Skocz do zawartości

SŁUPKI PRZEDNIE W AUCIE / KIERUNKOWOŚĆ TW I MID


Mario 1010
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam z uwagi że będę ponownie robić słupki przednie do swojego samochodu poprzednie zwaliłem fakt wyszły za duże  i chciałbym poznać waszą opinie zanim zacznę robić słupki ponownie  . Wiec jak jest z kierowalnością tw i mida. Czytałem już wiele tematów czy tu na grupie bądź w internecie. I powiem szczerze co samochód to inny kierunek. W aktualnie mam zrobione słupki następująco prawy tw i mid na prawe ucho kierowcy a lewy tw i mid na lewe ucho kierowcy . Przecinają się trochę za drążkiem zmiany biegów czyli środek przednik siedzeń.

 

Spotkałem się już kierowaniem głośników

 

1. Tylko na kierowce

2. prawy na kierowce lewy na pasażera

3. na przeciwko siebie w słupkach

4. Oglądałem tez film gdzieś ze stanów że wyznaczali na podsufitce punkt środkowy z przodu  i oba słupki grały do góry w ten wyznaczony punkt na podsufitce 

 

A także czy lepiej aby był tw i mid na jednym poziomie / podstawie, czy lepiej aby dwa osobne koła czyli tw wyżej a mid niżej.

 

 

Jakie są wasze doświadczenia w tej sprawie, może złoty środek na to jest ? 

 

 

Chciałbym stworzyć scenę z przodu aby kierowca i pasażer cieszył się dźwiękiem. Bo niestety kierowalność na kierowce powoduje że pasażer jest pokrzywdzony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pasażer zawsze pokrzywdzony. :(

Zawsze, korekcje czasową ustawia się pod miejsce odsłuchu. A co do kierunków to zawsze wszyscy powtarzają że najlepiej testować różne ustawienia. Ja to miałem gdzieś i zrobiłem na krzyż. Lewy tweeter na pasażera a prawy tweeter na kierowcę. A w busie jeszcze inaczej na środkowe miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie w karcie od tweeterów jak opada charakterystyka pod kątami.

I większy kąt ucho głośnik, tym góra więcej będzie opadać. Musi się podbijać dźwięk i dopiero dotrze do twojego ucha. A jak dasz tweetery na wprost wtedy dźwięk jest więcej bezpośredni.

Czasem ta bezpośredniość męczy więc trzeba próbować kąt, mając dsp można też mimo głośnika celującego w twarz przygasić górę pasma.

Unikaj sytuacji gdzie kąt prawego tw jest znacznie różny od lewego dla twojego miejsca odsłuchowego. Różnica np. 15 stopni spoko. Ale nie doprowadzaj tak, że do prawego tw masz np 30 stopni, a do lewego z 80.

 

Nie da rady zaspokoić scena kierowcę i pasażera. Musisz się z tym pogodzić.

 

W twoich słupkach nie tyle kąt był zły a ich wielkość. Ktoś nie wiem kto naopowiadał na forum bzdur, że głośnik średniotonowy musi mieć komorę i to wielką. Jest to nie prawda. Wystarczy, że fala dźwiękowa promieniująca z tyłu, nie będzie promieniować do przodu. Jest wiele konstrukcji w świecie słupków gdzie głośnik średniotonowy nie ma zamknietej komory. Tył jest otwarty i dźwięk wylatuje pod słupek itp. Nie oznacza to, że nie trzeba komory robić zamknietej. Można ale nie jest to wymóg. W kolumnach domowych średniotonowy ma zawsze komorę, bo ciśnienie od głośnika basowego by go wypychało.

W twoim wypadku zrobił bym poprostu mniejsze te bałwanki. Wielkość głośnika plus mały rancik z podfrezem z 2-3mm. I głośniki zbliżył między sobą jak najbliżej. Słupek można podciąć, żeby zagłębić bałwanka. A komory nie muszą być tak duże nawet zamknięte. Dodanie wytłumienia spowoduje zwiększenie pozornej objętości widzianej przez głośnik.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondrax. Dziękuję za wyczerpującą wypowiedź jest mi bardzo pomocna i tak zrobię. Mam w systemie dsp, więc kwestia regulacji już będzie na podstawie rta i wyrówna się niedoskonałości głośnika. Jeszcze raz dzięki za radę. Najlepiej zrobię tak że zanim położę żywice to ustawie czasówki, podzielę pasmo aktywnie i zrobię próbę. Aby mieć szanse na korektę. Te ustawienie kierunków aktualnie co mam bardzo mi się podoba więc będzie coś podobnego ale mniejszego i zrobionego na spokojnie. Niestety błąd był że było mało wolnego czasu na wykonanie bo tylko 3 dni. I robiłem szybko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej potrzeby ani sensu...

 

Obiecuje poprawę

Nikt nie powiedział ze głośniki muszą być zamontowane na jednej płaszczyźnie

 

No właśnie widzę że nie ma zależności czy są oddzielnie czy w płaszczyźnie. Głównym punktem jest czasówka na każdy głośnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tweetery na drutach. Wysokie tony są najbardziej kierunkowe. Średniaki już mniej.

Możesz też, zrobić tymczasowe komory dla sredniaka prowizoryczne i kręcić na drutach całym bałwankiem.

 

Nie ma jednej drogi. Ile ludzi tyle opinii i sposobów.

Ruskie celują na 3 osobę między zagłówkami przeważnie.

Amerykanie jak już robią dobrze to często na zagłówki lub robią tak, że tw w trójkąty a średniaki w słupki. Mówią, że scena szersza wtedy.

Niektórzy celują w sufit. Myślę, że nie ma takiej potrzeby, że wysokość uszu czy czoła wystarczy.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Ja bym spróbował jeszcze bardziej w lewo to przesunąć o ile da radę, żeby jak najmniej średniak widoku przysłonił.

Jak masz procesor i 6 kanałów na przód to sobie tweetery opóźnisz do średniaków.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napewno dla mniej doświadczonych jest lepiej zgrać wszystko centra tw średni jest w pionie. Tam z własnego doświadczenia. Pod rta zauważyłem również iż w większej komorze średni ma mniej potargana charke. Oczywiście to tylko mój przypadek. Podobnie z cięciem długi czas jeździłem w 3 drogach na 12/ i z tymi zboczami długo walczyłem. Ostatecznie zastosowałem 6 w moim odczuciu wypadło to zdecydowanie lepiej niż jakakolwiek 12;) trzeba testować, testować i jeszcze raz testować. Zrobiłem pod mój set 4 pary słupków (pewne wnioski wyciaglem) prawdopodobnie będą jeszcze jedne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Zrobiłem pod mój set 4 pary słupków (pewne wnioski wyciaglem) prawdopodobnie będą jeszcze jedne

 

To ja będę robić teraz 2 raz. Wole zapytać i wyeliminować wszystkie błędy. Tak wiem że każdy  auto jest inne głośniki itp. Tak wieć testy testy :) :) :). Dziekuje za komentarz spojrzę także i na to. Przed włóknem szklanym będę robić próby .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...