Skocz do zawartości

Faza subwoofera - pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

wpisuję w google wyszukiwanie na strefacaraudio, ale nie udało mi się trafić odpowiedzi na to pytanie więc:

Czy zmiana fazy subwoofera (reverse) może go uszkodzić, albo przyczynić się do jego uszkodzenia?

O co dokładniej chodzi:

Bawię się już dłuuuuuugi czas w strojenie tego co mam (a dokładniej zgranie basu) i zawsze coś mi nie pasuje.
Różne cięcia, zbocza, czasy - zawsze minimalnie czegoś brakuje co prowadzi do ciągłej zabawy w różne konfiguracje.

Dziś ponownie się bawiłem - zmieniłem cięcia na wooferach na niższe lekko, a zbocza na -24db/oct. (oczywiście wcześniej też to próbowałem, ale "ale" poniżej")
Sub ustawiłem ze zmienioną fazą (180* - a inaczej po prostu reverse w radiu) i wszystko się dopełniło.
Zniknęła dziura przy 60 Hz (nawet jak sam sub grał z fazą "po bożemu", to jakby się motał przy tej częstotliwości - słaba efektywność). (to, czy woofery były cięte 2 rzędem, sub 4,  4 vs 4, 2 vs 3 itp itd - zawsze coś umykało)

 

Zostawiając takie ustawienia cięć i zboczy, czyli -
woofery 60hz  -24db/oct,
sub 50-70hz  -24db/oct

spróbowałem zmienić fazy na wooferach kablami, a przywrócić normal na subie - niby dobrze, lepiej niż było wszystko "in phase" w połączeniu, ale to nie to co przy odwróconej fazie suba.

I zastanawia mnie, czy są jakieś konsekwencje większe jeżeli zostawię fazę subwoofera na reverse (sub 15") czy powinienem mieć to normalnie, ewentualnie woofery zmieniona faza i zadowolić się tym "półśrodkiem?

 

Oczywiście opóźniałem przód, ustawiałem różne-przeróżne warianty i nigdy nie udało mi się dobić do tego jak zagrało teraz. Nawet w teorii przyrównując do odwróconej fazy ustawieniami (przy połączeniu in phase) to ciągle nie to samo. Kwestia akustyki auta? 

Pozdrawiam


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głośnik pracuje w normalnej polaryzacji i dasz za dużo mocy to zacznie stukać o nabiegunnik. Tak samo będzie jak zmienisz polaryzacje. Procesor ułatwia to, że nie trzeba kablami mieszać wystarczy dać phase z 0 na 180.

Zbocza zboczami, a czy czasem twój problem nie leży w tym, że subwoofer nie jest wyrównany czasowo z wooferami. Zacznij od tego, a potem baw się zboczami. Nie zapomnij też, że to auto więc jedne częstotliwości mogą się wzbudzać, a inne kasować tworząc dołki.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak głośnik pracuje w normalnej polaryzacji i dasz za dużo mocy to zacznie stukać o nabiegunnik. Tak samo będzie jak zmienisz polaryzacje. Procesor ułatwia to, że nie trzeba kablami mieszać wystarczy dać phase z 0 na 180.

Zbocza zboczami, a czy czasem twój problem nie leży w tym, że subwoofer nie jest wyrównany czasowo z wooferami. Zacznij od tego, a potem baw się zboczami. Nie zapomnij też, że to auto więc jedne częstotliwości mogą się wzbudzać, a inne kasować tworząc dołki.

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Czasy przewałkowane milion razy, łącznie ze zboczami i cięciami - w różnych łączonych konfiguracjach. Bawię się tym już jakieś 5 miesięcy w każdej wolnej chwili. Teraz postanowiłem dać 4 rząd w połączeniu ze zmianą fazy suba i voila - gra przyjemnie. 

 

Szczerze, to 1 raz udało się usłyszeć dobry kick z wooferów, a sub na niższych częstotliwościach wyraźniej masował przez fotele.

Ulubiony utwór swego czasu - ASAP Ferg - Shabba - stał się zmorą po dodaniu suba. Grało to nieprzyjemnie. Reszta w miarę ok.

 

Postawiłem już na akustykę auta lub "mulastą 15stkę", bo tyle co się naczytałem, naoglądałem SteveMeade (SMD), Williston Audio Labs, sprawdziłem wiele (konfiguracji to pewnie w setkach bym liczył) i zawsze coś nie halo.

 

Jeżeli chodzi o wszystko podpięte po bożemu, to najlepiej się sprawdzało granie na:

Czasy 0 (teoretycznie ta sama odległość wooferów do głowy co suba, a zmiana pogarszała sytuację w każdej wariancji cięć/zboczy, ewentualnie przy może 2 opcjach, ustawienie 56 cm poprawiało sytuację)

Przód 60hz    -12db/oct

Sub 80 hz    -18db/oct

 

Jak już chciałem koniecznie załączyć tył to

Tył ustawiony na

60hz    -12db/oct

lub 

100hz   -6db/oct

Czas (a raczej odległość):  32/36/56 cm

 

Nie chcę tu mydlić oczu, że robiłem coś czego nie robiłem, ale z dłonią na sercu - każde możliwe kombinacje czasów/cięć/zboczy podparte odsłuchem muzyki + Frequency Generator (tryb stały lub sweep  50-120 hz w czasie 5 sekund) były chyba juz zrobione. Nawet pewnego momentu już dobijałem czasy do 620cm (Kenwood ma cm)  żeby wszystkiego spróbować. Efekt? Zawsze czegoś brakowało, a bez mocnego zazębienia przodu z subem - dziura.

 

Bagażnik wygłuszony, drzwi wygłuszone.

Sprzęt (bez już szczegółów pomiędzy):

 

2x (lub 4x) Audio System R165 Evo

Pride Quattro Plus

 

Pride Junior Pro 15"

Pride Mezzo

 

Kenwood KM305-BT

 

Auto Citroen C5 X7 Kombi

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do fazy to nie ma znaczenia czy jest normal czy reverse. Ustaw jak gra lepiej. Oczywiście wszystkie loud itp. na off lub 0. Cięcia możesz spróbować jeszcze:

Sub: 40-50Hz/18db

Przód:50-60Hz-12db

 

Co do czasów to na początek zmierz odległość do każdego głośnika osobno. Dla zestawu odseparowanego weź średnią z woofera i tweetera i wbij te wartości do radia. W tym radiu masz spoko bo ustawiasz tylko odległość do każdego głośnika i on Ci automatycznie przelicza opóźnienie (przynajmniej tak wywnioskowałem z instrukcji). Czyli będzie przykładowo tak (wartości wyssane z palca):

Lewy przód - 20cm

Prawy przód - 70cm

Sub - 110cm

 

Możesz też analogicznie ustawić czasy tylnych głośników. Chociaż ja bym ich nie używał. A cięcia dla nich zrób takie same jak na przednie głośniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem sub na normal, woofery na przeciwfaze, ustawiłem lekko czasy i muszę powiedzieć, że jest bardzo przyjemnie :) zdecydowanie pasmo się wyrównało i woofery same bez suba lepiej brzmią z odwróconą fazą. Myślę, że na razie tak zostawię, ewentualnie jeszcze czasy dopracuje.

 

No, ale teraz woofery nie odstają jak wcześniej. Nawet jak dodam tył, to zwiększa się efektywność w zakresie jakim pracują i brzmią nieźle. Wcześniej to grały od niechcenia, coś jak oryginał system na flat i gryzły się niezależnie od ustawień z subem - czy to cięcia, zbocza, czasy - w każdej konfiguracji były dziury, przez co musiałem trzymać sub na 80-100hz a resztę na 60. Oczywiście wszystko flat, bez loudness itp.

 

Jestem zadowolony i już wiem w jakim kierunku iść.

 

Dzięki wielkie :)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem sub na normal, woofery na przeciwfaze, ustawiłem lekko czasy i muszę powiedzieć, że jest bardzo przyjemnie :) zdecydowanie pasmo się wyrównało i woofery same bez suba lepiej brzmią z odwróconą fazą. Myślę, że na razie tak zostawię, ewentualnie jeszcze czasy dopracuje.

 

No, ale teraz woofery nie odstają jak wcześniej. Nawet jak dodam tył, to zwiększa się efektywność w zakresie jakim pracują i brzmią nieźle. Wcześniej to grały od niechcenia, coś jak oryginał system na flat i gryzły się niezależnie od ustawień z subem - czy to cięcia, zbocza, czasy - w każdej konfiguracji były dziury, przez co musiałem trzymać sub na 80-100hz a resztę na 60. Oczywiście wszystko flat, bez loudness itp.

 

Jestem zadowolony i już wiem w jakim kierunku iść.

 

Dzięki wielkie :)!

Nie ma różnicy czy dasz woofery w przeciw lfazie czy sub, aleeeeee jak dajesz woofery w przeciwfazie to ci do tweeterów się pieprzy polaryzacja.

Pytanie jak przód pasywnie czy aktywnie? Czy biamping?

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie bardzo wiadomo o co z tymi fazami / czasami biega .

Gdy przyjmiemy ze częstotliwość podziału wynosi 50 Hz , to długość fali wynosi 6,8 metra .

Zatem czas pełnego okresu to 20 mS , półokresu ( zmiana fazy o 180 stopni to 10 mS ) .

Co w kwestii fazy daje zmiana opóźnień o dziesiętne części mS ?

 

slimdejvid

Najpierw ustaw poprawnie filtracje dla tego zakresu , częstotliwość odcięcia suba powinna być niższa niż wooferów. Bez tego raczej nie ma mowy o poprawnym fazowaniu , bo teoretycznie poprawność fazy spowoduje znaczne odkształcenie charakterystyki wypadkowej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest diametralna. Wszystko się zazębia jak powinno.

 

Jest też na yt takie coś jak "speaker polarity Check- test tone" i wszystko w jak najlepszym porządku.

 

Jeżeli chodzi o scenę jest skupiona, nie rozpadła się. Sub jest teraz zdelokalizowany, pasmo 60-100hz odżyło.

 

Sprawdzałem połączenia od drzwi ku wzmacniaczom przez zwrotki. Nigdzie nie było pomyłki.

 

Nie będę wchodzić w szczegóły dlaczego tak jest bo nie wiem szczerze mówiąc. W teorii gdy wszystko gra in phase powinienem móc ustawić cięciami, zboczami, czasami. Jednak no mimo szczerych chęci- nie dało się. Jak wspomniałem, już obstawiałem, że ooo bo to 15", buda za duża, akustyka auta, lipne woofery.

 

Nie mam pojęcia. Kuzynowi ustawialem w golfie 4 podobny zestaw i bez kombinacji grało dobrze. To samo w Audi. Tutaj woofery grają średnio w fazie. Co w połączeniu z gryzieniem suba, daje kompletny ich zanik. Wystarczyło odwrócić fazy na czymś i inna rozmowa. Drzwi na pewno nie mam skopanych, połączeń również.

 

Jednak jak ktoś ma pomysły czemu w grze w odwrotnej fazie woofeery lepiej brzmią, a system układa się w całość po odwróceniu albo wooferow albo suba to chętnie przyjmę wiedzę na zaś, że akurat tu Tak A w 2 innych autach wszystko po bożemu.

 

Jak wspomniałem konfigurację były różne. Od nakładania pasm, tych samych cięć, po lekkie dziury sub/woofer, czasy, zbocza. Nie ma konfiguracji której nie próbowałem.

 

I ponownie - kombinacje zboczy były różne testowane.

Woofery 2 rząd, sub 4

2 rząd, sub 3

2,2

3,3

3,4

4,4

1,3

1,4

4,3

 

Przy każdych różne cięcia i czasy testowane. No testów multum.

 

Systemy cięte aktywnie. Wzmacniacze wszystko full/off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest diametralna. Wszystko się zazębia jak powinno.

 

Jest też na yt takie coś jak "speaker polarity Check- test tone" i wszystko w jak najlepszym porządku.

 

Jeżeli chodzi o scenę jest skupiona, nie rozpadła się. Sub jest teraz zdelokalizowany, pasmo 60-100hz odżyło.

 

Sprawdzałem połączenia od drzwi ku wzmacniaczom przez zwrotki. Nigdzie nie było pomyłki.

 

Nie będę wchodzić w szczegóły dlaczego tak jest bo nie wiem szczerze mówiąc. W teorii gdy wszystko gra in phase powinienem móc ustawić cięciami, zboczami, czasami. Jednak no mimo szczerych chęci- nie dało się. Jak wspomniałem, już obstawiałem, że ooo bo to 15", buda za duża, akustyka auta, lipne woofery.

 

Nie mam pojęcia. Kuzynowi ustawialem w golfie 4 podobny zestaw i bez kombinacji grało dobrze. To samo w Audi. Tutaj woofery grają średnio w fazie. Co w połączeniu z gryzieniem suba, daje kompletny ich zanik. Wystarczyło odwrócić fazy na czymś i inna rozmowa. Drzwi na pewno nie mam skopanych, połączeń również.

 

Jednak jak ktoś ma pomysły czemu w grze w odwrotnej fazie woofeery lepiej brzmią, a system układa się w całość po odwróceniu albo wooferow albo suba to chętnie przyjmę wiedzę na zaś, że akurat tu Tak A w 2 innych autach wszystko po bożemu.

 

Jak wspomniałem konfigurację były różne. Od nakładania pasm, tych samych cięć, po lekkie dziury sub/woofer, czasy, zbocza. Nie ma konfiguracji której nie próbowałem.

 

I ponownie - kombinacje zboczy były różne testowane.

Woofery 2 rząd, sub 4

2 rząd, sub 3

2,2

3,3

3,4

4,4

1,3

1,4

4,3

 

Przy każdych różne cięcia i czasy testowane. No testów multum.

 

Systemy cięte aktywnie. Wzmacniacze wszystko full/off.

To nie rząd tylko nachylenie zbocza raczej (bo tak to zrozumialem). Sa auta w ktorych odwrocenie fazy przynsi pozytywny efekt i nie ma sie co zagłebiac dlaczego, wazne ze gra chyba jak chciales?. Nie napisales nigdzie jaki to sub i z jakim wzmakiem gra oraz w jakiej budzie. Moze tu jest pies pogrzebany. Czasem np mogly byc woofery naprawiane i ktos pomylil lica . Rozne rzeczy sie dzieja, dlatego nigdy nie ma sensu ustawiac "na pałe" tylko sluchac.

 

Czasem jak sie cos zle robi, to mozna testowac wieki i nie pomoze, dopoki sie nie znajdzie problemow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie rząd tylko nachylenie zbocza raczej (bo tak to zrozumialem). Sa auta w ktorych odwrocenie fazy przynsi pozytywny efekt i nie ma sie co zagłebiac dlaczego, wazne ze gra chyba jak chciales?. Nie napisales nigdzie jaki to sub i z jakim wzmakiem gra oraz w jakiej budzie. Moze tu jest pies pogrzebany. Czasem np mogly byc woofery naprawiane i ktos pomylil lica . Rozne rzeczy sie dzieja, dlatego nigdy nie ma sensu ustawiac "na pałe" tylko sluchac.

 

Czasem jak sie cos zle robi, to mozna testowac wieki i nie pomoze, dopoki sie nie znajdzie problemow.

Wspomniałem gdzieś wyżej, ale dla ścisłości:

Wszystko nowe

 

BIG3 Simplex 50mm2

Kabel + 50mm2 Simplex

Rozdzielacz Pride Sapphire 50-> 2x25

Krótkie odcinki do wzmacniaczy Simplex 25mm2

Kable - 2x25mm2 Simplex (każdy wzmak 25mm2 krótkie odcinki)

Kabel sygnałowy na przód i tył Kicx RCA06

Kabel sygnałowy na sub Pride Sapphire

4x Audio System R165 Evo

Pride Quattro Plus

Pride Junior Pro 15"

Pride Mezzo

Buda strojona na 33hz

Wygłuszone drzwi + bagażnik

Radio Kenwood KMM305-BT

Kable do głośników 2x 2.5mm2

Kabel do suba SP Audio 2x 8mm2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomniałem gdzieś wyżej, ale dla ścisłości:

Wszystko nowe

 

 

prosilem tyko o obudowe, wzmak oraz bude:) na pewno słabym ogniewm jest ten kienio, chociaz szczerze powiedzawszy go nie słuchałem i nie wiem na ile działaja tam czasowki i filtry. Ale przy takiej instalacji zdecydowanie zainwestowałbym w cos "normalnego":)

 

obudowa suba to br/szczelina? Z moich doswiadczen, znacznie ciezej zgrac czasowki jesli sub jest w budzie otwartej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jak masz już odwracać fazę to na subie a nie na wooferach. Bo wtedy rozjeżdża się zgranie między wooferem a tweeterem (chyba że zamieniłeś całą zwrotkę po prostu na wejściu (in)). Daj poprawnie i odwróć fazę suba. Weź pod uwagę że są wzmacniacze z płynną regulacją fazy. I wtedy możesz odwracać o dowolny kąt. 

 

Dodatkowo ogólnie na fazę wpływ ma stromość nachylenia filtrów. Przy wooferze i subie na 24db raczej trzeba odwrócić suba. Przy 12db prawdopodobnie lepiej by grało na normalnej fazie. Dodatkowo ja zauważyłem że czasówki też na fazę oddziałują. Szczególnie słychać to między wooferem a tweeterem. U mnie co 3 skoki czasowe faza jest taka sama. Między subem a wooferem też się to da wyłapać. Włączasz sobie coś częstotliwość między cięciami (przykładowo będzie to 50hz) i kręcisz czasami o jeden krok :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jak masz już odwracać fazę to na subie a nie na wooferach. Bo wtedy rozjeżdża się zgranie między wooferem a tweeterem (chyba że zamieniłeś całą zwrotkę po prostu na wejściu (in)). Daj poprawnie i odwróć fazę suba. Weź pod uwagę że są wzmacniacze z płynną regulacją fazy. I wtedy możesz odwracać o dowolny kąt. 

 

Dodatkowo ogólnie na fazę wpływ ma stromość nachylenia filtrów. Przy wooferze i subie na 24db raczej trzeba odwrócić suba. Przy 12db prawdopodobnie lepiej by grało na normalnej fazie. Dodatkowo ja zauważyłem że czasówki też na fazę oddziałują. Szczególnie słychać to między wooferem a tweeterem. U mnie co 3 skoki czasowe faza jest taka sama. Między subem a wooferem też się to da wyłapać. Włączasz sobie coś częstotliwość między cięciami (przykładowo będzie to 50hz) i kręcisz czasami o jeden krok :D

 

Było robione jak mówisz na wiele sposobów i nijak to wychodziło :D...

Regulację płynną mam na wzmacniaczu, ale nie mam kogo "zrekrutować" do kręcenia tym, a będąc w bagażniku i chodząc co chwila - opinia jest niemiarodajna (dlatego aktywka to zbawienie, jeżeli chodzi o takie ustawianie).

Testowane na aplikacji: Frequency Generator    w trybie stałym  np. 50hz, 70, 65, (no wszystko z przedziału 50-120) oraz w trybie Sweep   50-120 (zmiana płynna od 50 do 120 np w czasie 5 sekund i powrót i znowu).

 

Na ten moment tylko woofery out of phase. Jak dałem tweetery, to dźwięk był z lekka psychodeliczny. Odwrócona faza między tweeterem, a wooferem w moim odczuciu - dźwięk pełniejszy, przejrzysta góra, liniowa charakterystyka, ale tylko w przypadku zmiany fazy woofera. Zmiana fazy tweetera - słychać, że jest zmieniona faza i psychodela wypisz wymaluj.

 

Jak grają w fazie woofer/tweeter, to nie jest źle, ale ma się ochotę pogrzebać w EQ jeżeli chodzi o średnie (przewaga) i wysokie (zdominowane przez średnie). Teraz na płasko jest tak jak sobie to z początku wyobrażałem.

 

 

prosilem tyko o obudowe, wzmak oraz bude:) na pewno słabym ogniewm jest ten kienio, chociaz szczerze powiedzawszy go nie słuchałem i nie wiem na ile działaja tam czasowki i filtry. Ale przy takiej instalacji zdecydowanie zainwestowałbym w cos "normalnego":)

 

obudowa suba to br/szczelina? Z moich doswiadczen, znacznie ciezej zgrac czasowki jesli sub jest w budzie otwartej.

 

BR. Sub w stronę klapy, BR w bok. Czasy przeróżne brałem, a raczej odległości. Praktycznie całą skalę przejeździłem od 0 do 620 cm przy różnych zboczach i cięciach. Jak na złość, zawsze coś nie halo. Skok co 2 cm, więc kręcenia miałem parę miesięcy w połączeniu z resztą.

 

O radiu tak czy siak myślałem jakimś "lepszym", najlepiej jakby miało AptX. Przez jacka nie posłucham, bo mam Note 10+, a z USB się nie bawię, bo słucham multum piosenek jak i gatunków + zwyczajnie korzystam z YT, plików ściągniętych np. jakieś rebassed, oraz Spotify/Tidal/Deezer.

 

Jeżeli masz jakieś godne polecenia, najlepiej z lepszym kodekiem BT (zamiast AAC/SBC) to chętnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było robione jak mówisz na wiele sposobów i nijak to wychodziło :D...

Regulację płynną mam na wzmacniaczu, ale nie mam kogo "zrekrutować" do kręcenia tym, a będąc w bagażniku i chodząc co chwila - opinia jest niemiarodajna (dlatego aktywka to zbawienie, jeżeli chodzi o takie ustawianie).

Testowane na aplikacji: Frequency Generator    w trybie stałym  np. 50hz, 70, 65, (no wszystko z przedziału 50-120) oraz w trybie Sweep   50-120 (zmiana płynna od 50 do 120 np w czasie 5 sekund i powrót i znowu).

 

Na ten moment tylko woofery out of phase. Jak dałem tweetery, to dźwięk był z lekka psychodeliczny. Odwrócona faza między tweeterem, a wooferem w moim odczuciu - dźwięk pełniejszy, przejrzysta góra, liniowa charakterystyka, ale tylko w przypadku zmiany fazy woofera. Zmiana fazy tweetera - słychać, że jest zmieniona faza i psychodela wypisz wymaluj.

 

Jak grają w fazie woofer/tweeter, to nie jest źle, ale ma się ochotę pogrzebać w EQ jeżeli chodzi o średnie (przewaga) i wysokie (zdominowane przez średnie). Teraz na płasko jest tak jak sobie to z początku wyobrażałem.

 

 

 

BR. Sub w stronę klapy, BR w bok. Czasy przeróżne brałem, a raczej odległości. Praktycznie całą skalę przejeździłem od 0 do 620 cm przy różnych zboczach i cięciach. Jak na złość, zawsze coś nie halo. Skok co 2 cm, więc kręcenia miałem parę miesięcy w połączeniu z resztą.

 

O radiu tak czy siak myślałem jakimś "lepszym", najlepiej jakby miało AptX. Przez jacka nie posłucham, bo mam Note 10+, a z USB się nie bawię, bo słucham multum piosenek jak i gatunków + zwyczajnie korzystam z YT, plików ściągniętych np. jakieś rebassed, oraz Spotify/Tidal/Deezer.

 

Jeżeli masz jakieś gone polecenia, najlepiej z lepszym kodekiem BT (zamiast AAC/SBC) to chętnie :)

wrzuc suba do zamknietej skrzyni i sprobuj pobawic sie czasowkami jeszcze raz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chyba nie bardzo wiadomo o co z tymi fazami / czasami biega .

Gdy przyjmiemy ze częstotliwość podziału wynosi 50 Hz , to długość fali wynosi 6,8 metra .

Zatem czas pełnego okresu to 20 mS , półokresu ( zmiana fazy o 180 stopni to 10 mS ).

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale odwrócenie polaryzacji/fazy o 180 stopni spowoduje, że z 20ms zrobi się 10ms?

Bo jeśli tak to bzdura. Będzie tyle samo 20ms.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co tu jest trudne . Przez 20 ms fala dzwiękowa o f 50 Hz wykonuje pełny okres , czyli obrót o 360 stopni , zatem co 10 mS zmienia się o 180 stopni ( przyjmuje odwrotną polaryzację/znak/ fazę )

No to inaczej zrozumiałem, niż to co chciałeś przekazać. Teraz jest jasne.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...