Skocz do zawartości

Wstegi do 2way


coobah
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

Zachcialo mi sie sprobowac wstegowek. Moj system to 2way. Zastanawiam sie, czy to w ogole dobry pomysl, oraz jakie teoretycznie glosniki moznaby sprobowac tam zaaplikowac. Nie chce oczywiscie wydac majatku, ani przeskakiwac na 3way.

WF to Kappa 6.1 w komorze.

 

Dzieki za wszelkie dygresje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieżko znaleźć tania wstęge ktora zagra poprawnie w 2 drogach

A jak juz znajdiesz to jej rozmiar bedzie bardzo duzy

Zazwyczaj jakaś domowka

 

Wstęga Sony XES-H50 gra w 2 drogach jak należy (tak został zaprojektowany cały system), rozmiar jest niewielki. Testowane z różnymi przetwornikami na dole (XES-F50, Scan Speak Revelator 15, Scan Speak Iluminator 15). Jednak woofer musi potrafić zagrać wysoko (punkt podziału 4khz - tak zagrało najlepiej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4kHz podział do sobie mozesz zrobic w kolumnach domowych a nie w samochodzie

Napisz co sie dzieje ze scena przy takim podziale

I jak duże znieksztalcenia maja Woofery przy tak wysokim podziale i wysokim graniu

I ile dB spadku notuje woofer nawet nie filtrowany przy 4kHz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, której wersji wstęgi XES'a można było posłuchać w litewskim Audi 80 na MP w Bydgoszczy kilka lat temu, ale grała właśnie w systemie dwudrożnym z woofer'ami XES i robiła to bardzo godnie.

Trzeba mieć jednakże na uwadze, że woofer był tam zamontowany specyficznie z punktu widzenia naszego podwórka - w nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aeron miałem/słuchałem 1.0 2.0 i 3.0 od founteka

Niestety okazało soe, ze najlepiej dla mnie zagrała 1.0

 

A co z jej rozmiarem?

Jak chcesz wcisnąć taki wielki glosnik w słupek czy trojkat

 

Ten na zdjęciu Artura to wg mnie magnetostat i ma pewnie z 1cm grubosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie pamiętam, której wersji wstęgi XES'a
to była s-2. Tak się stało że teraz jest u mnie, a z tego co widziałem właściciel audi przeszedł na h-50. Dla mnie żadnej różnicy miedzy nimi nie ma. Wpinałem je na zmianę i nawet jedna s-2 druga h-50 różnic nie usłyszałem. Prócz oczywiście wizualnych bo h-50 już jest w obudowie z metalu (nie wiem jakiego, ale nie plastik) , a s-2 w zwykłej czarnej plastikowej obudowie.

 

Szkoda bo jak widać po ebyu system z audi jest na sprzedaż

 

W trzech drogach mi też wstęga bardziej podoba się niżej cięta 4/5,5 khz. Wedle producenta można jeszcze z 1 kilo niżej ją uciąć i więcej nie pozwala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie myślałem o czymś podobnym (rozmiarowo) do Elac Jet, ale te ciężko zdobyc.

Kiedyś kupowałem Foki K2P od goscia, który miał świeżo odebrane autko spod "gliwickiej ręki". Były tam właśnie Kappy w komorach i Elac na gorze. Słuchałem chwilkę z miejsca pasażera, ale pamiętam, ze góra grała ciekawie. Stąd w ogóle taki pomysł.

 

Edit: Dodam, że scena ma u mnie drugorzędne znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S2 = H50. Lklukasz. Nie będę się z Tobą sprzeczal bo to bezcelowe. Niedługo mój system zagra w kolejnym aucie i podczas strojenia specjalnie dla Ciebie zrobię zrzuty z clio. Aczkolwiek jeśli mówisz, że w domowce podział może być, a w ca juz nie i argumentujesz to m.in zniekształceniami przy tak wysokim podziale to coś mi się tu nie widzi, te same zniekształcenia w domowe są ok, a w ca juz passe ? :) Z puntu widzenia ch-ki przy odsłuchu off axis woofera masz rację, ale na pewno sam dobrze wiesz, że można sobie z tym poradzic. Z tego co pamiętam przy strojeniu poprzedniego auta na illuminatorze, ch-ka częstotliwościowa bez podziału rozpoczynała swój spadek w okolicy 3khz i prawie do 5khz spadek był mniej więcej 6db/okt liniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wstęgi ELAC, to nadal można je mieć u siebie. Problemem jest cena. Niestety nie wychodzą już tak fajnie cenowo jak parę lat temu. Montowałem parę systemów 2 drożnych na tych głośnikach. Przedstawiony link to moja któraś tam wcześniejsza fura w której jeździła parka Elac + woofer Lotus Reference MK I

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podziałem wyżej-niżej chodzi o to, ze jak w systemie ca 2 droznym podział zrobisz wyżej np w okolicach 4kHz to cała scena opadnie ci na kolana

Nie przypadkiem w takich systemach w samochodzie używa sie dobrych tweeterow ktore mozna bez strachu pociąc nisko np piccolo, supremo czy dynaudio

W domowej kolumnie nie ma to znaczenia bo oba glosniki graja ci w "twarz"

 

To jest wg mnie problem użycia wstegi w systamech samochodowych 2 droznych

W 3 droznych ten problem juz nie występuje

 

Poza tym uwazam, ze jeśli woofer znajdował bedzie sie w dolnej czesci drzwi to charakterystyka kątowa w miejscu odsluchu zabije jego skuteczność powyżej 2 kilo wiec zrobi sie dziura

 

Jeśli juz próbować to z wooferem typu coloris ktory gra bardzo wysoko i ma prosta charakterystykę

Nie koniecznie z nim ale z takim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podziałem wyżej-niżej chodzi o to, ze jak w systemie ca 2 droznym podział zrobisz wyżej np w okolicach 4kHz to cała scena opadnie ci na kolana

Nie przypadkiem w takich systemach w samochodzie używa sie dobrych tweeterow ktore mozna bez strachu pociąc nisko np piccolo, supremo czy dynaudio

W domowej kolumnie nie ma to znaczenia bo oba glosniki graja ci w "twarz"

 

To jest wg mnie problem użycia wstegi w systamech samochodowych 2 droznych

W 3 droznych ten problem juz nie występuje

 

Poza tym uwazam, ze jeśli woofer znajdował bedzie sie w dolnej czesci drzwi to charakterystyka kątowa w miejscu odsluchu zabije jego skuteczność powyżej 2 kilo wiec zrobi sie dziura

Teoretyzujesz, scena trzyma poziom taki jaki ma być. Kiedyś dawno temu jeszcze za czasów PASCI słuchałem na mistrzostwach europy w Bernie w Szwajcarii starego kadeta w pure passive, który zarówno tweetery jak i woofery miał w nogach (2 way). Można było o tym aucie powiedzieć wiele złego, bo brzmieniowo wcale nie robił super roboty, aczkolwiek scena była tam gdzie miała być jeśli chodzi o jej wysokość. Da się ? Da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elaci i BG są w Niemczech dostępne, Elaci z drugiej ręki bo firma nie sprzedaje głośników a kolumny, podobnie jak to czyni Dynaudio.

BG ma swoje przedstawicielstwo w Niemczech, neo 3,8, 10 są od ręki.

BG Neo 3 są też dostępne w Polinku. cena 250zł/szt

używałem ich w domu kilka lat. grały z etonem 7-360. punkt podziału 2,5kHz filtrowane 3 rzędem ale 2gim też by szło. brzmienie chłodne ale nie ostre, lekkie, szybkie. na pewno trzeba je odpowiednio nakierować gdyż poza osią najwyższe częstotliwości szybko słabną. ale to w zasadzie dotyczy wszystkich wstęg i planarów (BG to planar) z racji ich powierzchni membrany. zaletą BG jest głębokość montażu - ok 1cm. Elaców nie znam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...