Skocz do zawartości

Domowy sub


Bartman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Chce na bazie CA zrobic sub do kina domowego. Zasadniczo temat jest prosty bo mam do wyboru trzy gotowe skrzynki z głosnikami i dobre mono do napedzęnia suba. Potrzebuje porady jak i czym zasilić wzmacniacz.  Sa rózne przetwornice , zasilacze itd ale nie znam sie na tym wiec proszę o podpowiedź. 

Znalazłem cos takiego HRPG-1000-12 Zasilacz impulsowy 960W 12V 80A - Zasilacze Mean Well (zasilacze-meanwell.pl)  Coś takiego wystarczy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, to mi temat trochę rozjaśnia. Widze że zasilacz nie jest samoróbą ale seryjnym produktem. Możesz podpowiedzieć  jaka to firma? 

Jeszcze dwie wątpliwości. Do zasilania suba bedzie uzyte A6 tyle tylko ze mam głośniki 2x4ohm albo 8 ohm. Na 99,9% wydaje mi się że dla A6 nie bedzie żadnym problemem pracować pod 8ohm ale wole się jeszcze upewnić.

Temat ostatni- moc zasilacza. Jesli potrzebuje podac na głosnik powiedzmy 0,5 kw a wzmacniacz ma +-70% sprawności,  to oznacza że zasilacz powinien podać  co najmniej 700w? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spiął byś na 8 ohm ze względu na współczynnik tłumienia?

Generalnie chodzi mi jedynie o to ze w instrukcji A6 nie ma nic o jego pracy na 8 ohm a jedynie od 4 do 1 ohm. Na tyle na ile sie orientuje to nie powinien być żaden problem ale jesli ktoś oblatany potwierdzi to będę wdzięczny. Suby mogę pospinać na 8 ohm przy czym w jednym przypadku taka konfiguracja spowoduje zbyt mało podanej mocy więc raczej będzie 2 ohm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli potrzebuje podac na głosnik powiedzmy 0,5 kw a wzmacniacz ma +-70% sprawności, to oznacza że zasilacz powinien podać co najmniej 700w?

 

Tak.

Ponadto sam zasilacz ma określoną sprawność, co też trzeba uwzględnić przy obliczeniach.

Plus zapas mocy zasilacza, aby nie powodował awaryjnych wyłączeń podczas pracy z max. mocą.

 

 

taka konfiguracja spowoduje zbyt mało podanej mocy

W 8 ohm będzie oscylował w okolicach 250W - czy to mało do codziennego słuchania w domu?

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starego RF o mocy nominalnej 500w i żeby go dobrze wprawić  w ruch to 250 w może być za mało.

Jak już jesteśmy przy RF. Głośnik o którym mowa ma niewielki luz pomiędzy magnesem a koszem. Szczelina na oko jakieś 1 -1,5mm i to z jednej strony. Wiem ze są spece od napraw takich rzeczy ale żeby nie rozpruwać całego głośnika może jest opcja by to jakimś specjalistycznym specyfikiem trwale połączyć? Kto to może zrobić w okolicach wawy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello. 

Trenowałem zasilacze komputerowe od 600W do 850 W 

Przy 12 cali 500 W RMS  i 750 RMS z wzmaka komputerowe się wykładały.

W jednym kable się topiły takie ciepło powstawało.

OK. to już było mocne pałowanie, zapewne aż tak w 

domu nie będziesz grał

 

Jeżeli chcesz coś co jest super i uciągnie na pewno to polecam 

 

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-serwerowy-ds1200-12v-100a-1200w-8277508876

 

Bez dyskusji lepsze zasilenie. 

Jedna wada to wiatraczek co jak dla mnie za głośno szumi.

 

Pozdro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to ciężki grzech żeby A6 leżało bezużytecznie w szafie :-) 

Jeszcze temat wzbudzenia tego zasilacza. Jak to rozwiązać żeby włączał sie wtedy gdy jest potrzebny i nie pracował cały czas albo żeby z klawisza nie odpalać za każdym razem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to ciężki grzech żeby A6 leżało bezużytecznie w szafie :-) 

Jeszcze temat wzbudzenia tego zasilacza. Jak to rozwiązać żeby włączał sie wtedy gdy jest potrzebny i nie pracował cały czas albo żeby z klawisza nie odpalać za każdym razem. 

radze tez przemyslec kwestie ekonomii takiego rozwiazania. W dluzszej perfspektywie wydasz na prad tyle, ile by kosztowal zwykly sub do domu, ktory pobierze znacznie mniej pradu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny plan ale na szczęście mi się odwidziało..;P Nawet że tak powiem, też bass lab miał zawisnąć na szybie..;) Planowałem zasilacz serwerowy +150A i na początku AGM, później pakiet maxwell 500F jako bufor. Ze względu na problem z pomysłem na automatyczne, ale i szybkie ładowanie pakietu przy każdym uruchomieniu temat zaniechany..;) PS. Zasilacze serwerowe jeśli używają do testu sprzętu, to chyba powinny dać radę do słuchania muzyki. Jeśli nie, to kiedyś widziałem że np. Mundorf robił transformatorowe zasilacze do demo-carów, a nawet w pewnej "ofercie" widziałem takie coś impulsowe chyba firmy SD.. Jednak cena średnia, w porównaniu do serwer-ówek..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge bo auto firmowe i flota nie wyraża zgody. Inaczej bym takich kombinacji nie wymyślał. Nie bedę przecież kupował samochodu tylko po to żeby go nagłosnić.Na razie pożytek z gratów moge zrobic tylko w domu

zawsze mozna przeciez to zdemontowac tak, ze nikt nie zauwazy a jak nie to zawsze tez mozna sprzedac i kupic sprzet do domu po prostu. Sam dawno temu mialem taki pomysl, jak dopiero zaczynalem, ale to nie ma wiekszego sensu. Sub do domu ma tez inne parametry. Robic elektrownie zeby na sile podlaczac sprzet do tego nie przeznaczony, wydac kase na zasilacz, a potem wydawac na pobor pradu i finalnie miec cos co zrobi tylko duzo halasu. Przy slabym zasilaczu jest duze ryzyko upalenia DLSa. No i z tego co piszesz sub nie jest na razie sprawny, mozesz pokazac zdjecie jak to wyglada bo nie brzmi to dobrze..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zdemontować ale w razie jakiegoś wypadku , nieoczekiwanego holowania , serwisu itd , jak się połapie leasing że coś grzebane to będą problemy. Niestety korporacja ma procedury a nie ma poczucia humoru. 

Dodatkowo żeby robić to dobrze to powinni się wytłumic drzwi, dać pierścienie do tego słupki, jakis konwerter hi-low do radia, rozpruwać  2x auto by to włozyć a potem wyjąć........  Jakoś nie bardzo mi to pasuje. Włoże kupę kasy której nie sposób odzyskac. Auto firmowe jest najlepsze na swiecie ale jak widać nie w kazdym przypadku. 

Tylko RFP1215 ma defekt jak na zdjeciach - luz pomiędzy koszem i magnesem. Oprócz tego jeszcze w odwodzie Vega i zabytek RF audiophile. 

Generalnie montażu w aucie które użytkuje , nie przewiduje. Potrzebuje porady co do naprawy głosnika, doboru zasilacza, załączania zasilacza razem z systemem i z chęcią  wszelkie uwagi co do rozwiazania nad którym mysle. Może warto byłoby wpiąć 1F?post-22932-0-56201700-1609874826_thumb.jpgpost-22932-0-29449600-1609874850_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zdemontować ale w razie jakiegoś wypadku , nieoczekiwanego holowania , serwisu itd , jak się połapie leasing że coś grzebane to będą problemy. Niestety korporacja ma procedury a nie ma poczucia humoru. 

Dodatkowo żeby robić to dobrze to powinni się wytłumic drzwi, dać pierścienie do tego słupki, jakis konwerter hi-low do radia, rozpruwać  2x auto by to włozyć a potem wyjąć........  Jakoś nie bardzo mi to pasuje. Włoże kupę kasy której nie sposób odzyskac. Auto firmowe jest najlepsze na swiecie ale jak widać nie w kazdym przypadku. 

Tylko RFP1215 ma defekt jak na zdjeciach - luz pomiędzy koszem i magnesem. Oprócz tego jeszcze w odwodzie Vega i zabytek RF audiophile. 

Generalnie montażu w aucie które użytkuje , nie przewiduje. Potrzebuje porady co do naprawy głosnika, doboru zasilacza, załączania zasilacza razem z systemem i z chęcią  wszelkie uwagi co do rozwiazania nad którym mysle. Może warto byłoby wpiąć 1F?attachicon.gifRF.jpgattachicon.gifRF1.jpg

podobne historie sa przy nowym aucie, dealer nie zawsze sie zgadza na montaz, a jak zrobisz nie w salonie, to tracisz gwarancje.

Co do RF moze zostal uderzony. Ciezko w sumie powiedziec czy to np kosz sie skrzywil, czy tylko rozkleil czy np rdza wypchnela magnes, moze warto zapytac kogos kto naprawia, na forum jest kilka osob i mozna tez przeczytac o kilku firmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosz wydaje sie prosty , rdzy nie ma. Magnes odchyla sie od kosza tylko jedną stroną . Można to nazwać górą głośnika przyjmując ze logo na membranie będzie poprawnie zorientowane. Głośnik siedział w skrzyni na sciance pochylonej więc akurat łaczenie magnesu z koszem w tym miejscu mogło nie wytrzymać. Prosi sie o sklejenie tego w całość bo sam głośnik jest w super stanie. Do kogo z forum uderzyć z tym tematem? Najlepiej w miarę blisko wawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosz wydaje sie prosty , rdzy nie ma. Magnes odchyla sie od kosza tylko jedną stroną . Można to nazwać górą głośnika przyjmując ze logo na membranie będzie poprawnie zorientowane. Głośnik siedział w skrzyni na sciance pochylonej więc akurat łaczenie magnesu z koszem w tym miejscu mogło nie wytrzymać. Prosi sie o sklejenie tego w całość bo sam głośnik jest w super stanie. Do kogo z forum uderzyć z tym tematem? Najlepiej w miarę blisko wawy.

Mialem taki sam problem z jednym z focali, ktos bardzo mocno rzucil paczka o glebe i klej puscil. Przetwornik jest sprawny, kosz i uklad napedowy również wiec poprostu sklepilem go klejem dwuskladnikowym epoxy i gra do dzisiaj.

 

Mam dwa P25FE EVO, nie widze/slysze zadnej roznicy po sklejeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...