Skocz do zawartości

Żywotność kondensatorów w sprzęcie CA.


truck
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, czy ktoś bardziej obeznany może się wypowiedzieć jak to jest z żywotnością kondensatorów stosowanych we wszelkiej maści sprzęcie CA (wzmacniacze, zwrotnice, jednostki centralne) , szukając nowych kondensatorów do jednego z moich wzmacniaczy(właśnie prewencyjnie bo ma swoje lata) w specyfikacjach producentów , spotkałem się m.in z parametrem żywotność przy 85(105) stopniach 1000-3000 h.

Czy należy przez to rozumieć ,że typowy elektrolit zaczyna spadać parametrami po przekroczeniu tego czasu?

To wcale nie tak wiele, i do osiągnięcia w rok słuchając auta w dłuższych trasach jeśli ktoś więcej jeździ.

Czy to oznacza ,że w zasadzie raz na parę lat należy przyjąć wymianę kondensatorów w sprzęcie jako normalną aby utrzymać pierwotne parametry sprzętu?

Może większość użytkowników mających paroletni sprzęt tak naprawdę jeździ tylko z namiastką fabryki tak w sekcji zasilania jak i audio?

Zapraszam do dyskusji i będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Przymierzam się do kupna Luxmana L410, w związku z tym od jakiegoś czasu szukam odpowiednio zadbanego egzemplarza i czytam wszystko co jest z nim związane.

Wielu ludzi napala się na wymianę kondensatorów zaraz po kupnie tego sprzętu, że niby suche i będzie lepiej grało. Trafiłem na ciekawy opis osoby która zadała sobie trochę trudu i zanim wymieniła kondensatory i co tam jeszcze, to zrobiła pomiary tego co siedzi we wzmacniaczu. Okazało się, że praktycznie wszystkie elektrolity są w bardzo dobrej formie i nie ma konieczności wymiany. Dodam tylko, że L410 był produkowany w latach 84-85 ubiegłego stulecia, więc sprzęcik 30 letni.

Wszystko zalezy od tego co tam producent wsadził w bebechy.

W przetwornicach PWM we wzmacniaczach CA kondensatory lekko nie mają, szybkie zmiany częstotliwości, mogą powodować uszkodzenia kondensatorów, ale jeśli siedzą dobre sztuki 105C, to też mają prawo kilka lat pożyć.

Prawdziwą zmorą są natomiast zasilacze ATX do komputerów. Nawet renomowani producenci wstawiają jakieś badziewne kondensatory, chyba w myśl zasady "programowane starzenie naszą myślą przewodnią" Kilka lat temu kupiłem zasilacz BeQuiet, drogi jak zaraza. Po 4 latach musiałem wymienić połowę kondensatorów, bo padły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jest z wymianą, wymieniać na takie same pojemnością, czy można trochę zwiększyć(technika jednak idzie do przodu) dobierając jedynie by były "szybkie" wersje? Mówię tu naturalnie o sekcji zasilania we wzmacniaczu a nie wolnej amerykance w torze audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Poza tym zanim coś zaczniesz kopać to sprawdź czy oryginały napewno już nie domagają i trzeba się nimi zainteresować :)

 

Czyli co, trzeba by wylutować parę sztuk i przemierzyć? Bo rozumiem ,że jeśli jest na wejściu 11 sztuk, to są połączone równolegle, więc pomiar na płycie jest bez sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowa zasado to nie mierzyć elementu wlutowanego w układ:) nie ważne czy to kondensator, tranzystor czy rezystor, do pomiarów zawsze trzeba wylutować. Co do pojemności w zasilaczu większa wg mnie nie powinna zaszkodzić choć ja bym się nie wygłupiał a dał takie same tylko przyzwoitej jakości i o niskim ESR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie polecacie dobre na zamiennik, obecnie mam 11 szt 2200uF, 16 V. i są to chyba Samwha sądząc po barwach czarno-złote, bo oczywiście poza oznaczeniem parametrów producenta brak. Xris a chcę wymienić , bo to żadne pieniądze, i ma się spokojną głowę ,że nic nie pocieknie jak to bywa w dziadkach( a mam w ładnym stanie i głupio byłoby upalić go pazerując w sumie niewielkie pieniądze na nowe kondensatory).

Chcę się zająć już szykowaniem piecyków do BMW, mam m.in takiego PG ZPA 0,5

http://www.soundbuggy.com/Eric/Car%20Audio/phoenix_gold/zpa_series/white_ZPA_0_5/index.html

(ich najmocniejsza dwukanałówka, rezystory WIMA, dyskretne opamp'y, mocny i zapowiada się równie mocno jakościowy piecyk), a że g... wsadzać nie będę to ma być jak z fabryki.

Ten guru z forum PG, zastosował w miejsce ori, 2200 inne---> Nichikon 5600uf, w miejsce 2 szt 4700uF--->6800, zaś w miejsce 2x 8200uF---> 12000uF.

Chłop raczej wie co robi, pytanie tylko co jest jeszcze lepsze od tych Nichikonów, nie pojemnością a parametrami? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chyba jak sie nie jest dobrym fachowcem wymienić na takie jak były lub poszukać ich zamiennika obecnie produkowanego.Osobiście jak zmieniałem w Rodku 480i to poszukałem datasheet'u tego kondensatora i znalazłem zamiennik .Jak masz pojemność i voltaż tylko to pozostaje wziąść miarę jak u krawca z niego i szukać na stronach producentów koniecznie (tak myślę)Low ESR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chyba jak sie nie jest dobrym fachowcem wymienić na takie jak były lub poszukać ich zamiennika obecnie produkowanego.Osobiście jak zmieniałem w Rodku 480i to poszukałem datasheet'u tego kondensatora i znalazłem zamiennik .Jak masz pojemność i voltaż tylko to pozostaje wziąść miarę jak u krawca z niego i szukać na stronach producentów koniecznie (tak myślę)Low ESR.

 

 

Z dobrymi fachowcami jest tak.... Jak im powiesz ,że chcesz zrobić jedynie odświeżenie pieca, i wymienić kondensatory na nowe (ewentualnie lepsze) to nikt nie ma chęci i czasu, bo to żadne dla nich pieniądze a za przelutowanie kilku nóżek krzyknąć Bóg wie ile nie mogą krzyknąć. Osobna kwestia z fachowcami ,że komu się będzie chciało szukać jak najlepsze? Kto mu zapłaci za siedzenie na stronach hurtowni i szukanie? Wsadzi to co mu się wala w szufladzie i po zabiegu, a ja głupi klient będę zacieszał jak Koreańczyk do miski ryżu.

Przetuluję to sobie sam, to żadna filozofia, jedynie potrzebuję poradę jakie będą najbardziej odpowiednie. To wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nikt bo takie coś nie ma sensu? :)

 

Nie ma sensu co? Dobranie takich o lepszych parametrach? Pojemność , czy voltaż to jedno ,a jest jeszcze trochę parametrów Krzysiek. A skoro zrobić, to zrobić to co najmniej tak samo jak fabryka lub zastosować lepsze. Niestety.... Nie ma service manuala do tego pieca, a szukałem ,żaś na ori kondziołach są tylko oznaczenia parametrów bez nazw producentów kondensatorów. Tak więc nie ma za bardzo jak poszukać datasheet'ów tych ori.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobna kwestia z fachowcami ,że komu się będzie chciało szukać jak najlepsze? Kto mu zapłaci za siedzenie na stronach hurtowni i szukanie? Wsadzi to co mu się wala w szufladzie i po zabiegu, a ja głupi klient będę zacieszał jak Koreańczyk do miski ryżu.

 

Pozwolę sobie nie zgodzić się :wink: jeden czterokanałowy piecyk u mnie wymagał SPA i długo na niego czekam, bo bardzo długo szły oryginalne kondensatory to raz, a dwa, że fachowiec wyszukał te co trzeba, jak trzeba i sam sprowadził :) , tych które są już nieprodukowane wyszukał z pewnym mnie zapewnieniem, że najlepsze zamienniki (a nie mam podstaw by mu nie ufać). Zależy na kogo trafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie ma sensu co? Dobranie takich o lepszych parametrach?

Coś innego miałem na myśli, sorki :)

 

 


Pojemność , czy voltaż to jedno ,a jest jeszcze trochę parametrów Krzysiek.

Naprawdę? :wink:

 

 


na ori kondziołach są tylko oznaczenia parametrów bez nazw producentów kondensatorów

Może wstydzą się przyznać że to małe chińczyki tam siedzą? 

A może jakiś znaczek/logo jest?

 

Wrzuć fote jak możesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Pozwolę sobie nie zgodzić się :wink:

 

Podeślij namiar na fachmana na PW jeśli możesz. :)


Może wstydzą się przyznać że to małe chińczyki tam siedzą?

 

A może jakiś znaczek/logo jest?

Wrzuć fote jak możesz
 

 

 

Masz rację , może tak będzie najłatwiej niż klepać.

Dwie sztuki tych "dużych" :

post-4530-0-39169600-1390408516_thumb.jpg

post-4530-0-40703700-1390408519_thumb.jpg

dwie sztuki "średnich" :

post-4530-0-73639400-1390408513_thumb.jpg

i 11 szt tych "małych" :

post-4530-0-67946400-1390408521_thumb.jpg

post-4530-0-49086100-1390408532_thumb.jpg

 

Może ktoś poznaje co to może być za firma by odszukać potrzebne parametry, poza pojemnością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


jak chcesz normalne kondensatory - nie audiofilskie to daj współczesne panasonic FC,FM

 

Kiedy te FC uchodzą za audiofilskie :wink2:

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=panasonic+fc&search_scope=category-10

 

A tu cała kolekcja audiofilskich ( prawie )

http://allegro.pl/listing/listing.php?string=nichicon&search_scope=category-10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz się za to zabierać to żeby je wylutować musisz odkręcić płytkę drukowaną od obudowy (żeby wylutować kondensatory) potem składając to w całość powinieneś wszystko ładnie oczyścić i poskładać na dobrą pastę termoprzewodzącą, jeśli tego wcześniej nie robiłeś sugerowałbym oddać do kogoś kto umie to zrobić bo jeśli nieumiejętnie to poskładasz możesz skrócić żywot wzmaka ..

 

jeśli oddasz do fachowca zawsze możesz powiedzieć, że chcesz kondensatory takie a takie i potem przy zapłacie powiesz, że chcesz zobaczyć - będziesz widział czy włożył Ci SAMHWA czy to co chciałeś ...

 

panasonic FM, FC to dobre kondensatory

 

możesz spróbować i mundorf m-lytic :) ale to już na pewno nie będzie tanio ...

 

EDIT

 

może i uchodzą za audiofilskie, ale nie są drogie a całkiem przyzwoite

 

zapytaj tego Pana powyżej co masz wstawić :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz normalne kondensatory - nie audiofilskie to daj współczesne panasonic FC,FM

 

 

Nie chcę jakiejś budżetówki, tylko dobrać takie jak przewidziała fabryka (lub lepsze). Chodzi o mój święty spokój , że wzmacniacz jest w idealnym stanie (i spokojnie wkładam go do auta), ale i utrzymanie tego co przewidział konstruktor a nie domorosły tuning.

 

 

możesz spróbować i mundorf m-lytic :) ale to już na pewno nie będzie tanio ...

 

A kto powiedział ,że ma być tanio? Ma być optymalnie(dobra relacja cena/jakość)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


U mnie wymieniono kondensatory na Mundorfy

 

Ale wymiana na mundka m-lyric w ilości 15 szt to już się robi tak z... 900 zł za same kondziołki... Tyle ,że cyna ze srebrem wtedy w gratisie... :rotfl:


 

 


w sumie siadające kondensatory to najczęstszy problem Sony M1

 

Tak i w sumie tego dotyczy ten temat( ten dobór kondziołów to tak pomocniczo :ph34r: ) nadal nikt nie podpowiedział na pierwotne pytania, czy należy brać pod uwagę parametr żywotności elektrolitu podawany przez producenta i określany w h pracy, i czy to oznacza ,że 10-15 letni sprzęt (zwłaszcza ten z lepszej półki typu M1 i inne) warto dać zaufanemu elektronikowi na wymianę kondensatorów na nowe dobrane klasą i paramentrami. Czy do kiedy wszystko śmiga, używać i czekać aż pocieknie i piec puści fantazyjnego dymka z palonej płyty od wylanego elektrolitu? :chytry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...