Skocz do zawartości

Citroen C5, czyli wasylwek znowuż kleci granie.


wasylwek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 1,1 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 


Klipek długo ze mną jeździł, dopiero wczoraj go zmieniłem:) ale na razie na półkę, bo bardzo dobre wrażenie zrobił

Nie wiem co Cię skłoniło do pozbycia sie N700  :wink:  być może kiedyś dorobię się mekintosza :hyhy:  i zmienię zdanie ale jak na razie to TEN.

Pojeżdżę trochę z pionkiem, pobawię się i wrócę da Naki.  Poza tym teraz wszystkie kanały są uporządkowane i  jak pokręcimy tymi FSA  to nie będą mieszać z prawej i z lewej  :hyhy:  a tylko z lewej ...będzie pozamiatane :hyhy: .

 

Tak ogólnie sam nie wiem czego szukam w tym pionku chyba ...guza  :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się czepają  :wink:  no wiadomo wokal ma być tam gdzie na biało zaznaczyłem a stereofonia po bokach poza autem najlepiej w okolicach metra (z prawej) i 1,5 metra z lewej w okolicach bocznych lusterek. Ogólnie wiecie o co mi chodzi.

Z tego co dzis przerobiłem potrzeba mi co najmniej jednego, pełnego, spokojnego dnia na kręcenie (zakładając, ze obsługe tego patefona będe miał opanowane).

Ta jasne. A świstak.... :idiota:

Z tego co kojarzę, to w pionku wbija się po prostu odległości do poszczególnych głośników od łba i od tego bym zaczął.

Zmierz te odległości jakim przymiarem liniowym i od tego zacznij.

Podałbyś je tutaj, bom bardzo ciekaw jaką masz różnicę między zestawem MID/TW a WF.

 

Znam co prawda, inną bardzo dobrą metodę do ustalenia "centrów akustycznych" poszczególnych głośników, ale bez mikrofonu, pomiarówki i lapka ani rusz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Podałbyś je tutaj, bom bardzo ciekaw jaką masz różnicę między zestawem MID/TW a WF.
 
Znam co prawda, inną bardzo dobrą metodę do ustalenia "centrów akustycznych" poszczególnych głośników, ale bez mikrofonu, pomiarówki i lapka ani rusz...

 

O tym samym pomyslałem, jak to zobaczyłem.

Narazie pomierz "gejometrycznie" to wszystko - odległość od np zagłowka każdego głosnika podaj i coś pokombinujemy.

Nie będzie idealnie, ale przynajmniej jakiś racjonalny zakres tego wszystkiego da się wtedy złapać.

Reszta to już Twoje ucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam auta dzisiaj  :kwasny: .

Pokombinuję może jutro bo to ostatni dzień kiedy będę miał auto w rękach  :wink: . Właśnie sobie przypomniałem przeca mam na stanie ...dalmierz laserowy :idea:  to powinno nieco ułatwić sprawę, może dziś wieczorem pomierzę i będzie już coś do przodu.

Tak jak walec napicał bym nie wpadł na to, ze pionki


wstawia się odległość "ucha" od glosnika, a nie wartość o jaką chcesz go oddalić

mają tak dziwnie to rozwiązane (dlatego jest ciągle taki misz masz) :wsciekly: .

Z miłą chęcią przytuliłbym POLSKĄ instrukcję do DEXa 99 ...niby mam En, ale ten maj inglisz  :rotfl: a translator durności tworzy, ze jeszcze głupszy się robię.

 

Robię to z czystej przekory i ciekawości bo faworyt nadal jest faworytem  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam auta dzisiaj  :kwasny: .

Pokombinuję może jutro bo to ostatni dzień kiedy będę miał auto w rękach  :wink: . Właśnie sobie przypomniałem przeca mam na stanie ...dalmierz laserowy :idea:  to powinno nieco ułatwić sprawę, może dziś wieczorem pomierzę i będzie już coś do przodu.

 

 

Zdejmij maskownicę z głośników jak będziesz mierzył i mierz na środek membran - poważnie mówię  :hyhy:

Wystająca kopułka w TW i wklęsły stożek w MID czy WF ma znaczenie dla położenia centrum akustycznego danego głośnika.

 

Staraj się trzymać dalmierz przy każdym pomiarze w tym samym miejscu. To znaczy kąt pomiaru zmieniaj, ale żeby nie było tak, że dalmierz przesuniesz o 5cm wzdłuż osi pomiaru. Ważniejsze jest złapanie względnych odległości pomiędzy głośnikami, a nie o bezwględna odległość.

 

W kolumnie domowej na płaskiej ściance w 2-way, różnica pomiędzy centrum akustycznym TW a WF wynosi przeciętnie 4-5 cm i to jest, że tak powiem wartość akceptowalna dla ludzkiego ucha, po przecież większość kolumn się tak robi i nikt się w opóźnienia w domówce nie bawi.

Gorzej jak w aucie wyjdzie Ci, że WF jest dalej o 20-25 cm od TW/MID. Pasywka już tu nie poradzi i bez opóźnień czasowych ciężko to dograć. Robi się taki efekt echa - słychać, że WF gra później o te 0,5 - 0,6 ms a to już jest sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojej walki ciąg dalszy, coś tam osiągnąłem. Zmierzone odległości na kartce są wpisane w milimetrach (odczyt z dalmierza przykładanego do geometrycznego środka zagłówka)

Nie będę wiele pisał, fotki powinny wszystko wyjaśnić. Pozaznaczałem "jak ja to słyszę"  :wink:  pytanie czy to prawidłowe objawy? Bo jeśli tak to kiedyś dalej powalczę z tym.

Jedyne co dodam ...mimo "przyłożenia się do tego całego strojenia" na najlepszej opcji  pozycji wyszło na  "LEFT" nadal mam skłonności do pokręcenia balansem w stronę prawą. Na pozycji Left +Right jest nieco lepiej niż bez czasowania niestety nie miałem czasu przesiadac sie na drugi fotel) na pozycji Right jest totalna kaszana podejrzewam , że tu dobrze gy było jakbym siedział jako pasażer.

Chyba jak ktoś mi napisał ...marnuje się w moich rękach  :hyhy: . Jakoś nie dało rady wywlec tego na środek pod lusterko. Jak zawsze zabrakło czasu (albo wiedzy czy tam chęci  :wink: )

Materiałem muzycznym był zeński wokal z otoczką fajnie brzmiących (mi doskonale znanych) instrumentów.

Ogólnie jakiś tam progres jest z całą pewnością da się więcej uwalczyć ,  jakbym stroił z kumatym "scenoznawcą" ale ogólnie ...ja tam wolę pasywkę  :wink: .

 

Na suba nie patrzcie cos tam próbowałem (przyjąłem, że jest około 180 cm ode mnie) ale ogólnie był wyłączony.

post-3187-0-11148700-1476195417_thumb.jpg

post-3187-0-03239800-1476195433_thumb.jpg

post-3187-0-61230200-1476195504_thumb.jpg

post-3187-0-48626100-1476195524_thumb.jpg

post-3187-0-34876600-1476195535_thumb.jpg

post-3187-0-07882800-1476195550_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw pozycję na lewym fotelu.

Odleglosci tw-mid-wf po lewej stronie ustaw co 2.5cm. Czyli mid plus 2.5cm, wf plus 5cm.

Analogicznie odległosci po prawej stronie tak samo.

Plus nabij po 35 cm glosnikom po prawej stronie.

Jesli od zaglowka do suba jest 180 cm a na lewy tw masz np 140cm to musisz to zsumowac i nabic na suba. I skorygowac na sluch.

Nie musisz podawac wartosci realnych odległości. Moze byc tak:

L

Tw 0cm

Mid 2.5cm

Wf 5cm

R

Tw 35cm

Mid 37.5cm

Wf 40cm

 

Wtedy sub na 180cm plus na sluch.

 

 

Trochę zagmatwane. Ale u mnie zagrało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo "przyłożenia się do tego całego strojenia" na najlepszej opcji  pozycji wyszło na  "LEFT" nadal mam skłonności do pokręcenia balansem w stronę prawą.

Korekcja czasowa nie eliminuje potrzeby lekkiego ściszania strony lewej.

Nie bawiłem się tym radiem, ale wartości na wyświetlaczu wyglądają na okolice poprawnych.

Do ustawienia pozycji dobrze sprawdza się 7 werbli z płyty Auto Moto & PASCA (30.) lub pierwotnej IASCA (17.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Korekcja czasowa nie eliminuje potrzeby lekkiego ściszania strony lewej.

Dokladnie tak, opoznienie czasowe nie obniza poziomu natezenia dzwieku, a lewe glosniki mamy duzo blizej od prawych.

Najpierw ustawiamy poziomy, a dopiero potem bawimy sie czasowka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany do fotek wkradł się błąd (ja pracuję i żyję na spidzie stad moje babole), ale bez paniki jeszcze zadna z mioch wind nie...spadła ;)) Oczywiscie najlepsze skupienie (okolice przedniej szyby pod lusterkiem) otrzymałem w pozycji LEFT.

Ogólnie zrobiłem porządek w instalacji a i z aktywcem widać światełko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasówka w Pionierach działa na odwrót. Czyli pozostawiasz na 0 głośnik który jest najbliżej ciebie. A resztę przybliżasz. A suba też zostaw na 0.

No właśnie nie.

W pionkach wbijasz po prostu odległość głośnika od słuchacza. Wasylwek teraz dobrze to ustawił. Przynajmniej wiarygodne jest to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie podobają się odległości High i Mid 154 cm i 144cm. 10 cm różnicy? Ty masz tam aż tyle. Na zdjęciach wydaje się High i Mid są w miarę na jednej płaszczyźnie.

A weź to uśrednij i ustaw na równo  :hyhy:

Prawa TW i MID po150 cm

Lewa TW i MID po 110 cm

a wooferów nie ruszaj i posłuchaj co się dzieje 

 

No bo 150 - 140 cm daje nam 40 cm. 40cm/34.4 = 1,16 ms. Całkiem wiarygodnie jak dla mnie i zgodnie z moim doświadczeniem, gdzie w 90% aut opóźnienie lewa-prawa wychodzi 1,2 - 1,3 ms  :)


Tyle że nigdy nie zagra.

Jezuuuu...

No wiadomo, że trzeba potem dorzeźbić na słuch, ale taka jest zasada.

 

 

Wiem jedno jeśli opóźnienia czasówek ze zmierzonych odległości do głośników wychodzą jakieś odjechane, to skopane są filtry (aktywne czy pasywne - bez znaczenia). I jak nie udaje się szumu rózowego ustawić w jednym punkcie, to strojenie jest do bani. I jeśli w aucie kompaktowym opóźnienia lewa - prawa na słuch nie wychodzą w granicach tych 1,2 - 1,3 ms, to cięcia czy tam zwrotka nadaje się do odbytu.


Wasylwek, a Ty masz teraz z tym pionkiem pasywkę w Tri-Ampingu czy na pełnej aktywce lecisz??  :hyhy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No wiadomo, że trzeba potem dorzeźbić na słuch, ale taka jest zasada.

 

 

Wiem jedno jeśli opóźnienia czasówek ze zmierzonych odległości do głośników wychodzą jakieś odjechane, to skopane są filtry (aktywne czy pasywne - bez znaczenia). I jak nie udaje się szumu rózowego ustawić w jednym punkcie, to strojenie jest do bani. I jeśli w aucie kompaktowym opóźnienia lewa - prawa na słuch nie wychodzą w granicach tych 1,2 - 1,3 ms, to cięcia czy tam zwrotka nadaje się do odbytu.

Wasylwek, a Ty masz teraz z tym pionkiem pasywkę w Tri-Ampingu czy na pełnej aktywce lecisz??  :hyhy:

Bardzo wazna uwaga .Rozmawialem dzisiaj o tym z Wasylem .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nie musisz podawac wartosci realnych odległości. Moze byc tak:
L
Tw 0cm
Mid 2.5cm
Wf 5cm
R
Tw 35cm
Mid 37.5cm
Wf 40cm

 

Tfuuu, sorry,,, Przecież to to samo co podać realne wartości.

Jak miałem pionka, to podawałem realne. Tak było mi wygodniej.


Bardzo wazna uwaga .Rozmawialem dzisiaj o tym z Wasylem .

Przy tych odległościach do głośników, co podał Wasylwek, to dobrze zrobiona pasywka (bez żadnych tri-ampingów i innych cudów) powinna popierdylać tylko na dwóch kanałach, wyłącznie na opóżnieniu lewa - prawa na te 1,2 - 1,3 ms  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie zdążyłem wywalić moich zwrotek (tonalnie jest ...masakracja  :wink: ) system "chodzi" w tej chwili z pasywnymi cięciami a procesor steruje czasami. Nastepnym razem jak przyjadę ogarnę na pewno tak by wszystko szło czysto aktywnie z jednostki.

 

 


Trochę nie podobają się odległości High i Mid 154 cm i 144cm

Może to być bo tweter jest na słupku a średniak w trójkącie.

 

Następny projekt przewiduje "lico" (jedna płaszczyzna średni i wysoki w słupku).

 

Ogólnie niucham, że daje to jakieś szanse bo jakby nie patrzeć jest już sporo "inaczej" niż było tydzień temu ...za pół roku albo dogram albo wrócę.

Jednak co się znowu pobawiłem ...to moje  :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę sporo różnicy ten TW/MID. 10 cm to jest szmat drogi dla częstotliwości rzędu 4-8kHz, bo w tych okolicach masz zapewne podział.

Długości fali 4kHz, to jest 8,5 cm, 8kHz to 4,25 cm, więc sam widzisz.... 

Czyli obrazowo, dla Twojego ucha, jak średniak kończy grać te 4kHz, to TW dopiero zaczyna  :hyhy:

Nie po to konstruktorzy w domówce spuszczają się nad pochylaniem kolumny...

 

To w takim razie opóźnienia TW/MID jak najbardziej u Ciebie wskazane,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dało mi spokoju od 7.30 jak zaprowadziłem młodego do szkoły...posiedziałem przy sprzęciwie, bo już mi się wierzyć normalnie nie chciało, że to grać nie chce.

Najsampierw (jak dobrze, że zrobiłem te kolorki na kablach) podłączyłem grajki tak, żeby mieć możliwość sterowania gaina na prawym bądź lewym tandemie tweter-średniak.

Tzn. zrobiłem tak by jeden potencjometr 204-ki sterował prawą strona a drugi lewą.

Trzeźwość  i świeże spojrzenie czynią cuda.

Zacząłem od ustawienia dźwieku tak by na opcji Balance-0 na siedzeniu kierowcy obie strony brzmiały (pi razy drzwi :wink: ) jednakowo, to dało już sporo. Może nie do końca zrobiłem to zgodnie ze sztuką (patrz temat o gainach i levelach :wink2: ) ale na prawde ułatwiło mi to sporo sprawę, co prawda nie mam tej opcji na wofrach ale tu nie ma już takiej mocnej potrzeby.

Potem na spokojnie wniknąłem w zwrotnice w radiu ...wiadomo jak coś tnie mi grajki pasywnie i ...aktywnie to musiała być kupa "zza koca"  :hyhy:  (obsługa tychże też się już stała przyjaźniejsza zaczynam już rozgryzać dziada, za parę miesięcy nie będzie już miał przede mną tajemnic)

Ustawienie zrobiłem takie:

Sub od dołu 20Hz od góry 50Hz (przy 63 było nieco gorzej) więc zostawiłem, faza REV  zbocze 24dB/okt...wyszło na optimum

Wofer od dołu ustawiłem na 63 Hz, faza zgodna, zbocze 30dB/okt a górę wofra ogarnia już moja pasywka.

I najważniejsze MID i TWET udało mi się wreszcie ustawić na PASS i na koniec rozgryźć jak to wszystko zapisać  :hyhy:

 

Potem pobawiłem się czasami i ...wreszcie oczekiwania zostały spełnione (co nie znaczy, że nie trzeba będzie tego poprawić).

Ogólnie opcja POSITION działa w ten sposób, że:

Na ustawieniu LEFT system "dostraja się" ręcznie do pozycji kierowcy (można sobie ręcznie nabijać czasówki i szukać wymarzonego ...skupienia)

Na ustawieniu RIGHT robi się "lustrzane odbicie" poprzedniego wszystko zamienia się miejscami (co nie znaczy, że kiedy usiadłem na siedzeniu pasażera to było wszystko ok, najprawdopodobniej wynika to z ...niesymetryczności zamontowania głośników i ustawienia tego gaina bardziej na prawo tu sprawa jest jasna).

Na ustawieniu LEFT&RIGHT nie ma już możliwości ręcznego sterowania czasami  w radiu pojawiają się jakieś "odgórnie" ustalone czasy które dla lewego i prawego mają takie same wartości...być może w tym ustawieniu powinienem podłączyć ten czarodziejski mikrofon i dokonać "autokorekcji" ...okaże się kiedyś.

 

Ogólnie ogłaszam wreszcie sukces z tym tałatajstwem bo zaczynam być wreszcie zadowolony  :wink:

 

Czasy ponabijane tak jak w screenie, dały wreszcie lekkiego banana. Granie sporo wylazło mi z samochodu a wokalista (tka) śpiewa jak chciałem 

Wszystkim Wam dziękuję za pomoc co ja bym poczynił bez tych wszystkich cennych wskazówek :hyhy: .

Dobrze, że to wreszcie ogarnąłem bo robię przymiarki do nowych głośników i teraz zwrotka aktywna będzie ...nieoceniona  :wink: .

 

post-3187-0-07426700-1476266619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...