Skocz do zawartości

dwa wzmacniacze.


fellowes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

chlopaki,

doceniam wasze analityczne podejscie, ale blagam, dajdzie mi jednoznaczna odpowiedz, bo zbliza sie weekend i musze to juz zaczac ogarniac :)))

 

kabla 20mm2 i tak mam metr wiecej niz potrzebuje, wiec moge bez problemu jego uzyc do masy. chce tylko, zeby bylo maksymalnie poprawnie. bude dodatkowo zmasuje w komorze silnika kablem 10mm2, ktorego zostanie mi od pytonga.

 

powtarzam swoje pytanie, zeby bylo wam latwiej odpowiedziec:

 

ide z aku do rozdzielacza 20, potem dziele to na 2x10. czy ze wzmakow mam wyjsc do budy masą 2x10 czy 2x20 ??

 

a) 2x10mm2

b) 2x20mm2

c) bez roznicy, ale poprawniej bedzie.....

 

DZIE KU JE :)

Odpowiedź C z dopiskiem 20 mmkw gdyż .... i to już było wyjaśnione :cwaniak: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież napisane jest w tym temacie dlaczego lepiej 20 mmkw. Przeczytaj uważnie i ze zrozumieniem. :kijemgo:

przeczytalem temat uwaznie i jasno i wyraznie wychodzi na to ze kabel minusowy (jesli nie idzie do minusa aku) powinien nawet byc mniejszego przekroju niz plusowy

 

dlaczego wiec 20mm2 jesli autor podlaczy mase do karoserii niedaleko wzmaka?? :zdziwko:

Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 100% nie przeczytałeś uważnie ze zrozumieniem. :zawstydzony:

Jeśli teraz Ci to z dużym prawdopodobieństwem "wkujesz to" i nadal nie będziesz rozumiał a najważniejsze jest zrozumieć i zaakceptować gdyż jest to potem oczywista i cała nauka ścisła jest piękną zabawą a nie karą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytalem temat uwaznie i jasno i wyraznie wychodzi na to ze kabel minusowy (jesli nie idzie do minusa aku) powinien nawet byc mniejszego przekroju niz plusowy

Proszę, zacytuj.

 

mi zawsze powtarzano ze kable wchodzace do wzmaka i te wychodzace powinny miec te sama grubosc

 

Zapewne główną rolę gra tutaj estetyka, ale jak kupować kable to nie ma co kombinować i dać i na + i na masę jednakowe przekroje.

Przy krótkich odcinkach różnica spadków napięć będzie naprawdę znikoma.

 

Przekrój przewodu decyduje o spadkach napięcia na tym też przewodzie, nic więcej. Jedynym ograniczeniem jest zbyt mały przekrój w stosunku do obciążenia, który może spowodować nadmierne nagrzewanie przewodu, ale to musiałby być prąd ciągły 100A i przewód 1,5mm^2.

 

Na laborkach mieliśmy obciążenie 100A prądu CIĄGŁEGO, przewody po kilka m 10mm^2 a jedyne co się grzało to konektory widełkowe, rozgrzewały się do ponad 60'C, a przewody były może lekko ciepłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz1969, jeden elektron się zmieści gorzej jak będzie ich więcej Z wodą podobnie, od pewnej średnicy rury w dół ciśnienie wody przy jednakowym przepływie będzie rosnąć co w elektryce objawia się grzaniem kabla i niepotrzebny zwiększony pobór prądu.

 

Co do minusowego kabla, to wcale nie musi być on tej samej średnicy co kabel plusowy jeśli ma mniejszą długość. Wystarczy spojrzeć na tabelke.

 

Jeśli coś nie tak napisałem to sprostujcie.

Załączone miniatury

 

tabelka mowi sama za siebie wiec nie rozumiem dalej,

 

4) W zasadzie to takiemu elektronowi nie przeszkadza czy sobie biegnie w przewodzie o przekroju 10 czy 20 mmkw gdyż jest to mała kruszyna. Jest to tak samo jak z wodą w rurach czy rura ma przekrój 1 czy 2 cale to cząsteczce wody to wisi gdyż i tak bez problemu się tam zmieści

 

to bylaby prawda jesliby byla jedna czasteczka wody i jeden elektron, ale wiesz zapewne ze elektronow jest wiele, czasteczek wody rowniez, przy czym zwiekszamy napiecie zmniejszajac przekroj kabla (ale przy tym samym natezeniu) dlugosc kabla stwarza tylko opor wiekszy badz mniejszy

 

dalej nie rozumiem co masz na mysli :zakrecony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem

"Co do minusowego kabla, to wcale nie musi być on tej samej średnicy co kabel plusowy jeśli ma mniejszą długość. Wystarczy spojrzeć na tabelke."

Ale wcale nie jest tu napisane że ma być większy albo mniejszy tylko , że nie musi być tej samej średnicy :rotfl: .

Szukaj w innej mojej wypowiedzi rozwiązania :cool: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tabelka mowi sama za siebie wiec nie rozumiem dalej,

 

A tabelka to jest wyrocznia.

 

Ja również mogę zrobić podobną tabelkę, nie pisząc jakimi spadkami napięć i charakterze pracy wzmacniacza kierowałem się przy doborze przekrojów kabli, ale że jest to tabelka to ludzie będą z niej korzystać nie bacząc na inne źródła wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............... dlugosc kabla stwarza tylko opor wiekszy badz mniejszydalej nie rozumiem co masz na mysli :zakrecony:

 

To skoro długość kabla stwarza tylko opor wiekszy badz mniejszy a 1Volt=1Amper x 1Ohm to odp sama się chyba nasuwa? Patrząc na to i na tabelkę masz jasną odpowiedź "że nie musi być tej samej średnicy"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat z teorią plynow mialem kiedys duzo wspolnego i ja to rozumiem tak:

najcienszy kabel determinuje.

 

w tym przypadku, najciejszym w ukladzie moze byc tylko plusowy. ziemia moze byc dowolnie grubsza/taka sama, ale nie ciensza.

 

w manualu jl audio pisza, ze kabel plus i masa musza byc tego samego przekroju, ale chyba w domysle chodzi o 'nie mniejszy niz plus'. dodatkowo dot. to instalacji jednowzmacniaczowej.

 

robie tak jak radzicie, czyli wychodze 20mm2 z aku do rozdzielacza, potem 2x 10mm2, a potem masa 2x 20mm2 do wspolnej srubki. dodatkowo uziemniam karoserie w komorze silnika kablem 10mm2 z minusa aku do jakiejs sruby (10mm2 moze byc?).

 

poprawcie mnie jesli sie myle

pzdr

 

(dzieki!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro długość kabla stwarza tylko opor wiekszy badz mniejszy a 1Volt=1Amper x 1Ohm to odp sama się chyba nasuwa? Patrząc na to i na tabelkę masz jasną odpowiedź "że nie musi być tej samej średnicy"

 

to ze nie ,musi byc tej samej srednicy zrozumialem pare postow wczesniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat z teorią plynow mialem kiedys duzo wspolnego i ja to rozumiem tak:

najcienszy kabel determinuje.

 

w tym przypadku, najciejszym w ukladzie moze byc tylko plusowy. ziemia moze byc dowolnie grubsza/taka sama, ale nie ciensza.

 

I tego się trzymaj , dodatkowo można sprawę rozpatrywać w aspektach zasilania dla systemów audio , a nie jak w obwodach do lampki nocnej :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...