Skocz do zawartości

Procesor DSP Helix


grzybol
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 127
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Hello.

 

Bravo   panowie  , niewątpliwie pewne osoby w tej dyskusji zaciekle udowadniaja że w pewnych płaszczyznach wiedzę teoretyczną posiadają   :ok:

 

Pragnę  im jednak przypomnieć  że nawet gdy się  zera i jedynki  zgadzają .

W praktyce  jest jeszcze element wykonawczy   :wink: 

 

 

 

No to to już jest Twój "odbiór" bo w kategoriach sprzętu DAC jest podtypem karty dźwiękowej. Choćbyś nie wiem co myślał ;)

 

Swoją manierę narzuca tor analogowy. Jeśli uważasz, że coś może wpłynąć na sygnał w domenie cyfrowej w taki sam sposób jak w domenie analogowej (typu bardziej wyrazista góra, przymulony bas i inne wynikające z charakterystyk elementów dyskretnych wpływających na sygnał analogowy), to chyba nie rozumiesz jak sygnał w domenie cyfrowej wygląda i jak wygląda jego obróbka. Próbujesz tu wcisnąć bzdury typu lepszy/gorszy kabel HDMI.. Sygnał cyfrowy to sygnał cyfrowy - tutaj kable czy inne "klocki" domeny cyfrowej nie mają "maniery", co wynika ze sposobu przetwarzania sygnału. Kiedyś, jak analogowy sygnał TV był słabszy, obraz mrowił i faktycznie mógł być "gorszy", teraz albo ten obraz jest, albo go nie ma (ew. przerywa). Nie ma spadku jakości, nie ma maniery. Nawet, jeśli Ty ją słyszysz to znów jest Twoja subiektywna opinia a nie fakt naukowy.

 

 

 

 

Opowiadasz głupoty. Chcesz powiedzieć, że 2 identyczne sygnały cyfrowe, już w odbiorniku i dalej w domenie cyfrowej, zakładając taki sam wyjściowy tor analogowy, mogą brzmieć inaczej, w zależności od tego "jak dobry" konwerter je wysłał? Chyba na prawdę nie masz podstaw w obrębie techniki cyfrowej.

 

 

 

 

Brzmią inaczej, bo konwertują te jedynki i zera na sygnał analogowy, który jest już bardzo podatny na "manierę". Ale nie wciskaj ludziom, że jeden "konwerter" wypuści "lepszy" SPDIF niż inny... SPDIF enkapsuluje surowy PCM w taki sposób, aby dało się go przesłać coaxem czy światłem.

 

 

 

 

 

Waść  Various a wszystko o czym wyżej piszesz opierasz   na teorii czy na praktyce ? 

 

Bo rozumiem zatem że zaprojektowałeś i wykonałeś aplikację jakiegoś chipu od AK lub SABRE  ,łącznie z projektem sekcji zasilania  oraz doborem i dopracowaniem  sekcji analogowej dla tejże konkretnej aplikacji ? Nie wspominając o konstrukcji obudowy gwarantującej  odpowiednie rozmieszczenie płytek drukowanych i ekranowanie  dla tego konketnego projektu DAC-a . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie większymi autorytetami są fachowcy, a nie ludzie z forum.

Hehehe

Źle trafiłeś , kto jak kto ale user "nakamichi" jest z pewnością autorytetem dla wielu osób nie tylko z forum...

Fajnie się czyta jak stawia "coś" wiedzących do "pionu" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Od razu widać, że nie wiesz z kim tańczysz

Możliwe, jestem tu nowy. Ale głupota jest głupotą, wszystko jedno kto ją napisze.

 

 

 


Pragnę im jednak przypomnieć że nawet gdy się zera i jedynki zgadzają .

W praktyce jest jeszcze element wykonawczy :wink:

Nikt nie twierdzi. że jest inaczej. W praktyce w takim procesorze droga sygnału jest mniej więcej taka. Przychodzi sptif na (coaxial lub toslinka), Trafia na odbiornik , który przekonwertowuje SPDIF do IIS (odbiorniki zwykle odtwarzają zegar z sygnału, czyli jek na wejściu był jitter na wyjściu też będzie),  dalej zanim sygnał trafi na procesor dźwięku, czyli DSP przejdzie jeszcze przez ASRC. (asynchroniczny resampler). Kluczowe jest tu słowo asynchroniczny, bo oznacza to, że nawet jeśli źródło obarczone było dużym jitterem, to po resamplingu jitter będzie już zależał tylko od precyzji zegara w procesorze. I to by było tyle co do jakości transportu dla procesora dźwięku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Możliwe, jestem tu nowy. Ale głupota jest głupotą, wszystko jedno kto ją napisze.

 

 


Błąd , tak chcesz sobie uprościć . Jest to kostka interface USB do szyny danych . Tą szynę danych masz następnie spiętą z wewnętrznym DAC i koderem s/pdif . Tak jest dla tej kostki , ale DAC jest tam dodatkiem , a nie elementem niezbędnym dla możliwości działania wyjścia s/pdif


 

 


Ten DAC nie bierze udziału w tworzeniu interesującego nas sygnału cyfrowego do wysterowania procka .

I jeszcze jedno , jego jakość jest bez wpływu na jakość sygnału cyfrowego s/pdif


Możesz zacząć dyskutować o faktach a nie mitach :wink2:. Możesz tez zacytować opinie "tych co się znają " , gdybyś sam nie dal rady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Ten DAC nie bierze udziału w tworzeniu interesującego nas sygnału cyfrowego do wysterowania procka .

Jissss chłopie! Kto i gdzie twierdził, że "DAC bierze udział w tworzeniu sygnału cyfrowego"????

Przepraszam, ale nie będę prostować głupot, które sam wymyślasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch stron chodzi o oddzielenie z interesującego nas procesu słowa DAC , bo to jedynie sieje zamęt .

Udowadnianie , ze producent wie lepiej co jest czym , w niczym nas do tego faktu nie zbliża , a wręcz przeciwnie .


 

 


I to by było tyle co do jakości transportu dla procesora dźwięku.

 

Tyle  ze jak mam referencyjny transport , z trzema wyjściami cyfrowymi , coax, toslink i aes , to przy odtwarzaniu każde brzmi inaczej , bez względu na resampler i po której stronie zostanie użyty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dwóch stron chodzi o oddzielenie z interesującego nas procesu słowa DAC , bo to jedynie sieje zamęt .

 

 

Od dwóch stron chodzi o oddzielenie z interesującego nas procesu słowa DAC , bo to jedynie sieje zamęt .

Jestem cały czas za. Myślę, że najlepiej używajć określenia DAC, jako kompletne urządzenie, bo wtedy 100% userów będzie wiedzieć o co chodzi. Jeśli chcemy pisać o DAC jako chipie, można użyć określenie kość, IC, układ scalony. A to czy wspomniany PCM2704 jest konwerterem z DACiem jako dodatek, czy DACiem z konwerterem jako dodatek to już absolutnie jeden ciort. Układy scalone DACów mogą tolerować różne formaty wejściowe. IIS, TDM, LJ, RJ, DSD, są takie które mają wbudowany interface spdif, są takie z USB. W procesorach  będą to w 99% kości  które wykorzystują IIS, lub zintegrowane codeci, które obsłużą sygnał w obie strony ADC i DAC w celu umożliwienia podania na wejście sygnału analogowego. Może się też zdarzyć, że wszystko będzie w jednym chipie który zawierać będzie interface, SRC, DSP, a na wyjściu będzie gotowy sygnał PWM dla wzmacniacza cyfrowego.

 

 

 

Tyle ze jak mam referencyjny transport , z trzema wyjściami cyfrowymi , coax, toslink i aes , to przy odtwarzaniu każde brzmi inaczej , bez względu na resampler i po której stronie zostanie użyty.

Nie mam twojego transportu, nie wiem do czego go podłączasz, nie wiem czy twój transport i procesor ma izolację galwaniczną na coax i AES, nie wiem jak skonstruowany jest twój procesor, nie wiem czy twój transport np po coaxialu i aes nie wypuszcza hires, a po optyku mniej i na końcu nie wiem czy faktycznie jest jakaś różnica więc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam twojego transportu, nie wiem do czego go podłączasz, nie wiem czy twój transport i procesor ma izolację galwaniczną na coax i AES, nie wiem jak skonstruowany jest twój procesor, nie wiem czy twój transport np po coaxialu i aes nie wypuszcza hires, a po optyku mniej i na końcu nie wiem czy faktycznie jest jakaś różnica więc....

 

 

Zastanawiasz się czy unikasz odpowiedzi .  W przykładzie chodzi o to , ze różnice są słyszalne ( dla mnie ) , pomimo iż mam pełna świadomość , ze cały proces transmisji sygnały jest jak najbardziej poprawny i identyczny dla każdego z wyjść .  Procek na zazwyczaj jedno wejście , zatem można tez uznać, ze jest to tutaj bez znaczenia .

 

 

i na końcu nie wiem czy faktycznie jest jakaś różnica więc....

 

Lub czy takiej różnicy doświadczyłeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procek na zazwyczaj jedno wejście , zatem można tez uznać, ze jest to tutaj bez znaczenia

 

 

Tyle ze jak mam referencyjny transport , z trzema wyjściami cyfrowymi , coax, toslink i aes , to przy odtwarzaniu każde brzmi inaczej

 

To zabij mnie, ale nie mam pojęcia jak ty to porównałeś???

 

 

nakamichi, dnia 21 Lut 2021 - 11:17, napisał:

 

 

i na końcu nie wiem czy faktycznie jest jakaś różnica więc....

 

 

 

Lub czy takiej różnicy doświadczyłeś ?

 

 

Zdarzało się, w specyficznych sytuacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zabij mnie, ale nie mam pojęcia jak ty to porównałeś???

 

Transport CD -->> DAC , mało tego pewne "maniery " grania są raczej wspólne dla danego rodzaju transmisji bez względu na konkretne wykonanie ( kto jest producentem ) .

 

Zdarzało się, w specyficznych sytuacjach.

 

Piszę o najbardziej typowej sytuacji i sprzętach po kilka tys $ aby wykluczyć uproszczenia .

Natomiast słychać to / ja słyszę / w sprzętach średniej klasy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Transport CD -->> DAC

A my tu rozmawiamy o transporcie dla DAC, czy dla procesora, który jednak ma totalnie inną budowę, drogę sygnału i zadanie do wykonania jak DAC?

 

 


mało tego pewne "maniery " grania są raczej wspólne dla danego rodzaju transmisji bez względu na konkretne wykonanie ( kto jest producentem )

W to akurat jestem w stanie uwierzyć. Trzeba tylko mieć świadomość, z czego takie różnice mogą wynikać. A już Inaczej/lepiej/gorzej to są absolutnie subiektywne sprawy. No i co ważniejsze, w kwestii procesora jest to bez znaczenia, skoro ten posiada tylko jedno wejście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W to akurat jestem w stanie uwierzyć. Trzeba tylko mieć świadomość, z czego takie różnice mogą wynikać. A już Inaczej/lepiej/gorzej to są absolutnie subiektywne sprawy. No i co ważniejsze, w kwestii procesora jest to bez znaczenia, skoro ten posiada tylko jedno wejście.

 

 

Jestem w stanie oznacza nie sprawdzałem nie dociekałem . Ja poszukuję odpowiedzi bo nie znam wszystkich podstaw takiego stanu rzeczy. Ale jak napisałem poprzednio , stawiam indywidualny odsłuch jako wyższą formę , a teoria być może kiedyś wyjaśni to do końca. Protokół i bit do bita nie wyjaśnia wszystkiego .

 

 

A my tu rozmawiamy o transporcie dla DAC, czy dla procesora, który jednak ma totalnie inną budowę, drogę sygnału i zadanie do wykonania jak DAC?

Stopień wejściowy o identycznej strukturze , zbudowany z identycznych elementów . Mniejsza o to , napisałem uprzednio , jest jedno wejście nie ma problemu , nawet jak Helix miał procki z dwoma wejściami toslinkiem i coaxem . Tyle , ze dla tych procków najlepiej sprawdza się moduł usb w z wejściem bezpośrednio na szynę z pominięciem odbiornika s/pdif

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

 

A teraz bliżej ziemi , pytanie jakiej klasy sprzęt jest potrzebny aby zbudować wysoce poprawny dźwięk w aucie .

Moim zdaniem nie potrzeby sięgania do niczego powyżej std płyty CD , chyba ze jakiś wariant wykluczy możliwość dublowania procesów na drodze sygnału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Tyle , ze dla tych procków najlepiej sprawdza się moduł usb w z wejściem bezpośrednio na szynę z pominięciem odbiornika s/pdif

Sam używam takiego rozwiązania w domu. Albo wifi, albo usb do I2s. Po optyku wpinam tylko TV. Faktycznie jeśli tylko jest możliwość warto wykluczyć zbędną konwersję.

 

 


Moim zdaniem nie potrzeby sięgania do niczego powyżej std płyty CD , chyba ze jakiś wariant wykluczy możliwość dublowania procesów na drodze sygnału .

Jeśli masz na myśli odtwarzany format to i tak powyżej 44.1/16 ciężko znależć jakąś muzykę. A czy warto bawić się w hires, to już zdania uczonych są podzielone. Dla mnie format CD również wystarcza.

Nie wiem co masz na myśli z tym dublowaniem procesów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przykład zewnętrznego kodera do s/pidif dla lepszej jakości konwerterów USB typu Amanero czy xmos .

Dobry do domu ,  warsztatu czy szerszych eksperymentów . Koder ma WM 8805. Wyjście HDMI, Coax, Toslink, AES/EBU.


Wadą większości lepszej jakości konwerterów USB, jest wyjście jedynie na szynę danych (MCK, BCK, LKCK i DATA ) , i wymagają zewnętrznego kodera s/pdif . Ale jest konstrukcja która powstała w kraju , zawierająca w wewnętrznej strukturze koder . Wystarczy odpowiednie wyjście wyposażyć w transmiter Toslink ( 3,3V ) . Wyjście ma stosunkowo dobrą obciążalność prądową i może też obsłużyć transformator separujący dla połączenia coaxialnego bez dodatkowego buforowania .

post-4151-0-66582000-1613934095_thumb.jpg

post-4151-0-26585000-1613934682_thumb.jpg

post-4151-0-13381500-1613934710_thumb.jpg

post-4151-0-22239100-1613934726_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja szczerze powiedziawszy nie mam zielonego pojęcia o czym jest mowa, 3/4 sformułowań nie rozumiem ale z chęcią zaglądam do tego wątku i czekam na kolejne wypowiedzi. Ciekawi mnie jak to się zakończy i czy "człowiek z forum" utrze nosa:)

Zacznij czytać ze zrozumieniem , bo wszystkie argumenty moim zdaniem już padły . Czego oczekujesz , ze ktoś zacznie negować fakty? Tyle jedynie , ze jednym teoria zdaje się wyjaśniać wszystko z definicji a innym nie . Podobnie same konwertery , wyślą porównywalną próbkę sygnału , ale niestety nie brzmią identycznie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o ucieranie komukolwiek nosa, a jedynie o maksymalne zbliżenia się do faktów.

:zdrowko: , brawo , ten Pan uważał pomimo weekendu .

 

To co podałem na fotkach to moim zdaniem jedne z najlepszych sposobów na pobranie sygnału poprzez USB na potrzeby procka CA , a tez trudno będzie o coś zdecydowanie lepszego do HA . Z cała pewnością nie spowoduje wąskiego gardła dla sygnału powszechnie dostępnych formatów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello 

 

@nakamichi

Bardzo ciekawa propozycja - trzeba będzie spróbować - dzięki.

 

Z mojej strony wrzucę to czego ja używam już od kilku lat jako konwertera USB do Toslink /coax. 

 

Obecnie doczekał się już drugiej odsłony, update firmware.

Posiada separacja galwaniczną i możliwość oddzielnego zasilania  dla cyfrowych sekcji wejscia i wyjścia. Praktycy wiedzą jak to wpływa na jakość :-) 

Można go używać jako samego konwertera a także jako modół do wykorzystania przy budowie DAC ów na różnych kościach. Są pełne instrukcje podane. 

Dodatkowo Lyuben po moim marudzeniu że się by przydało przygotował prostą płytkę z wyjściami. 

Przy zastosowaniu zasilacza ( dostępny na jego stronie) po odpowiednim połączeniu można stworzyć świetny konwerter nie pobierający zasilania z podpiętego telefonu, tabletu.

Uzyskane dzięki temu "źródło" możemy  wykorzystać do napędu np. procesora w aucie.

 

Jak dobry jest ten konwerter na XMOS ? 

Na tyle dobry że został zaadoptowany  i użyty jako wejście usb w niezależnym  projekcie zlampizowanego DAC (przedział urządzeń 7k ojro) Projekcie w którym miałem przyjemność brać udział i który był prezentowany na A. S.  w 2015 r. Niestety nie doczekał się on pełnego  finału produkcyjnego . 

 

 

Link do strony. 

 

 

http://jlsounds.com/i2soverusb.html

 

 

 

 

olfqdb6sZ_86NBWDZBcVyCiI8fMdoV-GutI8zq4I

 

Jak to stwierdził inżynier od sekcji cyfrowej  z zespołu. 

Cytuje

" Forumowi teoretycy posiadają ogromną wiedzę i oczywiście wiedzą wszystko  najlepiej. Jednak nie rozumieją jak ją używa się w praktyce podczas tworzenia projektu."

 

Na pytanie co jest najważniejsze w takim procesie robienia DAC ?

uslyszalem odpowiedź - 

 

" Aplikacja " 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...