Skocz do zawartości

komory zamkniete zamiast mat w drzwiach??


Ricola
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, u kolegi w renowce :krzeslem: zauwazylem ze ma komory zamkniete za swoimi 16" i nie ma potrzeby wygluszac drzwi. na serii gra u niego lepiej jak moje gms 960xt na niewygluszonych drzwiach, tyle ze u niego zasila biedne jvc tylko a u mnie radio z wyzszej lekko polki sony...

 

zastanawialem sie nad wyklejeniem matami drzwi w mojej hondzinie civic V gen, ale mysle ze komory zamkniete daly by lepszy efekt i mniej sie przy tym czlowiek narobi jak wyklejac drzwi matami, no i zawsze przy sprzedazy auta mozna te "kubki" wyjac wraz z glosnikami do innego auta

 

co myslicie o takich "kubkach" w dzwi?? dobre by to bylo, bo w reni kolegi sie sprawdza naprawde bardzo dobrze jak na taki kiepski "sprzet" jaki on ma i czy jest to wkoncu do kupienia czy tylko robota reczna w domu samemu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 90
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Jesteś pewien że to są komory zamknięte? Bo o ile kojarzę większość Renault miały w serii tylko taschki(np. R19) lub zwyczajne boczki bez zamknięcia ich od tyłu... Chyyba że mowa o jakimś z nowszych modeli. Jednak takie coś jak kubek za głośnikiem miałoby zbyt małą pojemność(1L?) jak na 16'stkę... Ale może się mylę, najlepiej jakbyś dał jakieś zdjęcia.

 

Tak czy owak zamknięte komory- czyli innymi słowy kickpanele- na pewno dadzą duużo lepszy efekt akustyczny bez konieczności tak dokładnego wygłuszania (przydaje się wykleić tylko wewnętrzną blachę, bez zamykania otworów tech.)- jednak decydujące znaczenie będzie miała trudność budowy takiego kickpanela - i ew. zmiany w jego objętości w zależności od przetwornika.

Edytowane przez mamusa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawialem sie nad wyklejeniem matami drzwi w mojej hondzinie civic V gen, ale mysle ze komory zamkniete daly by lepszy efekt i mniej sie przy tym czlowiek narobi jak wyklejac drzwi matami, no i zawsze przy sprzedazy auta mozna te "kubki" wyjac wraz z glosnikami do innego auta

 

co myslicie o takich "kubkach" w dzwi?? dobre by to bylo, bo w reni kolegi sie sprawdza naprawde bardzo dobrze jak na taki kiepski "sprzet" jaki on ma i czy jest to wkoncu do kupienia czy tylko robota reczna w domu samemu??

Ostatnio spędziłem trochę czasu robiąc zamknięte komory w drzwi do swojego auta.

Pomimo dużej pracochłonności polecam to rozwiązanie.

Wagowo wychodzi podobnie jak zawalenie drzwi matami, pod względem finansów jest to tańsza opcja. Problem może stanowić odpowiedni dobór głośników oraz wyżej wspomniana pracochłonność przygotowania takich komór.

Obawiam się, że takie komory nie będą "kompatybilne" z innymi autami z racji tego, że podczas ich budowy trzeba zwrócić uwagę na maksymalizację ich objętości poprzez użycie wszelkich dostępnych "zakamarków" w drzwiach.

Jeżeli chcesz zrobić "doniczki" czyli komory o bardzo małej obj., mieszczące tylko głośnik, proponuje abyś zaznajomił się z koncepcja obudowy aperiodycznej.

 

Pozdr.

Kamyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości, gdzie można znaleźć informacje na temat takiej obudowy?

Zdecydowana większość informacji dostępna jest na anglojęzycznych stronach WWW.

Wujek Google wie sporo o tych typach obudowy pod hasłem "AP enclosure"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamyk z czego robiles takie obudowy, w jakim aucie i jak ja wcisnales miedzyblache a szybe w drzwiach??

Obudowa zrobiona jest z paneli MDF dociętych do kształtu otworów w dolnej częsci drzwi, reszta to konstrukcja z maty szklanej przesycanej żywicą.

Jeżeli chodzi o "wciskanie" konstrukcji między blachę a szybę to u mnie nie stosowałem takiego rozwiązania z uwagi na dużą pow. otworów w dolnej części drzwi.

Kiedyś widziałem instalację z komorami zamkniętymi oraz dodaną do nich rurką, która położona w środku drzwi i szczelnie umocowana do komory zwiększała jej objętość.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taka "doniczka" da wiecej jak niewygluszone drzwi??

Niewygłuszone drzwi stanowią najgorsze możliwe środowisko dla głośnika. Ideą zaklejania otworów matami jest maksymalne oddzielenie przedniej i tylnej części membrany oraz maksymalizacja transferu energii ruchu membrany w en. ciśnienia akustycznego.

Pamiętaj, że do małych obudów potrzeba głośników o odpowiednich parametrach tak więc budowanie czegokolwiek "na pałę" nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Wspomniałem o ekstrymalnie małych obudowach w kontekście membrany aperiodycznej choć przyznaję, że póki co nigdy nie zdecydowałem się na takie rozwiązanie.

 

Pozdr.

Edytowane przez Kamyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o takich panelach z mdfu zamkniętych jak skrzynka basowa dobry to jest pomysł ? i od srodka wygłuszyć ?

 

http://www.strefacaraudio.pl/topic/9019-mercedes-w124/

 

A co to niby jest? Właśnie skrzynka zamknięta tylko o innych kształtach;) A to jak kto zrobisz, czym itp itd to kwestia indywidualna. Największy problem to tak to zrobić, żeby jakoś wyglądało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokusze sie o zrobienie komor zamknietych ale cos w rodzaju komory aperiodycznej (tylna scianka nie bedzie w pelni szczelna, beda malutkie otworki na upust powietrza wygenerowanego przez membrane) chyba ze lepiej zrobic closed okolo 1-2l ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bazie moich doświadczeń mogę Ci doradzić, że jeżeli decydujesz się na zrobienie komory zamkniętej, teoretycznie mniejszej niż odpowiednia to trzeba będzie ograniczyć pasmo przetwarzania takiego układu.

W praktyce oznacza to, że taki system sprawdzi się w przypadku woofera ciętego przy ok 200Hz wysoką stromością filtra (co znów wskazuje na podział aktywny).

Pociąga to za sobą konsekwencje pod postacią:

-średniaka, który "uciągne" pasmo od ok 250Hz w górę

-obudowa o Qts w rejonach 1,00 (myślę, że rozsądnie będzie tej wartości nie przekraczać) będzie niosła za sobą dość wyraźne przeniesienie pkt. f3 w górę skali czyli mówiąc obrazowo nie będzie miała "dołu"

-Pamiętajmy o tym, że mała obudowa jest mniej efektywna + wg. twojego planu głośnik 13cm = może oznaczać to problemy z uzyskaniem odpowiedniego ciśnienia w rejonach 70-200Hz

Edytowane przez Kamyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie, ja nie mam 13 tylko 165mm w drzwiach GMS 960XT. chyba bedzie trzeba jeszcze przemyslec te komory, bo jak maja mi "uciac dol" to nie bardzo to widze... na Sub mam ustawione odciecie na radiu 75Hz wiec to co wyzej bedzie ladne uzupelnienie pasma mysle :) Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że sub jest w kabinie i jest umieszczony blisko Ciebie (możliwie z przodu) skoro tak wysoko go tniesz?

 

 

sub jest w bagazniku, auto jest male wiec wszedzie mu blisko :zawstydzony: 75hz na radiou moge go jeszcze uciac przy 125hz, ale wtedy za bardzo "wchodzi" na woofery w drzwiach, no i wtedy sobie nie radzi. Na wzmaku jest dodatkowo skrecony do okolo 50hz wtedy daje rade

 

Wracajac do tematu chcialbym zrobic jakis mozliwie dobry (przy tym sprzecie) kick bas. Czytalem na innym forum ze gosc zrobil komore do helixow wlasnie w e39 okolo 2l i podobno gra swietnie, jednak wiadomo, moje "swietnie" nie jest kogos "swietnie" i vice versa :wink:

Edytowane przez Ricola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w komorach można użyć w sumie domowych głośników- są dużo mniej narażone na wilgoć niż w drzwiach, można im dobrać objętość, wygłuszenie, mozna się nawet o BR pokusić - środowisko grania prawie jak w domu(jedyną niedogodnością jaką widzę to zimowe temp. ale większość powinna sobie poradzić). Abstrahując od ich 8ohm (80% przypadków) nie widze większych przeszkód ku takiemu rozwiązaniu. A co do 8 ohm... można dać 2 sztuki ;D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komor zamknietych pasuja niestety w wiekszosci glosniki do kolumn domowych.

Nie skupiałbym się na sztywnych podziałach na głośniki domowe i do CA.

Tak naprawdę to powinny nas interesować parametry, które predysponują głośnik do pracy w takich lub innych warunkach.

Do małych komór zamkniętych wybrałbym głośnik o niskiej dobroci (okolice 0,3 lub mniej), niskim Vas tak aby przy stosunkowo małej obudowie utrzymać Qts w granicach 1,0.

Oczywiście taki układ należy uzupełnić subwooferem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...