Skocz do zawartości

Potrzebna porada


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie (i Panie jeśli jakaś tu jest ) potrzebuje małej podpowiedzi. Zamontowałem dziś wzmacniacz 4-ro kanałowy. Dziś udało się odpalić dwa kanały czyli przód. Moje pytanie dotyczy tyłu. Fabryczne radio (audio) wypuszcza na tył dźwięk cięty do niskich częstotliwości. Jak uważacie poprawniej będzie wpuścić ten już wycięty dźwięk na wzmacniacz czy wpuścić dźwięk z głośników przednich (pełne pasmo) i pociąć go sobie po swojemu na poziomie wzmacniacza. Rozwiązanie nr. dwa powoduje że tracę ustawianie fader z pozycji radia będę musiał ustawić to na sztywno. Z góry dzięki za wsparcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, LINEK napisał:

Panowie (i Panie jeśli jakaś tu jest ) potrzebuje małej podpowiedzi. Zamontowałem dziś wzmacniacz 4-ro kanałowy. Dziś udało się odpalić dwa kanały czyli przód. Moje pytanie dotyczy tyłu. Fabryczne radio (audio) wypuszcza na tył dźwięk cięty do niskich częstotliwości. Jak uważacie poprawniej będzie wpuścić ten już wycięty dźwięk na wzmacniacz czy wpuścić dźwięk z głośników przednich (pełne pasmo) i pociąć go sobie po swojemu na poziomie wzmacniacza. Rozwiązanie nr. dwa powoduje że tracę ustawianie fader z pozycji radia będę musiał ustawić to na sztywno. Z góry dzięki za wsparcie

Jeśli jest jak piszesz , to zastanów się z jakiego powodu jest to pasmo ograniczone . Jeśli nie jest planowana zmiana przetworników , to można to pozostawić w fabrycznym układzie .

Dodanie wzmacniacza nie zmienia parametrów zainstalowanego głośnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie widziałem że ma to znaczenie więc nie dopisałem jak rozumie kluczowej informacji --- głośniki zmieniłem z fabrycznych wcześniej - są wstawione dość porządne markowe i dopasowane pod wzmacniacz. 

 

nakamichi - co oznacza "przetworników"     - sorry za debilne pytanie ale nie siedzę w CA, chcę tylko ogarnąć swoje auto które ma fabryczne TRAGICZNE  audio 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, LINEK napisał:

- nie widziałem że ma to znaczenie więc nie dopisałem jak rozumie kluczowej informacji --- głośniki zmieniłem z fabrycznych wcześniej - są wstawione dość porządne markowe i dopasowane pod wzmacniacz. 

 

nakamichi - co oznacza "przetworników"     - sorry za debilne pytanie ale nie siedzę w CA, chcę tylko ogarnąć swoje auto które ma fabryczne TRAGICZNE  audio 

LINEKprzetworniki to właśnie głośniki :)

A co dokładniej wjechało ? jaki model i jakiej marki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc wzmacniacz Avatar ABR-460.4, jako hi->low robi DeafBonce Machete M6C, głośników jest sumarycznie 6 szt w tym 2x twitter i 4x ten zwykły 165mm w drzwiach są to focal ps165v1  oczywiście użyłem zwrotnic które były w zestawie z Focalami. Nie wiem tylko jakie są zasady postępowania w sytuacji gdy fabryczne radio jest tak skonstruowane/zaprogramowane, że na wyjściu z niego tył jest cięty. Jestem świadomy tzw sceny czyli tego, że tył nie powinien być ustawiany na równi z przodem. Tylko nie wiem czy powinienem zaufać podziałowi który zrobił producent i na wzmacniacz puścić już ten przycięty sygnał czy wpuścić na wejście ( in ) wzmacniacza pełne pasmo (kradnąc je z przednich) i przyciąć to na wzmacniaczu. 

-Dla jasności sytuacji jeszcze dodam, że Focale są sprzedawane jako zestaw twittery + te zwykłe, ja użyłem tylko 2-ch twetter-ów w słupki przód. Dwa pozostałe nie zostały nigdzie zainstalowane bo nie było na nie fabrycznego miejsca 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jeszcze ktoś kumaty się tu trafi proszę o podpowiedź z jeszcze jednym tematem. Jeśli zestaw Focal który kupiłem jest wyposażony w dwie zwrotnice na stronę (łącznie 4). Osobna dla twittera osobna dla woofera to rozumie, że ta zwrotnica już sama w sobie przytnie mi pasmo odpowiednio dla danego głośnika czyli najlogiczniejsze jest puszczenie na przód i na tył pełnego pasma i pozwolenie zwrotnicy/zwrotnicą na zrobienie tego do czego zostały stworzone ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie do tego służy zwrotnica, niestety żeby bardziej skomplikować sytuację dodam że od kilku lat zależnie od opcji nagłośnienia tak jak u Ciebie różne głośniki potrafią mieć narzucone różne filtry na siebie przez jednostkę sterująca/wzmacniacz fabryczny. Producenci tak robią bo taniej jest zaprogramować filtr w elektronice z podbiciem różnych pasm niż zainwestować w porządniejsze głośniki. Czasem da się to obejść zmieniając kodowania itd. Wytłumacz jeszcze raz sytuację z tylnymi głośnikami, czy one mają wycięte niskie pasmo czy wosokie bo to jest istotne dla roli tylnych głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z garażu :) wszystkie 4 kanały podłączone :)

 

Cytat

 czy one mają wycięte niskie pasmo czy wosokie bo to jest istotne dla roli tylnych głośników.

mają wycięte wysokie zostawiony tylko bas. 

Podłączyłem to tak jak wyszło od producenta czyli na hi->low następnie wzmacniacz idzie już to okrojone pasmo, na tą chwile tak to zostawię, obsłucham się z tym a z czasem zadecyduje czy przerabiać. Powidz mi tylko czy w takiej sytuacji powinienem pozbyć się zwrotnic z przed głośników w tylnych drzwiach robiących w tym układzie jako woofer  bo pasmo w ten sposób cięte jest przez radio a później jeszcze przez zwrotnice. Czy jednak zwrotnica powinna zostać ? 

 

 

Ogólnie z efektu jestem zadowolony - na siedzeniach przednich jest mocno ok. Na kanapie tylnej trzeba się pochylić do przodu auta, żeby słyszeć pełne pasmo bo to co produkują tweetery przednie tam nie dolatuje 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwrotnica od focali obcina wofer pewnie w okolicy między 3 a 4 kHz, skoro fabrycznie tył robi tylko jako dodatkowa podstawa basowa to jest cięty dużo niżej pozbywając się średniego pasma z tych głośników wiec ta zwrotnica nic nie wnosi do tematu. Co to za auto jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...