Skocz do zawartości

Pomocy, dym z głośnika


DawidRuno
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem ze swoim zestawem audio. Posiadam skrzynie z głośnikiem Vibe Spaces 3000w (1000w RMS) grało to z dość słabym wzmacniaczem więc postanowiłem kupić nowy. Kupiłem Wzmacniacz Phoenix Gold Z1000.1 Monoblok 1000W RMS i podłączyłem to w 1 Ohm, plus z wzmaka do dwóch na glosniku i minus z dwoma na glosniku. Po kilku minutach grania zaswiecil się protect a z głośnika poszedł dym. I teraz pytanie czy to oznacza spalenie się głośnika?? Teraz gdy próbuję podłączyć i zwiększyc mocy na wzmacniaczu pali się protect.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź obie cewki głośnika baterią ( paluszkiem ); membrana powinna się wychylić - jak stoi i nie słychać puknięcia to jest "po ptokach". Jak się rusza, ale wyraźnie szura, to jeszcze możesz sprawdzić ręką czy pracuje swobodnie, czy szoruje cewką/karkasem po magnesie/nabiegunniku.

A wzmak bez podłączonego głośnika pracuje normalnie ( nie świeci protect ) ? Można dla pewności zmierzyć, czy na wyjściu głośnikowym nie ma jakiegoś stałego napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie baterię zostaw w spokoju... i raczej nie 1,5V...

 

Sprawdź rezystancję obu cewek - może tylko jedna padła. Inna sprawa czy nie wtopiło się jedno uzwojenie w drugie.

Nie wiem jak jest nawijane w tym głośniku.

Sprawdzaj pomiędzy wszystkimi pinami. Jak jedna nie daje pomiaru, a druga wykaże jakieś 1,8 ohma, to możesz na niskiej mocy sprawdzić wzmak.

I posprawdzaj ustawienia na wzmaku, bo może masz go ustawionego w trybie zabij o spal...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multimetrem ustawionym w tryb pomiaru rezystancji. Ale raczej nie miałeś tego ustrojstwa w dłoniach, to wymontuj głośnik i podrzuć do najbliższego elektronika/zakładu.

Edit.

Jak masz takie objawy, to na razie go nie używaj. Daj pełne pasmo na przód i podejmij decyzję o naprawie lub zakupem innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując podłączenie było dobre lecz źle ustawienie na wzmacniaczu? Czyli moja wina... A da się coś zrobić z tym głośnikiem jeszcze?? Warty naprawy?

Jest ktoś w stanie mi powiedzieć jak mam ustawić wzmacniacz tak aby dobrze grał i żeby nie uszkodzić głośnika?

post-23858-0-23198400-1537521722_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejdź i zapytaj o koszty... jeżeli w ogóle mają speca od naprawy tego typu głośników.

Gain.

Źródło/radio na RCA ma np. poziom 2V, to ustawiamy gain na taką wartość.

Ustawisz na 3V - wzmacniacz nie osiągnie mocy nominalnej, ale też nic mu się nie stanie. Głonikowi też.

Ustawisz 1V - wzmacniacz w pewnym momencie, jak będziesz bardziej głośniej słuchał, zostanie przesterowany i będzie generował zniekształcenia bardzo szkodliwe dla głośnika jak i jemu samemu.

I nie dawaj jakichkolwiek podbić i innych maxów!

O filtrze LPF i subsonic to już sobie poczytaj. Pełno jest info na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że masz radio ze standardowym poziomem 2V lub 2,5V.

Ustawiasz Gain - w twoim przypadku SENS - na godz. 10'00.

Filtr LPF - czyli x-over - na godz. 9'00. Czyli gdzieś w okolicy 60;80Hz.

Sobsonic można pozostawić na 10Hz lub delikatnie, gdzieś o 1,5mm przestaw w prawo.

PHASE - przełączasz wtedy, gdy jest coś nie tak z niskimi częstotliwościami. Pozostaw na "0".

Nie dotykaj się do BASS - ustawić na "0".

 

Radio ma filtr HPF?

Jak ma, to sprawdź na ile jest ustawiony. Powinien być w granicach 60;80Hz. Ale to już każdy wedle uznania i możliwości głośników/wzmacniacza ustawia.

Jak będziesz uważał, że jest coś nie tak z dźwiękiem, to możesz delikatnie przeregulować.

Gain/SENS też może wymagać lekkiej korekcji, ale staraj się nie kręcić w prawą stronę. A jeżeli, to bardzo małymi krokami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...