Skocz do zawartości

Zmiana dźwięku po wymianie kabli głośnikowych


Przemcio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Było już trochę o kablach ale mi zdarzyła się dziwna rzecz otóż planując przejście na aktywkę z użyciem radia żeby nie tracić czasu na przeciąganie kabli z bagażnika do radia podłączyłem tweetery do radia z użyciem ori kabli od głośników ok 1,5m (takie cienkie, czarno-czerwone, na oko 2x0,75mm2, zwykłe miedziane) normalnie na krótko. pobawiłem się radiem, puściłem autokalibracje z użyciem mikrofonu no i powiedzmy że jakoś tam się ustawiło i zagrało :ok: (pomijając to że tweetery grały jakoś sztucznie bardzo dziwnie w stosunku do poprzedniego setupu z wykorzystaniem ori zwrotki pomyślałem że to kwestia odpowiednich ustawień, cięć itd)

 

No i skoro jest szansa ze będzie :ok: to przeciągnąłem kable z bagażnika pomijając zwrotnicę z powrotem do radia ( kabel ok 5,5m 2x2,5mm2 sinuslive ("srebrny biało-przezroczysty z niebieskim paskiem biegnący bezpośrednio z tweetera do radia) po podłączeniu okazało się ze w stosunku do ustawionego radia na określone brzmienie na poprzednich lipnych kablach słychać było straszny przesyt wysokich tonów aż się przeraziłem że coś skopałem przy podłączeniach i wciskania radia :mur1: (tyle ze tweeter zaczął grać podobną barwą w stosunku do wcześniejszego setupu na ori zwrotkach bez tej dziwnej sztuczności)

 

Ważne jest to że nie zwracałem uwagi na jakość kabli przy całej operacji bo nie to było tego celem więc efekt placebo wykluczony :ups: poza tym świadkiem tego całego był mój szwagier i słyszał to samo.

 

Dodam iż przy robocie nic nie pobieraliśmy :rotfl:

 

Po ponownej kalibracji wszystko wróciło do poziomu tego co na ori zwrotkach łącznie z barwą tweetera.

 

Czy dobór kabli głośnikowych ma też aż takie znaczenie bo do tej pory uważałem to za mit audiophilizmu (prąd to prąd :zakrecony: ) a tu takie zdziwienie.

 

 

Miał ktoś z Was też jakieś takie dziwne zajawki i czy ktoś z bardziej doświadczonych kolegów by mi to jakoś wytłumaczył??????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 86
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Zastanawiałem się nad tym właśnie wczoraj, bo kładłem nowe kable. Miałem wcześniej zwykłe i zaczęło je wżerać wiec powiedziałem sobie że tym razem nie będę oszczędzał i kupię trochę lepsze. Zakupiłem kable *IXOS 6003 Gamma Geometry* niby nic wielkiego, ale co dziwne po podłączeniu na próbę usłyszałem różnicę na + oczywiście. Sam byłem zdziwiony i tak naprawdę do końca już nie wiem czy to wkręt bo się naczytałem ze niby lepsze te kable, *poszerzają* scenę jak producent pisze hehe czy po prostu tamte były już tak zjedzone że nie puszczały dobrze sygnalu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co który poprawia

 

Z tym to bym się nie zgodził, że kabel poprawia, raczej na swój sposób zmienia i degraduje to co ma do przesłania, wtedy mamy albo lepszy efekt (bliższy oryginału) albo gorszy. Wtedy zastosowaniem odpowiedniego dla swoich preferencji kabla, możemy dokonać jakis ostatecznych szlifów swojego systemu, ale na pewno nie można patrzeć na kabel przez pryzmat że on poprawi nam to co jest ewentualnie skopane.

 

Chyba że określenie "poprawia" weźmiemy przy określeniu kabla który np. wyostrzy nam górę a to akurat są nasze preferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobór kabli głośnikowych ma też aż takie znaczenie bo do tej pory uważałem to za mit audiophilizmu (prąd to prąd :zakrecony: ) a tu takie zdziwienie.

 

Zdziwienie może być , jak ktoś się połapie , ze prąd i kabel to nie są kompatybilne pojęcia .

Gdy do "prąd " dodasz kabel, ale jako R, L i C ( zamiast giętki , okrągły w niebieskiej koszulce ) , użyjesz przestrzeni między usznej we właściwy sposób to znajdziesz się na odpowiedniej ścieżce.

Chciałem coś jeszcze dodać o "audiofilach" , ale może jeszcze nie tym razem ...........................

 

 

 

Z przyjemnością zapoznam się z wiarygodnym pomiarem gdzie na przebiegu charakterystyki zaobserwujemy zmiany powyżej 1 dB za skutek zmiany rodzaju 5 metrowego odcinka kabla ( o tym samym przekroju ) zasilającego przetwornik w paśmie akustycznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem o kolorach i organoleptycznych walorach kabla w celach obrazowych bo nie wszyscy forumowicze operuja modelami, oznaczeniami, modelami tak jak ty no i sporo innych autorytetów profesjonalistów. Ja jestem zwykłym powiedzmy "laikiem" w tych sprawach i cały czas się uczę i nabieram praktyki dlatego pytam was "starych wyjadaczy" :wink: a to akurat wyszło przy okazji i dlatego mnie tak zaciekawilo.

 

 

Tez by mnie ciekawily takie pomiary jak chcesz to podesle ci do testów ten konkretny kabel który mńie tak zdziwił :wink: ja niestety nie posiadam odpowiedniej wiedzy i sprzętu żeby taki pomiar poprowadzić :D

 

Odnośnie grubości to były diametralnie inne kable 0,5-0,75mm2 i 2,5m długości vs 2,5mm2 5,5 m długości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez by mnie ciekawily takie pomiary jak chcesz to podesle ci do testów ten konkretny kabel który mńie tak zdziwił :wink: ja niestety nie posiadam odpowiedniej wiedzy i sprzętu żeby taki pomiar poprowadzić :D

 

Odnośnie grubości to były diametralnie inne kable 0,5-0,75mm2 i 2,5m długości vs 2,5mm2 5,5 m długości.

Jeszcze trochę i zdziwienie wzbudzi fakt , ze ten sam model samochodu z silnikiem o mocy 70 i 170 kW w różny sposób przyśpiesza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie dosłuchałem się zauważalnej różnicy między kilkoma przewodami różnych firm wykonanych z miedzi beztlenowej o tych samych przekrojach.

I długościach .

Wiele się mówi , wielu tez jest skłonnych wskazać spore różnice z tego płynące .

Ale niestety brak jakichkolwiek "namacalnych " dowodów tego rodzaju wpływu , akurat te jak utrzymują inni istotne zmiany doskonale się "opierają " przed próbą ich pomiaru i złośliwie w niczym nie chcą się zaprezentować jako ich wynik .

Ale podkreślę jeszcze raz , chodzi o porównywalne warunki , a nie abstrakcyjne sytuacje , gdzie gość raz wpina do kolumny kabel 0,3 mm/2 a potem porównuje z 4 mm/2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufff... już myślałem, że będę musiał znów pruć całe auto, żeby mi średniak lepiej zagrał :D

 

Teraz pytanie: jakie przekroje przewodów głośnikowych powinny być użyte, żeby nie degradować po drodze dźwięku? Długości przewodów 4,5-6m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ufff... już myślałem, że będę musiał znów pruć całe auto, żeby mi średniak lepiej zagrał :D

Nie chodź na skróty , nie napisałem , ze różnice nie mogą występować , chodzi bardziej o zakres przypisywanych im zmian.

Nie znam systemu w którym przy pomocy kabli udało się rozwiązać jakikolwiek problem , lub zbudować system który dzięki takiemu zabiegowi awansował o klasę wyżej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...