Skocz do zawartości

SKODA OCTAVIA I FL, Wygłuszanie, wytłumianie drzwi


svenorg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wsystkich forumowiczów. Chciałbym zilustrować posiadaczom Octavek sposób  wygłuszenia drzwi, ponieważ sam miałem problemy ze znalezieniem szczegółowego opisu jak to zrobić wiec może uda mi sie komuś tą czynność ułatwić. Sprzęt jaki mi grał w aucie to standardowe głośniki 160mm skody w drzwiach przednich (może parenaście watt) z wysokotonowymi na kondesatorze (w słupku). Natomiast  w półkę tylnią wsadziłem 5 lat temu Hertz DCX690 (nie polecam Hertzów nikomu bez piecyka tj to mam zrobione i to jeszcze w półce, bo pod samym radiem to może da się max wykrzesać ok 70% ich możliwości). Nie jestem skrajnym melomanem żeby inwestować tysiące złotych w audio tak żeby ciśnienie basu podrzucało mną do góry ale postanowiłem coś zmienić tak żeby było to na przyzwoitym poziomie akustycznym bez harczeń, pierdzeń i innych nieczystych dźwięków dla ucha. Jednostką centralną był Pioneer DEH-3900 (4x50watt / 4x22RMS) grało jak grało, dla żony i tak za głośno ale nie spełniało to moich oczekiwań. Postanowiłem na początek zmienić Pioneerka na CLARION DXZ558 (allegro 200zł w idealnym stanie 4x25RMS). Banan na ustach mi się pokazał jak tylko podłączyłem Clarionka, nie ubliżam Pioneerkowi ale Bas o niebo lepszy, (Hertze wkońcu z się rozgrzały) i niezbędna korekcja częstotliwości i krzywych w Clarionie.

Wtedy zdecydowałem że będąc na urlopie sprawdzę czy faktycznie wygłuszenie drzwi jest tak niezbędne.

EFEKT? ...Szokujący pozytywnie :) nie liczyłem na aż taki zysk basu i to przy tych głośniczkach 160mm skody. Wniosek taki, że przy dobrze wygłuszonych drzwiach nawet takie oryginalne skodowskie pierdusie mają potencjał. A zamówiłem już na podmiankę głośniki HELIX B62C,  które dedykowane są pod samo radio.

MATY jakie zastosowałem to budżetowe BOLL'e miękkie FLEX (ok 6zł na Allegro za sztukę 50x25cm) ale w zupełności wystarczają i nie wydałbym kilkuset złotych na DYNAMAT bo podejrzewam że dużo większego zysku dla zwykłego słuchacza by nie było. Do kompletnego wyklejenia drzwi przednich matami wystarcza od 14-16 mat.

Wracająć do tematu...

 

* ROZEBRANIE TAPICERKI DRZWI, wyciągnięcie 7 plastikowych uchwytów/spinek tapicerki

 

post-11462-0-78270300-1361732896_thumb.jpg post-11462-0-53134000-1361752218_thumb.jpg

 

* ODTŁUSZCZENIE (dokładne), wystarcza 0,5L benzyny ekstrakcyjnej

 

post-11462-0-51279400-1361751920_thumb.jpg

 

* nie widziałem sensu wymiany okablowania do głośników bo te które są, w zupełności wystarczają pod samo radio.

* MATY najpierw są pasowane i ewentualnie docinane a następnie podgrzewane suszarką w celu ich uplastycznienia   (wskazana opalarka ale suszarka mojej żonki na trzecim biegu ma chyba funkcję opalarki, więc dawała rade :)

po naklejeniu dogrzewamy maty suszarką i dokładnie dociskamy dłonią i profilujemy.

* Najpierw wyklejamy tą wewnętrzna stronę drzwi (udało mi się zakleić ok 80% powierzchni ze względu na trudny dostęp)

 

post-11462-0-24955900-1361752770_thumb.jpg post-11462-0-67156100-1361752819_thumb.jpgpost-11462-0-17191500-1361752854_thumb.jpg

 

* Następnie przed wyklejeniem zewnętrznej strony wmontowujemy wzmocnienie otworów technicznych tak żeby mata czegoś się trzymała i zakładamy na prowadniczkę zatrzasku drzwi np jakiegoś peszla lub tj w moim przypadku wężyka gumowego tak żeby mata bezpośrednio nie skleiła tego przycisku zamykania drzwi.

 

post-11462-0-09309200-1361753470_thumb.jpg

 

* przed wyklejeniem zewnętrznej strony radzę przykręcić DYSTANE (odpowiednio uszczelnione od spodu. W moim przypadku była to taśma dylatacyjna tzn. pianka która nie chłonie wody) Dystanse były podwójnie lakierowane więc nie było potrzeby dodatkowe ich zabezpieczanie przed wilgocią.

 

post-11462-0-13366400-1361754344_thumb.jpg

 

* wyklejanie zewnętrznej strony możemy zrobić na dwa sposoby: POD OKABLOWANIE (wtedy wyciągamy wszystkie kable z zatrzaskami) lub wyklejamy maty NA OKABLOWANIE (jedne drzwi mam nad... a drugie pod... Bez znaczenia dla mnie ale druga metoda szybsza)

 

post-11462-0-32150300-1361754454_thumb.jpg post-11462-0-51880700-1361754492_thumb.jpg

post-11462-0-63916600-1361754533_thumb.jpgpost-11462-0-01614200-1361754555_thumb.jpg post-11462-0-57414900-1361754569_thumb.jpg

 

Cała działalność zajęła mi ok 12 godzin w pojedynkę, z czego pierwsze drzwi ok 8 godzin bo nie wiedziałem jak się do tego w miarę profesjonalnie zabrać, natomiast już drugie drzwi to czysta przyjemność była. Zamonontowanie z powrotem tapicerki drzwi wymaga cierpliwości i wprawnych rączek.

Mam wielką nadzieję, że udało mi się objaśnić sposób na wygłuszenie drzwi i życzę powodzenia bo naprawdę warto.

Łączny koszt wygłuszenia pary przednich drzwi Octavii I FL: 130zł maty BOLL Flex, 39zł dystanse.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gitara za podejście.

W taki sam sposób zaczynałem,

tymi samymi matami.

Po dwóch latach, zero problemu.

Mam tylko wrażenie, że zbyt słabo docisnełeś maty po zewnętrznej stronie.

Również na początku korzystałem z seryjnych głośników vw, to chyba to samo,

I pamiętam miłe zaskoczenie.

Więc do boju.

Początek już jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zorganizuje opalarkę i poprawię :)



A odbiegając troszkę od tematu, to co byście mi poradzili w kwestii tych Hertzów DCX690 w tylniej półce. Tzn. graja i to całkiem nieźle ale wiem że każdy dobry specjalista by mnie skarcił za taki styl instalowania bo bagażnik 560L to troszkę za duże pudło rezonansowe a nie zamierzam wygłuszać bagażnika. I nie wiem czy się ich pozbyć i pozostać tylko przy Helixach w przednich furtkach czy może zakupić jakiś piecyk 2 channel np Clarion APX2121E do tych Hertzów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche martwi to, że ciegna wygladaja na zaklejone. U mnie kiedys tak bylo i jak mata po jakims czasie nie wiem czy zesztywniala czy co sie z nia stalo to ograniczala ciegno i odbijal mi centralny zabek, dlatego ciegna mam w plastikowych malych peszlach by to lekko i bez oporow chodzilo.

Co do tylnych glosnikow to jesli Ci one nie przeszkadzaja to je zostaw, lepiej byloby dac jakis piec i suba ale jesli dla Ciebie jest ok to co komu do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie troche martwi to, że ciegna wygladaja na zaklejone.

może tego nie widać na zdjęciach ale cięgna są w przeźroczystej rurce a na drugim zdjęciu później też tak zrobiłem i nie ma problemu, natomiast cięgno od klamki (w miejscu łączenia z matą) zaraz wchodzi pod skosem w otwór techniczny i nie ma też z nim problemu. Ale jak by coś się działo to przezornie zabaezpieczyłem się w 4 zapasowe maty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MATY jakie zastosowałem to budżetowe BOLL'e miękkie FLEX (ok 6zł na Allegro za sztukę 50x25cm) ale w zupełności wystarczają i nie wydałbym kilkuset złotych na DYNAMAT bo podejrzewam że dużo większego zysku dla zwykłego słuchacza by nie było...

Uwierz mi, ze by było :) Sam sie kiedys przekonalem i to przy budzetowym zestawie Focali 2KP czy jakos tak. Tez myslalem ze to sie poprostu nie oplaca, ale po pierwszym odsluchu nie zalowalem ani zlotowki. Do tego ta prostota w aplikacji.

Boll, App i temu podobne trzeba dobrze podgrzac. Suszarka nie da rady.

Natomiast podoba mi sie Twoje podejscie do tematu. Probujesz, wyciagasz wnioski i rozumiesz temat. Tak trzymac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tęz mnie czeka wygłuszanie i mam wielki dylemat co do mat głośniki to budżetówki do 300 zł i zastanawiam sie czy warto wywalic drugie tyle w porządniejsze maty czy zastosowac te które stosował autor tematu bo są o wiele tańsze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi sztywnymi APP to robiłem tak, że na dziury dawałem od wewnątrz jedną warstwę i od zewnątrz druga tak, że obie sklejały się, zakleszczały blachę i nie było mowy o jakimś odklejaniu się, no i dziury były sztywniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dziury to raczej blacha albo łata z laminatu a nie podwójna mata. Jak robić to raz a porządnie. Ja u siebie robiłem krok po kroczku i wiem ze warto od razu sztywno zakryc. Zwłaszcza ze koszty sa znikome. Ja u siebie na blachy w drzwi placilem grosze chyba ok 2,20pln za kg blachy na skupie metali kolorowych i zostało mi jeszcze jej na pare drzwi :rotfl: więc wymówka ze to drogo wychodzi jest nie na miejscu. A efekt naprawdę jest słyszalny - tylko ze roboty troszkę wiecej :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mierzylem jej ale jest grubsza niz ta na drzwiach na wew poszyciu. I dodatkowo z dwoch stron podklejona mata SC. Co do 5mm to wydaje mi sie bez sensu montować w otwory dużo grubsza blachę niz konstrukcja drzwi bo najsłabszym ogniwem i tak jest poszycie zew drzwi :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie nawet 1,2 - 1,5 mm to tez nic się nie stanie. Tylko oklej ja z dwóch stron matą i porzadnie przykrec lub przynituj ukladajac przed skreceniem-znitowaniem na styku blacy i drzwi cienki walek silikonu lub jakiegoś podobnego kitu i bedzie :ok: A napewno już nie będzie ona najsłabszym ogniwem twoich furtek :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Wygłuszanie ok, ale zapomniałeś o jednej sprawie. Popełniłem ten sam błąd.

Jeśli możesz zrób test. Podjedź na myjkę ciśnienową i lej wodę w rogu koło lusterka, przy uszczelce szyby. Po kilku minutach takiej zabawy okaże się że masz w środku wodę....a dlaczego :

 

- między blachą/matą a dystansem masz gąbkę

- nie masz daszka na głośnikiem - woda które się dostanie do środka po szybie ścieka po wewnętrznej stronie blachy, następnie na gąbkę a jak ta już się nasyci woda leci na głośnik a dalej na dół pod niego, następnie na dół boczka i do środka auta

 

Zobacz na mój wątek jak z tym walczyłem : http://www.strefacaraudio.pl/topic/12816-skoda-octavia-by-norman/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

hej

właśnie wygłuszam swoją Octavie. Niestety nie dałem daszka nad głośnikiem, a nie mogę już ściągnąć dystansu ( nie da się go ściągnąć ze srub). Macie jakieś rady jak to mogę poprawić? Jak doczepić solidnie daszek w momencie gdy dystans jest juz zamontowany??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...