facebook

Skocz do zawartości

REKLAMA

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

Zdjęcie

Systemy i procedury pomiarowe.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
159 odpowiedzi w tym temacie

#41 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 28 grudzień 2011 - 23:54

Mikrofony z dedykowanym plikiem kalibracyjnym to spory wydatek. Między bajki trzeba włożyć możliwość ściągnięcia z sieci pliku, który ktoś zrobił dla swojej wkładki ( np Panasonica ). Rozrzut produkcyjny wkładek może być naprawdę spory i wtedy taki gotowiec może narobić więcej szkody niż pożytku - sam próbowałem ze swoim Behringerem. Kalibracja w programie do naszych celów spokojnie wystarczy. Nie wymagamy aż takiej dokładności bo i samo środowisko pomiarowe wnosi zbyt wiele zmiennych które wpływają na wynik. Należało by wtedy aplikować dodatkowy plik kalibracyjny samego środowiska ( wnętrza samochodu ) a to pociąga za sobą spore komplikacje i dodatkowe, nie małe koszty.

#0 Reklama

• 1234 postów

Napisano przed chwilą

Miejsce na Twoją reklamę: tel. 691 265 492

#42 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 09:20

Nie wymagamy aż takiej dokładności bo i samo środowisko pomiarowe wnosi zbyt wiele zmiennych które wpływają na wynik. Należało by wtedy aplikować dodatkowy plik kalibracyjny samego środowiska ( wnętrza samochodu ) a to pociąga za sobą spore komplikacje i dodatkowe, nie małe koszty.

tak jak mówisz jeszt wiele czynników wpływających na wynik
to dlaczego by nie zminimalizować błedu wyniku do minimum?
Juz mi sie nie chce... :(

#43 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 10:36

kurde, panowie, da radę ktoś zrobić małego tutka jak wykonywać pomiary w truerta ? Bo narazie mamy opisany sam proces kalibracji ale niech ktoś podpowie cos o robieniu pomiarów :zalamany:

#44 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 29 grudzień 2011 - 23:32

to dlaczego by nie zminimalizować błedu wyniku do minimum?

Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane! Ale powtórzę jeszcze raz - mikrofony z DEDYKOWANYM ( czyt. zrobionym tylko i wyłącznie dla konkretnego egzemplarza ) plikiem kalibracyjnym są drogie - sama kalibracja do tanich nie należy. Owszem można jeśli ma się kasę i/lub jest to dla nas bardzo ważne. W innym wypadku nie warto się w to bawić. Ściągniecie z neta jakiegoś tam pliku np. do Behringera może skutkować dokładnie odwrotną sytuacją niż zamierzona - co przetestowałem na swoim mikrofonie.

Bo narazie mamy opisany sam proces kalibracji ale niech ktoś podpowie cos o robieniu pomiarów

Ciężko tu coś nowego napisać. Po kalibracji i ustawieniach jest już z górki. Sam proces poruszyłem jako tako - wciskamy GO i albo podajemy na głośniki własny sygnał ( np. z płyty testowej ) albo generujemy odpowiedni sygnał programem - wtedy wzmacniacz łączymy z kartą dźwiękową oczywiście, wybieramy forme sygnału ( freq i wave ) i wciskamy ON w sekcji generator. Nie bójcie się tego programu - godzinka zabawy suwakami i ustawieniami wszystko wyjaśni. Czym innym jest interpretacja wyników, znajomość wpływu środowiska na pomiar, założenia sensownej dokładności itp... Ale i tu odrobina zabawy wiele wyjaśni.

#45 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 00:19

moze i cos w tym jest
ale ja mam inna wkladke niz inni i do niej indywidualny program kalibracji napisany moze dlatego uzywam go zawsze
mam tez panasonica

#46 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 13:52

waski, czyli przykładowo wystarczy puścić z płyty szum różowy, podstawić mikrofon i zacząć nagrywać ? I tyle ? Bawiłem się ostatnio z SW ale tam to jest bardziej skomplikowane, do SW jest dobry tutorial aczkolwiek mam problemy z kalibracją w SW i wolałbym użyć TrueRTA do pomiarów... A pomiar impedancji idzie w TR zrobić ?

#47 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 14:23

Wiesz, wszystko zależy co chce się osiągnąć - jeśli tylko ściągnąć charkę systemu, bez przejmowania się czy pokazywany poziom natężenie dźwięku w danym punkcie odpowiada rzeczywistości to tak - odpalamy szum, regulujemy głośność, wciskamy GO i patrzymy :) W 90% przypadków to wystarczy. Mnie np. nie isteresuje czy mój pik na 600Hz ma wartość 80dB czy 60dB. Interesuje mnie, że pik ten jest o 20dB większy od sasiadującej częstotliwości ( przykładowo ) i muszę ta częstotliwość ściszyć. W pomiary impedancji się nie bawiłem w TA. Trochę pobawiłem się w SW ale nie było mi to wtedy potrzebne i zarzuciłem. HolmImpulse fajny program ale ja używałem go tylko do pomiaru.. odległości od poszczególnych głośników - zajefajna sprawa do ustawiania czasówek :)

#48 M@riusz

M@riusz
  • Użytkownik
  • 1036 postów

Napisano 30 grudzień 2011 - 14:39

Ok, pobawię się i zobaczę co wyjdzie, ogólnie to muszę porobić wszystkie pomiary potrzebne do zaprojektowania zwrotnic, zobaczę co tam jeszcze koledze będzie potrzebne :) Dzięki bardzo

#49 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 31 grudzień 2011 - 02:30

co do pomiaru impedancji to polecam ARTA LIMP
tu sa wszytkie informacje:
http://www.fesb.hr/~...Box-Rev4Eng.pdf
http://www.fesb.hr/~...user-manual.pdf

przy projektowaniu pasywki to jest bardzo wazne, zeby wzmaka nie upalic

#50 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 31 grudzień 2011 - 16:34

Na audiohobby jest dobry tutek do ARTY :)

#51 powieff

powieff
  • Użytkownik
  • 118 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 08:57

Powoli kompletuje sprzęt i w końcu przyjdzie czas na kalibrację. I mam kilka pytań odnośnie kalibracji.
Kalibracja ma sens tylko dla systemów z aktywnymi zwrotkami? Czy jeżeli kompletuje sobie sprzęt, woofery innej firmy zwrotki pasywne innej firmy i tweetery innej firmy, to czy jest sens przeprowadzania kalibracji?
Druga jest odnośnie mikrofonu, posiadam mikrofon stereo z wbudowanymi 4 mikrofonami (ps3 eye - kamerka od konsoli, podpinana pod usb z pominięciem karty dźwiękowej, wstępne wrażenia są bardzo pozytywne jeżeli chodzi o jakość rejestrowanych materiałów) i posiadam mikrofon behringer xm8500 + wzmacniacz mikrofonowy z phantomem wbudowany w mikser mackie d2pro, który bardziej by się nadawał.
---------------------------------------------------------

#52 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 12 styczeń 2012 - 09:11

jesli chcesz uzyc przypadkowch zwrotek to po co wogole bawic sie w pomiary?
Pomiary robi sie po to, zeby stworzyc poprawne zwrotka do wybranego systemu. Czy to aktywne czy pasywne.
A kalibracja ma sens zawsze.
Co do mikrofonu to proponuje uzywac takiego do ktorego jest plik kalibracyjny i ktory ma w swoim torze jak najmniej "ulepszaczy" typu regulowane preampy.

#53 rutkam

rutkam
  • Użytkownik
  • 415 postów

Napisano 30 styczeń 2012 - 17:11

Karta już jest, ale reszty brak. Irek z diyaudio.pl nie chce na razie przyjmować zleceń, bo zajmuje się jakimiś prototypami. Może ktoś pomoże w dalszym kompletowaniu sprzętu do pomiaru?

JVC KD-SH1000 -> Prolink Exclusive -> Audio Art 200.2 + Sony XM6020 -> Phase Evolution CFS 165.25 + tw Mission

#54 janek

janek
  • Użytkownik
  • 776 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 08:15

a gdyby zastosować tak dwa mikrofony
są małe te wkładki pojemnościowe i wsadzić je do swoich małżowin usiąść na fotelu i zrobić pomiary była by taka jak by głowa pomiarowa :wink:

#55 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 10 kwiecień 2012 - 17:46

TrueRTA obsługuje dwa kanały i teoretycznie można to zrobić . Ale moim zdaniem w tym setupie gra nie warta świeczki. Wkładki i tak mają inna charakterystykę kierunkową niż ucho. Jeśli zachodzi konieczność, to można zrobić dwa pomiary w dwóch różnych miejscach jedną wkładką i porównać wyniki.

#56 sarna

sarna
  • Użytkownik
  • 94 postów

Napisano 15 sierpień 2012 - 21:29

chłopaki nie lepiej pojechac i zrobic pomiary niż składac to samemu

UŻYTKOWNIK ZNAJDUJĄCY SIĘ NA CZARNEJ LIŚCIE (patrz odpowiedni temat na forum) , WIĘC  POLECAMY ROZWAGĘ PRZY ROBIENIU Z NIM INTERESÓW

#57 waski

waski

Nieobecny

• Użytkownik
  • 4543 postów

Napisano 25 październik 2012 - 18:33

chłopaki nie lepiej pojechac i zrobic pomiary niż składac to samemu

A nie lepiej jeżdzić komunikacją miejską niz samochodem ? :)

#58 lklukasz

lklukasz

Siwy Dżony Brawo

• Użytkownik
  • 6431 postów

Napisano 28 październik 2012 - 21:56

Pewnie komuś sie przyda
Jak powinny być ułożone cewki w zwrotnicy:
http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

#59 BrianGtx

BrianGtx

Old School is Cool !

• Użytkownik
  • 786 postów

Napisano 28 październik 2012 - 22:14

Pewnie komuś sie przyda
Jak powinny być ułożone cewki w zwrotnicy:
Placement of coils in crossover networks

To je dobre :zdrowko: Akurat mam na elektronice o indukcyjności cewek :super:

#60 Przemcio

Przemcio
  • Użytkownik
  • 2898 postów

Napisano 11 styczeń 2013 - 00:26

I jak tam od ostatniego czasu pozmienialy sie wam zestawy do pomiarów??? Coś doszło, odeszło, jakieś ciekawe propozycje czy linki ??

Pytam bo mam ochotke sobie skompletować taki zestawik pomiarowy :D

A może jakieś programiki fajne doszły?? Może coś fajnego na Maca ktoś by coś polecił :D jeśli nie to może być i Win :wink: bootcampa najwyżej odpale :D

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych