Skocz do zawartości

Moc a efektywność głośników.


Putter
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo pisze się o tym że w głośnikach efektywność a nie moc jest najważniejsza. Ze głośnik o efektywności 89db zagra tak samo głośno jak głośnik o efektywnosci 92db przy połowie nizej mocy niż głośnik 89db. Więc jeśli to efektywność jest najważniejsza zastanawia mnie co tak naprawdę znaczy ta moc, po za tym że jest to zdolność do przetworzenia danego napięcia. Po co w car audio montować np. Subwoofery po 2000w rms każdy z efektywnością 89db jak można teoretycznie uzyskać to samo z głośników o tej samej efektywności które mają po 300w. Mógl by mi ktoś rzeczowo wyjaśnić co różni dwa subwoofery o skrajnie różnych mocach a o identycznych efektywnościach? Bo internet zrobił mi już wodę z mózgu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mógl by mi ktoś rzeczowo wyjaśnić co różni dwa subwoofery o skrajnie różnych mocach a o identycznych efektywnościach? Bo internet zrobił mi już wodę z mózgu
projektowanie glosnikow to seria kompromisow

nie mozesz miec glosnika o wysokiej efektywnosci, ktory zagra nisko w malej obudowie

zeby to uzyskac musisz zwiekszyc mase glosnika, co zabija efektywnosc

 

w przypadku subwooferow do car audio efektywnosc to najmniejszy problem. licza sie inne parametry glosnika ktore zabijaja efektywnosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tylko nie mogę nadal zrozumieć sensu powstawania głośników po kilka tysięcy wat. Jaka jest różnica w pracy głośnika np 200 rms a 1000rms? Ciśnienie akustyczne wytwarzają większe, że zachodzą trochę niżej to rozumiem ale to tylko kilka Hz niżej na różnice w cenie rzędu kilkuset/tysięcy złotych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duze moce robi sie po to zeby bylo glosniej lub wieksze cisnienie

 

paradoksalnie glosniki estradowe o duzej efektywnosci wcale nie uzyskuja duzego cosnienia w aucie :/

Z tym dyskutowałbym, paczka tapped horn, dwa suby estradowe o xmaxie bodajże 12mm jeden, dach zrywa lepiej niż chiński sundown audio 18' który dostaje z 5 kw gdzie w te basy estradowe może 3kw rms.. a przecież niby estrada nie robi ciśnienia. Nisko i głośno przedewszystkim. B&c robi robote :)

Oczywiście nie ma co porównywać częstotliwości poniżej 30hz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...