Skocz do zawartości

Brak zniekształceń w radiu czy to możliwe??


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam takie pytanie. Posiadam radio Kenwood KDC-X7200DAB . Po podłączeniu chciałem zmierzyć poziom zniekształceń na oscyloskopie . Testowałem 30Hz , 50Hz ,60Hz ,100Hz, 1kHz w każdym przypadku brak było ścinania wierzchołków nawet na maksymalnej głośności. Czy to możliwe ?? Czy raczej zrobiłem coś złe ?? Później spróbowałem ostawić gain we wzmacniaczach. Ale znów to samo idealna fala nawet przy najwyższym ustawieniu Gain i maksymalnej głośności radia.
 

post-23891-0-72866800-1538931889_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zniekształcenia w systemach audio były, są i będą.

Musisz zachować odpowiednie procedury pomiaru. Inaczej stwierdzisz, że masz idealne radio i idealny wzmacniacz :)

A tak naprawdę jest nieco inaczej...

Jak mówi @kondrax - upewnij się, że radio otrzymuje poziom 0dB.

Edytowane przez grzeczny_52
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy glosnosć na smartphonie była ustawiona na maximum?

I co to by dało ?

Po pierwsze nie znasz poziomu sygnału telefonu. Po drugie telefon wprowadza też zniekształcenia jak mu dasz maksa. A po trzecie on puszczał po stratnym sygnale BT. Także ten BT... zniszczył system.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co to by dało ?

Po pierwsze nie znasz poziomu sygnału telefonu. Po drugie telefon wprowadza też zniekształcenia jak mu dasz maksa. A po trzecie on puszczał po stratnym sygnale BT. Także ten BT... zniszczył system.

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Poziom degradacji sygnału jest i tak niższy niż możliwość analizy ich poziomu oscyloskopem , w tym tego rodzaju .

Raczej niczego poniżej 1 % nie da się obserwować , o ile nie 3 % .

 

 

Później spróbowałem ostawić gain we wzmacniaczach. Ale znów to samo idealna fala nawet przy najwyższym ustawieniu Gain i maksymalnej głośności radia.

 

 

Kazdy wzmacniacz posiada "rezerwę " wzmocnienia dla zachowanie kompatybilności z różnymi jednostkami .

Zatem każde poprawnie wysterowane źródło powinno dać możliwość pełnego wysterowania wzmacniacza , w tym i przekroczenia tego poziomu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Podłączałem tylko oscyloskop 

 

Czyli końcówka radia pracowała bez obciążenia, a więc w zasadzie jako wzmacniacz czysto napięciowy ( bo rozumiem, że zaczynasz od pomiaru samego radia, bez wzmaka - choć fotka w pierwszym poście to chyba na wyjściu wzmaka a nie radia ).

Zakładając typową scaloną końcówkę mocy w klasie AB, z typowym wzmocnieniem napięcia na poziomie ok. 26dB ( czyli wzmocnienie ok. 20 razy ) i nawet mały "spadek" napięcia na jej tranzystorach wyjściowych ( powiedzmy 1 Volt ), to na wyjściu ( przy zasilaniu radia 14,5V ) otrzymasz max 13,5 V napięcia p-p. 

Jeśli na oscyloskopie otrzymałeś przebieg o niższej wartości szczytowej ( niż te 13,5 V ), to znaczy, że końcówka nie osiągnęłaby nawet mocy znamionowej ( gdyby miała odpowiednie 4 omowe obciążenie ) więc i zniekształcenia były mocno poniżej 1% ( którego na tak ustawionym oscyloskopie i tak byś nie zauważył, na co zwrócił już uwagę nakamichi ).

Sprawdź jeszcze raz tym oscyloskopem jakie napięcie dostajesz na wyjściu radia przy tych pomiarach i będzie widać mniej więcej ile jeszcze brakuje tego "poziomu " na wejściu końcówki, żeby ją przesterować.

 

BTW. Może być tak, że producent podobierał wewnętrzne poziomy tak, że nawet jak dasz sygnał 0dB z CD/USB to końcówki nie przesterujesz.

No i jeszcze jedna sprawa - sama końcówka. W nowszych radiach często nie montują już końcówek analogowych tylko cyfrowe - a one, bez obciążenia, mogą się zachowywać jeszcze inaczej...   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie wcale nie musi oznaczać, że sam sygnał źródłowy miał poziom 0 dBFS....

A najprawdopodobniej tak właśnie nie było.

 

Zrób, tak jak napisał Kondrax, pokaż screeny, bo dalsze dywagacje nie mają sensu.

 

Mierzyłem oscyloskopem w kilku Kenwoodach sygnał na wyjściach RCA w ten właśnie sposób, i do końca gałki głośności nie było widać żadnych obcinek.

Zaczynało obcinać dopiero przy podbiciu jakiejś częstotliwości na EQ.... Oczywiście działo się to przy gałce vol na maksa.

 

Tak więc, nie spodziewałbym się w tym akurat Kenwoodzie jakiejś sensacji na wyjściu RCA, ale już na wyjściu wzmaka podłączonych do tych RCA, przy czułości gaina skręconej na maksa, sygnale źródłowym  0 dBFS i głośności na radiu na maksa, to spodziewałbym się bardziej prostokąta niż sinusoidy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...