Skocz do zawartości

ustawienie procesora dsp


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 😉 mam problem z ustawieniem procesora. Zaczynając od sprzętu, radio Kenwood DMX7017DAB z którego leci 6xRCA do  Hifonics Medusa M8-DSP. Z medusy 4 kanały lecą do hifonics ZXI 9404, dwa kolejne do Kenwood KAC-PS702EX oraz dwa do Helix G-One. Hifonics napędza mi morel tempo ultra mk2 podpięte bez zwrotnic po jednym na kanał. Kenwood napędza Hifonics Zeus ZMX3 a Helix na razie napędza takiego tam magnata który docelowo chce wymienić na jakiegoś rockforda. Na screenach są moje obecne ustawienia. nie wiem czy to błąd ale staram się skupić dźwięk na mojej głowie a nie na środku auta, stąd te różnice w poziomach głośności. Jeden, powiedział bym znajomy coś tam mi pomaga to ustawić ale stosując się do jego wskazówek jest czasami dramat... Przykładowo rozciągają woofery z drzwi na 60hz do 400hz dźwięk werbli jest aż nie przyjemny, kujący w uszy a bass huczy przy głośniejszym graniu... No i tak w wolnej chwili coś tam kombinuje ale dalej nie brzmi to tak jak bym chciał. Dodam tylko że słucham z spotyfi. Pozdrawiam

330771234_3369052716676295_6086555495734567163_n.jpg

331220273_587521352900915_8749771385720426379_n.jpg

329956011_1320777798492901_2178102455935333792_n.jpg

330567237_1120403198636186_1385025825034717843_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to poprawnie ustawić, skoro w ogóle nie masz nabitej czasówki? :) Środek sceny powinien być pomiędzy lewą a prawą, w większości przypadków jednak "na środku" auta / gdzieś pod lusterkiem.

Te podziały masz jakieś dziwne. Tweeter cięty 8000Hz 12dB/okt? 😮 Nie do końca też wiemy jakie przetworniki są zainstalowane, w jakiej aplikacji itd.

 

Generalnie tak "przez forum" to Ci to raczej nie zagra niestety :( Znajdź kogoś w okolicy, kto siądzie i ustawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

rób screen'y a nie zdjęcia monitora bo ledwo co widać coś tam naustawiał.

Z tego co widać, to masz źle dobrane cięcia. Sub jest cięty za wysoko LPF, woofery za wysoko HPF i może za nisko LPF, średniak dało by się pewnie niżej HPF, LPF może zostać, tweeter zdecydowanie za wysoko patrząc na LPF średniaka. A to tylko cięcia, są jeszcze opóźnienia czasowe, poziomy i equalizacja...

 

Przez forum to średnio da się pomóc ze strojeniem, tym bardziej jak ktoś nie wie jak powinien brzmieć taki system i czego oczekiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze, tu mamy screeny. Rozumiem że zdalnie bedzie ciezko to ustawic. Szukam bardziej takiej podstawowej wiedzy w ustawianiu tego procka. W zasadzie to nie procka a audio 😉 od czego zacząć, jak to mniej wiecej pociąć, o co chodzi z tymi czasówkami? wiem że to opożnienia ale gdy wpisuje odległości od mojej głowy to jest juz abstrakcja... jestem z zagłębia tak nawiasem mówiąc 😉 

 

parametry średniaka

ZXM3.
7,5 cm (3') głośnik średniotonowy
125 W/RMS, 250 W/MAX, 4 ?
Pasmo przenoszenia 500 - 10000 Hz
Zwrotnica częstotliwości 6 dB (pasek).
Ø 57 mm, ? 32 mm.

 

parametrów z osobna tego zestawu morele nie moge znależć ;\ mam tylko parametrty całego 2way

 

165 mm zestaw 2-drożny z osobnymi wooferami, tweeterami i zwrotnicami

moc maksymalna: 250W

moc znamionowa: 120W

impedancja: 4Ω

skuteczność: 90dB

tweetery jedwabne z kopułką 28mm

regulacja poziomu tweetera na zwrotnicy: -2dB / 0dB / +2dB

pasmo przenoszenia: 55Hz - 22kHz

częstotliwość podziału: 3200Hz 6dB/okt.

średnica cewki: woofer 38 mm, tweeter 28 mm

układ napędowy: woofer: wysokiej jakości magnes ferrytowy, tweeter: magnes neodymowy

głębokość montażu midwooferów: 64 mm

średnie.jpg

sub.jpg

midbas.jpg

wysokie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suba utnij niżej, 90hz 2 rzędem to wysoko, będzie ci się ciągnąć z bagażnika. Spróbuj 50-60 hz ale 18db/oktawę. Woofery od dołu też strasznie wysoko, śmiało zejdź do 80 hz, i też daj 18db/okt. Z moich obserwacji lepiej głośniki się zgrywają mając to samo zbocze. Tweetera nie znam ale też pobaw się cięciami, śmiało sprawdzaj od 5,5kHz. Średniaka zetnij też niżej, jak masz woofer na 250hz to średniak w okolice 500-600Hz.

Ogólnie wszystko bardzo wysoko jest pocięte. Wygląda jakbyś się sugerował aby na wykresie każdy głośnik otrzymał podobną ilość pasma.

I jeszcze jedno woofer jest tak nisko pościnany, że jest ściszony o jakieś 3dB.

Wstaw jeszcze zdjęcie wszystkich na raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pomiarów to można sobie coś tam poustawiać aby sprzęt nie wyzionął ducha przed strojeniem z pomiarami.


Misi być 3-way? W sensie zanim byś dał radę ustawić 3-way może warto podłączyć te morele przez fabryczną zwrotnicę ale w bi-ampie i wyrównać tylko czasy. Na pewno zagra to lepiej niż „zestrojone przez forum” przypadkowo dobrany 3-way.

 

Czasy ustawiane na odległość od słuchacza nie oznacza że wpisujesz odległość do konkretnego głośnika. Wpisując konkretną wartość opóźniasz ten konkretny głośnik. Przykładowo tweeter masz od siebie oddalony o 50 cm a woofer o 65 cm. Nie wpisujesz tych wartości w odpowiednie pola tylko opóźniasz tweeter o różnicę tych wartości, w tym przypadku 15 cm. Woofer zostaje na 0. Całą lewą stronę opóźniasz na słuch do tego momentu aż środek sceny znajdzie się tam gdzie tego chcesz- polecam środek deski, nic wtedy nie wybija się z szeregu. Żeby zacząć zabawę z czasami trzeba jednak ogarnąć wszystko inne.

 

Zobacz ile kosztuje mikrofon pomiarowy i decyduj czy chcesz się sam w to bawić czy lepiej zlecić to komuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, szymin89 napisał:

Bez pomiarów to można sobie coś tam poustawiać aby sprzęt nie wyzionął ducha przed strojeniem z pomiarami.

Bez przesady, 2-way aktywnie jest jeszcze całkiem prosty do ogarnięcia. 3-drogi no tu nie mam zbytnio doświadczenia ale czytając forum wiem w jakich okolicach jakie cięcia powinny być.

W ogóle zauważyłem że w większości przypadków cięcia są w bardzo podobnych zakresach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, szymin89 napisał:

Cięcia to dopiero początek góry lodowej. Góry i doliny, które aż krzyczą o wyrównanie ich to dopiero wyzwanie 😉

Tu się zgodzę, ustawić EQ na słuch to może być ciężko. Tutaj bez mikrofonu nie uda. Teraz to mnie sam się zastanawiam nad kupnem mikrofonu pomiarowego😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, narazie nic poważniej nie grzebałem. Rano tylko na szybkości zmierzyłem i ustawiłem odległości. Dźwięk uciekł pod lusterko i z początku było dziwnie ale chyba tak to zostawię bo chwile tylko walczyłem i mam wrażenie że o wiele lepiej jest gdy tam właśnie jest scena. Jutro może będzie więcej czasu 😉 oczywiście zrobię screeny i wrzucę co tam na klikałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś było więcej czasu 😉 Wiec tak... Utsawienie czasów było sednem sprawy. Pierw pomierzyłem odległości a potem delikatnie na uszko podregulowałem 😉 i tak naprawdę dopiero teraz słyszę jak to gra. Wcześniej myślałem że ten efekt osiągnę przez regulacje głośności każdego kanału i tu był podstawowy błąd. Ciecia zrobiłem na razie po omacku. Kilka ustawień zapisałem i tak będę jeździć i sprawdzać co mi bardziej odpowiada. Sub BP 20\90 z czego LPF 12okt HPF18 okt 180phase Midy BP 90\400 HPF 18okt LPF 12okt  Średniaki BP 800\1800 12okt 180phase i Wysokie HPF 3600 12 okt. Tak to na razie wygląda a właściwie gra 😉 Wiem że to dopiero początek ale progres przez te czasówki jest OGROMNY... Teraz tylko zostało do lizać ciecia bo na wyższy poziom już chyba potrzeba mikrofonu pomiarowego lub chociaż dobrze zrobionego 3way dla porównania. Dzięki Panowie za sugestie 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Various napisał:

Przede wszystkim upewnij się co do charakterystyki filtrów, bo z tego co widziałem, nie są do wyboru.

Pewnie to butterworth, ale że to amełykańskie, to może być i linkwitz a to ma wpływ na ustawianie podziałów.

A w jaki sposób mogę to sprawdzić? No i czym się różnią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, szymin89 napisał:

Tnij subwoofer i woofer jeszcze niżej, powiedzmy Suba na 40 Hz -24 dB a woofery na 60-80 Hz -12 dB. Cała frajda Ci ucieka;)

Jednak zostaję sub i midy na 90/18. Gdy zejdę niżej wooferami to ten bas robi się aż taki za mocny. Przy 90 jest ok ale jak zejdę niżej to nie wiem czy to kwestia ustawień czy źle wygludzonych drzwi, bas robi się taki "młotkowy". A jak już przy ustawieniach jesteśmy... pod eq mam dwa rzędy cyfr, jeden to Hz a drugi Q. Za co odpowiadają? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie w instrukcji obsługi…

Filtry różnią się charakterystyką.

Hz to Hertze czyli w którym miejscu ma być zastosowana korekcja a Q to dobroć, innymi słowy zakres/ szerokość danego korektora/ suwaka…

Im niższy parametr Q tym szerzej działa korektor. Całkiem przydatne gdy się chce obniżyć jakiś większy zakres lub jakąś jedną wredną górkę. 
 

Przeczytaj FAQ Nazara, braki aż biją po oczach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć 😉 nie wiem czy mogę ciągnąć temat tutaj czy stworzyć nowy post..? Tutaj są wszystkie informacje o moim systemie 😉 chodzi o zmianę pieca a konkretnie piecyków na przód. Mam dwie propozycje, jedna droższa a druga tańsza 😉 udimension 4.200 proZ i 2.200 proZ czy druga opcja jr.2-370 z jr.4-300. Nie zależy mi na głośnym graniu a ciepłym fajnym słuchaniu. Oczywiście w przyszłości będę zmieniał klocki z przodu ale póki co ma to grać na tym co mam... co będzie lepsze jeśli chodzi o to "jakosc"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
W dniu 14.02.2023 o 08:24, szymin89 napisał:

Czasy ustawiane na odległość od słuchacza nie oznacza że wpisujesz odległość do konkretnego głośnika. Wpisując konkretną wartość opóźniasz ten konkretny głośnik. Przykładowo tweeter masz od siebie oddalony o 50 cm a woofer o 65 cm. Nie wpisujesz tych wartości w odpowiednie pola tylko opóźniasz tweeter o różnicę tych wartości, w tym przypadku 15 cm. Woofer zostaje na 0. Całą lewą stronę opóźniasz na słuch do tego momentu aż środek sceny znajdzie się tam gdzie tego chcesz- polecam środek deski, nic wtedy nie wybija się z szeregu. Żeby zacząć zabawę z czasami trzeba jednak ogarnąć wszystko inne.

A w przypadku subwoofera i midbasów, przyspieszam subwoofer czy opóźniam midbasy ? Sub mam od siebie oddalony o 160 cm, lewy wf. - 70 cm, prawy wf. - 138 cm. To są odległości od mojej głowy. Sub. w tym przypadku pozostawić na 0, a w polach wf. wpisać tą różnicę ? Czyli 160-70, 160-138. Są jakieś przypadki, że trzeba wpisać sumę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...