Skocz do zawartości

Ustawienie "sub woofer" w radiach Alpine


Abstynent
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam małe nie porozumienie z radiem Alpine CDA 9885R.

Problem polega na tym że do tej pory miałem ustawione wszystko na flat, bez basów loudnesów i innych pierdół, radio ma RCA 4voltowe, piec na suba to Rodek r2180a2, zakres gaina na piecu to od 0.2V do 9V, i teoretycznie powinienem mieć ustawionego na 4/5V by w pełni wysterować piec nie łapiąc przesteru, suba mam wrzuconego stx-a sw 12 spiętego w 2r pod jeden kanał i teoretycznie powinno być wszystko ok, ale nie jest.

Gain ustawiony na full, przesteru nie ma, a sub gra ale nie do końca jak powinien, wcześniej miałem starszy model rodka, r2180i, gain ustawiony na 90% by sub dostawał ile potrzebował i lekko cofnięty przed przesterem, grało to ok, teraz nie gra jak powinno, dodam że moce obydwu piecy praktycznie takie same, według teorii mam teraz czułość ustawionego na 0.2V i powinno suba wyrwać z przesteru a tak nie jest, mam do dyspozycji opcje w radiu "Sub woofer" w instrukcji jest to opisane tak "W normalnym trybie, wciśnij kilkukrotnie AUDIO/RTN w celu wybrania trybu subwoofer. Aby dokonać regulacji głośności, obracaj pokrętłem obrotowym" i tyle tego, zakres tego ustawienia mam od 0 do 15, wcześniej stroiłem z tą opcją na 0 i korygowałem gainem na piecu. Jak działa ta opcja  ? Pytanie czy działa to jak EQ podbarwiając i zniekształcając sygnał na większym volume.

Sugestie mile widziane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

 

 


A nie lepiej go spiąć w 8ohm pod mostek?

 

Nie o tym temat ;) Nie kwestia potencjometrów (rozmawialiśmy z Abstynent na PW na ten temat). Ze wszystkiego wynika, że na suba radio puszcza sygnał może 0.5v... i teraz tylko kwestia jak działa regulacja suba w alpinach? Czy skala sub level to dławik gdzie 0 oznacza max dławienie a 15 to poziom równy reszcie (przód i tył)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dlaczego na 0 piec da się normalnie wysterować dopiero przy czułości 0.5-0.2v?

 

Abstynent sprawdź podpinając inny sygnał pod rca przy radiu. Albo odłącz przód, wyłącz hpf i podepnij rca suba pod front... tylko przed odpaleniem vol na minimum bo przy tak ustawionym gain powinno już przy vol 5 gonić suba zdrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strefa wiedzy i specjalistów w dziedzinie CA i nikt nie jest w stanie powiedzieć na jakiej zasadzie działa sub level w alpine? Sprawdzę jutro na JVC jak się ma przy 50Hz sub względem frontu na line out przy sub 0 i 8 oraz przy różnych poziomach vol, sprawdzę też przy jakich ustawieniach idzie na wyjścia sygnał na tym samym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest różnica przy cichym słuchaniu bo po to podobno ta opcja jest.

 

 

Abstynent sprawdź podpinając inny sygnał pod rca przy radiu. Albo odłącz przód, wyłącz hpf i podepnij rca suba pod front... tylko przed odpaleniem vol na minimum bo przy tak ustawionym gain powinno już przy vol 5 gonić suba zdrowo.

Wpiąłem tak jak mówiłeś z suba na front, wyłączyłem hpf-a i to samo, sub level tak samo działa jak na subie i tyle.

Jakieś pomysły ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie jak Ty. Mianowicie mam 9835, Rodek R2200N i RF P3D2-12. Na rodku gain okolo 90% a w radiu level suba na 12 skala jest 0-15 a slucham na max 21 glosnosci skala 0-35 Wszystko na flat i MX wylaczony. Brak przesteru - gra czysto i mocno. Ustawialem suba miernikiem poprzez sygnal testowy 50hz tak jak na tym filmiku

 

 

Ze wzoru powinienem ustawic wszystko zeby mi pokazalo 49 na mierniku ale ustawielm tylko na 30 bo bagaznik rozsadza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Sub level działa tylko dla kanału suba, bardziej chodziło o sprawdzenie różnicy w poziomie głośności suba między sub out a front out, czy przy tym samym vol na wyjściu suba gra tak samo głośno jak pod przodem.

 

Jutro sprawdzę żeby być pewnym na 100%, wydaje mi się że tak samo, ale to jutro sprawdzę dokładnie.


Czułość taka sama, radio podobne

Czegoś tu nie rozumiem, piec ma 1x 400 w 4r a sub ma 600wat ?

mi wyszło tyle co jemu więc z ciekawości sprawdzę czy faktycznie to "działa"  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


i tyle tego, zakres tego ustawienia mam od 0 do 15, wcześniej stroiłem z tą opcją na 0 i korygowałem gainem na piecu. Jak działa ta opcja ? Pytanie czy działa to jak EQ podbarwiając i zniekształcając sygnał na większym volume.

Sugestie mile widziane.

 

Ja mam 9887r i powiem Ci, że przy ustawieniu sub w level na 0 to nie pograsz sobie mocno subem. Wg mnie to działa jak wyciszanie gdzie przy 15 masz normalny sygnał, a przy 0 wyciszony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normalnie takie teksty jak GAIN na 90%, GAIN na 3/4, GAIN na 23/523 mnie rozbrajają :)

Sterowanie subem powinno działać jako wyciszenie, w takim przypadku przy maksymalnym sygnale z radia nie zostanie przekroczony max poziom wyjściowy 4V.

Jest to logiczne, bezpieczne dla urządzeń i łatwiejsze do wykonania.

Można to oczywiście sprawdzić za pomocą miernika ustawiając radio na max i suba na 0 (pomiar) suba na 15 (pomiar). Nigdy tego nie sprawdzałem ale może dzisiaj z ciekawości sprawdzę :)

Kolejna sprawa to słowo klucz „kalibracja”.

Ja nigdy nie wiem jaki mam GAIN na wzmacniaczach, ale wiem że przy vol30 na radiu (tak wybrałem) wzmacniacze osiągną swoja moc nominalną, bo tak skalibrowałem źródło z końcówką mocy.

Jakim cudem to osiągnąłem ? Dzięki magicznym zdolnością zdobytym w szkole podstawowej :

U=pierwiastek kw(P*R)

Ustawiam radio na wybrany vol podpinam miernik do wzmacniacza i kręcę GAINem aż uzyskam wymagane U tzn moc.

 

Teraz pytania do Abstynenta:

Jakie U osiągasz na wyjściu radia przy wybranym vol i wartości vol suba, bo dla suba liczy się PARA parametrów …

Dla pewności czy radio jest ok, ustaw vol na max i sub 15, wtedy powinieneś uzyskać 4V.

Jakie U osiągasz na wyciu wzmacniacza -> jaką moc?

 

Oczywiście pomiaru dokonaj dla podanego sygnału wzorcowego tzn sinus 50-100Hz. Z takim sygnałem poradzi sobie nawet miernik za 10zł.

 

Z takimi informacjami źródło problemu szybko się odnajdzie i nie trzeba będzie gdybać i tworzyć teorie …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdy nie wiem jaki mam GAIN na wzmacniaczach, ale wiem że przy vol30 na radiu (tak wybrałem) wzmacniacze osiągną swoja moc nominalną, bo tak skalibrowałem źródło z końcówką mocy.

 

Jakim cudem to osiągnąłem ? Dzięki magicznym zdolnością zdobytym w szkole podstawowej :

 

U=pierwiastek kw(P*R)

 

Ustawiam radio na wybrany vol podpinam miernik do wzmacniacza i kręcę GAINem aż uzyskam wymagane U tzn moc.

 

 

 

Teraz pytania do Abstynenta:

 

Jakie U osiągasz na wyjściu radia przy wybranym vol i wartości vol suba, bo dla suba liczy się PARA parametrów …

 

Dla pewności czy radio jest ok, ustaw vol na max i sub 15, wtedy powinieneś uzyskać 4V.

 

Jakie U osiągasz na wyciu wzmacniacza -> jaką moc?

 

 

 

Oczywiście pomiaru dokonaj dla podanego sygnału wzorcowego tzn sinus 50-100Hz. Z takim sygnałem poradzi sobie nawet miernik za 10zł.

 

 

 

Z takimi informacjami źródło problemu szybko się odnajdzie i nie trzeba będzie gdybać i tworzyć teorie …

 

Kurcze , a ja myślałem , ze poziom suba dobiera się tak aby tworzył system zrównoważony tonalnie front-sub ,  a tu taka niespodzianka , wystarczy U=pierwiastek kw ( P*R ) :wink2:.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanko mam ;)c

czy tą metodą podaną przez Deco88, można ustawić gaina na przód w aktywce? czy to tylko suba się tyczy? przeważnie ustawiałem wszystko na zasadzie słuchu i było git no ale może tą metodą z miernikiem dało by się wyskubać trochę waciszy więcej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi a czytałeś w czym jest problem ?

Z tego co ja wyczytałem to nie chodzi o równowagę tonalną tylko o zbyt niski poziom suba, co wcale nie jest jednoznaczne, bo to kwestia gustu.

Podałem podstawowe reguły, a kto jak ich użyje to jego sprawa. Czy będzie dążył do równowagi tonalnej, czy do masowania pleców to już jego sprawa.

U=pierwiastek kw ( P*R ) wystarczy aby pomóc zlokalizować źródło problemu, a następnie kolega będzie mógł zdecydować czy chce równowagę tonalną czy masowanie pleców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nakamichi a czytałeś w czym jest problem ?

 

Z tego co ja wyczytałem to nie chodzi o równowagę tonalną tylko o zbyt niski poziom suba, co wcale nie jest jednoznaczne, bo to kwestia gustu.

 

 

Czegoś tu nie rozumiem, piec ma 1x 400 w 4r a sub ma 600wat ?

 

Podejrzewam , ze jak zawsze , o to czy  istnieje jeszcze gdzieś jeszcze 12,5 W rezerwy które mozna by  zagospodarować :wink2:

 

 

Sterowanie subem powinno działać jako wyciszenie, w takim przypadku przy maksymalnym sygnale z radia nie zostanie przekroczony max poziom wyjściowy 4V.

 

To chyba jest zbyt trudne dla adwersarzy , ale raczej nikt nie spóbował policzyć czym skutkuje 4 V plus 15 dB .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

standardowo sub będzie miał trochę mniejszy poziom niż te 4V (przy sub-w level 0) tzn. puszczasz 50Hz 0db sinus z płyty VOL 35 - na front i rear masz np. 4V w tym samym czasie na wyjściu sub z reguły będzie trochę mniej (mniej o 0,4V bądź w tych granicach, wszystko zależy od radia, może być również 4V - jak napisałem zależy od radia) natomiast w momencie kiedy podkręcasz sub-w level w górę wartość napięcia rośnie i potrafi wynieść nawet 7-8V .. to jest to o czym napisał nakamichi powyżej ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michal_j, mierzyłeś to?

Pytam z czystej ciekawości, bo kilka razy miałem zamiar to pomierzyć, ale jak zwykle coś...  :)

 

Ja ustawiam poziom suba, tak że dla na VOL SUB = 7 przyjmuję, że będzie to poziom 0dB względem przodu i tak kręce gainem wzmaka na suba, aż na słuch uznam, że mam równowagę przód - sub. Dzięki temu mam regulację poziomu suba +- 7dB  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...