Skocz do zawartości

BMW e39


grissley
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 274
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 1 miesiąc temu...

Plany są, ale czasu brak ;)

Na razie w aucie brak wooferów i suba. W szafie w pokoju leży jeden Degulec, obok szafy stoi nowa skrzynka (na 2xdego) i stara (z drugim Dego).

Chcę reanimować panele poprzez dodanie pierścienia z nierdzewki, a komory zrobić od nowa - tym razem z krążkiem alu, zamiast mdf.

Chcę też je jakoś usztywnić - bo na powiększenie chyba nie ma opcji bez gruntownej roz*duchy.

Póki co, obmyśliłem, że zamiast dawać matę bezpośrednio na plastik komory, przykleję do komór żywicą kawałki nasączonej plecówki (HDF), a dopiero na to maty. Teraz jestem na etapie zastanawiania się, czy to ma sens i czy coś da ;)

 

Aha - no i jednostkę centralną chętnie bym wymienił (ktoś ma W910R do opchnięcia? ;) ) oraz zasilanie wooferów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie w aucie brak wooferów i suba. W szafie w pokoju leży jeden Degulec, obok szafy stoi nowa skrzynka (na 2xdego) i stara (z drugim Dego).

Singla słyszałem, duetu ciekawy jestem :)

 

Chcę też je jakoś usztywnić - bo na powiększenie chyba nie ma opcji bez gruntownej roz*duchy.

Póki co, obmyśliłem, że zamiast dawać matę bezpośrednio na plastik komory, przykleję do komór żywicą kawałki nasączonej plecówki (HDF), a dopiero na to maty. Teraz jestem na etapie zastanawiania się, czy to ma sens i czy coś da ;)

 

Surowy HDF 3mm jak najbardziej tak ale cienkie paski (kilka milimetrów), na przerwy miedzy nimi pył z MDF-u plus żywica. Jak uschnie to jescze raz ze 2-3mm pyłu z żywicą po całości. Moim zdaniem powinno bardzo mocno polepszyć sztywność komór.

 

zasilanie wooferów :)

Pewnie coś... mocnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowy HDF 3mm jak najbardziej tak ale cienkie paski (kilka milimetrów), na przerwy miedzy nimi pył z MDF-u plus żywica. Jak uschnie to jescze raz ze 2-3mm pyłu z żywicą po całości. Moim zdaniem powinno bardzo mocno polepszyć sztywność komór.

 

To by pogrubiło każdą ściankę o jakiś niecały centymetr - komory nie zmieszczą mi się raczej po takiej akcji w fabryczne miejsca (no i zarżnąłbym się z robotą ;) ). Jest MDF 6mm, który chodził mi trochę po głowie, ale to też raczej za grubo (chociaż jeszcze dokładnie sprawdzę).

 

 

Pewnie coś... mocnego?

 

Taki tam dość ryzykowny eksperyment ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To by pogrubiło każdą ściankę o jakiś niecały centymetr - komory nie zmieszczą mi się raczej po takiej akcji w fabryczne miejsca (no i zarżnąłbym się z robotą ;) ). Jest MDF 6mm, który chodził mi trochę po głowie, ale to też raczej za grubo (chociaż jeszcze dokładnie sprawdzę).

 

Wszystko zależy jak grubo pyłem z żywicą zaciągniesz, możesz zrezygnować z zaciągania po całości i wtedy nie przekroczysz 5mm na ściance. MDF/HDF 6mm po mojemu za gruby będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
na przerwy miedzy nimi pył z MDF-u plus żywica. Jak uschnie to jescze raz ze 2-3mm pyłu z żywicą po całości.

 

 

A taki pył to "se samemu" zrobić (np pobawić się godzinkę czy dwie w szlifowanie emdeefu), czy skądś wziąć?

Zasiłka do wooferów już przyjechała, pierścienie do paneli są, wypadałoby się za komory powoli zabierać... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samemu można zrobić ale wszystko w koło ukurzone jest, lepiej zajedz do jakiejś stolarni i we workach od wyciągu pogrzeb, jak będzie z domieszką zwykłej wiórówki to też zabieraj, nie przeszkadza. Najlepiej gdyby był granulacją zbliżony do wymieszanej kaszki manny i mąki, grubsze elementy utrudniają położenie cienkiej warstwy.


Zasiłka do wooferów już przyjechała

Czyli? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to lekarstwem chba bedzie jakaś mała tarczówka i samowyrób z MDF-u, szybciej i sprawniej niż przy szlifowaniu. Szczęściem na Twoją robotę nie potrzeba jakiś dużych ilości.


Zero3 :)

Znam tylko 200.2 i sporo radochy daje więc ten Twój może dać jej tylko więcej :) Myślę, że to będzie trafiony zakup.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak się zastanawiam...

Mój Steg K2.02, dotychczas karmiący woofery, będzie teraz zaszczycał swoim prądem 2xDego SB-10.

Stabilne w 1Ohm toto nie jest, więc chyba muszę podłączyć głośniki na 2Ohm.

I teraz - lepiej połączyć głośniki szeregowo (cewki ustawione na 2Ohm), czy równolegle (cewki na 8Ohm)? 

Teoretycznie, można by też podłączyć to na 1.67Ohm - może by Steg to uciągnął, to tylko "ciut" mniej niż przepisowe 2... (?)

A może jeszcze inaczej?

 

Swoją drogą, ciekaw jestem, czy Steg da radę pociągnąć te głośniki...  :kwasny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Surowy HDF 3mm jak najbardziej tak ale cienkie paski (kilka milimetrów), na przerwy miedzy nimi pył z MDF-u plus żywica. Jak uschnie to jescze raz ze 2-3mm pyłu z żywicą po całości. Moim zdaniem powinno bardzo mocno polepszyć sztywność komór.

 

Znalazłem HDF 3mm (taki, co niby nie jest miękki jak plecówka, a twardy jak MDF - jutro jadę sprawdzić i ewentualnie wziąć płytę). Zrobię tak:

 

Seryjne komory z e39 mocno zmatowię, polecę po nich żywicą epoksydową (epolam 2002), na to nałożę jedną warstwę dość cienkiej tkaniny szklanej (takiej, jak w reparaturkach do baków). Na tę matę szklaną poprzyklejam podocinane fragmenty MDF3mm, wcześniej mocno nasączonego jakąś inną żywicą epoksydową (rzadszą niż epolam2002 - tak, żeby mdf sporo jej wciągnął). Zanim na tkaninę szklaną przykleję ten przesączony mdf, położę jeszcze cienką warstwę epolamu2002 zmieszanego z pyłem mdf (konsystencja "prawie płynna"). To po to, żeby mi się nie porobiły jakieś bąble powietrza między komorą-matą-mdf, jak żywica sobie wypłynie.

 

Jak to wszystko wyschnie, dziury i odstępy pomiędzy fragmentami mdf wypełnię żywicą zmieszaną z mdf - ale teraz już w proporcjach dających konsystencję "szpachlówkowatą".

 

Ten patent ma iść z tyłu i boków komory. Z przodu będzie gorzej, bo jest mocno powytłaczana. Tutaj chyba skończy się jedynie na macie szklanej, jak już tył i boki wyschną i będą ok. 

 

Jeśli nikt mi nie zburzy koncepcji jakąś celną argumentacją demaskującą bezsensowność mojego planu, to w tym tygodniu powinienem się zabrać za pierwszą komorę :)

Wszelkie porady i sugestie (np odnośnie żywic) mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej podobnie sobie taką robotę wyobrażałem. Na tych przetłoczeniach to myślę, że też możesz pojechać jak resztę, tyle że klej jakieś mniejsze skrawki płyty. Pewnie będzie trochę więcej roboty z wypełnieniem przerw i mało równo wyjdzie - no ale kątówką/dermelkiem nadmiar będzie można usunąc do żądanej grubości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...