Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w podłączeniu zestawu CA


Rekomendowane odpowiedzi

Jako że pierwszy post na forum, witam wszystkich serdecznie.

Mam prośbę o pomoc przy skompletowaniu okablowania do podłączenia mojego zestawu car-audio.

Pacjent to VW Passat B5 sedan,

Radio: Nakamichi CD 45Z

  • 43 W x 4 4 Ω
  • 15 - 30000 Hz +/- 1 dB

Wzmacniacze: 2 x JL Audio 2/300

  • 2 x 150 W/1,5-4 Ω (11-14,5V) (PRZÓD)
  • 1 x 300 W/3-8Ω (11-14,5V) (SUB)

Głośniki przód: Powerbass 3XL-60Cx

  • moc RMS/Max.: 90/180 W
  • impedancja: 4 ohm  
  • pasmo przenoszenia: 52 - 22 000 Hz
  • efektywność (1W/1m): 91 db
I teraz moje pytania:
 - Jakiej mocy kondensator dobrać do tego zestawu - 2F ?
 - Przewody + i  - będę ciągnął od akumulatora do bagażnika, gdzie zamontowane będą wzmacniacze i kondensator. Jaki przekrój przewodów będzie odpowiedni? Jeśli dobrze czytam FAQ Nazara to 5m, bezpiecznik 40 A (instrukcja wzmacniacza mówi: recommended fuse Value 40 A) (ale co w wypadku dwóch wzmaków? Bezpiecznik 2x40A?) przewód 16mm2 czy 35mm2 ? ( za instrukcją: minimalny przekrój kabla do tego wzmaka to 8 AWG czyli 8.3 mm2)
 - Czy od kondensatora do wzmacniaczy ciągnąć taki sam przekrój kabli?
Dziękuję z góry za pomoc.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połóż 35 mm2, dobierz odpowiedni bezpiecznik do tego przekroju. W bagażniku załóż rozdzielacz zasilania, tam załóż bezpieczniki, jakie JL rekomenduje na jeden piec. Kondensator możesz dać jeśli go masz, a jeśli nie, to nie kupuj, zadbaj o kabelki OFC, dołóż masy pod maską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to do mnie pytanie, to nie wiem, nie mierzyłem czy któryś z moich taką średnicę wejść miał/ma, mój post dotyczył tego, co widzę w poście poprzedzającym, a tam jest 15 mm, więc nie ma to nic do rzeczy, czy są takie wejścia w którymkolwiek wzmacniaczu. Druga sprawa, to napisałem do rozdzielacza 35 mm2, od rozdzielacza nie sugerowałem żadnego przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15mm średnicy co chyba z 90mm2 ;)

I to z izolacją ;-))

Dawniej było pier2 ;-))

 

 

 

W każdym razie od rozdzielacza możesz dać cieńsze przewody. Polecam też założyć tulejki cienkościenne.

 

W zasadzie od rozdzielacza z tyłu , przy znikomej odległości można założyć przewody o przekrojach akceptowalnych przez terminal wzmacniacza .  Zasadniczy przewód zasilający ( ten przed rozdzielaczem ) lepiej mieć z zapasem/rezerwą,  to nie zaszkodzi a może być przydatne w przyszłości ( często nawet nie tak odległej ) .

Zdaje się tez , ze wzmacniacze projektują ludzie którzy maja pojęcie o tym co robią , zatem przewód akceptowalny przez terminal powinien być wystarczający do zasilenia wzmacniacza w typowych warunkach i zakresach obciążeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Gdzie założysz bezpieczniki zewnętrzne w takim razie ?

 

myslałem, że pomiędzy rozdzielaczem a wzmacniaczami.

 

Nie byłem pewny czy jeden tuż przy aku wystarczy. Z jednym wzmakiem nie byłoby problemów. Ale nigdy nie podłączałem instalacji z dwoma wzmakami.

 

Dzięki za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed uwaleniem może i nie ale minimalizuje jego uszkodzenia ;) poza tym chodziło mi o przypadek w którym bezpiecznik montowany jest w innym celu niż zabezpieczenie instalacji nie wnikając już w zasadność takiego rozwiązania... Producent zaleca więc jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


bezpiecznik montowany jest w innym celu niż zabezpieczenie instalacji

Tutaj to już się zgubiłem. Niby w jakim innym celu można zainstalować bezpiecznik?

 

 


Czesto nawet te wbudowane nie chronia przed uwaleniem wzmacniacza. Sam mam kilka tego typu doświadczeń za sobą.

Mam rozumieć, że dajesz za rozdzielaczem dodatkowe bezpieczniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Mam rozumieć, że dajesz za rozdzielaczem dodatkowe bezpieczniki?

 

Dla zabezpieczenia każdego przewodu/ kazdej gałęzi instalacji , jeżeli przy tej okazji zmniejsza się przekrój.

Od tej zasady można odstąpić gdy zabezpieczenie główne spełnia warunki zabezpieczenia dla najmniejszego użytego przekroju .

Nie ma potrzeby zabezpieczania przewodu głównego ponad pobór wzmacniacza , nawet jeżeli przekrój umożliwia i dopuszcza większe wartości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...