Skocz do zawartości

Systemy i procedury pomiarowe.


waski
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie, może kolega iklukasz się wypowie ja mu się ten Uni-Jig Irka sprawuje, bo z tego co widzę jego konstrukcja nie jest zbyt rozbudowana.

Zasadnicze pytanie, czy poziom szumów i brumu sieciowego (unijig wymaga zewnętrznego zasilania) jest na tyle niski, że można go pominąć?

 

Ja już trochę się zmagałem z pomiarami (nawet już troche wiecej niż trochę :P) i odradzam JIGa i SW, w aucie niczego tym nie zmierzysz.

Przy uruchomieniu mojego systemiku najwięcej problemów miałem z poziomem szumów emitowanych przez wkładkę WM-61A oraz przedwzmacniacz ( według schematu Wallin'a na kości NE5532 o szumach własnych na poziomie 4,5nV/sqrt(Hz), rezystory metalizowane 1%, nie ma jakiś dużych rezystancji w układzie, zasilanie z baterii 9V).

Fakt udało się uzyskać dość znaczny odstęp sygnału od szumu, ale jak dla mnie to jest takie naprawdę minimum i przy niższych poziomach sygnałów pomiarowych może być to problematyczne.

 

Po drugie, sama wkładka ma charakterystykę dookólną, taką charakterystykę wymusza jej budowa - jest bardzo mała i zamknięta szczelnie od tyłu. Sprawia to, że reaguje ona na zmianę ciśnienia, bez względu na kierunek dźwięku oraz odległość źródła, rejestruje po prostu każdy najmniejszy szczegół, nawet z zewnątrz samochodu ;p

O ile takie zachowanie tej wkładki dobrze zdaje egzamin przy pomiarach głośników domowych za pomocą SW (a jeszcze lepiej przy pomiarach charakterystyki i ambientu pomieszczeń, bo jest chętnie stosowana przez dźwiękowców do pomiaru akustyki studia nagraniowego czy reżyserki) o tyle w przypadku pomiarów w samochodzie z tego co zauważyłem nie jest to zaletą.

Odbicia których pełno w aucie i trafiają ze wszystkich stron, a duża ich część dociera z za pleców słuchacza są rejestrowane przez tę wkładkę z taką samą efektywnością jak sygnał bezpośredni z głośników. Natomiast ludzkie ucho jest jednak kierunkowe i na pewno słabiej słyszy odbicia docierające z tyłu. Zatem w zależności od akustyki samochodu pomiar mniej lub bardziej będzie odbiegał od tego co usłyszy ucho.

 

O ile znajdę czas i trochę kasy na wakacjach postaram się udoskonalić swój system pomiarowy - pierwszym krokiem będzie zakup studyjnego mikrofonu pojemnościowego o charakterystyce kardioidalnej - zatem w pewnym stopniu kierunkowej. Mikrofon taki będzie miał wyjście symetryczne (zbalansowane) XLR więc będzie można zrobić porządny niskoszumny przedwzmacniacz z wejściem różnicowym i wyeleiminować wszystkie zakłócenia, śmieci i szumy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • Odpowiedzi 208
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Właśnie, może kolega iklukasz się wypowie ja mu się ten Uni-Jig Irka sprawuje, bo z tego co widzę jego konstrukcja nie jest zbyt rozbudowana.

Zasadnicze pytanie, czy poziom szumów i brumu sieciowego (unijig wymaga zewnętrznego zasilania) jest na tyle niski, że można go pominąć?

uni spisuje się narazie bez zarzutu

zmierzyłem kilka głośników i porównywałem z charakterystyką producenta

ja uzywam laptopa i zewnetrznaj karty muzycznej creativa na usb

poziomy nagrywania i odtwarzania dla uzyskania prawidłowej sinusoidy w moim przypadku muszą wynoscić ok 10% oba

z szumami nie miałem problemów a brum sieciowy można powiedzieć nie wystepuje

zasilanie jest zewnętrzna na zasilaczu 12V

 

ma wbudowany pre i wzmacniacz 1W przy 4omach

jest to moc, która w zapełności wystarczy do wykonania pomiarów i zebrania charakterystyk

unijig ma również regulację czułości mikrofonu i wzmacniacza, która poamaga szybko ustawić rządany poziom

po naciśnięciu jednego klawisza przechodzimy do pomiaru impedancji

oczywiściw w programie trzeba ustawić wartość rezystora referencyjnego

 

mikrofonem jest wkładka za ok 6zł która jakością jest porównywalna do znanego panasonica

irek napisał również plik kalibracyjny do niej więc nie ma obaw o błędy

oczywiście można ją zastąpić bez problemu panasoniciem i używać plików kalibracyjnych dostępnych w sieci i w bazie danych programów pomiarowych

dla ciekawostki dodam, ze w beringerze 8000 podobno siedzi właśnie panasonic (informacja przeczytana u mnie na forum)

 

w skład zestawu wchodzi

urządzenie główne, microfon tak jak na zdjęciu (mic, alu-rurka zakończona rca), zasilacz 12V, zestaw kabli 2x jack-jack i rca-rca

koszt 100zł komplet

 

tylko trzeba trochę chęci i lektury obsługi programów pomiarowych i do dzieła

 

dla tych co nie mają elementów biernych, zeby kleic zwrotkę odrazu polecam zrobić pomiar np w arcie lub holmie, wyekspotrować pomiary do LscCAD-a i tam "rysując" zwrotkę doprowadzić ją do stanu zadawalającego

potem złożyć i odsłuchać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
To może tak dla sprostowania wszystkiego. Jeśli chcę jakiś złożyć jakiś prosty system pomiarowy, ale dający przyzwoite efekty to potrzebuję mikrofon, karte dźwiękową (zewnętrzną z moim przypadku), program i??? Coś jeszcze czy to wystarczy? A jeśli bym chciał skorzystać z zestawu, którego używa lklukasz to muszę mieć kartę czy nie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karta muzyczna zewnetrzna jest nie konieczna jesli wykres integry jest plaski

preamp mikrofonony tez nie jesli przechodzi kalibracje

a wzmacniacza mozna uzyc samochodowego

ja uzywam aktualnie dwuch kart muzycznych integry i zewnetrznej bo osiagam w ten sposob idealna wykres kalibracji karty

 

jednak uwazam, za powinno sie uzywac pre mikrofonowego i wejscia line in bo mozna wtedy zastosowac regulacje wejscia gain

mi wygodniej jest uzywac wzmacniacza wbudowanego w moje urzadzenie

co do samego jiga to nie wydaje mi sie, by warto bylo w to sie bawic

w tym co ja mam jest wszystko a koszt to 100zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Planuję złożyć prosty system pomiarowy do aktywki:

 

Zewnętrzna karta z line - in do laptopa (tu w oko wpadła mi SB Connect Hi-Fi)

Mikrofon na wkładce WM61

i program HOLMImpulse

 

Nada się to, czy za bardzo się "okroiłem" w moim rozumowaniu :P:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Mikrofony z dedykowanym plikiem kalibracyjnym to spory wydatek. Między bajki trzeba włożyć możliwość ściągnięcia z sieci pliku, który ktoś zrobił dla swojej wkładki ( np Panasonica ). Rozrzut produkcyjny wkładek może być naprawdę spory i wtedy taki gotowiec może narobić więcej szkody niż pożytku - sam próbowałem ze swoim Behringerem. Kalibracja w programie do naszych celów spokojnie wystarczy. Nie wymagamy aż takiej dokładności bo i samo środowisko pomiarowe wnosi zbyt wiele zmiennych które wpływają na wynik. Należało by wtedy aplikować dodatkowy plik kalibracyjny samego środowiska ( wnętrza samochodu ) a to pociąga za sobą spore komplikacje i dodatkowe, nie małe koszty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wymagamy aż takiej dokładności bo i samo środowisko pomiarowe wnosi zbyt wiele zmiennych które wpływają na wynik. Należało by wtedy aplikować dodatkowy plik kalibracyjny samego środowiska ( wnętrza samochodu ) a to pociąga za sobą spore komplikacje i dodatkowe, nie małe koszty.

tak jak mówisz jeszt wiele czynników wpływających na wynik

to dlaczego by nie zminimalizować błedu wyniku do minimum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dlaczego by nie zminimalizować błedu wyniku do minimum?

 

Oczywiście jest to jak najbardziej wskazane! Ale powtórzę jeszcze raz - mikrofony z DEDYKOWANYM ( czyt. zrobionym tylko i wyłącznie dla konkretnego egzemplarza ) plikiem kalibracyjnym są drogie - sama kalibracja do tanich nie należy. Owszem można jeśli ma się kasę i/lub jest to dla nas bardzo ważne. W innym wypadku nie warto się w to bawić. Ściągniecie z neta jakiegoś tam pliku np. do Behringera może skutkować dokładnie odwrotną sytuacją niż zamierzona - co przetestowałem na swoim mikrofonie.

 

Bo narazie mamy opisany sam proces kalibracji ale niech ktoś podpowie cos o robieniu pomiarów

 

Ciężko tu coś nowego napisać. Po kalibracji i ustawieniach jest już z górki. Sam proces poruszyłem jako tako - wciskamy GO i albo podajemy na głośniki własny sygnał ( np. z płyty testowej ) albo generujemy odpowiedni sygnał programem - wtedy wzmacniacz łączymy z kartą dźwiękową oczywiście, wybieramy forme sygnału ( freq i wave ) i wciskamy ON w sekcji generator. Nie bójcie się tego programu - godzinka zabawy suwakami i ustawieniami wszystko wyjaśni. Czym innym jest interpretacja wyników, znajomość wpływu środowiska na pomiar, założenia sensownej dokładności itp... Ale i tu odrobina zabawy wiele wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

waski, czyli przykładowo wystarczy puścić z płyty szum różowy, podstawić mikrofon i zacząć nagrywać ? I tyle ? Bawiłem się ostatnio z SW ale tam to jest bardziej skomplikowane, do SW jest dobry tutorial aczkolwiek mam problemy z kalibracją w SW i wolałbym użyć TrueRTA do pomiarów... A pomiar impedancji idzie w TR zrobić ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, wszystko zależy co chce się osiągnąć - jeśli tylko ściągnąć charkę systemu, bez przejmowania się czy pokazywany poziom natężenie dźwięku w danym punkcie odpowiada rzeczywistości to tak - odpalamy szum, regulujemy głośność, wciskamy GO i patrzymy :) W 90% przypadków to wystarczy. Mnie np. nie isteresuje czy mój pik na 600Hz ma wartość 80dB czy 60dB. Interesuje mnie, że pik ten jest o 20dB większy od sasiadującej częstotliwości ( przykładowo ) i muszę ta częstotliwość ściszyć. W pomiary impedancji się nie bawiłem w TA. Trochę pobawiłem się w SW ale nie było mi to wtedy potrzebne i zarzuciłem. HolmImpulse fajny program ale ja używałem go tylko do pomiaru.. odległości od poszczególnych głośników - zajefajna sprawa do ustawiania czasówek :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do pomiaru impedancji to polecam ARTA LIMP

tu sa wszytkie informacje:

http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/AppNotes/AP1_MeasuringBox-Rev4Eng.pdf

http://www.fesb.hr/~mateljan/arta/download/LIMP-user-manual.pdf

 

przy projektowaniu pasywki to jest bardzo wazne, zeby wzmaka nie upalic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...