Skocz do zawartości

Skoda Octavia by NorMan


norman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Chciałbym przedstawić tutaj swoją instalację car audio. Mam nadzieję że będę sukcesywnie ten wątek rozwijał ponieważ całą instalację robię sukcesywnie małymi kroczkami (głównie z powodów finansowych).

 

Na chwilką obecną mamy czyli "Stage I" :

 

Pacjent : Skoda Octavia Tour 1.6 MPI MY10

Przód : wszystkim znane i lubiane Helixy DB 62.1

Tył : Xetec X-10 (coś jak Peerless SLS-10) w obudowie zamkniętej pędzony Rodkiem R680i

Sterowanie : Alpine CDA-9855R

Kable : jako prądowy mam noname 25mm^2 (ale jest porządny i pełne OFC), jako sygnałówki mam dobrze ekranowane noname'y ;p, kable głośnikowe to seria z helixów podpięta pod seryjne wtyczki Skody

 

Wzmacniacz Rodka mam od kilku dni. Poprzednio suba zasilał Ground Zero 2.250 MKII. Dlaczego zmieniłem z 2 kanałów na 6 ? Otóż w planach mam wymianę przodu i zasilenie go w tzw. aktywce. Ground był zdecydowanie za silny na suba (500W kontra 150-200W). Xetec na tą chwilę mi wystarczy. Do muzyki której słucham (rock, metal) w zupełności wystarczy - mocowo jest spokojnie i dyskretnie - a jeśli chodzi o jakość i szybkość to jest rewelacja. Przód jakościowo odbiega od reszty - brak wygłuszenia w drzwiach i mała moc z radia daje lekki niedosyt, chociaż bije na głowę seryjne nagłośnienie.

 

Serce systemu też było zmieniane. Wcześniej w poprzednim aucie miałem Kenwooda KDC-W4044 (który teraz gra w służbowym). Po zmianie na aktualnie posiadaną Alpinę byłem wniebowzięty :) Korekcia czasowa, 7 segmentowy equalizer, regulacja fazy dla suba (0 lub 180) no i ta czystość dźwięku...ach :) Kto ma ten wie co ta jednostka potrafi. Chcę wykorzystać jej pełny potencjał dlatego w planach mam przejście na aktywkę...mam nadzieję że się nie "przejadę".

 

"Stage II" :

 

1. Wymiana wzmaka na multichannel ZROBIONE

2. Wygłuszenie przodu i poprowadzenie kabli RCA + głośnikowych

3. Próba uruchomienia Helixów na "aktywce"

4. Wymiana przodu (nie wiem jeszcze na co...)

 

 

Przygotowuję się do pkt.2 i się zastanawiam czy 4 podwójne kable głośnikowe + 2 podwójne kable RCA zmieszczą się w prawym progu. Otóż jestem przeciwnikiem puszczania przewodów razem dlatego mam oddzielny próg dla "prądowych" i oddzielny dla "sygnałów". Myślę o jakiś małych, cieńkich RCA i niewielkich przekrojach dla głośnikowych. Wydaje mi się że dla tych 80 W na kanał (tyle max da Rodek) 2.5 mm na woofery i 1.5 mm na tweetery wystarczą (chociaz rozważałem jeszcze ciensze). Co o tym myślicie ?

Dodaj jeszcze że samochód jest na gwarancji, ale jestem optymistą (poparty statystykami awaryjności tego modelu) i mam nadzieję że nie będę musiał poza przeglądami korzystać z usług ASO.

 

Kilka zdjęć zamieszczę później (w tej chwili nie pozwala mi na to łącze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 104
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Wydaje mi się że dla tych 80 W na kanał (tyle max da Rodek) 2.5 mm na woofery i 1.5 mm na tweetery wystarczą (chociaz rozważałem jeszcze ciensze). Co o tym myślicie ?

 

Ja mam 1,5mm na wszystko i pompuje tym 150W na kanal i nie ma problemow, z tym przekrojem glosnikowych to jakis kolejny forumowy mit jest :zdziwko:

 

I glosnikowe nie trzeba puszczac z dala od zasilania moim zdaniem, ja mam oboma progami glosnikowe i jest ok, tylko sygnalowka zeby byla z dala od zasilania.

 

Dalej nie ma co sie wypowiadac skoro sam mowisz ze wszystko jeszcze do roboty, ale plany i podstawy systemu juz masz calkiem niezle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto obiecane zdjęcia :

http://img833.imageshack.us/img833/3338/octa1.th.jpghttp://img192.imageshack.us/img192/6972/octa3.th.jpghttp://img138.imageshack.us/img138/6242/rodek1.th.jpg

http://img84.imageshack.us/img84/4439/rodek2.th.jpghttp://img543.imageshack.us/img543/3782/rodek3.th.jpghttp://img835.imageshack.us/img835/8260/rodek5.th.jpg

Jak widać, ta "gąbka" na drzwiach to straszna lipa więc trzeba się zabrać za to. Nie mam narazie dostępu do garażu więc czekam, może coś wykombinuję....oczywiście będzie spora foto-relacja z tej operacji

 

Ziutsane również pozdrawiam :) Też Octavia ?

Edytowane przez norman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam !

 

Coś się delikatnie ruszyło do przodu. Po pierwsze - mam garaż więc mam już gdzie grzebać - pare piwek, narzędzia i jest impreza :) Po drugie - kupiłem głośniki na przód. Co prawda nie był to zakup do końca planowany, ale pojawiła się okazja (info o promocji dzięki koledze z forum :) i zakupiłem Rockford Fosgate T162S.

Muszę teraz zakupić jakieś kabelki głośnikowe i rca (ma ktoś jakieś propozycje co by było w miarę ok?) i mogę robić pierwsze próby. Na wiosnę mam już wstępnie ugadaną akcję wygłuszania drzwi.

 

Rok 2011 pod względem Car Audio zapowiada się znakomicie :)

 

Chyba posłucham kolegi i położę po parze dodatkowych przewodów głośnikowych na wypadek gdybym wpadł kiedyś na pomysł 3-way'a (widzę że ostatnio jest w modzie ;p hehe żartuję oczywiście)

 

pozdrawiam

 

Romek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny update :)

 

Czekając na pogodę do instalacji Rockfordów i głuszenia drzwi "przez przypadek" zakupiłem nowego suba. Jest nim Phase Aliante 12". Wcześniej zakupiłem zabudowę na boczek ale na głośnik 10" więc musiałem ją nieco poszerzyć.

U mnie nowy sub - tak samo jak stary - gra w wygłuszonym closecie w około 20 litrach. Odczucia ? Jak to kolega stwierdził "jest to głośnik do gry a nie do robienia ciśnienia"...e tam - mi takie ciśnienie i zejście jak on robi wystarczy. Są teraz fragmenty że stopa perkusji wgniata słuchacza w fotel. O "czarnej muzie" nie wspomną. Ludacris/Timbaland nareszcie brzmią u mnie tak jak powinni :)

 

Miałem w ten weekend instalować resztę ale plany się zmieniły :/ Nie mogę się już doczekać aż te klocki razem poskładam do kupy.

 

Podsumowując :

 

Sterowanie : bez zmian (CDA-9855R)

Przód : Helix Dark Blue 62.1 Rocford Fosgate T162S

Bagażnik : Xetec X-10 Phase Aliante 12"

Amp : bez zmian (Rodek R680i)

RCA : no-name 3 pary Oehlbach CC2

Głośnikowe : brak ale w planach Profigold 2x2.5 (wooferki) i 2x1.5 (tweeterki)

 

Na koniec zdjęcia budy i Phase'a w niej.

 

http://img14.imageshack.us/img14/7088/zdjecie0080.jpg

http://img854.imageshack.us/img854/8314/zdjecie0081.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ziutsane: To jest Phase w wersji około 300 W w RMSie więc Rodek daje radę. Nie ma objawów żeby miał dość - chociaż chętnie bym spróbował go popędzić czymś mocniejszym.

 

Otóż ! Nastała długo wyczekiwana chwilka i "Stage II" prawie zakończony. Udało mi się wrzucić na przód T162s, pociągnąć kable i uruchomić aktywkę. Zabawa była przednia. Miałem poździerane ręce on upychania przewodów w progu - uparłem się że wszystkie pociągnę jednym z dala od prądowego który biegnie drugim. W sumie musiałem zmieścić 3 Oehlbachy (jakie pieruny są sztywne !) i 4 głośnikowe. Jako głośnikowe kupiłem jakieś markowe (nie pamietam teraz :/). Fajne bo płaskie no i pełne OFC. 2,5 na wooferki i 1,5 na tweetery.

Druga walka była z radiem. W Octavii miejsce na radio jest pomyślane tak, aby było to radio fabryczne z minimalną ilością przewodów. Skończyło się na tym, że radio wylądowało półkę niżej. Średnio to wygląda, ale no coż - to ma grać a nie wyglądać.

Oczywiście z uruchamianiem i pierwszymi odsłuchami też nie obyło się bez problemów - najpierw furkot w głośnikach przy odpalonym silniku (niedociśnięte RCA) no i kwaśna mina mojej żony przy odsłuchu. Jej komentarz "to nie gra" mnie dobił. Też mi nie pasowało. Już pomyślałem że się tak przyzwyczaiłem do Helixów że RF brzmi dla nas jak lipa. Ale nie ! Kwestia ustawień filtrów. Jak woofer może grać jak we wzmaku był załączony filtr od 200 Hz ? heh

Finalne ustawienia dokonał forumowy kolega Dominik - Wielkie Dzięki ! Teraz to gra jak powinno no i wiem co mam do zrobienia w "Stage III".

 

Z racji że nie mogę edytować pierwszego postu..a szkoda..modyfikuję listę :

 

Sterowanie : bez zmian (CDA-9855R)

Przód : Helix Dark Blue 62.1 Rocford Fosgate T162S

Bagażnik : Phase Aliante 12"

Amp : bez zmian (Rodek R680i)

RCA: no-name 3 pary Oehlbach CC2

Głośnikowe : brak 2x2.5 (wooferki) i 2x1.5 (tweeterki)

 

Plany :

- Dokończenie Stage II - wygłuszenie drzwi

Stage III czyli 3-way i dobór napędu pod mid'y/tweety (coś małego ale oldskoolowego mi się marzy). W Stage III suba nie będę robił - to co mam ma wystarczający power do mojej muzyki. Może jedynie napęd dla niego się zmieni. Rodek ma filtry których się nie da wyłączyć (a to jest ważne w aktywce). Nie mam innych kart do niego więc jest jak jest 1,2 - tweety, 3,4 - wooferki, 5,6 bridged sub.

 

pozdrawiam i mam nadzieję niedługo wrócę :)

 

Kilka fotek (nędznej jakości z telefonu przy kiepskim oświetleniu)

post-2516-0-48949100-1305634300_thumb.jpg

post-2516-0-27514100-1305634308_thumb.jpg

post-2516-0-15424900-1305634323_thumb.jpg

post-2516-0-75318500-1305634329_thumb.jpg

post-2516-0-29387100-1305634338_thumb.jpg

post-2516-0-07708900-1305634346_thumb.jpg

post-2516-0-74180700-1305634359_thumb.jpg

post-2516-0-91517200-1305634373_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Phase w wersji około 300 W w RMSie więc Rodek daje radę. Nie ma objawów żeby miał dość - chociaż chętnie bym spróbował go popędzić czymś mocniejszym.

 

kolego Ziustane sam ma 10 Si, która ma 350W@4ohm, Twój ma 400 ...

Czas na zmianę wzmaka tak jak pisał Ziustane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellsin A ja mu napisałem że mam starszą wersję bez oznaczenia Si, która posiada 350W RMS. Taka jak na tym zdjęciu : (widać cert z mocą RMS) :

http://members.cox.net/my_1987s4_928_a/pictures/subwoofer%20in%20box.JPG

A ze wzmakami i tak będę pewnie żonglował więc się pomyśli. Na razie jest bardzo dobrze więc będzie grać tak jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to 350 to i tak nie 300, tak samo jak nie 289, które daje rodek, niestety te suby lubią "dowatowanie"

 

A ze wzmakami i tak będę pewnie żonglował więc się pomyśli. Na razie jest bardzo dobrze więc będzie grać tak jak jest.

 

w końcu to Twoje auto i Tobie ma się podobać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dorobisz się kiedyś Aliante to się dowiesz ...

 

... świetnie, że Ty się dorobiłeś :)

 

u mnie hula pod 400w rms'u i jak dla mnie jest ok (chociaż limited ma w nominale 500). Nie mam niestety na stanie żadnego bydlaka ~1kw (nie dorobiłem się), ale może kiedyś :) ciekaw jestem czy b. dużo by się zmieniło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steg k2.02 słyszałem i było rewelacyjnie .

 

miałem pod K2.01 i było bez rewelacji jeśli chodzi o 10 Si, dopiero odrodził się na nowo na Mosconi-m 200.2 i najbardziej mi się do tej pory pod nim podobał, ale jeszcze jest jeden wzmak jest do przetestowania pod niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolejny update. Miałem nieco urlopu i korzystając z wolnego wygłuszyłem drzwi. Strasznie się tego bałem - ale jak się okazało kolejny raz - nie taki diabeł straszny jak o nim w kościele trąbią. Zakupiłem maty STP na środek drzwi, GMS'a 05 na wewnętrzną i gąbkę GMSa 02 na boczki i uszczelnienie w relacji blacha-panel mdf.

Najwięcej roboty było z odklejeniem fabrycznej gąbki. Klej jest solidny i musiałem zużyć mnóstwo rozpuszczalnika aby oczyścić z niego blachy. Zeszło mi po 5-6 godzinek spokojnej roboty na jedną furtkę.

Efekt ? Gra o niebo lepiej - pojawiły się niskie rejestry a podczas jazdy słychać muzykę na lekkim szumie z zewnątrz a nie na odwrót jak było dotychczas. Było warto.

Nieco zdjęć :

post-2516-0-33299900-1309274873_thumb.jpg

post-2516-0-76311200-1309274882_thumb.jpg

post-2516-0-55468900-1309274890_thumb.jpg

post-2516-0-52722600-1309274900_thumb.jpg

post-2516-0-23373600-1309274913_thumb.jpg

post-2516-0-12704100-1309274923_thumb.jpg

post-2516-0-85559300-1309274931_thumb.jpg

post-2516-0-52326600-1309274941_thumb.jpg

post-2516-0-35541500-1309274955_thumb.jpg

post-2516-0-30124400-1309274964_thumb.jpg

post-2516-0-53038700-1309274976_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...