Skocz do zawartości

Jak poprawnie obliczyć Sd?


Gość rysiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w temacie mam problem z obliczeniem parametru Sd,niby wszystko proste obliczamy powierzchnię membrany ale mam pewno "ale" :zawstydzony:

Czy bierzemy pod uwagę zawieszenie :D

Jako że miałem wątpliwości postanowiłem przeszukać "sieć",napotkałem się na przykład na taką odpowiedź

Sd - powierzchnia membrany, ktora przyczynia sie do promieniowania dzwieku (powierzchnia membrany + powierzchnia polowy zawieszenia) podawana w cm2.

Temat założyłem w celu upewnienia się,za odpowiedź wielkie dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że miałem wątpliwości postanowiłem przeszukać "sieć",napotkałem się na przykład na taką odpowiedź
Sd - powierzchnia membrany, ktora przyczynia sie do promieniowania dzwieku (powierzchnia membrany + powierzchnia polowy zawieszenia) podawana w cm2.

Też byłem pewien, że się to tak mierzy ale wszedłem na stronkę STXa i z proporcji policzyłem średnice membran i ich powierzchnie porównałem z parametrem Sd. Wyniki były różne dla różnych głośników, od średnicy samej membrany bez części wypukłej zawieszenia do jakiś 3/4 szerokości zawieszenia. Jutro jak będę bardziej przytomny to spojrze na innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś by miał Sd yakuzy 15' to sam bym to rozszyfrował jak to się mierzy,no właśnie ale tu kolejny problem :D

Zamieszczam "szkic" a właściwie przekrój głośnika

http://i34.tinypic.com/33nw7jl.png

Logika podpowiada mi że mierzymy powierzchnię membrany tak jak zaznaczyłem kolorem zielonym (być może podobnie) ale zawsze mogę się mylić :zawstydzony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia która promieniuje dźwięk zaznaczona kolorem zielonym.

Jest tylko problem z policzeniem tej powierzchni, trzeba całkować kopółkę przeciwpyłową, górne zawieszenie, często membrana nie ma kształtu stożka ściętego tylko tuby. Pytanie tylko czy faktycznie byłoby to Sd czy może wystarczy rzut membrany na powierzchnię płaską?

post-472-1256986654.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie tylko czy faktycznie byłoby to Sd czy może wystarczy rzut membrany na powierzchnię płaską?

no właśnie

Krótka piłka :D aby obliczyć Sd mierzymy tak jak zaznaczono na obrazku kolorem zielonym czy niebieskim :rotfl:

http://i33.tinypic.com/dtvlz.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolor niebieski

Czyli wszystkie głośniki które posiadają taką samą średnicę membrany,mają też taką samą powierzchnię :D a co za tym idzie takie same Sd :D

Jakoś mnie to nie przekonuje szczerze pisząc :rotfl:

http://i35.tinypic.com/o762k8.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie proszę aby ktoś miły i pomocny kto posiada jakiś głośnik w którym producent podaje Sd,zmierzył średnicę głośnika od połowy zawieszenia i podzielił na dwa (czyli podał promień).Będę bardzo wdzięczny i z pewnością to wynagrodzę

Jak na razie dalej pozostaje przy kolorze zielonym :rotfl: choć wcale bym się nie zdziwił jak by trzabyło to dopracować :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpine swr-254A Sd wg producenta 356cm2.

Średnica membrany z całym górnym wałkiem - 225mm

Średnica membrany do połowy zawieszenia - 208mm

Średnica membrany bez zawieszenia - 191mm

 

Jak wygląda membrana można zobaczyć w pdf'ie producenta - http://www.flashmark.co.uk/img/audio/306/SWR-254A.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczenia dla IT MDS12S.

Producent podaje SD=50000mm2

Dla średnicy płaskiej 255mm wraz z połową zawieszenia górnego czyli r=127,5mm Sd=51045mm2

Dla promienia membrany z kopułką i połową zawieszenia górnego r=140mm Sd=61544mm2

Dla średnicy płaskiej 237mm samej membrany r=118,5mm Sd=44093mm2

Dla promienia wzdłuż membrany z kopułką bez zawieszenia górnego r=135mm Sd=57227mm2

Wnioski pozostawiam Wam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ige, dokładnie u mnie też wyszedł niewielki błąd

Jak dla mnie to nic sie nie wyjaśniło, bo najbliższe prawdy sa "pomiary średnicy płaskiej" a membrana to stożek plus jeszcze pow. kulista kopułki lub wkładki, a te przy pomiarach Grega zwiększają błąd sporo więc jak to jest ?

I nie rozumiem czemu liczycie pow dla koła a nie stożka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem czemu liczycie pow dla koła a nie stożka ?

Herdi, zacznijmy może od tego że wzór który podał ige jest wzorem do obliczenia Sd (czyli wzór na pole koła) nie wymyślił go sobie i ja o tym doskonale wiem

przy pomiarach Grega zwiększają błąd sporo więc jak to jest ?

Dokładnie zmierzyć środek zawieszenia to by trzabyło mieć najnowszą technologię laserową więc zawsze tu już jest jakiś +/- a co dopiero liczba "Pi" hmm ma ktoś kalkulatorek z dokładnością do 50 miejsc po przecinku :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herdi, poczytalem troche i tu nie chodzi o obliczenie calej powierzchni membrany tylko o efektywna jej powierzchnie. I wzor taki jak pole koła.

 

pozdrawiam

 

[ Dodano: 2009-11-01, 10:54 ]

GDN-20-80-4-SC wg producenta ma SD = 0,0177m2,

 

r = 0,075m

PI = 3,1415926535897932384626433832795

 

SD=PI*r^2

po moich pomiarach wychodzi 0,017671458676442586966352369030947 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale właśnie efektywność głośnika to jego membrana tak? co Ci da cewka 100" i magnes 200 jak będzie pędził membranę 10cm ?? i nie powiesz mi że efektywność przesuwanego powietrza to pole koła a nie cała objętość tego stożka jakim jest membrana bo byłby to /wybacz/ kretyński pogląd. Inaczej wszyscy by robili płaskie membrany jak w Aliante czy RM a nie ciągle tłukli stożki.

Być może i Tonsil też mierzy pole pow. koła bo tak jest łatwiej, ale my tu chyba staramy się dość jak to powinno być tak? czykając poprawnej merytoryki a nie drogi na skróty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+-->

(ruSki :D)
ale SD to nie dokońca jest to o czym Ty piszesz, wiem rozumiem Cie :D Tez sie nad tym zastanawiałem czemu akurat tak, ale to poprostu jest powierzchnia koła płaskiego...

Ale to bez sensu, bo ilość tłoczonego powietrza jest w żaden sposób nie adekwatna do rzeczywistości :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Herdi, moim zdaniem im bardziej płaska membrana, tym większa szansa na wierny dźwięk, ale nie każdy producent może sobie na to pozwolić, bo zbudowanie płaskiej membrany, która będzie lekka i wytrzymała jest kosztowne.

A ten wzór traktujący stożek jak płaską powierzchnię wydaje mi się całkiem sensowny, bo jednak najbardziej liczy się składowa drgań o kierunku zgodnym z osią cewki.

Ale od razu mówię, że to takie moje gdybanie, nie poparte głębszą refleksją :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...