Skocz do zawartości

Na czym polega wyrównanie głośności


lukasz89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Taka funkcja jak wyrównanie głośności w radioodtwarzaczu samochodowym do czego konkretnie służy. Czy bardziej poprawia to dźwięk czy może bardziej psuje ? Czy w zaawansowanych systemach i zawodach CA ludzie z tego korzystają ? Dzięki za odpowiedź. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to auto? Czy przypadkiem nie chodzi o funkcje podnoszenia głośności w stosunku do prędkości?

Jest to wbudowane w większości samochodów - prosty algorytm zwiększający głośność w zależności od prędkości co ma kompensować wzrost hałasu w kabinie.

 

Może być tez funkcja wyrównania poziomu głośności w zależności od poziomu źródła, czyli wszystkie sygnały wejściowe (AUX, radio CD itp) są wyrównywane do tego samego, założonego poziomu wyjściowego

 

W zawodach CA się z tego mnie korzysta..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornikiem jest MEX-GS820BT, a ta funkcja nazywa się AAV. Kurczę faktycznie to może jednak nie być wyrównanie, w instrukcji podpisane jako zaawansowana automatyczna regulacja głośności i optymalizuje poziom głośności dźwięku odtwarzanego  ze wszystkich źródeł. Nie wiem czy lepiej pozostawić to włączone czy może wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te radio ma w ogóle super funkcjonalności jak np: DIGITAL SOUND ENHANCEMENT ENGINE (DSEE)  czyli "cyfrowy silnik ulepszenia dźwięku" oraz DSO DYNAMIC SOUNDSTAGE ORGANIZER  czyli "dynamiczny aranżer sceny dźwiękowej"
 
To wszystko jest marketingowy bełkot i skomplikowane nazwy filtrów, które u niewprawionych słuchających tworzą iluzję lepszego odbioru i maja skompensować niedobory sprzętowo-instalacyjne.

Te dwa wymienione powyżej to zapewne dynamiczne dokładanie odpowiednio niższych i wyższych harmonicznych oraz ewentualnie uwypuklenie informacji stereofonicznej.

AAV to w tym wypadku, tak jak pisałem, wyrównanie poziomu poszczególnych źródeł.

 

Dobrze wykonany system dźwiękowy nie potrzebuje tego typo ulepszeń i mogą one tylko zepsuć odbiór.

Nic jednak nie jest bezwzględnie lepsze lub gorsze i jeżeli włączenie którejkolwiek z tych opcji czyni Twoje odsłuch przyjemniejszymi to czemu nie :)

.


PS: za instrukcją : DSEE (system poprawy dźwięku cyfrowego) Poprawa brzmienia dźwięku poddanego cyfrowej kompresji przez przywrócenie utraconych wysokich częstotliwości:

 

Nosz k..wa geniusze :) potrafią przywrócić utracone częstotliwości , pewnie za pomocą sztucznej inteligencji... ach ta zła kompresja cyfrowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy włączę DSEE czy nie to empetrójki brzmią tak samo, nie słychać żadnej różnicy. DSO faktycznie działa, dźwięk wydobywa się jakby spod deski rozdzielczej jak obiecywał producent, jednak wysokie częstotliwości są za bardzo wybite, nawet na najmniejszym ustawieniu low ( są jeszcze mid i high) brzmi to zbyt ostro, sztucznie. Wspomniał Pan o procesorach czy w DSP jest możliwość włączenia generowania dźwięku przestrzennego coś na wzór 360 Reality Audio i VPT od Sony ? Celem jest uzyskanie wrażenia jakbyśmy znajdowali się w klubie gdzie grana jest muzyka elektroniczna lub na hali koncertowej.

 

Czy DJ puszczający muzykę z kompa/konsoli używa podbarwień, wzmocnienia basu i innych tego typu rzeczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz dobrze zrobiony system audio, to taki przestrzenny dźwięk jak na koncercie, masz ze zwykłego stereo bez żadnych sztuczek. I znacznie lepszy niż te sztuczne dźwięki przestrzenne. W skrócie mówiąc, o to w całym audio chodzi, aby zbudować scenę dźwiękową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ekstremalnym przypadku tak, włączenie tej opcji podbija niskie częstotliwości. W przypadku gdy sygnał jest i tak już zniekształcony i sinusoida staje się kwadratowa podbicie basu potęguje tylko te zjawisko a to już mały o mały włos od spalenia głośników. Oczywiście w przypadku gdy człowiek pałujący taki system nie zrobi odpowiednio wcześniej ciszej gdy usłyszy przester.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy taki ficzer co jest pod przyciskiem extra bass w moim odbiorniku jest w stanie spalić głośniki lub subwoofer ? Przy poziomie głośności 1/3.

 

Głośnik pali głupota , a technicznie moc .

Sama funkcja bez przekraczania poziomem granic rozsądku jest opcją zmieniającą proporcje zakresu niskich tonów w stosunku do reszty pasma , lub zwiększa dynamiczne oddziaływanie tego zakresu .

Przy 1/3 zakresu regulacji poziomu i założeniu , ze jest to skala logarytmiczna a nie liniowa , powinien być to absolutnie bezpieczny zakres dla aktywowania dowolnej funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...