chodziło o samą jakość. Bardziej o to, że ten głośnik jest w stanie zagrać głośno, czysto, w rozsądnym stopniu wiernie i wystarczająco szczegółowo. I ponownie zaznaczyłem, że za punkt odniesienia uznaję inne głośniki coaxialne typu 10cm, a nie 16cm zestawy odseparowane. A względem takich tanich Mac audio, piździngów itp różnica jest kosmiczna. Zupełnie inna gra.

 

Oczywiście 1kHz/6dB to jest ofc filtr HPF, a nie LPF. Żeby nie było wątpliwości.

 

Co w dalszym ciągu nie odpowiada na pytanie w jaki sposób rozwiązać ten problem. Zawsze mogę podjąć się zestrojenia tego w całości aktywnie, ale to w ostatecznosci. Wolałbym znaleźć inne rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeśli na zwrotnicy Morel MXR250i, nie zagrało to poprawnie, a jest tam 2200/12, to trzeba spróbować czegoś innego.

 

Moja propozycja (oczywiście, aby dobrać optymalnie wartości, to warto zrobić pomiary przetworników):

- usunąć oryginalny elektrolit który siedzi na Tw,

- spróbować zrobić tam 12db na 8,2uF Mcap + 0,2mH 0,4mm ok. 1ohm.

- nie dawaj przypadkiem żadnych Jatzenów. Mcap w swojej cenie jest całkiem poprawny.

 

Tymczasem Wf nie ścinać filtrem DP, to maleństwo powinno sobie dobrze  poradzić w paśmie, które zabierzemy z Tw.

Od dołu, żeby nie obciążać subpasmem tych 4 cali, zostaw to 100/12 z elektroniki, możesz później trenować inne cięcia.

 

Pewnie ktoś poda inne propozycje. Mnie takie wartości przyszły nocą do głowy :wink: .


Potrenuj polaryzację na Tw i wybierz taką, która zagra dla Ciebie poprawniej.


Mała errata.

Dopatrzyłem się, że w zestawie Morel Tempo Ultra 402 nie jest jednak elektrolit, lecz jakiś czarniutki rulonik, jakby MKP.

I do tego, na pudełku jest napisane, że cięcie jest przy 4000hz.

To może w takim razie, wystarczy samo 0,2mH do tego co jest i będzie po temacie.

 

ProstokątnyKebab - czy masz na tym czarnym walcu jakieś widoczne wartości lub sygnatury, które możesz odczytac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych tempo ultra niestety na tym czarnym walcu nie ma absolutnie żadnych wartości, sygnatur, napisów, oznaczeń, nic. Zero czegokolwiek.

 

Generalnie po namyśle plan na jaki wpadłem aby zrobić to porządnie wygląda mniej więcej tak

Wziąć Morel Hybrid Integra 402 i wrzucić je do tego samochodu (miałem co prawda dla nich zupełnie inny plan i zastosowanie, miałem ich użyć jako średniaki i tweetery w słupku do pełnego 3 way w innym samochodzie, ale już kij z tym). Wykorzystałbym fakt, że tweeter i woofer w tym głośniku mają osobny terminal. Podpiąłbym je pod radio bezpośrednio bez żadnych zwrotnic i tam dokonał aktywnie odpowiednich cięć osobno dla tweetera i osobno dla woofera. Wtedy powinno mi się udać to ustawić żeby grało to jak trzeba. Jednak problem polega na tym, że nie wiem czy to zadziała. Bo w takiej konfiguracji, przednie kanały są sparowane z x over high na zwrotnicy, więc mógłbym tam podpiąć bezproblemowo tweetery. Ale wtedy musiałbym podpiąć woofery pod kanały tylne, a te z kolei musiałyby być spięte z x over mid na zwrotnicy. Jednak nie mam żadnej pewności czy tak zostało to zaprojektowane przez inżynierów alpine.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna aktualizacja

Podpiąłem głośniki pod wzmacniacz i na wzmacniaczu nie ma tych przesterów. Tak długo, jak na gainie nie dam im mocy powyzej 40w. Ale wtedy wydaje się to być dość naturalne, bo przekraczam moc nominalną głośników. Czyli w takim razie co, może po prostu tweetery są tak bardzo wyczulone na clipping w pewnym wąskim zakresie częstotliwości? Jest taka możliwość, że one się zachowują w ten sposób właśnie przez to? No bo raczej wątpie, żeby te radia były w stanie wydusić z siebie więcej jak 40w RMSu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobierz/wygeneruj ton testowy sinus 0 dB z niską częstotliwością której normalnie tweeter nie przenosi (przykładowo coś z przedziału 100-200 Hz żeby nie katować wooferów), podłącz normalnie system przez zwrotnicę z zestawu, zapuść na radyjku ton testowy i zwiększaj stopniowo głośność aż do momentu kiedy z tweetera zacznie być słychać "brzęczenie", będzie to oznaczało, że od tego miejsca zaczyna się clipping radia, będziesz wiedział jakiej głośności nie przekraczać. Co prawda będzie to mega bezpieczny poziom bo 0 dB rzadko występuje w "normalnych" nagraniach, ale jak słuchasz jakichś "bass boosted" i innych modyfikowanych to bardzo możliwe, że się zbliżają do tego poziomu. Moda na "loudness war" też robi swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie muszę tego na szczęście sprawdzać, bo robiło to wiele osób przede mną. Clipping na CD zaczyna się od vol 21, a na BT od vol 23. W przypadku 178BT. Nie wiem jak się ma sprawa z 9835R. Także wszystko by się zgadzało, gdy pojawia się clipping tweetery zaczynają zniekształcać i tyle. No nic, sądzę, że do Moreli Hybrid Integra 402 i tak zdecydowanie warto wrzucić jakiś zewnętrzny wzmak, więc po prostu nie będę się bawił tylko kupię dla nich coś dobrego i powinno grać. Także sprawę można uznać za rozwiązaną.

 

PS. Warto zmieniać 178BT na 193BT/196DAB? Patrząc pod kątem audio. FLAC po USB i tak nie będę odtwarzał, bo muzyka i tak będzie lecieć po CD i BT. Bo jednak czuje, że 178BT od takiego 9835R odstaje dźwiękowo. Pytanie, czy z 193BT/196DAB jest podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...