Skocz do zawartości

DLS R6A + wstęgi infinity


Jarek S4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chcę zbudować kolumny domowe na bazie R6A. Jedyne wysokotonowe, jakie mam u siebie to wstęgi. Ale nigdy nie próbowałem w dwóch drogach. Nie wiem jaki jest prawidłowy podział (bezpieczny). Zakładam, że min. ok 3000 Hz. Więc pewnie R6A absolutnie nie dociągnie tak wysoko... Jakieś pomysły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego mądrego nie bedzie.

Po pierwsze nie to forum. Po drugie kup głośniki przeznaczone do aplikacji domowej.

Na diyaudio.pl czy stronie troels gravesen, zaph, audioexcite, jest sporo projektów sprawdzonych do skopiowania.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego mądrego nie bedzie.

Po pierwsze nie to forum. Po drugie kup głośniki przeznaczone do aplikacji domowej.

Na diyaudio.pl czy stronie troels gravesen, zaph, audioexcite, jest sporo projektów sprawdzonych do skopiowania.

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

 

Tak jak napisałem w pierwszym poście POSIADAM R6A oraz posiadam wstęgi. Pytanie brzmiało jaka jest bezpieczna częstotliwść filtra dolnozaporowego dla wstęg infinity.

 

BTW co to znaczy głośniki do aplikacji domowej bo nie jestem pewien? One są z jakiegoś innego papieru?

 

Nie szukam projektu tylko wykorzystania tego co mam.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry głośnika którego posiadasz przystosowane są do pracy w dużym litrażu stąd duży parametr QTS. Parametr FS jest wysoki bo w aucie to bez znaczenia bo i tak odcina się filtrem niskie częstotliwości, które przejmie subwoofer.

Jak ma coś grać sensownie to inne głośniki, a jak tylko odtwarzać dźwięki to się to nada.

Ani nie uzyskasz w małej objętości sensownego basu z tego, a przy eksperymentach z wstęga i filtracją duża szansa spalenia.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry głośnika którego posiadasz przystosowane są do pracy w dużym litrażu stąd duży parametr QTS. Parametr FS jest wysoki bo w aucie to bez znaczenia bo i tak odcina się filtrem niskie częstotliwości, które przejmie subwoofer.

Jak ma coś grać sensownie to inne głośniki, a jak tylko odtwarzać dźwięki to się to nada.

Ani nie uzyskasz w małej objętości sensownego basu z tego, a przy eksperymentach z wstęga i filtracją duża szansa spalenia.

 

 

 

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka

Co do woofera i objętości skrzynki dostałem już precyzyjną odpowiedź w wątku poświęconym skrzyniom (na tym forum) i ten temat już mam zamknięty. Nie pytałem w związku z tym tu o to wcale.

 

Zapraszam na odsłuch moich trzech dróg w mega małych drzwiach (LR discovery 2, na oko ok. 15 litrów) w trzech drogach. BEZ subwoofera.  Jest basu ponad potrzebę, naprawdę.  A filtrem odcinam tak czy siak ale tam, gdzie  głośnik już "nie gra" aby nie obciążać elektrycznie wzmacniacza. 

Nawet producent przy closed podaje pomiędzy 10 a 12 litrów. 

 

Co do wstęgi to liczę się z tym, że woofer nie dociągnie do dolnego pasma bezpiecznego dla wstęgi. I właśnie o to pytałem. Jaka jest dolna granica cięcia wstęgi. Ponieważ oba głośniki są "znane i lubiane" to liczę, że ktoś kto stosował je w trzech drogach podpowie. Jeśli nie to mam ori zwrotnice do zestawu trójdrożnego to najwyżej sprawdzę na oscyloskopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Do wyliczen elektrycznego ciecia magnetostatu EMIT możesz użyć kalkulatora - przebieg impedancji w całym paśmie jest super liniowy (deska). Symulacja pokryje ci się z rzeczywistością (elektrycznie).

W aucie emit cięty jest kondensatorem 3uF - moze to być baza wyjściowa. W konstrukcjach domowych zdecydowanie częściej stosowany jest filtr 2 lub wyższego rzędu (widziałem nawet 4tego + rezystory). Nie schodziłbym poniżej kondka 4,7uF dla bezpieczenstwa TW.

 

2)


BTW co to znaczy głośniki do aplikacji domowej bo nie jestem pewien? One są z jakiegoś innego papieru?

Tak - są skonstuowane do pracy w pełnych drzwiach - QTS głośnika i jego mechaniczna konstrukcja dostosowana jest do pracy w innym środowisku (Open Baffle).

Głośniki domowe maja dużo wiecej do pokazania w domu niz 90% głośników samochodowych. Jak juz chcesz użyć jakieś samochodówki do budowy kolumn -> Może lepiej uciec w Kappe Perfect - gra lepiej średnicą (łatwiejsze połaczenie z magnetostatem EMIT) oraz ma parametry bardziej zbliżone domówkowym.

 

3)

Punkt wyjsciowy do budowy domówek możesz zaciagnąć też z Infinity Classics

Przykładem może być kappa 5 - gdzie użyto TW - EMIT - jednak w wersji K - wytrzymuje troszkę wiecej niż samochodowa wersja N.

 

http://www.infinity-classics.de/models/Kappa-series-1987/index-Kappa.htm

 

klikasz na PDF  i masz schemat crossovera

http://www.infinity-classics.de/technik/manuals/Kappa_5_technical_sheet.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...