Skocz do zawartości

Ustawienie "sub woofer" w radiach Alpine


Abstynent
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

 


Normalnie takie teksty jak GAIN na 90%, GAIN na 3/4, GAIN na 23/523 mnie rozbrajają

To było powiedziane poglądowo żeby mieć jakiś obraz sytuacji. 

 

 

 


Jakie U osiągasz na wyjściu radia przy wybranym vol i wartości vol suba, bo dla suba liczy się PARA parametrów …
Dla pewności czy radio jest ok, ustaw vol na max i sub 15, wtedy powinieneś uzyskać 4V.
Jakie U osiągasz na wyciu wzmacniacza -> jaką moc?
 
Oczywiście pomiaru dokonaj dla podanego sygnału wzorcowego tzn sinus 50-100Hz. Z takim sygnałem poradzi sobie nawet miernik za 10zł.
 
Z takimi informacjami źródło problemu szybko się odnajdzie i nie trzeba będzie gdybać i tworzyć teorie …

 

Dorwę trochę czasu wolnego to sprawdzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

michal_j to w takim razie u ciebie jest coś nie tak z tym napięciem.

Wykonałem szybkie pomiary i potwierdziły się moje poprzednie słowa.

Vol max tzn 35 i sub na tzw. +15: front 4,1V; sub 4,05V

Vol max i sub na zero: front 4,1V; sub 0,72V

Pacjent to Alpine 117.

 

Czyli zakres regulacji suba to 4V przy +15 i mniej przy niższych wartościach.

pawel_luk1 twoje podejście jest normalne. Ja osobiście kalibruje suba dla VOL SUB = 5, choć prawdziwy fetysz powinien kalibrować dla jak najwyższego vol suba, bo wtedy uzyska się większą dynamikę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary porobione i faktycznie "sub woofer" to dławik na sygnał suba, troszkę się pobawiłem i już jest dobrze, jeszcze troszkę pokręcić i będzie ok. 

radio to cda 9885r dla potomnych 

Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie  :zdrowko:

 

Częstotliwość pomiarowa 60hz  

Front vol 35 sub 0   wynik 2.9

Front vol 35 sub 15 wynik 2.9

Sub   vol 35 sub 0   wynik 0.3

Sub   vol 35 sub 15 wynik 2.9

P.S. nie dziwne że miałem na 0.2V czułość ustawioną jak radio przy sub 0 ma 0.3 i to na max volume  :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomiary porobione i faktycznie "sub woofer" to dławik na sygnał suba, troszkę się pobawiłem i już jest dobrze, jeszcze troszkę pokręcić i będzie ok. 

radio to cda 9885r dla potomnych 

Dzięki wszystkim za pomoc i sugestie  :zdrowko:

 

Częstotliwość pomiarowa 60hz  

Front vol 35 sub 0   wynik 2.9

Front vol 35 sub 15 wynik 2.9

Sub   vol 35 sub 0   wynik 0.3

Sub   vol 35 sub 15 wynik 2.9

P.S. nie dziwne że miałem na 0.2V czułość ustawioną jak radio przy sub 0 ma 0.3 i to na max volume  :wink2:

 

I nie mogło być inaczej , co sygnalizowałem uprzednio.

Teraz jeszcze wzmianka o tych nieszczesnych dB.

Jak sam widzisz obniżenie napięcia z 3 do 0,3 V to 20 dB w dół , czyli napiecie spada x 10 a moc x 100 .

Gdyby regulacja suba miała dodawać napięcie od o dB , czyli 3 V w górę o 20 dB , to napięcie na jego wyjściu musiało by osiągać bez zniekształcen 30 V na RCA . 

I wyliczanka , napięcie wyjściowe x 10 , a moc zakładając liniowość pozostałych komponentów x 100, w stosunku do 0 dB ( 3 V ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakamichi to w takim razie do ustawienia gain na subie powinno się na radiu sub level też ustawić na max a później ewentualnie obniżyć sub level? Pytam o teorie, ustawiam zawsze tak jak mi wygodnie do uzytkowania.

 

 

 

Czyli zakres regulacji suba to 4V przy +15 i mniej przy niższych wartościach.

pawel_luk1 twoje podejście jest normalne. Ja osobiście kalibruje suba dla VOL SUB = 5, choć prawdziwy fetysz powinien kalibrować dla jak najwyższego vol suba, bo wtedy uzyska się większą dynamikę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisman pytanie celowo skierowane było do nakamichi. Wiem, że ma bardzo dużą wiedzę w tym zakresie i chciałem znać jego zdanie w tym temacie. Nie mam problemów w tych kwestiach a chciałem co nie co pogłębić tylko swoją wiedzę o teorie w tym zakresie ;) nakamichi podchodzi chyba do kwestii suba troszkę inaczej niż ja więc praktyka przez niego stosowana mogła by nie znaleźć zastosowania u mnie ale teoria to już co innego i zawsze warto ją przyswoić ;) dlatego też zapytałem jak to powinno w teorii wyglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstynent napiszę tak ...

Ja w domu słyszę znaczącą różnicę w ustawieniu vol DACa na -6db a 0 db.

-6db było praktyczniejsze bo pozwalało na większy zakres pracy vol na wzmacniaczu (płynniejsze sterowanie z pilota), ale coś za coś ...

Czy jest to słyszalne na subie w samochodzie, sam nie wiem bo nie testowałem, ale chyba sprawdzę to w przyszły weekend :P

A czy Ty to usłyszysz na Twoim sprzęcie i na Twoich uszach, to już musisz sam sprawdzić, bo zmiany raczej nie będą ogromne.

Ale w zasadzie takie zmiany nic nie kosztują, oprócz czasu poświęconego na „zabawę”.

Trzeba też pamiętać że te kilka „ząbków” za podbicie suba trzeba sobie zostawić, szczególnie jak się słucha rożnej muzyki. Tak więc fetysz swoje, a użyteczność swoje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


michal_j to w takim razie u ciebie jest coś nie tak z tym napięciem.
Wykonałem szybkie pomiary i potwierdziły się moje poprzednie słowa.
Vol max tzn 35 i sub na tzw. +15: front 4,1V; sub 4,05V
Vol max i sub na zero: front 4,1V; sub 0,72V

 

Wygląda, że to pomierzyłeś dobrze.

20*log(4,05/0,72) = 15dB, czyli dokładnie tyle ile wynosi zakres regulacji suba w Alpinach...

 

Michal_j, coś nie tak z Twoimi pomiarami...

Jakbyś przy VOL SUB = 0 i przy maks. głównej głośności 35 miał na RCA SUB 4V, to przy VOL SUB = +15dB, to na RCA SUB musiało by być 22,5V.

Co zresztą nakamichi już wcześniej napisał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno wynikać ze specyfikacji technicznej Alpine.  :)

http://www.alpine.co.uk/p/Products/cd-head-units19/cde-178bt

 

Ale samo Alpine na stronach internetowych dla niektórych modeli podaje, że jest to w dB, a dla niektórych nic nie podaje.

 

W każdym bądź razie ja kiedyś zmierzyłem krok przyrostu napięcia głównej głośności i głośności subwoofera i wyszło mi, że:

- master volume - krok 2dB (zakres regulacji 0 - 35)

- sub volume - krok 1 dB (zakres regulacji 0 - 15)

- balans lewo-prawo - krok 2dB (zakres L15 - R15)

- balans przód-tył - j.w.

 

Sygnał był z płyty testowej - sinus 1kHz. Pomiar na wyjściu RCA oscyloskopem przenosnym Hantek jakby co.  :)

Aaaa na suba było oczywiście mniej - 50 albo 100Hz - już nie pamętam...

 

 

Zmierzyłem nawet krok przyrostu dla danej częstotliwości środkowej EQ i wyszło mi:

- 1,3dB (regulacja jest -7 +7, co daje +-9,1dB) - radio CDE-178BT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


Nigdzie i w niczym to nie przeszkadza.
Oczywiśćie można pomyśleć i policzyć , ale po co ?

 

Naprawdę fajnie, że twoje wypowiedzi zawsze wnoszą tak wiele do tematu... Szkoda, że masz wiedzę ale brak chęci żeby się nią dzielić bo myślałem, że właśnie w tym celu powstały fora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę fajnie, że twoje wypowiedzi zawsze wnoszą tak wiele do tematu... Szkoda, że masz wiedzę ale brak chęci żeby się nią dzielić bo myślałem, że właśnie w tym celu powstały fora.

 

A suba dodajesz o 3,5 dB , czy do wymaganego słuchem poziomu ?

Co do wyliczeń i skali , to jedynie sobie zawdzięczasz , ze zadajesz w kółko pytania , nadal nie wiedząc , ze odpowiedzi padły już dużo wcześniej .

Może teraz jest stosowny moment , aby zrobić coś dla swojej woli poznawczej i przeczytać coś o tych dB , jak się to je i z czym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest mi do niczego taka wiedza potrzebna. Wiem też na jakiej zasadzie funkcjonują regulacje a temat powstał dlatego, że forumowy kolega miał inne odczucia w tym temacie i to pomogło rozwiać wątpliwości. Ale dziękuję za troskę o moją wiedzę;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...