Skocz do zawartości

Jakie radio do napędzania przednich Audio System EVO 2


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam już od roku Audio System EVO 2

Jednostka : Pioneer MVH-X580BT
Wzmak : hifonic 4-ro kanałowy (nie pamiętam modelu)

Jako,że już nie zależy mi chyba na zasilaniu wzmacniaczem (który nie daje pełny potencjał dla EVO2)
Szukam radyjka który zaspokoi mój przedni sprzęt EVO2

Wymagania : USB,(bez cd) BT,w końcu przydał by się już z procesorem dźwięku itp...
Cała moja kariera z CA opierała się nad jednostkami Pioneer,a cały czas myślę by w kocńu mieć jakiegoś Alpine
CDA seria była by chyba najlepsza,ale one są na CD (chyba że czegoś nie wiem)

Może inny model warty uwagi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

CDA seria była by chyba najlepsza,ale one są na CD (chyba że czegoś nie wiem)

 

Może inny model warty uwagi ?

 

Można dołożyć aux/bt/iPod takie 9855 czy 9835 zaspokoi Twoje potrzeby na dłuższy czas. Lecz hifony as i alpina może być troszkę ostro. Można też przemyśleć nowsze modele cde195 np

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem,mając małą końcówkę z radia,będzie większa skuteczność z EVO,dobrze rozumiem ?

Dlatego chcę,uważam że zmiana radia z większym potencjalem,które brzmienie sie "otworzy" bedzie wiecej wszystkiego

 

Bo póki co,brakuje mi coś średnich tonów tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


uważam że zmiana radia z większym potencjalem

Czytasz, że radio ma 4 x 40 czy 4 x 50W...

Odbierasz to jako większy potencjał?

 

Fakty są takie, że realnie jest to 4 x 18W do max. 2 x 30W z tendencją szybciej niż później do wystąpienia przesteru/zniekształceń, co twoje ucho odbierze jako charczenie.

 

Hifonics - jaki to model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz, że radio ma 4 x 40 czy 4 x 50W...

Odbierasz to jako większy potencjał?

 

Fakty są takie, że realnie jest to 4 x 18W do max. 2 x 30W z tendencją szybciej niż później do wystąpienia przesteru/zniekształceń, co twoje ucho odbierze jako charczenie.

 

Hifonics - jaki to model?

Wiem jaka realna końcówka jest z radia. Chodzi mi o skuteczność lepszą jaką zaoferuje mi radio zamiast wzmak.

Chyba że glupoty piszę?

 

Potencjał,w sensie lepiej zagra niż moje obecne radio,te które chociaz posiadać będzie miało procesor dźwięku

 

Modelu na teraz nie pamiętam wzmaka

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaka realna końcówka jest z radia. Chodzi mi o skuteczność lepszą jaką zaoferuje mi radio zamiast wzmak.

Chyba że glupoty piszę?

 

Potencjał,w sensie lepiej zagra niż moje obecne radio,te które chociaz posiadać będzie miało procesor dźwięku

 

Modelu na teraz nie pamiętam wzmaka

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Co ty z tą skutecznością. Końcówka mocy nie ma skuteczności, to parametr opisujący głośniki. Co tobie nie pasuje aktualnie w systemie? Brakuje czegoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamiast 20W z radia zasilisz AS'y 80W'atami, to efektywność/skuteczność głośnika wzrośnie o 6dB.

Dużo, czy mało?

Każde 3dB oznacza wzrost odczuwalnej przez nas głośności o 100%.

Ale dla wzrostu efektywności/skuteczności o 3dB musisz dostarczyć x2 więcej mocy, czyli 40W rzeczywistych, gdzie początkiem rozważania jest moc 20W radia.

Jak dostarczysz kolejne 40W, czyli w sumie 80W realnych, to będziesz odczuwał, że głośnik gra 200% głośniej niż przy zasileniu go 20W'atami.

Sama końcówka mocy radia nie jest lekiem na podniesienie "potencjału" twoich AS'ów.

 

Tu masz kalkulator poglądowy jak się ma SPL (efektywność) do dostarczonej mocy.:

http://impulsaudio.pl/kalkulator-spl/

 

Wpisujesz SPL swojego zestawu - powiedzmy 90dB, impedancję 4 ohm i moc 20W

Wynikiem będzie - pod kreską w niżej położonych okienkach 103dB, 8.94V i prąd wynoszący 2.24A.

Daje nam to teoretyczną wartość SPL przy dostarczeniu mocy 8.94V x 2.24A = 20W

To będzie max. SPL przy mocy radia.

Przy 40W będzie to 106dB -> wzrost o 3dB.

Dla wzmacniacza 80W SPL wyniesie 109dB, czyli wzrost o "niewielką" cyferkę 6dB.

 

To będzie już niemal koniec ich możliwości ze względu na osiągnięcie mocy RMS. Dla mocy tzw. muzycznej mogą chwilowo grać nieco głośniej, ale to już na granicy wyłapania tego wzrostu przez ucho słuchacza.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Jednostka : Pioneer MVH-X580BT

 

 

 


Potencjał,w sensie lepiej zagra niż moje obecne radio,te które chociaz posiadać będzie miało procesor dźwięku

 

Napiszę to samo co na elektrodzie > Twoje radio ma wszystko co Ci potrzeba , tyle że Ty tego nie ogarniasz więc musisz się z kimś "kumatym" spotkać, by Ci nausznie pokazał co i jak , bo na razie błądzisz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ty z tą skutecznością. Końcówka mocy nie ma skuteczności, to parametr opisujący głośniki.

 

 

Gadam tak,bo mi znawca Car Audio mi tak nagadał co kupowałem u Niego.

 

Wspomniał też,bym zastąpił aktualny wzmak (hifonics nxi 4404)na tego,który "otworzy brzmnienie"

GLADEN RC 90c2

 

 

Jak zamiast 20W z radia zasilisz AS'y 80W'atami, to efektywność/skuteczność głośnika wzrośnie o 6dB.

 

Dużo, czy mało?

 

Każde 3dB oznacza wzrost odczuwalnej przez nas głośności o 100%.

 

Ale dla wzrostu efektywności/skuteczności o 3dB musisz dostarczyć x2 więcej mocy, czyli 40W rzeczywistych, gdzie początkiem rozważania jest moc 20W radia.

 

Jak dostarczysz kolejne 40W, czyli w sumie 80W realnych, to będziesz odczuwał, że głośnik gra 200% głośniej niż przy zasileniu go 20W'atami.

 

Sama końcówka mocy radia nie jest lekiem na podniesienie "potencjału" twoich AS'ów.

 

 

 

Tu masz kalkulator poglądowy jak się ma SPL (efektywność) do dostarczonej mocy.:

 

http://impulsaudio.pl/kalkulator-spl/

 

 

 

Wpisujesz SPL swojego zestawu - powiedzmy 90dB, impedancję 4 ohm i moc 20W

 

Wynikiem będzie - pod kreską w niżej położonych okienkach 103dB, 8.94V i prąd wynoszący 2.24A.

 

Daje nam to teoretyczną wartość SPL przy dostarczeniu mocy 8.94V x 2.24A = 20W

 

To będzie max. SPL przy mocy radia.

 

Przy 40W będzie to 106dB -> wzrost o 3dB.

 

Dla wzmacniacza 80W SPL wyniesie 109dB, czyli wzrost o "niewielką" cyferkę 6dB.

 

 

 

To będzie już niemal koniec ich możliwości ze względu na osiągnięcie mocy RMS. Dla mocy tzw. muzycznej mogą chwilowo grać nieco głośniej, ale to już na granicy wyłapania tego wzrostu przez ucho słuchacza.

 

 

Dziękuję

 

 

 

Twoje radio ma wszystko co Ci potrzeba , tyle że Ty tego nie ogarniasz więc musisz się z kimś "kumatym" spotkać, by Ci nausznie pokazał co i jak , bo na razie błądzisz .

 

 

Tak,błądze jak widzę....

Ja te ustawienia stroję,ale widać nieumiejętnie nawet na słuch...

 

Jest jakiś tutorial albo coś czytelnego jak zestroić radio,co do czego ? (tak wiem,że każdy pod siebie,ale żebym miał puntk zaczepienia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak precyzyjniej - jaki model Audio System?

3 ohm?

Bo Hifon dostarczy im ok. 75W/3 ohm.

Nie wystarczy? :wink:

Jak masz smartfona, to ściągnij apkę ze sklepu Google, która się zwie:

https://www.pioneer-car.eu/pl/pl/arc

W tym linku powyżej masz opis, co można dzięki niej zrobić. Nie musisz męczyć się z menu Pionka.

Manual Hifona:

 

nxi4404.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M165Evo2

A tak precyzyjniej - jaki model Audio System?

 

 

M165Evo2

3ohm

 

 

Bo Hifon dostarczy im ok. 75W/3 ohm.

Nie wystarczy?

 

 

Nie zauważyłem by 3ohm miał..

Z tego co widzę posiada:

  • 4 x 60 W/RMS @ 4 Ohm
  • 4 x 90 W/RMS @ 2 Ohm

 

Albo że znowu coś nie kumam :(

 

Jak masz smartfona, to ściągnij apkę ze sklepu Google, która się zwie:

https://www.pioneer-car.eu/pl/pl/arc

W tym linku powyżej masz opis, co można dzięki niej zrobić. Nie musisz męczyć się z menu Pionka.

 

 

A no dzięki,za pewnie się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie zauważyłem by 3ohm miał..

Zapamiętaj raz na zawsze!

Jeżeli w manualu wzmaka jest napisane:

 

 


4 x 60 W/RMS @ 4 Ohm
4 x 90 W/RMS @ 2 Ohm

... to oznacza, że może współpracować z głośnikami o impedancji w przedziale od 2 ohm do 4 ohm.

A czy 3 ohm mieści się w tym przedziale?

Mieści.

Szacunkowo ten Hifonek będzie mógł zasilić te AS mocą 75W.

Tyle odda do głośników o impedancji 3 ohm.

Odpowiednio ustawiony LEVEL INPUT i gotowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to oznacza, że może współpracować z głośnikami o impedancji w przedziale od 2 ohm do 4 ohm.

 

A czy 3 ohm mieści się w tym przedziale?

 

Mieści.

 

Szacunkowo ten Hifonek będzie mógł zasilić te AS mocą 75W.

 

Tyle odda do głośników o impedancji 3 ohm.

 

 

 

Racja...takie proste i logiczne a ja nie podłapałem.

 

 

 

Odpowiednio ustawiony LEVEL INPUT i gotowe

 

 

No właśnie... Skupiałem się nad Gain że zapomiałem się skupić też na Levelu Input.

Zanim napiszę o Inpucie,chcę wiedzieć,czy dobrze ustawiłem Gain na słuch (żebym był już spokojniejszy że chociaż tu okey jest)

Radio posiada volum max ma 62. Ustawiłem skale radia tak 5/6 czyli 56 Volum i wtedy stroiłem gaingiem tak,by usłyszeć charczenia. Wtedy lekko cofam i mam ustawiony,tak ?

 

Jeżeli chodzi o Level Input...

Mam 3 RCA na wyjściu (nie wiem ile mają Voltów na wyjściu bo nie widzę póki co,ale pewnie 2V ?)

Więc ustawić na wzmacniaczu max 2V? Miernikiem podłączyć na wyjściu co zasilają przedni zestaw?

 

Wybaczyć za prostotę w pisaniu,na szybkiego piszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@szymin89 - jak widzę taki wpis autora:

 

 


No właśnie... Skupiałem się nad Gain że zapomiałem się skupić też na Levelu Input.

... to nie widzę powodu, aby @Son Goku dalej "prowadzić za rączkę" :wsciekly:

Jakim cudem znalazł Gain i ustawiał na ucho moc, a Input Level nie był w tym momencie ruszany czy brany pod uwagę :szok:

Nie wie co pisze lub nie wie co robi, ewentualnie udaje zielonego.

 

To jak jest kolego @Son Goku?

Jakieś wiarygodne usprawiedliwienie - tylko nie od Mamy i Taty... z ich podpisami? :wink:

 

X580BT faktycznie ma poziom na RCA 2V.

Ustawić trzeba takie napięcie na wyjściu wzmacniacza:

 

75W x 3ohm = 225

pierwiastek z 225 = 15V

 

Myślę, że Hifon nie będzie miał sprzeciwu jak ustawisz go na 80W/3ohm - czyli na napięcie 15.5V

Ale na razie nie więcej.

Posłuchasz i ocenisz jakość grania.

 

Jak ogarniesz temat pracy zestawu z seryjną zwrotnicą, to możesz pomyśleć o setupie z wykorzystaniem DSP Pionka.

 

Jak Hifon sprawny, właściwie zasilony, to działaj.

 

Link na temat ustawiania mocy wzmacniacza:

http://www.strefacaraudio.pl/topic/61370-jak-poprawnie-ustawi%C4%87-gain-we-wzmacniaczu/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakim cudem znalazł Gain i ustawiał na ucho moc, a Input Level nie był w tym momencie ruszany czy brany pod uwagę :szok:

 

Nie wie co pisze lub nie wie co robi, ewentualnie udaje zielonego.

 

 

 

To jak jest kolego @Son Goku?

 

Jakieś wiarygodne usprawiedliwienie - tylko nie od Mamy i Taty... z ich podpisami?

 

 

Jak nie od Mamy i Taty to kłopot....Na kotka mogę? :D

 

A na poważnie. Podjechałem z paroma pytaniami pod Car Audio u fachowca kiedyś ,to stroił mi sprzęt pod UCHO jeszcze starym sprzęcie jaki miałem. (trochę mu to zajeło)

Więc słysząc od niego i gościa co sprzedawał CA tym się kierowałem (jak widzę błędnie)

Dlatego jak czytam coś tu i coś mi nie pasowało,to brałem poprawkę bo przecież ONI co mi doradzili wiedzieli lepiej...

 

 

Input Level też stroiłem na słuch,ale nie brałem go na poważnie jak na Gain

 

Soryy że mieszam tu,zakręcone posty piszę jak widzę.

 

 

 

 

X580BT faktycznie ma poziom na RCA 2V.

 

Ustawić trzeba takie napięcie na wyjściu wzmacniacza:

 

 

 

75W x 3ohm = 225

 

pierwiastek z 225 = 15V

 

 

 

Myślę, że Hifon nie będzie miał sprzeciwu jak ustawisz go na 80W/3ohm - czyli na napięcie 15.5V

 

Ale na razie nie więcej.

 

Posłuchasz i ocenisz jakość grania.

 

 

 

Jak ogarniesz temat pracy zestawu z seryjną zwrotnicą, to możesz pomyśleć o setupie z wykorzystaniem DSP Pionka.

 

 

 

Jak Hifon sprawny, właściwie zasilony, to działaj.

 

 

No okey,pomału trzeba się ogarnąć.

 

 

 

 

Link na temat ustawiania mocy wzmacniacza:

 

http://www.strefacar...we-wzmacniaczu/

 

 

Próbowałem się tym zająć jak były gorące dni na starym sprzęcie. Po wpisaniu wartości nie chciał mi wyliczyć,nic się nie wyświetlało.

Pewnie chyba jak zwykle coś źle wpisałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usprawiedliwienie przyjęte.

Tu masz Magiczne Koło, które zawiera wzory do obliczeń.

 

Wystarczy kalkulator z możliwością obliczenia pierwiastka.

 

E - Volts/Volty - napięcie -> według tych wzorów - są tożsame co do oczekiwanego wyniku - możesz obliczyć jakie napięcie trzeba ustawić na wyjściu wzmaka, aby uzyskać moc RMS przy konkretnej impedancji głośnika. Nie jest ważne czy obliczasz dla mocy 40W czy 1500W. Jak znasz moc RMS wzmaka określoną przez producenta, we wzorach występuje jako P, to ją podstawiasz. Pod R podstawiasz impedancję głośnika.

Wynikiem jest napięcie jakie masz ustawić na porcie wyjściowym do głośnika wzmaka.

Obojętnie czy w standardowym podłączeniu czy w tzw. mostku/bridget.

 

Przydatnym jest zestaw wzorów I Amps/Ampery.

 

Te wzory pozwolą na obliczenie płynącego prądu przez głośnik, a tym samym przez kable, które go zasilają z portu wzmacniacza.

Jak będziesz znał prąd, to możesz ocenić czy aktualne kable są wystarczające, czy trzeba je zmienić na kable o większym przekroju.

Szczególnie przydatne dla subwoofera, gdzie płynące prądy i rezystancja kabla ma duże znaczenie.

 

Magiczne Koło:

41aea226b1191bbc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytasz, że radio ma 4 x 40 czy 4 x 50W...

Odbierasz to jako większy potencjał?

 

Fakty są takie, że realnie jest to 4 x 18W do max. 2 x 30W z tendencją szybciej niż później do wystąpienia przesteru/zniekształceń, co twoje ucho odbierze jako charczenie.

 

Na mojej końcówce TDA7851 uważanej za "dość mocną" na tylnej parze głośników uzyskiwałem 8.7 Volta i prąd 1.67A co daje 14.5 Wata na głośnik. Mowa o syntetycznej próbce 40 Hz puszczonej samopas na tylną parę głośników. Poza przesterem amperaż zaczyna też spadać już po około 10 sekundach i zatrzymuje się na w okolicach 1.42A.  Bieda.pl łamane na Niech_to_szlag_com.

 

Zwykła muzyka generuje szczyty w okolicach 9V i 1.75 Amp co daje około 16 Wat. W dodatku jest przester.

 

Tak zamieszczam w formie ciekawostki  :wink:

 

Ogólnie jak człowiek zacznie to wszystko mierzyć i porównywać, to prędzej czy później rzeczywiście dojdzie do wniosku, że bez normalnego piecyka chociaż 4x45W nie ma o czym gadać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Fajnie że do tego dojrzałeś, teraz tylko wybór wzmaka.

 

Grzeczny mnie wychował :)

 

Nie, no.. Radio montowałem... jakoś w marcu, to wszystko mierzyłem. Niemniej - rzeczywiście myślałem, że wypluje chociaż 30W x4.  Wzmaki już wybrane :> Może w tym tygodniu już będą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...