Skocz do zawartości

Regulacja głośności Subwoofera - inny potencjometr


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, upraszczając do maksimum - chcąc „zawęzić” zakres regulacji głośności np. od połowy skali w górę należy zastosować potencjometr 4,7k czy 20k zamiast 10k?

Pytam ponieważ obecny działa jakby logarytmiczne, coś zaczyna się dziać dopiero w końcowej 1/3 wartości obrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że sam sobie odpowiem, zamówiłem dwa potencjometry i chciałem to zweryfikować, jednak niezależnie od tego czy 5 czy 20k regulacja jest płynna od samego początku...

 

Po części jednak sam sobie odpowiedziałeś , nie tędy droga .....

Charakterystyka potencjometru jest niezależna od jego wartości , dobierając źle impedancję obciążenia można ja nieznacznie zmienić i tyle .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj dużo zależy od sposobu implementacji tego potencjometru w układzie. Podstawowe pytanie to czy ten oryginalny 10 kohm jest liniowy czy nie ( powinien być opisany literką ). Jeśli potencjometr pracuje w typowej implementacji, czyli z jednej strony sygnał wejściowy, z drugiej masa a ze ślizgu ( środek ) wyjście sygnału to najlepiej sprawdź w której pozycji zaczynasz słyszeć tą regulację, zmierz ile rezystancji jest wtedy "do masy" i wstaw między masę a złącze potencjometru ( które było do masy ) stały rezystor o podobnej do zmierzonej rezystancji. Wtedy, gdy dasz potencjometr na minimum będziesz już miał osiągnięty poziom startowy i regulacja będzie się odbywać na całej "długości" potencjometru. Oczywiście zadziała to tylko przy wspomnianej typowej implementacji; przy innym sposobie podłączenia może nie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...