Skocz do zawartości

Woofer, głośnik w drzwiach,a wpływ jego umiejscowienia na granie.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 80
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Slawa przy takim nakładzie pracy i środków jaki chcesz przeznaczyć zdecydował bym się jednak na komory.

Nawet  betonowo zrobione drzwi nie dostarczą takich wrażeń jak komory, zupełnie inny poziom dynamiki dźwięku( po Twoim opisie wnioskuje że tego szukasz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slawa przy takim nakładzie pracy i środków jaki chcesz przeznaczyć zdecydował bym się jednak na komory.

Nawet  betonowo zrobione drzwi nie dostarczą takich wrażeń jak komory, zupełnie inny poziom dynamiki dźwięku( po Twoim opisie wnioskuje że tego szukasz)

 

 

W miejscu odsłuchu (pozycja kierowcy) dolne pasmo głośnika jest wyczuwalne i do tej pory uważałem, że jest ok. Z przypadku doszło do odsłuchu w pozycji przybliżonej o około 30 cm bliżej. Bez zmiany wysokości, lub nawet z pozycji dużo wyżej.

 

I w tym miejscu doznałem szoku... Wrażenie jakbym wsiadł do zupełnie innego auta, użył innego głośnika. Dolne pasmo w każdej jego części pokazało się na zupełnie innym poziomie, pojawiły się nowe dźwięki, nowe wrażenie drgania strun gitar basowych, perkusja pokazała takie kopyto, że jestem pod wrażeniem od kilku godzin.

 

Wcześniej wszystkie te dźwięki były wyczuwalne, ale to nie było to. Drgania były na fotelu, na nogawce, ale po zmianie pozycji te wszystkie dźwięki trafiają prosto na słuchacza.

 

Nie działo się to kosztem średnicy, ani nie było wrażenia zamulania, buczenia czy przeciągania. Granie dołem stało się różnorodne i pokazało inne życie.

Wszystkie doznania dźwiękowe są. Tylko nie tam gdzie trzeba.

Widzisz w tym nakład pracy?? hm... około 1 dnia przyjemnej pracy... Sorki biorę to w ciemno :wink:

Druga rzecz....auto te komory obejrzy... ale też kosztem doświadczeń. Jednak zanim to nastąpi poleci to, bo widzę jaki jest potencjał w owej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie jest napisane że średnica jest zawsze na dole w przypadku 2-waya?

Mehow ale też nigdzie nie pisze że w całości jest na górze.

Nie potrzebnie łapiesz za słówka.

Wypowiedz się na temat założonego tematu.

Trzy drogi czy dwie i tak wymagają strojenia ale nie o strojeniu mowa tylko o umiejscowieniu woferów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powodzeniem da się wciągnąć średnicę w całości nad deskę w 2 wayu.

 

Nie w tym problem.

 

3-way ma tą przewagę że gra znacznie dynamiczniej, lżej, bo... woofer zostaje odciążony.

 

Ale ludzie błędnie postępują dorzucając średniaka po to by mieć średnicę na desce. A tzn że nie radzą sobie z zestrojeniem 2-waya...

 

Nie tędy droga.

 

A na temat... cóż mogę powiedzieć? Każde auto inne. Autorowi należy się uznanie za podejście do tematu.

W ten sposób najwięcej da się nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mehow ale też nigdzie nie pisze że w całości jest na górze.

Może nie tu, ale gdzieś na forum pewnie jest. W zupełności średnica jest na desce, wysoko, tam gdzie ma być. Gdyby to był problem, to by go nie było :wink:

 

A na temat... cóż mogę powiedzieć? Każde auto inne.

To jest chyba największy problem przez który wielu (wydawałoby się bardzo doświadczonych ludzi) nie może nic konkretnie powiedzieć. Przez to decyzja jest o zbadaniu tego na własnej skórze. Dodatkowo jeśli uda się przygotować i posłuchać zmian to niewykluczone, że takim systemem z ruchomym WF pojawię się na 3 dni na np pikniku. Może tam ktoś będzie chciał sam zobaczyć zmiany. O ile jakikolwiek efekt nastąpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


3-way ma tą przewagę że gra znacznie dynamiczniej, lżej, bo... woofer zostaje odciążony.

 

Chyba jednak nie - to średnica jest "odciążona", bo woofer nie musi przetwarzać tak szerokiego pasma. Zresztą wydaje mi się, że to jest jedyna przewaga 3 dróg nad 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chyba po temacie. Auto było strojone na tym sprzęcie przez kogoś bardziej doświadczonego więc nie tykałem takich rzeczy jak fazy i gainy, gdyż oddałem swoje zaufanie komuś kto się na tym zna. Wydaje mi się , że za mało posiedział.

Dziś posiedziałem chwilkę ponieważ po kolejnym przypadkowym spostrzeżeniu. Mianowicie dostałem kiedyś zdanie , że sub ma być w przeciw fazie do WF i koniec. Więc tego nie tykałem totalnie. A szkoda. Jakiś czas jestem bez TW i gram tylko z drzwi więc kwestie dołu lepiej , dosadniej dostrzegam. I powrót fazy do normalnej odwróciła wszystko co wyżej mówiłem. Pojawiła się dynamika. Nie było szału z resztą bo tylko zmiana fazy suba powodowała dziwne skutki. Powrót do 0st spowodował bardzo duże dominowanie basu z za pleców, faza na 180st - równowaga brzmienia , ale wrażenia jego brzmienia jak wyżej.
Tak więc pokręciłem naszym topowym gainem w dniu dzisiejszym i brakuje mi teraz dopieszczenia , ale uzyskałem szukany cel... wydaje mi się nawet, że uzyskałem więcej. Cóż podejdę do strojenia sam, poszukam zadowalającego efektu, a potem pomierzę... Nie tylko dół się poprawił... ożywiło się na całym paśmie i to znacząco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hehe zawsze suba ustawiam w fazie... Przeciez w przeciwfazie do wooferow beda sie znosic to tak oczywiste ze az mnie dziw bierze ze o tym nie pomyslales...

Pewnie chodziło o podłączenie w przeciw... i niby ma wtedy grać w fazie :)

Czasem tak właśnie wychodzi, tylko szkoda że to nie reguła i to nie takie proste, - czasówka, kierunek, miejsce suba w bagażniku, przykręcenie go magnesem do dołu, lub do góry składają się płynnie i po części na przebieg fazowy, i ta suma zmiennych wpływa na zgranie się wf z subem, a nie, że ma być zawsze w przeciwfazie do wf i już :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to jest ponad 1000 wpisów :wink2:

zacznijmy może od tego, że problem był rozpatrywany w grze samych WF. Od początku problem był z WF nawet jak grał sam przód. Wpisy wpisami... Jeśli dałbyś koło do wywarzania to też w domu zdejmujesz i sprawdzasz czy jest ok? Auto budowałem ja, stroiło już je kilka osób co "długo" jest w branży i na pozycjach wysokich więc pewne rzeczy uznałem za wykonane prawidłowo. Dodatkowo podobny zabieg przerabiałem z innym umiejscowieniem suba i nie było tego efektu, gorzej ponieważ właśnie w fazie nie mogłem go opanować. Albo walił i było słychać, że z tyłu, albo tracił na wartości i nie było go wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy w fazie według Ciebie? Bo chyba ustawienie na procuk/wzmaku na 0stopni, prawidłowe podłączenie + do + i - do -, nie musi przecież oznaczać, że będzie w fazie... 

Sub w przeciwfazie do WF będzie je znosił i powodował zanik basu w paśmie w którym grają... To, że ciągnie się z tyłu to nie musi być kwestia TYLKO zgrania fazowego....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mianowicie dostałem kiedyś zdanie , że sub ma być w przeciw fazie do WF i koniec. Więc tego nie tykałem totalnie. A szkoda.

 

 

 

zacznijmy może od tego, że problem był rozpatrywany w grze samych WF. Od początku problem był z WF nawet jak grał sam przód. Wpisy wpisami...

 

 

Co do przeciwfazy...skoro jadę do kogoś co bawi się wiele lat i mówi by tak było

 

I przez tych 1000 wpisów przekazywałeś swoje przekonania innym , w tym jest "sęk " .

 

 

Co to znaczy w fazie według Ciebie? Bo chyba ustawienie na procuk/wzmaku na 0stopni, prawidłowe podłączenie + do + i - do -, nie musi przecież oznaczać, że będzie w fazie.

 

Jak nie , jak tak :wink: , plus do plusa, minus do minusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


I przez tych 1000 wpisów przekazywałeś swoje przekonania innym , w tym jest "sęk " .

raczej nie powielałem tego ani nic innego dalej :wink:  nie ja tu jestem od pouczania innych. Swoją drogą zawsze mnie rozbawisz :wink:  podejściem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...