Skocz do zawartości

nowy zestaw na X165 Evo ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zrobić pierwszą swoją instalację car audio i potrzebuję pomocy, dużo pomocy :)

Będzie dużo czytania, ale chyba lepsze to niż kolejne „cześć, które głośniki wybrać żeby fajnie grało ?”

Robione to to będzie w Mondeo mk4. Docelowo będzie się składać z nowego radia, odseparowanego zestawu 165mm (w drzwiach, oczywiście uprzednio wygłuszonych) i wzmacniacza (fajnie by było zmieścić go pod krzesłem pasażera). Robione będzie pewnie wiosną w jakiś słoneczny weekend bo nie mam dostępu do garażu. Radio na razie zostawię stare, chociaż jest okropnie brzydkie, to wydaje mi się że ono będzie miało najmniejszy wpływ na jakość dźwięku, nie wszystko naraz. Resztę mógłbym już powoli zacząć sobie kompletować.

Co chcę uzyskać i do czego będzie to używane ?

Może jestem już starym dziadem i się nie znam, ale uważam że jedynym sensownym systemem odsłuchu muzyki jest stereo, a co nadto jest, od Złego pochodzi :)Wiem że bez skrzynki nie da się uzyskać pewnych efektów, ale wystarczy mi to co da się uzyskać z mądrze zrobionego zestawu w drzwiach. Zdaję sobie sprawę że stereofonia w car audio to nie jest prosty temat, skoro jeden głośnik masz pod kolanem, a drugi 1,2m obok. Ze 165mm nie można spodziewać się cudów, ale to też wcale nie jest tak mało. Do kompa grają mi Tannoye, aktywne monitory z głośnikiem 100mm, takie małe beleco i jak je pierwszy raz włączyłem, muzyka zeszła na doły tosie zdziwiłem i sobie pomyślełem "skąd?.

Chcę żeby to grało przede wszystkim czysto, natężenie pewnie będzie wystarczające. Nie musi być igła i pewnie w tych pieniądzach nie będzie, dużo mogę wybaczyć, prócz agresywnych tweeterów. Nie cierpię ostrych, kłujących wysokich tonów.

Muzyki słucham różnej, różnistej. Wychowałem się na Westbamach, Cosmicgejtach i śląskich hiphopach, ale teraz raczej lubie słyszeć w muzyce instrumenty. Jak trzeba to się pochwalę jakimiś linkami, myślę że każdy by coś znalazł dla siebie.

Głośniki

Jak chyba każdy początkujący straciłem trochę czasu na czytanie zachwytów nad Hertzami dsk165.3, Myślałem że wygłuszę drzwi, wrzucę Hertze, zmienię radio i będzie git. Może nawet sam sobie z tym poradzę. Potem dopiero doszło do mnie, po jednym z komentarzy że gwizdki grają nieprzyjemnie, to co jest oczywiste. Nowe głośniki za 250pln nie mogą być dobre. Więcej wart jest przecież czas który na to będę musiał poświęcić, nie mówiąc o nerwach, bo nienawidzę dłubać w tapicerce, mi się wszystko co plastikowe w rękach łamie. Zacząłem więc szukać głośników do 600pln i tam nic nie znalazłem. Moim typem są Audio System X165 Evo. Oprócz wyczytanych opinii według mnie przemawiają za nimi: pasmo od 50Hz i efektywność 93dB. Co Pany o tym myślita ? Nadajo się abo nie ?

Wzmacniacz

Jeżeli te głośniki mają sens to czym było by dobrze je pognić? Nie chciałbym wydać więcej niż 500pln. Może być jakaś godna polecenia używka, czasu trochę jest, mogę sobie śledzić aukcje. Jeżeli X165 Evo nie są ciekawe, to może jest jakiś znany wzmacniacz w tych  pieniądzach, który przyjemnie gra i warto by go użyć w takiej instalacji, a głośników szukać innych ?

 

A może jest ktoś chętny ze śląska żeby za kilka szekli, przy butelczynie domowej roboty specyfiku pomógł ogarnąć ? Z wygłuszaniem i montażem głośników to chyba dam radę, w sieci materiału jest multum na ten temat. Ale jak chodzi o poprowadzenie zasilania i kopanie w radiu to może mi to długo zająć, a i tak gwarancji żadnej że daleko od domu, w środku nocy nie zeżre mi akumulatora, albo nie dojdzie do spektakularnego samozapłonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I jakie postępy kolego?

 

też jestem obecnie na etapie robienia audio w mondeo mk4 mam już ogarnięte drzwi z przodu, radio pionek deh-7800DAB, ale kupiłem już i kenwooda dnx4280bt zobaczę co będzie ładniej grało to zostanie,  ale nie wiem jakie głośniki wybrać, zależy mi na szczegółowości, a nie na głośności, czy basie

 

moje typy głośników to

Focal 165

Morel Maximo

Audio System M165

A jaki dokładnie model głośników,  to zależy czy zdecyduje się na wzmacniacz Alpine PMX-f640

 

bo jak ze wzmacniakiem to takie z RMS 90W, a jak pod samo radio to z RMS 70W

Na tył myślę, ale jeszcze nie wiem, zamiast suba, głośniki w drzwi, bo nie potrzebuje jakiegoś ogromnego bassu, ale to zobaczymy jak poczytam.

 

Tylko nie znalazłem informacji, czy czyściej zagrają mi głośniki ze wzmacniaczem 90RMS, przyjmując iż nie potrzebuje głośno tylko chce słyszeć wszystko, czy 70RMS i głośnik pod radiem, czy to jeden ciort a wzmacniacz służy tylko żeby jakość dźwięku przenieść na wyższą głośności, bo na radiu robią się przestery.

 

P.s link od klamki musi być pod spodem, albo klejona bo brzęczy.

 

Pozdrawiam

post-25173-0-88503100-1578602624_thumb.jpg

post-25173-0-74691900-1578602634_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd te progi mocy?

wyczytałem na forach, ze wzmacniacz ma być 2x słabszy niż moc głośnika, a 70RMS to najsłabszy głośnik z firm jakie mnie interesują pod radio, a 90rms najmocniejsze, ale pod samo radio będzie za duży, więc potrzebuje wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na Elektrodzie ze 20 lat temu takie rzeczy wypisywali... To po co cewka w głośniku ma 70, czy 90 Wat ? Podpowiem - bo tyle może w sposób bezpieczny i długotrwały przyjąć czystej mocy, choć jak podasz 50 Wat, też będzie wystarczająco. Radio ma 15 Wat przy dużych zniekształceniach, do tego szybko się przegrzewa i gotowy przepis na charczenie z głośników, czyli objaw zbyt słabej końcówki mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na Elektrodzie ze 20 lat temu takie rzeczy wypisywali... To po co cewka w głośniku ma 70, czy 90 Wat ? Podpowiem - bo tyle może w sposób bezpieczny i długotrwały przyjąć czystej mocy, choć jak podasz 50 Wat, też będzie wystarczająco. Radio ma 15 Wat przy dużych zniekształceniach, do tego szybko się przegrzewa i gotowy przepis na charczenie z głośników, czyli objaw zbyt słabej końcówki mocy.

Sugerowałeś "poczytać", gdy się pytałem o wzmacniacz w założonym wcześniej poście, a teraz piszesz, że inni piszą bzdury. Więc gdzie nie czytać bzdur się pytam, gdzie ten trial o wzmacniaczach napisany przez ekspertów na tym forum?

skasowałeś mi post, notabene w dziale "DLA POCZĄTKUJĄCYCH" bo pytanie było zbyt początkujące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to raczej morał jest taki, że każdy głośnik dużo lepiej zagra pod wzmacniaczem niż pod samym radiem. Chodzi np. o wydajność prądową stopnia mocy..;) Co do mocy znamionowych głośników, też według pewnych teorii lepiej silniejszy wzmacniacz w granicach rozsądku i skręcony gain (kontrola nad przetwornikami), niż słabszy wzmacniacz odkręcony na full i  "silniejsze" głośniki grające przesterem (gdy braknie wydajności prądowej stopnia mocy).. Technologia idzie do przodu jak wiadomo, ale ta różnica 20w w napisie przy tym samym poziomie i przedziale cenowym to raczej tyko chwyt marketingowy.. Nie ma moim skromnym zdaniem panaceum na doradzenie komuś jakiegoś zestawu, zwłaszcza przez internety który w 100% spełni czyjeś oczekiwania.. Aplikacja, preferencje, upodobania, Gusta i guściki- a to chyba najgorsze, ale nie ładnie o tym dyskutować..;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerowałeś "poczytać", gdy się pytałem o wzmacniacz w założonym wcześniej poście, a teraz piszesz, że inni piszą bzdury. Więc gdzie nie czytać bzdur się pytam, gdzie ten trial o wzmacniaczach napisany przez ekspertów na tym forum?

 

skasowałeś mi post, notabene w dziale "DLA POCZĄTKUJĄCYCH" bo pytanie było zbyt początkujące?

 

 

To dlaczego po prostu nie poświęcisz trochę czasu, żeby to po prostu zrobić ? Póki co, to zachowujesz się jak przewrażliwiony dzieciak (ile masz lat mnie nie interesuje), na sugestię!!! o poczytaniu, co daje wzmacniacz, Twoja reakcja

 

"Właśnie takiej merytorycznej odpowiedzi oczekiwałem, dzięki, zamykam temat, wzmacniacz z czarnej listy."

 

Tu pada odpowiedź, ile mocy ma radio, czy można na nim posłuchać nieco głośniej bez zniekształceń, to znowu coś Ci nie pasuje ? Wpisałeś chociaż "głośniki pod radio" ? Ew. któryś z wymienionych modeli ?

Edytowane przez bogus1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jesteś moderatorem, a sam zaśmiecasz forum, zamiast pisać o car audio to piszemy pod czyimś postem, swoje gorzkie żale.

Po drugie, może na tym forum jest odpowiedź na wszystkie pytania jakie nurtuje ludzkość od tysiącleci, ale zwyczajniej ciężko się przez to wszystko przekopać, bo są źle otagowane posty, a to chyba ty za to odpowiadasz? a jak już znajdziesz interesujący cię temat to jakiś moderator pisze komentarze typu "poczytaj sobie" , a z tego co czytałem  w komentarzach tak właśnie odnosisz się do większości ludzi, którzy nie mają wiedzy.

 

Może zrób quiz wiedzy car audio  "czy masz odpowiednią wiedze, żeby zadać pytanie"

Podpowiadam, gdyby ją mieli, to by nie czytali tego forum! Po to ludzie tu wchodzą, by czegoś się dowiedzieć, coś co dla ciebie jest głupim pytaniem, dla innych jest czarną magią, ideą forum jest zadawanie pytań. Nie wiem co z dziej się kulturą osobistą moderatorów, ale ewidentnie często jest coś nie tak, więc podpowiadam, warto czasami wyjść do ludzi.

.

 

 


Wpisałeś chociaż "głośniki pod radio" ? Ew. któryś z wymienionych modeli ?

A co tym pytaniem uzyskam? w poście który mi usunąłeś, pytałem o coś zupełnie innego, o wiedze ogólną, a nie jaki wzmacniacz do konkretnego głośnika, odczucia są subiektywne, to ja sam muszę zdecydować co mi może odpowiadać, chce wiedzieć czym różni się "blondynka, od brunetki", a nie, jakie komuś się podobają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz ile mamy takich prawie identycznych tematów ? Zobacz ten > http://www.strefacaraudio.pl/topic/63102-wyb%C3%B3r-g%C5%82o%C5%9Bnik%C3%B3w-do-reno-megane/   Naprawdę wkurzające że jeden z drugim początkujący zamiast czytać i wyciągać wnioski od razu wjeżdżają z roszczeniowym tonem ...no przecież są nowi, zieloni i im się kurna po prostu należy !!! Jednak żeby jeden z drugi się w odpowiednim dziale i temacie się najpierw  przywitał ...no gdzie tam ktoś będzie im rozkazywał ?  Podłączyli cię niedawno do internetów i jesteś na pierwszym forum i nigdzie się nie spotkałeś z takim zwyczajem? 

 

Co do mocy głośników pod radio i te Twoje 70W ... dawaj linki , poczytamy ... nie masz linków> napisałeś więc wyssane z palca bzdury i będziesz trzymał się tego w ciemno bo ... bo możesz , a internety wszystko przyjmą . 

 

Nie umiesz się przekopać przez forum? Kurde może nie szukałeś , jak tematu przywitań nie znalazłeś?  Może czas zacząć od podstaw ... wiesz co to skuteczność głośnika i dlaczego to ważny parametr i najważniejsze że głośniki nie posiadają żadnej mocy !!!  Nie wiesz? Czas więc zamiast pyskować wziąć się do lektury ...nie chcesz się nauczyć? Ot takie twoje prawo, napisz na fejsie tam pomagają szybciej , a czy lepiej to już inna bajka ... tam nie trzeba się witać, bo wszyscy wszystkich mają w głębokiej du...e ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...