Skocz do zawartości

Problem z komunikacją CDA-9833 i Proca PXA-H600


madej2001
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Po podpięciu całego zestawu zgodnie z manualami wraz ze zmianą położenia suwaków u spodu radia w 9833 znikają opcje x-over,t.corr oraz eq a ponadto przyciski od kontrolera h600 vol-,eq, mode/subw oraz strzałka w lewo przestają reagować. O tyle o ile zniknięcie czasówek oraz eq z opcji 9833 jest raczej zrozumiałe, tak niepokoi mnie brak aktywki z racji tego że h600 posiada jedynie cięcie suba, w dodatku bez zbocz.
-jednostki połączone ze sobą ori kablem Ai-Net
-wzmaki podpięte do h600 analogicznie w te same rca jak wcześniej do 9833
-do wejścia changer in podłączony adapter ai-net jack3.5 dzięki czemu jest sygnał ale niestety nie pocięty…
-sterowanie głośnością odbywa się tylko z poziomu radia
-defat on/off nie wnosi nic do sprawy poza zmianą dźwięku
-Obie jednostki zresetowane do ustawień fabrycznych multum razy
-po odpięciu procka od radia i zresetowaniu go do ustawien fabrycznych działają wszystkie klawisze w rux’ie
-Suwaki w cda ustawione na 3way oraz eq/div
-Wszystkie ustawienia w 9833 fabryczne…

-w 9833 rzecz jasna sub ON

Jest jeszcze opcja sterowania z pilota do 9833:
Jest tam przycisk a.proc, który jak mówi manual zmienia tryby pracy procesora. Niestety nie jestem w stanie tego sprawdzić gdyż nie posiadam pilota… możliwe jest aby ta pozycja była możliwa do ustawienia tylko i wyłącznie z poziomu pilota?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest normalne, że jak podepniesz h600 to tracisz możliwość cięć z poziomu radia i nic z tym nie zrobisz.

Dodatkowo nie masz też możliwości odwracania fazy suba.

Jeżeli chcesz mieć aktywne cięcie to musisz pójść w innego proca np h700/701.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, miałem nadzieje że będzie sie dało to pociąć aktywnie przez radio…Zostaje mi w takim razie pasywka albo aktywka bez proca.

Pytanie o cel wpinania dodatkowego proca , skoro i tak nie podajesz mu sygnału wyższej jakości niz analog w radyjku ?

Co się miało zmienić na lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo będzie zmieniarka cha s624 a ponadto miałem chęć spróbowania dsp z tamtych lat ;)

Nie bardzo wiem , czy nadajemy na tej samej fali . W zasadzie jak tak to spróbowałeś DSP z tamtego okresu :)  .

Ale zarówno dawniej jak i teraz istnieje coś takiego jak celowość użycia ( potrzeba i możliwość jej spełnienia ) i na tym polu zdaje się brak konsekwencji w działaniu.

Jakakolwiek soniczna celowość zastosowania procka 600/700/701 istnieje dla źródeł z cyfrowym wyjściem sygnału .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że cha s624 posiada optyka tak więc mamy źródło cyfrowego sygnału. A 9833 miało służyć pocięciu sygnału.

Ale jak radio miało "pokroić " sygnał który jest podawany jedynie do procka ?

W zasadzie wiesz już wszystko co może CI być przydatne .

Na przyszłość dokładniej przemyśl konfigurację .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że cha s624 posiada optyka tak więc mamy źródło cyfrowego sygnału. A 9833 miało służyć pocięciu sygnału.

 

W połączeniu ze zmieniarką sygnał cyfrowy jest przekazywany bezpośrednio do procesora gdzie jest przetwarzany na anaog i "obrabiany" czasami i cięciami (w przypadku h600 tylko cięcie suba). W takiej konfiguracji radio służy tylko jako sterownik procesora i nie bierze udziału w obróbce sygnału.

Podczas grania z płyty z radia bez wyjścia optycznego to radio odpowiada za przetworzenie sygnału z cyfrowego na analog ale czasy i cięcia dodaje h600.

Niestety nie ma możliwości podłączenia tego tak jak Ci się wydawało.

H600 to proc typowo pod pasywkę, dla Twoich potrzeb lepiej by się sprawdziło H700.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Procesor to dla mnie nowość do której się przymierzam i chce się upewnić ze dobrze rozumuje. Procesor (jaki by nie był) obrabia dźwięk tylko ze źródeł cyfrowych tak? Podłączenie do niego, dajmy na to, oryginalnego radia samochodowego czy to za pomocą RCA, czy za pomocą konwertera high-low nic nie da (poza ewentualnym cięciem pasma), jakości muzyki nie polepszy, zgadza się?

 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem że "DSP - poprawia jakość sygnału usuwając zakłócenia i zniekształcenia, zmienia reprezentację sygnału, czyli zmienia rozdzielczość bitową, dostosowuje parametry sygnału do określonych zastosowań - kompresja dynamiki, korekcja barwy dźwięku, normalizacja, wytwarza efekty specjalne np. pogłos, kompresuje dane",

 

i "Należy jednak pamiętać, że zastosowanie samego DSP to nie wszystko. Procesory pomogą poprawić jakość sygnału, usunąć zniekształcenia, ale tylko przy dobrej jakości głośnikach. Kiedy posiadamy kiepskie głośniki, to zamontowanie DSP nic nie zmieni."

 

Zastanawiam się czy jest sens stosowania procesora z fabrycznym radiem samochodowym "średniej" jakości, czy da się w jakimś stopniu poprawić charakterystykę dźwięku i brzmienie poprzez ustawienia do stopnia satysfakcjonującego i czy jest sens w to iść.. Zaznaczam że nie miałem nigdy styczności z procesorem i nie mam żadnych porównań.

 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy jest sens stosowania procesora z fabrycznym radiem samochodowym "średniej" jakości, czy da się w jakimś stopniu poprawić charakterystykę dźwięku

W jakimś stopniu da się poprawić ale chyba nikt Ci ni napisze czy w stopniu Cię satysfakcjonującym bo to jest zależne od wielu czynników, jak źródło dźwięku, radio, głośniki, wybrany procesor, ustawienia, twoje ucho. Sporo osób tu pisze: "Sprzęt tak gra jak najsłabszy element", czym możesz się sugerować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakbyś zacytował cały tekst to by coś z tego było a tak to tylko wycinki wyrwane z kontekstu.

Myśle że o poprawę dźwięku czy usuwanie szumów itp. to chodzi o jakieś dziwaczne funkcje jak w radiach Aftermarket, których szanujący się monter Audio i tak nie używa bo wszyscy od dawna wiedzą że z goowna bata nie ukręcą. Dlatego większość wybiera dobre źródło a ori radio- często dopiero po wyprostowaniu sygnału i fazy da się je zastosować.

Zerknij na to, jest pokazany problem audio we współczesnych samochodach:

https://youtu.be/SDZDj2HPjfE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tekst pochodzi z tej strony: https://marsdev.pl/blog/poradnik/co-to-jest-dsp

 

W kążdym razie dziękuję panowie za wyczerpujące odpowiedzi. Chyba postawie na alternatywne źródła sygnału (smartphone lub jakiś odtwarzacz po świetle) Prosił bym jeszcze o polecenie jakiegoś procesora na początek przygody[emoji16]

Pozdrawiam

 

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada to na chwyt marketingowy;) sygnał kiepskiej jakości nie stanie się nagle dobry po przepuszczeniu go przez dsp.

Może lepiej pisać o sprawach gdzie ma się jakiś zasób wiedzy czy doświadczeń w danej materii.

Uklady redukujące "trzaski" charakterystyczne dla czarnej płyty , były skutecznie ograniczane nawet w układach analogowych pół wieku temu . Dziś układy cyfrowe radzą sobie z takimi problemami znacznie lepiej .

Teraz o samych prockach , nie czepiać się słówek , ale trzymać idei .

Procek nie poprawi sygnału , ale może z coraz lepszym skutkiem "obrabiać " dostarczony sygnał ( tak cyfrowy jak i analogowy ), tak aby nie powodować dalszej jego degradacji . Ale procek nie jest do poprawy sygnału , ale do poprawy systemu audio jako całość . Likwidacja problemów fazowych ( wyrównanie czasowe ) to podniesienie jakości systemu audio. Wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej to podniesienie jakości systemu audio . Optymalizacja pasma do każdego z przetworników do podniesienie jakości toru audio . Taki jest cel stosowania procesorów audio w instalacjach samochodowych . 

 

Miedzy innymi dlatego nie jest to sprzęt który wystarczy założyć w systemie , ale efekty jego użycia zależą w głównej mierze od umiejętności jego ustawienia . Niestety jest to proces dalece indywidualny dla każdego pojazdu , czy użytych pozostałych komponentów. Nie wystarczy mam i udało się podłączyć  .

Średniej klasy dobrze ustawiony da znacznie lepszy efekt od wysokiej klasy ustawionego byle jak , z tego punktu widzenia dyskusja o jakości sygnału wejściowego traci znaczenie jako czynnika determinującego.

 

Nie wszystko co nazywamy DSP jest procesorem dźwięku w rozumieniu jak wyżej , jest to struktura "otwarta " mogąca realizować np dekodowanie systemów dla kina , czy realizować funkcje "procesora drogowego " aktywnej redukcji hałasu wewnątrz pojazdu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim kontekście zgodzę się w stu procentach. Z tym ze te ulepszanie jakości nazwał bym pudrowaniem pryszcza a nie rozwiązaniem problemu.

Tekst tez jest trochę nagięty bo zastosowanie dsp (często ze wzmacniaczem) ma nawet sens przy słabszych głośnikach. Nie bez powodu stosowane są urządzenia typu Match pp czy Mosconi pico dsp, wpinane w ori instalacje.

 

Inna sprawa co z tym szumem;) ? Chętnie pozbył bym się go ze swojego systemu, w którym jest między innymi Helix DSP.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...