Skocz do zawartości

2 cewki - 2 mostki, 1 wzmak


Rekomendowane odpowiedzi

1.Można.

Owszem

2.Nie powinno się.

Może rozwiniesz?

4. Zostań przy sprawdzonych kanonach.

Kumpel miał tak spiętego audiobahna(tego najtańszego) pod infinity Ra4004. Kumpel jest trochę przygłuchawy i głośnik nie miał lekkiego życia, do teraz nic mu nie jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego Ty mi to robisz cursor? :D . Nic nie będę rozwijał sam sobie poczytaj.

Proszę prześledzić sobie wpływ szeregu zmian sposobu połączenia na parametry T-S głośnika niektóre firmy (nie podam z pamięci) ładnie "rozbiły" te cyferki dla połączenia cewek w szereg równoleglre itd.

Takiś akuratny, że łajałeś mnie za awersje do ...pomiarów, tu masz CZARNO NA BIAŁYM co jak nie parametry Thiele-Smalla zasadniczo wpływa na ...grę, suba w szczególności :/ .

Słonecznego wieczorka.

P.S. nie komplikuj sobie życia kup...jednocewkowca masz kłopot z głowy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie i o to mi chodziło :) by sie wypowiedziały osoby o "kontrastowym" zdaniu, za przeciw, obalenie mitów, fajna sprawa jakby moznabylo 1 wzmakiem z 2 mostkami pędzić suba z 2 cewkami osobno bez zadnych obaw, które do teraz wielu ma.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria i analiza prawideł ekektroakustyki mówi , że nie powinno się.

Praktyka zda się czasem dyktować co innego.

 

P.S. nie porównywałem :) tak sobie ...teoretyzowałem, wedle nauki i cyferek powinno być bee a życie czasem mówi co innego.

Według mnie to paranoja 2 czteroomowe cewki daja sie opanowac przez mało wzmacniaczy bo równolegle trzeba stabilnego pieca w szereg mocarza pompującego przy 8 ohmach odpowiednia moc.

Ja praktykuję i stosuje od sporego czasu (biegałem kiedyś za mocą :/ ) jedna czteroomowa cewka to najlepsze (wg. mnie) wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę prześledzić sobie wpływ szeregu zmian sposobu połączenia na parametry T-S głośnika niektóre firmy (nie podam z pamięci) ładnie "rozbiły" te cyferki dla połączenia cewek w szereg równoleglre itd.

Takiś akuratny, że łajałeś mnie za awersje do ...pomiarów, tu masz CZARNO NA BIAŁYM co jak nie parametry Thiele-Smalla zasadniczo wpływa na ...grę, suba w szczególności

Tyle, że firmy podają parametry dla obu cewek spiętych(czy to szeregowo czy równolegle) lub podłączenia pojedynczej cewki, a to nie to samo.

Podłączeniu 2 cewek pod 2 mostki wzmaka 4ch bliżej do połączenia równoległego niż do pojedynczo połączonej cewki.

 

fajna sprawa jakby moznabylo 1 wzmakiem z 2 mostkami pędzić suba z 2 cewkami osobno bez zadnych obaw, które do teraz wielu ma.

A kto Ci broni tak podłączyć? Skoro audiobahn, który ma 2" cewkę dostawał ok 400W RMS u kumpla(brzydko mówiąc idioty :/ ) to przy normalnym użytkowaniu nic temu nie będzie.

Essa też już pisał o łączeniu w ten sposób głośnika ze wzmakiem, poszukaj tu na forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z gainem, który dla jednej i dla drugiej cewki powinien być identycznie ustawiony?

IMHO bez oscyloskopu to bardzo niebezpieczne połączenie.

 

Tnąc "cewki" LPF'em w radiu nie ma problemu, ale ustawienie potencjometrów w dokładnie tej samej pozycji to według mnie mistrzostwo świata. No, chyba że mamy x-just'a.

 

Samo podanie sygnału mono to nie wszystko.

 

Nie twierdzę, że się nie da, jednak osobiście nie brałbym odpowiedzialności za suba przy takim podłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dać gain na full - zły pomysł :rotfl: No chyba ze tak akurat wyjdzie w czasie "procedury" ustawiania. Ale - teoretycznie - jeśli ustawisz oba pokretla gain na full czyli potencjometru do oporu , nie oznacza to ze wmacniasz na obu kanałach poda sygnał o jednakowej amplitudzie. Myśle ze zależy to od jakości wykonania wzmaniacza itp. Widziałem tak grające suby, katowane przez dB maniakow ..jednak sam nigdy tak bym nie podlaczyl ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś wytłumaczy swoje obawy przed nierównomiernym ustawieniem mocy w obu kanałach, bo mi to absolutnie nie przeszkadza.

lord wiader raczył sobie ...zażartowac przy piątku ? :orany: .

Oczywiście, że to wszystko czyste teoretyzowanie i w 95% przypadków nie będzie miało wpływu na efekt ...docelowy ale...nie wierzę , że taki "oblatany" user jak Ty nie skojarzy sobie faktu , że DO głośnika idzie sygnał ale RUCH jego cewki również wywołuje ...jak by to nazwać :) antyreakcję ( por. DF) :rotfl: . Jak mi nie wierzysz weź sobie dwucewkowca i do jednej cewki podłacz sygnał a do drugij wolnej podłącz choćby woltomierz) a jak działa transformator to wiesz :rotfl: .

Aby uprzedzić ewentualne ...ataki na moja osobę ZAZNACZAM, że jest to znikomy wpływ ale istnieje i trzeba go...ująć w rozważaniach .

 

Propaguję wersję... by 2 uzwojenia sprowdzać do jedneg potencjału ( czy to w szereg czy równolegle) niemniej jednak ...sam kiedyś jeździłem (sporo czasu) z subem w wersji "stereo" nic się niedobrego nie działo mimo tego jest to NIEPRAWIDŁOWE z punktu widzenia ...mojego choćby. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lord_wiader, wasylwek, Wy to jestescie nie do zdarcia :)

 

lord wiader raczył sobie ...zażartowac przy piątku ? :orany: .

 

To juz mnie zniszczylo :rotfl::rotfl::rotfl: Czasem fajnie sie czyta takie tematy, jeszcze jak Wy we 2 sie chycicie to juz jest pozamiatane :) Ja jestem za teoria

by 2 uzwojenia sprowdzać do jedneg potencjału

Ale to tez czyste teorytyzowanie z mojej strony, bo nigdy nie mialem takiego suba..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc moca, potencjaly potencjalami ale dochodzi jeszcze jedna kwestia - ze nie zawsze sygnal na wyjsciu "A" jest taki sam jak na wyjsciu "B" przy podaniu tego samego sygnalu na wejscia A i B. Jak juz wspomnialem rozbierznosc ta moze byc tym wieksza, im gorzej wykonany jest wzmacniacz ( czyt. na gorszych podzespolach ). Jesli producent uzywa do budowy wzmacniacza tranzystorow dobieranych ze tak powiem recznie to pol biedy. Ale jesli montuja co idzie..to efekty moga byc rozne. Oczywiscie potwierdze ze sa to efekty minimalne... ale sa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DO głośnika idzie sygnał ale RUCH jego cewki również wywołuje ...jak by to nazwać antyreakcję ( por. DF)

Oczywistym jest, że zmiana strumienia w obwodzie magnetycznym wywołana zmianą prądu płynącego w pierwszej za sprawą zjawiska samoindukcji spowoduje powstanie SEM w drugiej cewce.

 

Co więcej, kierunek prądu w drugiej cewce będzie miał przeciwny zwrot co w pierwszej.

 

Proszę zauważyć, że nawet pojedyncza cewka będzie indukowała napięcie przesunięte w fazie względem napięcia wyjściowego wzmacniacza, co jest spowodowane np. bezwładnością membrany. Wzmacniaczowi nic jednak się nie dzieje.

 

Porównanie głośnika z dwoma cewkami do transformatora (który transformuje energię z jednego obwodu do drugiego) w pierwszej chwili może się wydawać słuszne, ale gdyby w sieci elektroenergetycznej były takie układy magnetyczne to mielibyśmy 100x większe rachunki za prąd (przede wszystkim szczeliny powietrzne i ogromne straty wiroprądowe w rdzeniu).

 

Ludzie się martwią, że takie połączenie zaszkodzi głośnikowi.

Bzdura.

Jeśli sygnał obu cewek jest w fazie, to siła Lorenza będzie skierowana w tą samą stronę, układ drgający będzie ciągnięty przez obie cewki. To, że jedna będzie działała z mniejszą siłą niż druga nie ma najmniejszego znaczenia.

 

Słyszałem opinie, że jak się podłączy cewki w przeciwfazie, to mogą się rozpaść... Takie teorie są na równi ze smokiem wawelskim czy latającymi dywanami.

Jedyne co grozi, to przegrzanie cewek spowodowane brakiem obiegu powietrza w szczelinie.

 

Działa w praktyce, w teorii powinno napotkać na małe problemy ale są one jak widać pomijalne.

 

Z własnego doświadczenia mogę dodać, że obwody magnetyczne są wredne do liczenia i przewidywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cursor, essa laczyl proxy w linku + synchronizacja, z podlaczeniem przecietnego 4 kanalowca pod przecietny 2 cewkowy glosnik ma to tyle wspolnego co nic.

 

Owszem praktyka pokazuje ze to moze dzialac i nie musi sie skonczyc dymem alee praktyka pokazuje rowniez cale mnostwo tych ktore z dymem poszly.

 

Jest caly szereg powodow dla ktorych sie tego nie powinno robic i jest na ten temat bardzo duzo informacji, wystraczy poszukac jak ktos jest zainteresowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet po ustawieniu Gainów na maxa nie będzie pewności że moc z obydwu mostków będzie taka sama

krzyżak, wytłumacz mi proszę co stanie się takiego strasznego jeśli jedna z cewek dostanie mniejszą bądź większą moc od drugiej :orany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...