Skocz do zawartości

Alfa Romeo 159 - khazar


khazar
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pracuje się z nią super, a o właściwościach głuszących nie powiem bo się nie znam na tym... w drzwiach mam dwie warstwy maty: CTK i STP Black Gold, gąbkę K6, a na boczku gąbkę Gladena, wiec ta gąbka K6 nie była mi aż tak potrzebna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 419
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 4 tygodnie później...

Cały czas coś było nie tak u mnie, ale pomału udaje się zdiagnozować co to jest, aczkolwiek nie wiem jeszcze dokładnie dlaczego tak jest. Mam kompletnie skopany podział pasma pomiędzy tweeterem i wooferem, mocno się nakładają na siebie i wali to po uszach. Przynajmniej doszedłem do tego po dzisiejszych ćwiczeniach. Do podziału woofer/tweeter używam zwrotnicy Morela MXR 280 (z zestawu Elate, więc powinno być ok z moim tweeterem). Tweeter jest dość nisko cięty bo 2200Hz 12dB/okt. Woofer 300 Hz 18dB/okt. Mimo to mój woofer grał sporo ponad 2500 Hz. (Sprawdziłem to po prostu puszczając odpowiednie częstotliwości i zmieniając fader na maksa do przodu i do tyłu - mam bi amp). Dlaczego tak się dzieje? Przecież nie powinien grać w tych częstotliwościach. Efekt jest taki, że od 1800 Hz do 3000 Hz mocno nakłada się tweeter z wooferem i strasznie to męczy. Jako tymczasowy środek użyłem EQ, woofery ściszyłem na maksa powyżej 2000 Hz, tweetery ściszyłem na maksa poniżej 2400 Hz. Efekt to krok w napewno dobrym kierunku. Przestało męczyć ucho, jest o wiele spokojniej, lepiej. Woofer zaczął grać z jajem, tweeter nie wali po uszach. Jestem zdziwiony tak ogromną poprawą.

 

Nie bardzo rozumiem dlaczego tak jest. Byłbym wdzięczny za naprowadzenie na właściwą drogę, przynajmniej do czasu aż wsadzę DSP i poustawiam sobie to na spokojnie. Widocznie nie rozumiem jednak działania zwrotnicy pasywnej i cały czas to było problemem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne żeby zwrotnica 2 way cięła woofer na 300Hz 18db/okt., zwłaszcza że wersja MXR 380 tnie woofer dla 3way 300Hz 12db/ okt. Przynajmniej tak jest w tej specyfikacji:

http://www.melleye.tw/morel2012/PDF/ELATE.pdf

 

Nie wiem na ile różni się Elate Ti ale w tej specyfikacji są już znaczne różnice w cięciach zwrotnic 2way/3way:

https://www.morelhifi.com/wp-content/uploads/2014/11/Elate-titanium-SPECS.pdf

 

Inna sprawa że 5.16 może zupełnie inaczej reagować na filtrację zwrotnicy dedykowanej do woofera Elate. Dlatego bez pomiarów moim zdaniem nie da się porządnie ogarnąć pasywki. Zwłaszcza używając przypadkowych komponentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Myslalem, ze woofer nie ma jak reagować inaczej jak zwrotnica tnie i przekazuje już konkretne częstotliwości.

 

Gdyby to było takie proste to by wszyscy mieli super zgrane systemy pasywne :P

 

 

 


Co może powodować zmianę podziału w zwrotnicy pasywnej? Inna impedancja? Inny poziom gainow dla kanału tweetera i woofera?

 

Raczej przebieg impedancji w zadanych warunkach. Do tego dochodzą różnice w charakterystykach częstotliwościowych obydwu głośników no i wpływ środowiska w jakim są zainstalowane.

 

Jeżeli chcesz się zagłębiać w pasywkę to zacząłbym od przeczytania artykułów na tej stronie:

https://ssl.diyaudio.pl/list.php/category/6-Zwrotnice

 

Nie jest to taki łatwy i oczywisty temat, że weźmiesz jakieś komponenty z tabelki i wszystko zagra jak byś chciał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec ma ta chwile zostawię to zrobione tak jak jest partacko przez zwrotnice pasywna + Eq, a wrzucę dsp i podzielę to już normalnie. Smieszne jest to, ze i tak ten zestaw grał dużo lepiej tak beznadziejne podzielony niż tempo ultra na oryginalnej zwrotce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2200Hz to nie częstotliwość podziału pomiędzy głośnikami? Jak dobrze pamiętam w tej zwrotnicy woofer jest cięty przy ok 1800Hz/12db a tweeter przy ok 2800/12db.

Wtedy możesz go słyszeć przy 2500Hz ale napewno gra ciszej niż przy powiedzmy 1000Hz.

 

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie wiele z tego rozumiem, sprawdzając z częstotliwościami z płytki testowej Focala nic nie trzyma się kupy. Tweeter gra zdecydowanie za nisko, woofer za wysoko i wychodzi kiszka. Temat zwrotnic pasywnych odpuszczam, ustawiłem najlepiej jak umiałem to co mam i na razie tak zostaje. Przejrzałem program do obsługi DSP Helixa, wszystko wydaje mi się jasne, wpadnie DSP Mini i będę próbował dalej. Ktoś przypomni z czego składał się zestaw kalibracyjny, który można skompletować sporo taniej niż ten sprzedawany przez Helixa?

 

I tak jestem zadowolony z tego co mam teraz po ostatnich regulacjach. Jednak płytka testowa z częstotliwościami sporo mi rozjaśniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie zrobię, chociaż już ten podział jest w mire Ok, to i tak pewnie o wiele lepszy dźwięk będzie jak wszystko ustawie na DSP a nie będę używał w stacji Alpine niczego (jest tam specjalna opcja wyłączająca wszystkie EQ, itp.) Teraz tylko zastanawiam się czy DSP Mini wystarczy, czy szarpnąć się w uzywce na DSP Pro mk2. Ciagle kusi wsadzenie Morel CCWR 254 w słupek, razem z MT-350.

 

Ściągnąłem sobie soft od Helixa i wszystko fajnie tam wyglada, nie jest trudne w obsłudze. Dodatkowo wraz z procesorem kupię sobie zestaw do pomiarow, ale zamiast zestawu do Helixa kupię po prostu ten sam mikrofon Behringera i ten sam interfejs do mikrofonu. W sumie to sporo taniej niż zestaw Helixa, a podzespoły dokładnie te same. Szkoda, ze nie ma programu na MacBooka, ale zainstalowałem sobie wirtualnego Windowsa XP, powinno to wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwując przez lata forum, sugeruję Ci skupić się na jakimś secie, dać mu dłuższy czas na grę. 90% świeżo zaszczepionych użytkowników robi dokładnie tak jak Ty. Żąglerka sprzętem i tyle. W rezultacie nie wyciskają nawet 30% z coraz droższych sprzętów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce żonglować sprzętem, po prostu dołożyłbym średniaka. Ale ciagle się nad tym zastanawiam. Reszta sprzętu zostaje tak jak jest, wiem ze dużo wiecej daje dopracowanie tego co jest, niż wymienianie sprzętów na inne, nawet lepsze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chce żonglować sprzętem, po prostu dołożyłbym średniaka. Ale ciagle się nad tym zastanawiam. Reszta sprzętu zostaje tak jak jest, wiem ze dużo wiecej daje dopracowanie tego co jest, niż wymienianie sprzętów na inne, nawet lepsze.

Proponuje ci najpierw ogarnąć 2 way i zobaczysz czy ci się spodoba. 3 way to już grubszy temat.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grubszy, grubszy ale przechodząc z 3 way na 2 czegoś człowiekowi brakuje;) moja subiektywna opinia;) i jeśli masz taką ochotę i portfel warto spróbować ;)

oj taak, z 3 na 2 brakuje a z 2 na 3 gęba sie cieszy że coś nowego w nią uderza (i w ucho też) ;-) nie kusze i nie podpuszczam - ogarniaj 2 drogi do końca a jak już wszystko z nich wyciśniesz to dokładaj średniaka i baw się dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda;) żeby ogarnąć 2 drogi do max;) ale też z każdej strony wszyscy mówią odpuść i odpuść ;) ja na przekur wszystkim stwierdzam że jak już człowiek troszkę robi się obyty i wie co się u niego w systemie dzieje śmiało może się pokusić o 3 drogi i tego też koledze życzę;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to rozbije się wszystko o budżet i raczej konfiguracje wzmakow, wiec zostaną pewnie dwie drogi, bo i tak roboty tu masa, zarówno w konfiguracji jak i dopieszczaniu samego setupu. W dwóch drogach moglbym to robić bardziej stopniowo. Wpadnie DSP, albo nowy Helix DSP Mini, albo używka DSP Pro mk2, o ile trafi się cos w dobrych pieniądzach. Jak wybiore DSP Mini to tylko dwie drogi. I wtedy z czasem chciałbym zmienić PDX V9, na Mosconi Gladen Pro 5|30, a MP 5.16 mk1 na mk2. Ale wiem, ze wiecej ugram strojeniem, wiec pewnie jeszcze na długi czas wystarczyłby ten PDX. I na tym będę się skupiał (na strojeniu i nauce), a jak trafi się sprzet w dobrej cenie to będę go wrzucał, chociaż na cuda liczył nie będę, ze samo to zagra z siebie. Mimo wszystko chciałbym sprobowac uciec z cyfry na tweeterach, bo usłyszałem przy zmianie na PDXa, z DLS RA40, ze właśnie na gorze jest trochę „bardziej pusto”, pomimo ze całościowo bardziej podoba mi się ten PDX, niż poprzedni zestaw DLSow. No nic, plan już jest, pozostaje go wdrażać, sluchac i uczyc się nowych rzeczy. Traktuje to jako hobby i podoba mi się, ze własnymi siłami idę malymi krokami do przodu, niż zostawić komus samochód i odebrac gotowca. Pomimo tego, ze wiem ze byłoby łatwiej i taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zastanawiam się nad włożeniem kolejnego wzmaka tylko na tweetery, chodzi mi po głowie Genesis SA50 lub Genesis Stereo 60. Nie wiem na którego się zdecydować. Czy byłaba możliwość z jednego lub drugiego pociąć tweetery, tak aby pominąć zwrotnicę? Na razie plan mam taki: woofery zasilę ze zmostkowanego PDX-V9 (200W RMS na kanał), będą cięte na wzmacniaczu. Góra to właśnie ten Genesis (i tu również chętnie potnę na wzmaku aby ominąć zwrotkę, a jak się nie da, to zwrotkę będę uzywał tylko do zasilania tweeterów). Sub pozostaje tak jak był pod kanał subwoofera na PDX-V9. W ten sposób ominę problem źle dobranej zwrotki i tymczasowego braku DSP. Ma to sens? Warto mostkować te dwa kanały PDX-V9 na woofer, czy zostawić jak jest na jednym kanale? Domyślam się, że jak będzie większy zapas mocy dla wooferów to będzie nad nimi większa kontrola, ale czy to stwierdzenie jest prawdziwe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...