Skocz do zawartości

komory zamkniete zamiast mat w drzwiach??


Ricola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co do domówek:

http://audiomanufaktura.pl/bmw-e34/

http://www.instalacjecaraudio.pl/sound_quality/97_bmw_seria_5_1995.html

 

Tutaj były 8ohmowe na wzmaku, który daje 40rms przy 4ohm. I dawało to radę.

 

Takie same woofery są tutaj:

http://www.audiocar.pl/forum/viewtopic.php?t=4873

a tutaj zdjęcia robienie kickpaneli:

http://audiomanufaktura.pl/bmw-e392/

 

Nie słuchałem,ale auto było na zawodach w Olsztynie i można było posłuchać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

jeżeli robić komory zamkniete trezba to zrobić naprawdę pożądnie , bo troszkę mdf-u szpachli to nie jest ta właściwa droga ,

 

jeżeli możesz zrób fotki tych drzwi ze zdjętym boczkiem , i pomyślą jakieś osoby tutaj, co ci doradzic żeby było ok,

 

kick panele to nie tylko MDF oklejony pończochą i zalany żywicą ;P, poniżej krok pokroku jak zrobic formę !!!!!! a nastepnie czystego włukna zrobic komore , wosk ,i inne w akcji;

 

 

 

Edytowane przez pablo155
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ba zda się , że to by trzeba "najsampierw" jakieś grajki (z odpowiednim T-S ) znaleźć, potem im komórki jakie zbudować, potem w docelowej furmance posłuchać.

Tak mi się nawinęło ...czy to aby dobry sposób na "redukcję kosztów" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ba zda się , że to by trzeba "najsampierw" jakieś grajki (z odpowiednim T-S ) znaleźć, potem im komórki jakie zbudować, potem w docelowej furmance posłuchać.

Tak mi się nawinęło ...czy to aby dobry sposób na "redukcję kosztów" ?

 

 

Dokładnie , kolejny motyw to szlifowanie włókna szklanego jest strasznie szkodliwe dla zdrowia , trzeba to robic na zakładzie przystosowanym do tego typu, maski , rękawiczki , pyłki włókna szklanego są tak szkodliwe dla płuc jak azbest ,

także poza odpowiednią objętością jest druga strona medalu,

 

 

końcowy efekt

Edytowane przez pablo155
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kick panele to nie tylko MDF oklejony pończochą i zalany żywicą ;P, poniżej krok pokroku jak zrobic formę !!!!!!

No i pięknie. Jakbym chciał masowo produkować skrzynie z włókna to już wiem jak :P

Powiedz więc, jak wg. Ciebie ma wyglądać konstrukcja kickpaneli?

 

Tak mi się nawinęło ...czy to aby dobry sposób na "redukcję kosztów" ?

W moim przypadku wyszło taniej w porównaniu z matami STP o ok 30%. No i jestem ciekawy czy bym zdołał przygotować drzwi matami na 20cm kickbasy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może idąc innym tokiem - co widzicie lepszego w nawet najlepiej wygłuszonych furtkach? Bo na moje oko to nawet średnio udany (pod względem objętości-dopasowania woofera) kickpanel powinien mieć przewagę nad zwykłymi furtkami - ale ja się mało znam, dlatego wyjaśnijcie mi :) IMHO taki kickpanel to idealne rozwiązanie-pod warunkiem dopasowania odpowiedniego woofera - i jak ktoś wspomniał praktycznie jedyna opcja montażu większych przetworników-mając na myśli warsztat i możliwości domowego konstruktora.

 

Głównie pytam o zdanie tych co odsłuchiwali w czym kickpanel miałby "przegrywać" ze zwykłym rozwiązaniem - bo osobiście takiej okazji nie miałem, ale wydaje mi się że jest lepszym rozwiązaniem aniżeli standardowy montaż.

Edytowane przez mamusa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo ukryć i zniwelować wady , a raczej specyficzną konstrukcję niektórych drzwi :)

Każdy kij ma dwa końce , zazwyczaj ilość dostępnego miejsca wewnątrz drzwi jest czynnikiem wymuszającym budowę większej części z objętości panela na zewnętrznej stronie drzwi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co widzisz złego w podziale na poziomie 75 Hz i co ulegnie istotnej zmianie gdy ja obniżymy do np 60 Hz.

Uważam, że tak wysokie cięcie suba (autor nie napisał jak strome jest to cięcie, więc zakładam, że jest to dość popularne 12dB/Oct) sprzyja odgadnięciu jego lokalizacji(pomijając takie czynniki jak rezonanse tapicerki itp). Sądzę, że zmiana na 60Hz nie zmieni wiele( zakładając w/w 12dB/Oct), sam zaczynałbym od ok 40Hz idąc w górę.

Kwestią powiązaną mogą być (w niektórych przypadkach) braki z kickbasie które konstruktor systemu nadrabia wysoko ciętym subem - sam tam robiłem nie raz ale zawsze z subwooferem umieszczonym w bezpośrednim sąsiedztwie lub z przodu, z boku kierowcy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że tak wysokie cięcie suba (autor nie napisał jak strome jest to cięcie, więc zakładam, że jest to dość popularne 12dB/Oct) sprzyja odgadnięciu jego lokalizacji(pomijając takie czynniki jak rezonanse tapicerki itp). Sądzę, że zmiana na 60Hz nie zmieni wiele( zakładając w/w 12dB/Oct), sam zaczynałbym od ok 40Hz idąc w górę.

Kwestią powiązaną mogą być (w niektórych przypadkach) braki z kickbasie które konstruktor systemu nadrabia wysoko ciętym subem - sam tam robiłem nie raz ale zawsze z subwooferem umieszczonym w bezpośrednim sąsiedztwie lub z przodu, z boku kierowcy.

Pozdrawiam.

 

O lokalizacji decyduje więcej czynników , miedzy innymi to ile harmonicznych"towarzyszy" postawie dźwięku. Najtrudniejsze do prawidłowego odtworzenia są m/i dźwięki niskich rejestrów organowych.

Schodzenie z podziałem zbyt nisko ( lub zupełna rezygnacja z filtracji HP systemu frontowego ) powoduje często "ociężałe" brzmienie midbasu , z tendencją do obniżania jego pozycji na scenie dźwiękowej.

Edytowane przez nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O lokalizacji decyduje więcej czynników , miedzy innymi to ile harmonicznych"towarzyszy" postawie dźwięku.

Zdaje sobie z tego sprawę. Niestety "pracuje" z tanimi przetwornikami więc muszę zakładać najgorszy "wariant".

 

 

Najtrudniejsze do prawidłowego odtworzenia są m/i dźwięki np niskich rejestrów organowych.

Schodzenie z podziałem zbyt nisko powoduje często "ociężałe" brzmienie midbasu , z tendencją do obniżania jego pozycji na scenie dźwiękowej.

Z organami faktycznie ciężka sprawa bo podstawy sięgają okolic 20-25Hz. Co do podziału to zgodzę się w zupełności. Sądzę jednak, że (jeżeli mowa o systemach dwudrożnych) jest to spowodowane pogorszeniem jakości odtwarzania średnicy, która wg. mnie determinuje "szybkość" i "sprężystość" midbasu. Dodatkowo przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w niedomaganiu kickbasów oraz w szeroko pojętej psychoakustyce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie z tego sprawę. Niestety "pracuje" z tanimi przetwornikami więc muszę zakładać najgorszy "wariant".

 

 

 

Z organami faktycznie ciężka sprawa bo podstawy sięgają okolic 20-25Hz. Co do podziału to zgodzę się w zupełności. Sądzę jednak, że (jeżeli mowa o systemach dwudrożnych) jest to spowodowane pogorszeniem jakości odtwarzania średnicy, która wg. mnie determinuje "szybkość" i "sprężystość" midbasu. Dodatkowo przyczyn takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w niedomaganiu kickbasów oraz w szeroko pojętej psychoakustyce.

Pozdrawiam

 

Nie do końca mogę się z tym zgodzić ( przynajmniej dla tak opisanej kwestii ). Taki aspekt oczywiście wchodzi w grę w miarę gdy zaczniemy obciążać mocowo przetworniki , ale wątpliwości zachodzą również przy niskich poziomach. W systemach 2 way w większości nadwozi mamy do czynienia z załamywaniem się charakterystyki przetwarzania w okolicy 500 Hz , odczuwalnej szczególnie w systemach bez korekcji czasu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki aspekt oczywiście wchodzi w grę w miarę gdy zaczniemy obciążać mocowo przetworniki , ale wątpliwości zachodzą również przy niskich poziomach.

Ostatnio przebudowuje swój system pod kątem klarowności dźwięku przy dużych poziomach głośności i wysokiej jego dynamice. Zawszę brakowało mi tego, gdy słuchałem aut "zawodniczych". Przy cichym słuchaniu wszystko wzorowo ale wystarczy zwiększyć głośność i całość harmonii sypie się jak domek z kart.

W najbliższej przyszłości mam zamiar dublować przetworniki celem uzyskania w/w klarowności.

 

W systemach 2 way w większości nadwozi mamy do czynienia z załamywaniem się charakterystyki przetwarzania w okolicy 500 Hz , odczuwalnej szczególnie w systemach bez korekcji czasu .

Hm.... 500Hz czyli długość fali 0,68m - pierwsze co mi przychodzi do głowy to przestrzeń między drzwiami a tunelem.

 

P.S Wracając jeszcze na chwilkę do tematu cięć między subem a kickiem. Rzadko kiedy teoretyczne częst. cięcia się pokrywają, zwykle przód ustawiam na ok 80Hz ( w przypadku 8" mogę pozwolić sobie na odrobinę niższe cięcie), subwoofer na ok 40-50Hz i staram się znaleźć "złoty środek", biorąc pod uwagę chociażby wzmocnienie sygnału przez kabinę auta. Tak więc niskie cięcie suba nie oznacza automatycznie przeniesienia częst. cięcia kicka w dól.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przebudowuje swój system pod kątem klarowności dźwięku przy dużych poziomach głośności i wysokiej jego dynamice. Zawszę brakowało mi tego, gdy słuchałem aut "zawodniczych". Przy cichym słuchaniu wszystko wzorowo ale wystarczy zwiększyć głośność i całość harmonii sypie się jak domek z kart.

W najbliższej przyszłości mam zamiar dublować przetworniki celem uzyskania w/w klarowności.

No cóż , napisze to samo co uprzednio Radkowi :niepewny:

Być może nie ten czas i miejsce.

 

 

 

Hm.... 500Hz czyli długość fali 0,68m - pierwsze co mi przychodzi do głowy to przestrzeń między drzwiami a tunelem.

 

P.S Wracając jeszcze na chwilkę do tematu cięć między subem a kickiem. Rzadko kiedy teoretyczne częst. cięcia się pokrywają, zwykle przód ustawiam na ok 80Hz ( w przypadku 8" mogę pozwolić sobie na odrobinę niższe cięcie), subwoofer na ok 40-50Hz i staram się znaleźć "złoty środek", biorąc pod uwagę chociażby wzmocnienie sygnału przez kabinę auta. Tak więc niskie cięcie suba nie oznacza automatycznie przeniesienia częst. cięcia kicka w dól.

Pozdrawiam.

 

To zastanów się jeszcze chwilę nad drugim .......

Połowa długości fali dla f 500 Hz wyniesie 34 cm , jak będzie przebiegało sumowanie fali dla tej częstotliwości w punkcie odsłuchu ( pozycja asymetryczna względem przetworników z przesunięciem o 30 do 40 cm ) , bez kompensacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk jesli chodzi z tym 12dB/Oct o to ze na wzmaku jest podbicie 0dB,6dB, 12dB to musze Cie zmartwic, bo u mnie sub rga bez jakichkolwiek przesterowan, zadnych absolutnie podbic, na cewke idzie tylko czysta moc :) jesli codzi o cos innego to prosilbym o wytlumaczenie tej kwesti mojej osobie :)

 

wracajac do tematu, gdzie po za allegro mozna kupic takie kikpanele?? bardzo mnie ciekawi to rozwiazanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chodzi o nachylenie zbocza 12dB/Oct przy cięciu czyli o to jak stromo od danej częstotliwości cięcia będą odcinane częstotliwości. Zbocze 6dB/Oct jest łagodne, więc np. przy cięciu suba od góry przy 60Hz będziemy jeszcze słyszeć częstotliwości 70-80-100Hz, natomiast przy zboczu np. 24dB/Oct te częstotliwości będą już dużo mniej słyszalne (albo prawie wcale)  z racji dużo większego zbocza. Najprościej byłoby na wykresie ale nie mogę takiego znaleźć.  Edytowane przez stanec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To zastanów się jeszcze chwilę nad drugim .......

Połowa długości fali dla f 500 Hz wyniesie 34 cm , jak będzie przebiegało sumowanie fali dla tej częstotliwości w punkcie odsłuchu ( pozycja asymetryczna względem przetworników z przesunięciem o 30 do 40 cm ) , bez kompensacji?

Nigdy z nie byłem mocny z superpozycji fali ale wydaje mi się, że będą sumować się destruktywnie powodując "wyrwę" w łącznej char. systemu (??):/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...