Skocz do zawartości

ustawienie calego systemu w samochodzie


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. nigdzie nie znalazlem opisu jak po kolei ustawiac sprzet. chodzi od momentu wlozenia i podpiecia wszystkiego. chodzi mi od czego zaczac, od ustawiania gaina na wzmakach, ciecia na radiu, korekcji, eq czy jeszcze innych. po prostu dokladny etap z wszystkimi bajerami mysle ze innym tez sie przyda. z gory dzieki ( alpien 9853, zestaw odseparowany przod, pasywnie, sub plus 4 kanalowka, 2 przewody rca)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawiam wzmacniacz do suba to w radiu mam ustawic + 15 ( max ) ( poziom glos. sub ) ?

 

Ustawiajac przedni zestaw dac tak aby pasowalo LEVEL z radiem ( poziom V ) czy tak aby zgrywal sie z subem ? ( mozliwe przestery ) Chyba ze pozniej cofne faderem ?

 

Wiem ze wszystko na sluch i aby bylo bez przesterow, ale wole sie zapytac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W radiu ustaw volume najlepiej na 3/4 zakresu, a wtedy gainem na wzmacniaczu na przednich kanałach ustaw tak aby było wystarczająco głośno i bez przesteru. Następnie ustaw gain na kanałach pod które jest podpięty subwoofer tak, aby dopełnił przedni zestaw w najniższe rejestry. No chyba, że lubisz nadwyżke basu wtedy możesz podkręcić bardziej ale też uważaj na przester (ew. sciszyć przód).

 

[ Dodano: 2010-02-08, 18:49 ]

Ja osobiście nie jestem za podbiciami, ale to już od gustu zależy. Filtry musisz ustawić najpierw, czyli przod HPF na ok 80Hz, a suba LPF na ok 60-70Hz. Nastepnie ustaw gainy, a później możesz się jeszcze pobawić filtrami i dopasować cięcia optymalnie pod własny gust

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem przeciwny podbiciom, chyba ze slucham radia na 10 % mocy wtedy od czasu do czasu wl. BassEngine. Wracajac do tematu/pytania ktore zadalem wczesniej bo w sumie dzis ustawiajac wzmacniacze pod suba i pod przod.

 

1. Jak ustawiam wzmacniacz do suba to w radiu mam ustawic + 15 ( max ) ( poziom glos. sub ) ?

 

2. Jesli slucham zazwyczaj na max 18/35 vol na radiu ( bo wiecej np. nie lubie albo nie mam nastroju ) to moge dac wiecej na wzmacniaczu ? Oczywiscie radio wtedy nie daje 6V na wzmak tylko mniej..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 2010-02-08, 18:49 ]

Ja osobiście nie jestem za podbiciami, ale to już od gustu zależy. Filtry musisz ustawić najpierw, czyli przod HPF na ok 80Hz, a suba LPF na ok 60-70Hz. Nastepnie ustaw gainy, a później możesz się jeszcze pobawić filtrami i dopasować cięcia optymalnie pod własny gust

 

 

bzdura a pasmo od 60/70Hz do 80Hz to co :rotfl:

 

przod ma pasmo przenoszenia zazwyczaj od 55-60Hz i tak nalezy ustawic

 

a lpf do 80Hz spokojnie (ale tu nie ma reguly jak kto woli mozna i do 50Hz)

 

 

:hyhy: pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bzdura a pasmo od 60/70Hz do 80Hz to co :rotfl:

Nie do końca. Tak powinno się ustawiać gdyż to są filtry o pewnej stromości zbocza. Ja mam HPF na 80 Hz a LPF na 60 Hz i nie mam dziury.

To należy obliczyć albo jeszcze lepiej zmierzyć i ustawić pod pomiar. Druga metoda jest zdecydowanie bardziej koszto- i pracochłonna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zalezy jaki wzmak ale ogolnie moim zdaniem takie ustawienie to blad, bo gdy ciecie jest precyzyjne mozna uslyszec braki w dzwieku - i nikt mnie nie przekona ze tak nie jest bo sam to testowalem u siebie

 

2. zalezy jaki ma sie sub bo gdy 8" cali ok ale jak np 15" traci sie na dynamice i moze wystapic brak kick'a ktory raczej przy wiekszosci muzyki jest odczuwalny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że będzie, aż taka wielka dziura jeśli między pasmem cięcia będzie róznica 20hz? Teoretycznie różnica w efektywności na 20Hz (przy filtrze 12db/okt) przy cięciu np 60Hz będzie jakieś 3-4dB w praktyce dochodzą jeszcze wszelkie podbicia występujące w aucie więc całą teorie szlag trafił. Wszystko wyjdzie w praktyce jakie cięcia mamy ustawić. A poza tym lepsza niewielka dziura niż nakładanie się pasma tak jak to w Twoim przypadku by było bo wg. mnie Twoja teoria to bzdury... Po co przedni system tak nisko ciąć? Przecież to zadanie ma spełniać subwoofer który lepiej sobie poradzi z takimi rejestrami a przy tej częstotliwości bas i tak jest praktycznie nie do zlokalizowania. Napisałem koledze jak ma ustawić wstępnie filtry ,a po tym niech dostraja według własnych upodobań.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jeszcze mocniej "zagmatwam" należy uwzglednić definicję ...oktawy.

Potem przeanalizować stromość zbocza, zazwyczaj mamy do czynienia z 6dB/okt lub 12 dB/okt (przy odpowiednim zapleczu można skonstruować nachylenia...pośrednie 8dB/okt 10 dB/okt.

Na pewno ta "oktawa" zawarta w paśmie "pierwszego" cięcia okolice 70-80 Hz ma się inaczej niż ta ostatnia "u góry" w 3 way bywa nawet na 5kHz :hyhy: .

W tej chwili mam wofery przenoszące (teoretycznie) od 65 Hz a suba "tnę" najniżej jak fabryka dała (około 50Hz) ale skłaniam sie ku temu by cięcie suba zrealizować jeszcze ...sporo niżej a woferki puszczę od minimum 80Hz.

Być może stworzę "dziurę" (teoretycznie ona tam powinna się zrobić) ale po pewnych doświadczeniach ( a byc może MOICH preferencjach słuchowych) wydaje mi się, że będzie ok.

 

Nigdy nie należy wnioskowac , że filtr (zwrotnica) jest elementem na tyle doskonałym co przy załozonym cięciu HpF 80 Hz puszcza od 80 hz w góre a na dole pozostawia ... ciszę :hyhy: .

Z tego co "przyobserwowałem" błędem jest projektowac zwrotnica tak aby pasma nakładały sie na siebie paradoksalnie lepiej pozostawiać właśnie ...dziury. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zalezy jaki wzmak ale ogolnie moim zdaniem takie ustawienie to blad, bo gdy ciecie jest precyzyjne mozna uslyszec braki w dzwieku - i nikt mnie nie przekona ze tak nie jest bo sam to testowalem u siebie

Ustawienie tak jak ty masz na styk ma trzy podstawowe wady:

1) Występuje podbicie częstotliwości w paśmie około 60 - 100 Hz (zależy od stromości zbocza obu filtrów) -> ale to mały pikuś :rotfl: .

2) Występuje konieczność korekcji fazy subwoofer-a gdyż nie zgra się z przodem;

3) Większość ludzi odróżnia kierunek dochodzenia dźwięku od około 80 Hz -> czyli wysokie cięcie subwoofer-a powoduje przesunięcie sceny do tyłu.

Proszę nie chwytać mnie tu za słowo gdyż nie opisałem stanów pośrednich a tylko interpretacje faktu przez mózg. Zainteresowanych odsyłam do zapoznanie się z badaniami nad percepcją i interpretacją dźwięków przez umysł ludzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co przedni system tak nisko ciąć? Przecież to zadanie ma spełniać subwoofer który lepiej sobie poradzi z takimi rejestrami a przy tej częstotliwości bas i tak jest praktycznie nie do zlokalizowania. Napisałem koledze jak ma ustawić wstępnie filtry ,a po tym niech dostraja według własnych upodobań.

 

 

po co ? bo wlasnie moze byc slaby kick lub jego brak gdy ktos ma np 12" lub 15"

 

 

Żartujesz 15" do kicka? 12" w zamkniętej ew dobra 10" w br.

 

 

no to już napisałem - czytaj ze zrozumieniem

 

 

1. zalezy jaki wzmak ale ogolnie moim zdaniem takie ustawienie to blad, bo gdy ciecie jest precyzyjne mozna uslyszec braki w dzwieku - i nikt mnie nie przekona ze tak nie jest bo sam to testowalem u siebie

Ustawienie tak jak ty masz na styk ma trzy podstawowe wady:

1) Występuje podbicie częstotliwości w paśmie około 60 - 100 Hz (zależy od stromości zbocza obu filtrów) -> ale to mały pikuś :rotfl: .

2) Występuje konieczność korekcji fazy subwoofer-a gdyż nie zgra się z przodem;

3) Większość ludzi odróżnia kierunek dochodzenia dźwięku od około 80 Hz -> czyli wysokie cięcie subwoofer-a powoduje przesunięcie sceny do tyłu.

Proszę nie chwytać mnie tu za słowo gdyż nie opisałem stanów pośrednich a tylko interpretacje faktu przez mózg. Zainteresowanych odsyłam do zapoznanie się z badaniami nad percepcją i interpretacją dźwięków przez umysł ludzki.

 

1) tak i pewnie to podbicie wynosi niewiadomo ile dB o ile przod zgrywa sie z tylem nie powinno to przeszkadzac - a szczegolnie mnie bo np jak slucham elektro to te czestotliwosci powinny byc uwypuklone

 

2) moze ale wcale nie musi

 

3) wcale mi to nie przeszkadza ze slysze niskie tony z tylu (jak i z przodu - bo pasma sie pokrywaja)

 

[ Dodano: 2010-02-09, 21:56 ]

jak juz napisalem ciecie suba to kwestia gustu ale dla mnie przod na 80Hz wzwyż - to stanowczo za mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ciecia mamy juz za soba, mniej wiecej wiemy jak ustawiac. A najlepiej to na sluch .. to ja ponawiam swoje pytanie, nie poddam sie :hyhy:

 

1. Jak ustawiam wzmacniacz do suba to w radiu mam ustawic + 15 ( max ) ( poziom glos. sub ) ? :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej to na sluch

Jeden lubi jak basior dominuje, drugi lubi wokala na desce, trzeci jeszcze co innego.

 

Ustaw w radiu wszystko na zero i ...strój system, jak zagra poprawnie jest ok . Późniejsze "ulepszacze" (LOUD, BASSENGINE . TREBLE, BASS itd. służą do dopasowywania preferencji :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZikZag, to wszystko robisz na sluch.. Ja mam przewaznie suba na 0 w radiu i ogolnie wszystko na flat.. Czasem mi sie zdarzy suba podkrecic, zalezy co akurat leci

 

A co do ciec Panowie ja mam tweetery HPF 3,2 KHz, woofery BP 80 Hz - 2,0 KHz przy stromosci zbocza 12dB/okt.. Sub gra od 63 Hz, 12dB/okt.. I jak dam ciecia miedzy wooferem a tweeterem na rowno i np 24dB/okt, to jest dopiero syf.. Pare osob slyszalo :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ustawiam przod na vocal, jasnosc, " punktualnosc " kick. Tyl zas na miesko niech czasem przeciagnie nawet, lubie to wiec jest ok :P

 

Przod mam na 70-80hz pociachany a tyl na 50-60hz, nie uda sie z wielka dokladnoscia ustawic pewnych wytycznych.

 

Co do tego ustawiania tylu, czyli suba, tutaj mam dylemat. Bo jak to jest, radio daje 6V na wyjscie sub, teraz czy SUB w skali od 0 do 15 gdzy przy 15 daje 6 V ? Mysle ze tutaj nie chodzi o podbicia czy przebarwienia dzwieku tylko o moc sygnalu. Moge ustawic na 0 i ustawic wzmacniacz i co wtedy daje min ? Jak to sie ima do ustawiania.

 

Tak mniej wiecej jak by to ktos zobrazowal bylbym wdzieczny http://localhost/strefa/ipb/public/style_emoticons/default/tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zik Zag o ile się nie mylę to 6V masz na wyjsciach RCA do wzmacniacza przy max wysterowaniu sygnału czyli jakieś 70% volume z radyjka. Daje to tyle że dźwięk jest mniej podatny na zakłócenia niż w przypadku wyjść np 2V i gaina na wzmacniaczu nie krecisz tak daleko w stosunku do niskonapięciowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie tak jak ty masz na styk ma trzy podstawowe wady:

1) Występuje podbicie częstotliwości w paśmie około 60 - 100 Hz (zależy od stromości zbocza obu filtrów) -> ale to mały pikuś :P .

2) Występuje konieczność korekcji fazy subwoofer-a gdyż nie zgra się z przodem;

3) Większość ludzi odróżnia kierunek dochodzenia dźwięku od około 80 Hz -> czyli wysokie cięcie subwoofer-a powoduje przesunięcie sceny do tyłu.

Proszę nie chwytać mnie tu za słowo gdyż nie opisałem stanów pośrednich a tylko interpretacje faktu przez mózg. Zainteresowanych odsyłam do zapoznanie się z badaniami nad percepcją i interpretacją dźwięków przez umysł ludzki.

 

Wczoraj poszedlem do garazu i ustawialem, sluchalem, ustawialem, sluchalem... I wszystko co napisal tu Grzegorz1969 jest slyszalne(nawet na takim sprzecie jak u mnie, niedlugo zmiana przodu, wiec bedzie szersze pole do popisu :] ), ustawilem filtry z "dziurą" i dzwiek stal sie bardziej przejzysty, krystaliczny, wszystko zaczelo sie zgrywac, bas z subwooferow stal sie jakby szybszy (takie mam wrazenie), no i faktycznie, nie slychac subwooferow z tylu, wiec mozna dac im wiecej kopa... :P Mniodzio :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

łuki88, wiem o co chodzi, tylko zastanawia mnie sama taka opcja w radiu " poziom głośnośći suba ". Ustawilem teraz tak ze na max +15 wysterowalem suba i gra dobrze, ale gdy zmniejsze na np +10 to racjonalne jest to ze mnie juz to nie zadawala. Ustawiajac na 0 sub nadal gra, oczywiscie ciszej.

 

Moja propozycja

 

Ustawic na +8 i na tym poziomie wysterowac wzmacniacz. Gdy bede chcial troche dopalu to zwieksze.. oczywiscie pewnie nie na max ..

 

Ciekawostka:

Ustawiajac w radiu na +15 sub i zrobienia na glosnosc 25/35 chcac wysterowac wzmacniacz pod glosnik, wychodzi na wzmacniaczu 5,5 V ( do uslyszenia przesteru ). Tak wiecej chyba Alpine nie oszukalo z tym 6V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...