Skocz do zawartości

Vectra C kombi, przebudowa systemu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

 

Trochę czasu na strefie już przebywam i nadal ciesze się swoją instalką ale z faktu zmiany auta na większe potrzebna mi Wasza podpowiedź.

W poprzedniej Vectrze o nadwoziu liftback upchałem całkiem udanie 3 drożny front i suba z tyłu. Całość systemu od Udimension. Głośniki przód to ProX T2, M3 i M6 pędzone juniorami 2,370 i 4,300. Sub RM 212 SL (2x2Ohm) pędzony z ProX 1K 1D, spięty w 1Ohm. Teraz przesiadłem się na kombi i z tyłu głowy drażni myśl żeby coś zmienić odnośnie sekcji basowej. Bagażnik spory, zabuduje w nim spokojnie 3 wzmacniacze i pochowam wszystkie kable tak żeby nadal był maksymalnie użyteczny ale myśle co zrobić z tematem suba. "Naleśnik" dość często jest zwyczajnie zagłuszany przez przednie głośniki choć tu akurat opcji jest kilka: złe strojenie, skrzynka przypadkowa. O dziwo nie wlókł się z tyłu, dawał o sobie znać z przodu choć szału nie robił. Pytanko do Was czy dołożenie mu brata bliźniaka i zrobienie skrzynki na 2 suby dało by lepszy efekt? Czy może lepiej zmienić na BR i pobawić się ze strojeniami? Ewentualnie kompletnie pozbyć się naleśnika i pójść całkiem po bandzie zmieniając na coś większego i free air? Do tej pory założenie było żeby sub jedynie uzupełniał pasmo ale czasem po prostu mam ochote odkręcić troche kurek i posłuchać głośniej muzyki tak żeby można było "poczuć" suba a nawet i zatrzęść troche karoserią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dało by radę zaaplikować go w B-R, co skutkowało by skokiem SPL o 3dB.

Byłby bardziej słyszalny, ale niestety to podbicie SPL oscyluje w okolicach 60Hz.

Korekta potrzebna. Za to zejście będzie odczuwalne.

F3 = 34Hz w b-r.

Delay przyzwoite 18.2ms.

Wszystko dla Vn 55 litrów i Fs 38Hz.

Jeden sub.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dyspozycji mam 47cm wysokości i 105 cm szerokości więc dwie 12tki wejdą na spokojnie w razie potrzeby. Na głębokość musze na pewno zarezerwować metr od progu (zakupy itp) więc też jest gdzie pobudować. Ewentualnie max 40cm wysokości gdyby zostawić w bagażniku rolete i budować tak żeby nadal wszystko zasłaniała. Wymiary przy założeniu że wchodzę pomiędzy tapicerkę i niczego nie pruje a'la custom. Kanapa pod kątem więc ewentualnie zabudowe wzmaków upcham miedzy skrzynie (gdyby zrobić na całą szerokość) a kanape. Oczywiście wentylacja będzie jak w poprzedniej zabudowie

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Dało by radę zaaplikować go w B-R, co skutkowało by skokiem SPL o 3dB.

Byłby bardziej słyszalny, ale niestety to podbicie SPL oscyluje w okolicach 60Hz.

Korekta potrzebna. Za to zejście będzie odczuwalne.

F3 = 34Hz w b-r.

Delay przyzwoite 18.2ms.

Wszystko dla Vn 55 litrów i Fs 38Hz.

Jeden sub.

Jeden sub a jak z portem? Długość i średnica? Skrzynkę myślę z 12mm grubego mdfu robić bo jeszcze trochę go mam

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz popatrzyłem - pasuje dać nieco większy litraż.

Vn = 60 ltr.;

Fs = 37 Hz;

Delay max. 18.7ms przy 27Hz.

Podbicie +4dB w przedziale 50 ... 60Hz

Port fi 100mm i L 213mm --> dla ścianek 2mm objętość 1.8 ltr.

Sub wyprze min. 3 ltr.

Czyli do 60 ltr. dodajesz te dwie wartości i wtedy masz faktyczną pojemność - 64.8 ltr.

Masz możliwość (H800) korekcji tego podbicia w przypadku zafałszowania niskiego zakresu podczas odsłuchu.

Link do suba:

https://www.u-dimension.pl/nasze_produkty/info.php?pid=40

Masz tam odnośnik do proponowanych budek, ale charki są "takie sobie" :)

Co prawda można je zrobić jako wersje poligonowo-eksperymentalne w stanie surowym i posłuchać - może faktycznie są do zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...