Skocz do zawartości

Citroen Berlingo II - zaczynam walkę i proszę o rady.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jeżdżę Berlingo jako drugim autem - typowo do pracy. Jako, że w drugim aucie posiadam oryginalnie zamontowany zestaw Harman Kardon, to trochę brakuje mi lepszego dźwięku w Citroenie. Jeździłem dwa lata z fatalnym dźwiękiem, ale w końcu postanowiłem coś z tym zrobić. Głośniki wymieniał poprzedni właściciel i twierdził, że jedne z lepszych jakie były wtedy dostępne do Berlingo na Allegro :)

Najpierw sprawdziłem co za cudeńko jest z radia i okazało się, że nadaje z kosmiczną mocą 5W RMS.

 

http://s30.postimg.org/rpid0glf1/Radio.jpg

 

Podjechałem do najbliższego sklepu i zakupiłem Pioneer M160UI i oczywiście od razu montaż. Zmiana w dźwięku kolosalna - wreszcie coś słychać na akceptowalnym poziomie.

 

 

http://s21.postimg.org/8ijw1peib/Pionek.jpg

 

Zdjąłem maskownice i moim oczom ukazał się dwudrożny głośnik JBL 165mm 60W RMS

 

http://s10.postimg.org/w2bntm07p/JBL.jpg

 

Pomyślałem, że taka szesnastka pomimo braku wzmacniacza powinna trochę lepiej grać gdyż dźwięk wydawał mi się bardzo płytki.

Po wyjęciu głośnika moim oczom ukazała się specyficzna realizacja wygłuszenia drzwi:

 

http://s27.postimg.org/efeazmd3z/wygluszenie.jpg

 

Głośnik był wręcz wciśnięty i opatulony tymi taśmami przyklejonymi do cienkiej białej gąbki. W temacie car-audio jestem zielony, ale nawet mnie to zadziwiło :)

Postanowiłem usunąć to "ulepszenie" szybko i brutalnie:

 

http://s23.postimg.org/ryiyq0t0n/bez_ulepszenia.jpg

 

Po tym zabiegu jest ogromna poprawa i pojawiła się chęć na więcej :)

 

Trochę w pośpiechu zakupiłem taki zestaw:

HELIX B 12W 1200W +wzm. Crunch GPX1000 4-kanałowy + zestaw Renegade 20mm2 + dodatkowa para kabli 2RCA-2RCA 5m oraz 5 x STP SILVER mata butylowa + ALUMINIUM 75x53 cm

Jednak chcę naprawić swój błąd i wybieram porządniejszy wzmacniacz wśród ofert forumowiczów.

Zastanawiam się, czy jest sens wymieniać te JBL na Helix B 62C lub POWERBASS S-6C. Z tego co czytałem wytłumienie drzwi powinno sporo poprawić w jakości dźwięku, więc nie wiem czy zakup suba to był dobry pomysł i konieczność.

Jest jakiś sposób na sprawdzenie, czy poprzedni właściciel nie podłączył odwrotnie głosników, czy jedynie pomiar ciągłości miernikiem pomiędzy kostką a wtykiem ?

Co do wytłumiania drzwi największe obawy mam do dorobienia dystansu z MDF, co prawda wiem, że jest na forum kilku fachowców, ale może być problem z precyzyjnym podaniem wymiarów (oryginalne ramki, do których są przykręcane pewnie trzeba będzie odciąć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przyniesie zastapienie coaxa na system odseparowany? Jak sprawdzic czy glosniki sa podlaczone w przecowfazie? Dobrze ze piszesz ze jestes zielony w temacie ...zacznij wiec od lektury listu , faq Nazara i wpisz w szukajke "przeciwfaza".

Co do dystansu to bierzesz kawalek mdf przykladasz i mocujesz probnie w miejscu otworu na glosnik , zakladasz tapicerke i odrysowujesz otwor maskownicy tapicerki . Nastepnie wycinasz otwor pod glosnik (czyli 144mm) i potem mocujesz ten dystans juz mocno do blachy . Jesli glosnik bedzie za gleboko siedzial to podkladasz pod niego standardowy dystans z mdf , jednak tak aby membrana nie dotykala maskownicy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co przyniesie zastapienie coaxa na system odseparowany? Jak sprawdzic czy glosniki sa podlaczone w przecowfazie? Dobrze ze piszesz ze jestes zielony w temacie ...zacznij wiec od lektury listu , faq Nazara i wpisz w szukajke "przeciwfaza".

Co do dystansu to bierzesz kawalek mdf przykladasz i mocujesz probnie w miejscu otworu na glosnik , zakladasz tapicerke i odrysowujesz otwor maskownicy tapicerki . Nastepnie wycinasz otwor pod glosnik (czyli 144mm) i potem mocujesz ten dystans juz mocno do blachy . Jesli glosnik bedzie za gleboko siedzial to podkladasz pod niego standardowy dystans z mdf , jednak tak aby membrana nie dotykala maskownicy .

 

Faq i wszystkie linki czytałem, wyszukiwarka nic nie pokazała na temat moich JBL nie mówiąc już o porównaniu z jakimikolwiek odseparowanymi, na temat sprawdzenia poprawności podłączenia również nic nie znalazłem. Co do sposobu dopasowania dystansów, to jeśli odrysuję według tapicerki to MDF ma wystawać w końcowej fazie za kołnierz, gdzie było oryginalne mocowanie i fabryczna maskownica odpada ? Może ktoś nagrał filmik lub szczegółowo foro-relację ? Przeglądałem sporo tematów działu nasze projekty, ale nie było tam takich szczegółów. Najbardziej problematycznym wydaje mi się wycentrowanie mdf względem otworu w drzwiach, czas 0:13 na poniższym filmie:

mam wątpliwość do finalnego umieszczenia głośnika - czas 1:12 - czy nie powinien on być idealnie z końcem tapicerki a łączenie uszczelnione jakąś gąbką  ? W tej sytuacji chyba dźwięk będzie uciekał pomiędzy wytłumione drzwi a tapicerkę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bedzie jak nie bedzie gral pod tapicerke możesz uszczelnic przestrzeń gabka. Zestaw odseparowany bedzie lepszy od Twoich jbl... kazdy... przeciwfaze sprawdzisz przesuwając balance na prawo lub lewo. Jezeli na jednej stronie po przesunięciu pojawi sie wiecej basu niz z dwoch razem grajacych musisz zmienic plus z minusem miejscami w jednym (obojetnie) kyorym z glosnikow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej bedzie jak nie bedzie gral pod tapicerke możesz uszczelnic przestrzeń gabka. Zestaw odseparowany bedzie lepszy od Twoich jbl... kazdy... przeciwfaze sprawdzisz przesuwając balance na prawo lub lewo. Jezeli na jednej stronie po przesunięciu pojawi sie wiecej basu niz z dwoch razem grajacych musisz zmienic plus z minusem miejscami w jednym (obojetnie) kyorym z glosnikow.

 

W ten sposób właśnie sprawdzałem i różnicy nie zauważyłem, mój Pioneer ma bardzo dużą skalę balansu i zmiana L/P tra długo ale na pewno grało podobnie, czyli raczej podłączenie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości zamontowałem jeszcze przed wygłuszeniem drzwi i na samym radiu Helix B62C i okazało się, że dają mniejszy bas niż stare JBL. Dziwne bo zachwalane są jako super sprzęt do samego radia. Być może efekt jest gorszy bo wyrzuciłem piankę uszczelniająca pomiędzy drzwiami i tapicerką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jeszcze przed wygłuszeniem drzwi i na samym radiu Helix B62C i okazało się, że dają mniejszy bas niż stare JBL.

 

Przecież co chwilę polecamy zamiast zmieniać "serię" na  "lepsze, nowe za 200"  aby lepiej zainwestować kasę w "zrobienie" drzwi . Sprawa druga to takie nowe głośniki dopiero po jakimś czasie "się ułożą" i będą lepiej grać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedziałem na Twoje pytania odnośnie drzwi w moim wątki, ale ponieważ pamięć jest zawodna sprostuję tutaj.

 

Te spinki o jakie pytałeś, to prawdopodobnie mocowanie listew ozdobnych, oczywiście usuwać ich nie można. U mnie listwa była mocowana na nakretki. Ja zwyczajnie to okleiłem.

 

Jeśli chodzi o pierścień:

 

post-7749-0-64694100-1411025006_thumb.jpg

 

Rysunek bardzo, bardzo odręczny, kontury czerwone. Pierwszy pierścień z MDF od strony blachy miał mniej więcej taki kształt. Następne już okrągłe, wszytko sklejone razem. W sumie dałem trzy o grubości 18mm, trochę zjechałem na grubościówce żeby po zamontowaniu głośnika całość zrównała się z tapicerką. Głośnik miałem dość głęboki i wyszło na styk, za magnesem miałem niecałe pół centymetra luzu do szyby.

 

Mocowanie pierścienia do blachy drzwi na cztery śruby m5 i nakretki.  Śruby przechodziły przez te  fabryczne otwory w drzwiach. Głośnik do pierścienia śrubami jakie były w komplecie z głośnikami. Tak to mniej więcej wyglądało.:

 

post-7749-0-28580700-1411025339_thumb.png

 

U mnie pierścień był centrycznie umieszczony w tej blasze i wtedy ładnie mi się zgrało z otworem tapicerki.

Drzwi tłumiłem matami APP i nie miałem zastrzeżeń. Głośniki miałem cięte od dołu na 60Hz i basu było mimo to naprawdę sporo, sub tylko do delikatnego uzupełnienia dołu. Do normalnej muzy przód sam by wystarczył.

 

W razie pytań chętnie odpowiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież co chwilę polecamy zamiast zmieniać "serię" na  "lepsze, nowe za 200"  aby lepiej zainwestować kasę w "zrobienie" drzwi . Sprawa druga to takie nowe głośniki dopiero po jakimś czasie "się ułożą" i będą lepiej grać .

 

Wiem, wiem, zakupiłem razem z głośnikami maty, wzmacniacz, grube kable, tylko z braku czasu i koncepcji jeszcze nie zamontowane a ciekawość jak grają nowe zwyciężyła. Dzięki pomocy forumowiczów, wszystko powoli się klaruje i wkrótce powinno być wszystko tak jak powinno.

 

Odpowiedziałem na Twoje pytania odnośnie drzwi w moim wątki, ale ponieważ pamięć jest zawodna sprostuję tutaj....

 

Dziękuję bardzo za tak dokładny opis i poświęcenie czasu na rysunki itp. Mam nadzieję,  że będę mógł w jakiś sposób się odwdzięczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób zmniejszacie grubość dystansu nie posiadając heblarki czy strugarki ? Frezarką ? Udało się komuś wyciąć w miarę okrągły pierścień wyrzynarką z cyrklem ? Posiadam taki sprzęt:

http://allegro.pl/show_item.php?item=4586914999 WYRZYNARKA 500W PST 700 E BOSCH

http://allegro.pl/show_item.php?item=4598253936 PROWADNICA RÓWNOLEGŁA +CYRKIEL do wyrzynarki BOSCH

Edytowane przez powalla
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie pracuję przy instalacji w swoim aucie i kilka dni temu wycinałem dystanse. Padły mi szczotki we frezarce i wycinałem wyrzynarką. Jak dla mnie są wystarczająco okrągłe.

 

post-7749-0-75447600-1411327384_thumb.jpg

 

post-7749-0-57713900-1411327397_thumb.jpg

 

Jechałem ręcznie, bez żadnych cyrkli. Najważniejsze to: dobre i ostre brzeszczoty i nie cisnąć. Wyrzynarka sama idzie, lekko tylko popychać. Jak będziesz cisnął mocno, brzeszczot będzie się krzywił i cięcie wyjdzie pod kątem.

Mam też wyrzynarkę Bosch, zieloną, tyle, że moja ma już chyba z 15 lat :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym dostosowałeś grubość, masz dostęp do grubościówki pewnie ?

 

Akurat w tym aucie nie musiałem nic ścinać, dałem trzy pierścienie i przypasowało. W środku też wycinałem wyrzynarką. Rozrysowałem wszystko na MDF i starałem się jechać równo z linią. Idealnie nie wyszło, ale to akurat nie ma jakiegoś wielkiego znaczenia. Pół mm w tą czy w tą, to i tak będzie ukryte pod tapicerką. Możesz kombinować z grubościami MDF, beż grubościówki ciężko będzie równo zjechać. Można na prostym stole położyć arkusz papieru ściernego i jechać po tym, ale to żmudna robota.

 

 

 

robiłeś coś z zasilaniem radia tak żeby się pozbyć trybu Eco?

 

Cały mój samochód jest mocno Eco, w sensie bieda aż piszczy, ale to auto do roboty więc się nie przejmuję. Jeśli chodzi o instalację do radia to jak kupiłem samochód była mocno zmasakrowana przez specjalistów montażystów. Właściwie wszystko robiłem od nowa. Stały plus znalazłem w skrzynce z bezpiecznikami, od stacyjki puściłem plusa po włączeniu kluczyka i przez przekaźnik puściłem na radio. Oczywiście bezpiecznik też dałem. W przyszłości pomyślę jeszcze o opóźnionym wyłączaniu radia, bo wkurza mnie jak wyłączam na chwilę auto i radio też od razu się wyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem gratis z Helix Blue 2 impregnowane dystanse 30mm, dokupiłem na Allegro jeszcze dwa takie same i dwa 22mm. Myślę, że z tego zestawu coś uskrobię. Czym najlepiej zaimpregnować mdf, gdybym pomimo tych kombinacji musiał jednak ciąć ? Dlaczego w tych czerwonych drzwiach nie dałeś maty GMS za głośnikiem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego w tych czerwonych drzwiach nie dałeś maty GMS za głośnikiem ?

 

Dałem matę, a dodatkowo na to nakleiłem wytwór mojej radosnej twórczości. Ze starej instalki została mi taka plastikowa pianka. Nudziło mi się w sobotę i zrobiłem rozpraszacze dźwięku. Na pewno usłyszę ich działanie :wink:

 

post-7749-0-39170200-1411475543_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...