Skocz do zawartości

Tempo 6. W poszukiwaniu dołu...


Eszte
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 146
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tran....

 

lklukasz, jeśli mówimy o cewkach o tej samej indukcyjności, to przeważnie ta większa jest wykonana z grubszego drutu, co przekłada się na mniejszą rezystancję. Mniejsza rezystancja w szeregu z wooferem, będzie miała mniejszy wpływ na obniżenie jego głośności.

Powracając do meritum sprawy, Morel T6 czy R6A nie są jakimś Bóg wie jakim zestawami, żeby tworzyć mu zwrotnice na transformatorach, bo przekłada się to na koszty.

Jeden zwykły rezystor ceramiczny 5W do tweetera kosztuje 1zł, kupienie 8 czy 12 sztuk na 2 czy 3 kombinacje przyciszenia nie jest majątkiem. Wiadomo, że nigdy nie podstawisz do wzorów dokładnej wartości rezystancji głośnika, ani nigdy nie dobierzesz tak dokładnie tego małego rezystora, z większym można ciut pokombinować. Niestety, ale zawsze taki tłumik przesunie odrobinę cięcie. Zamiast szukać dziury w całym, kup parę rezystorów o odpowiednich wartościach i tak po prostu posłuchaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i tak ale darcie japy bierze się z jakiegoś powodu, lub źle to zrozumiałem i sciszamy tylko dlatego że jest za głośny w całym swoim spektrum

 

Nie koniecznie potrzeba go ściszać być może wspomniane "darcie japy" bierze się z piku na charce? W jakimś mało przyjemnym dla ucha zakresie pasma, wtedy zamiast ściszać całość pasma obrabianego przez średniaka za pomocą rezystorów, lepiej "wyciąć" dany pik lub wyrównać pasmo akurat w tym zakresie , który drażni(środków pasywnych ku temu nie znam, bo nie znam się na projekowaniu zwrotek), ale wiem ,że są sposoby na to.

Myslę ,że to dużo rozsądniejsze? To tak jak by kilometr drogi wyłączyć z ruchu , bo jest jedna wyrwa? Chyba lepiej ją załatać? :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na fizyce nie uczyli , jak można zmienić wartość napięcia ZMIENNEGO ?

Obawiam się że tego chyba nie uczyli, uczyli natomiast jak zmienić charakter prądu np przemiennego na stały, od razu przypominają mi się pewne obrazki z lekcji fizyki.

Nie koniecznie potrzeba go ściszać być może wspomniane "darcie japy" bierze się z piku na charce?

Myślałem o tym również dlatego pisałem że ingerencja rezystorami jest dla mnie złem, możliwe że ściszamy to co głośnik gra bardzo dobrze aby tylko ten pik nie męczył, na krótką metę to i owszem ale potem mogą być pewnego rodzaju komentarze że ten głośnik jest beznadziejny bo drze japę.

 

Również nie znam się na projektowaniu zwrotek, aby takie coś uczynić należy trochę poświęcić czasu dla znajomości chociażby teorii które i ja nie mam, oraz praktyki w skręcaniu elementów.

 

Jednak nadal ktoś mało obeznany jak ja nie dostał odpowiedzi czym sciszyć głośnik jak nie rezystorem ? Weszły tematy prądów itd i nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Nie chce już wracać do tego bo pewnie takowej nie dostanę, więc odpowiem sobie sam na to pytanie już.

 

P.S. Zmienny i przemienny to w pewnych momentach całkiem co innego... Przemienny mamy w gniazdkach w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że tego chyba nie uczyli, uczyli natomiast jak zmienić charakter prądu np przemiennego na stały, od razu przypominają mi się pewne obrazki z lekcji fizyki.

 

Wolę tego głębiej nie komentować :wink: , ale budowa i zasada działania transformatora mieści się chyba w zakresie wiedzy ogólnej .

Dla przypomnienia jednak , "to to " działa jedynie dla prądów / napięć zmiennych w tym w paśmie akustycznym .

 

Jednak nadal ktoś mało obeznany jak ja nie dostał odpowiedzi czym sciszyć głośnik jak nie rezystorem ? Weszły tematy prądów itd i nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi. Nie chce już wracać do tego bo pewnie takowej nie dostanę, więc odpowiem sobie sam na to pytanie już.

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa i zasada działania transformatora mieści się chyba w zakresie wiedzy ogólnej

 

Oj zdecydowanie nie :) , kiedyś też myślałem że to co mnie uczą na studiach to podstawa i każdy powinien znać zasadę działania i budowę inhibitorów kalcyneuryny lub chociaż zasadę działania naszych układów kostno-mięśniowo-ścięgnowych , ale okazuje się że większość ludzi tego nie rozumie i nie zna . Ja np. Byłem matematycznym ignorantem przez co nie szło mi też dobrze na fizyce , co teraz skutkuje masą materiału do nauki przy próbie zrobienia porządnie zwrotnicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowa i zasada działania transformatora mieści się chyba w zakresie wiedzy ogólnej .

 

Jeśli uważać program podstawówki i gimnazjum jako tą wiedzę podstawową i ogólną, to w programie gimbusa nie znajdziesz transformatora. Dopiero "Budowa, działanie i zastosowanie transformatora" znalazłem dopiero na samym końcu w zakresie do matury podstawowej z fizyki, więc też powinno to być w klasach bez rozszerzonego materiału z fizyki. Maturę nie każdy musi mieć, na pewno nie z fizyki, a na lekcji może coś usłyszy i akurat takie pytanie nie trafi mu się na sprawdzianie (są rzeczy istotniejsze, choćby b, d i z silnika elektrycznego).

 

TomoMadej ale R cewki nie jest tu jedynym problemem

 

A coś jest jeszcze istotnym problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli uważać program podstawówki i gimnazjum jako tą wiedzę podstawową i ogólną, to w programie gimbusa nie znajdziesz transformatora. Dopiero "Budowa, działanie i zastosowanie transformatora" znalazłem dopiero na samym końcu w zakresie do matury podstawowej z fizyki, więc też powinno to być w klasach bez rozszerzonego materiału z fizyki. Maturę nie każdy musi mieć, na pewno nie z fizyki, a na lekcji może coś usłyszy i akurat takie pytanie nie trafi mu się na sprawdzianie (są rzeczy istotniejsze, choćby b, d i z silnika elektrycznego).

Ale tu mowa o osobach które są aktywnymi uczestnikami for, których jednym z podstawowych działów ( o ile nie całość ) jest poświęcona konstrukcji i budowie urządzeń audio :) . Jakoś nie potrafię sobie tego zebrać w całość i usprawiedliwień szukać w szerokości szkolnej ławki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu mowa o osobach które są aktywnymi uczestnikami for, których jednym z podstawowych działów ( o ile nie całość ) jest poświęcona konstrukcji i budowie urządzeń audio . Jakoś nie potrafię sobie tego zebrać w całość i usprawiedliwień szukać w szerokości szkolnej ławki

Większość z nas nie lubi czytać a do tego interesuje ich tylko to że gra i jak gra a nie jak zbudowana jest zwrotnica czy wzmacniacz. Jakby każdy opanował budowę wzmacniaczy każdej klasy i budowę zwrotnic to nie byłoby już tak fajnie i takie fora pokazywałby tylko instalacje bezproblemowe.

Nie interesuje mnie to ale interesuje co innego oraz uczę się na swoich błędach i doświadczeniach. Wychodzę też z prostego założenia że każdy po coś jest stworzony i dajmy tej osobie zarobić jeżeli robi coś dobrze. Jasne że mogę naprawić auto sam, ale możliwe że nie mam do tego warunków wiedzy i umiejętności więc dam komuś zarobić. A ten ktoś może kiedyś da mi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy powinien znać zasadę działania i budowę inhibitorów kalcyneuryny

oj... tu zdecydowanie przesadziles :D

 

pomijajac ot i wracajac do powyzszej dyskusji, ktorej totalnie nie rozumiem:) ktos przetlumaczy, czym i jak w koncu mozna go jeszcze sciszyc?

 

co do darcia japy, sprostuje. Obecnie (bez komor) drze sie jak go utne za nisko, powyzej 1,4kilo gra bardzo ladnie ale po prostu za glosno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomijajac ot i wracajac do powyzszej dyskusji, ktorej totalnie nie rozumiem:) ktos przetlumaczy, czym i jak w koncu mozna go jeszcze sciszyc?

Odpowiedź dla Ciebie padła już dawno , dzielnikiem oporowym .

 

Większość z nas nie lubi czytać a do tego interesuje ich tylko to że gra i jak gra a nie jak zbudowana jest zwrotnica czy wzmacniacz.

 

Raczej na ich złym doborze i jakości takich elementów. Poza RESYSTOREM NIE SCISZMY NICZYM PASYWNIE PASYWNYM GŁOŚNIKA , ZOSTAJE TYLKO AKTYWKA.

 

Dla każdego tego rodzaju wypowiedz powinna być poparta wszechstronną wiedzą specjalistyczną w danym zagadnieniu . Tutaj znajomość podstawowych komponentów czy teoretycznych układów wydaję się być żłobkiem .

To w takim razie skąd tak kategoryczne twierdzenia i co za nimi stoi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moze poprostu ktos ma podobny zestaw w aucie i powie chlopakowi jaka zwrotnice ma zbudowac z podanymi wartosciami

ja np. dla sredniaka mam taka (wszystko szeregowo)kondensator 12uf cewka 25mH rezystor 4,7ohm i to daje mniej wiecej ciecie od dolu (mniej wiecej)500-4500Hz

a na wysokim dale kondensator 4,7uf co daje mniej wiecej 5000Hz

wyliczenia robione mniej wiecej trochr na sluch

 

a ta cewka to 0,25 mH mala pomylka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ta cewka to 0,25 mH mala pomylka

ja np. dla sredniaka mam taka (wszystko szeregowo)kondensator 12uf cewka 25mH rezystor 4,7ohm i to daje mniej wiecej ciecie od dolu (mniej wiecej)500-4500Hz

a na wysokim dale kondensator 4,7uf co daje mniej wiecej 5000Hz

 

Bez wątpienia 25 mH jest dobrym sposobem na "stonowanie " średniaka , skuteczniejsze jest jedynie jego odlaczenie i dla pewności wyjęcie z pojazdu :wink:

 

wyliczenia robione mniej wiecej trochr na sluch

Te uszy , skarb :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...