Skocz do zawartości

jednostajny bas - skrzynia br mtx rt12av


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, zwracam się do Was z prośbą drodzy forumowicze o wyrażenie opinii.

Otóż podłączyłem niedawno skrzynie basową mtx audio rt12av(bass reflex szczelinowy) do focal solid 4 poprzez wyjscia głosnikowe z radia fabrycznego forda(blaupunkt travelpilot fx).

Problem jaki się pojawia to jednostajny bas, który wg mojego odczucia bardziej buczy i dudni, niż gra zróżnicowanie. Brakuje niższego basu. Głośnik odcięty na wzmacniaczu w okolicach 80-90hz. 

Zdaje sobie sprawę że głośnik z niskiej półki, ale ta sama skrzynia w innym aucie w konfiguracji mtx thunder 4320 + alpine 9883  grała zdecydowanie lepiej, dosyć szybko jak na 12cali w br, bez zamulania i bardziej zróżnicowanie, z niższym zejściem.

Proszę o sugestie czy może to być wina fabrycznej jednostki, gdzie jeszcze niepokoi mnie sama gra głośnika, gdzie na niskim poziomie głośności słychać jakieś zniekształcenia - ale tylko w torze subwoofera, przednie głośniki( zasilane z tego samego wzmacniacza) grają dosyć czysto.

Czekam na Wasze opinie, z podobnych instalacji do mojej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź konkretnie słuchem jakie jest przenoszenie dolnego pasma przez to radio. Ustaw regulacje na /0/, puść z generatora sygnał ze zmieniającą się częstotliwością w zakresie np. 20 - 200 i posłuchaj zmian w głośności.

Porównaj częstotliwość słuchaną z głośnością skrzyni. Jak będziesz wyłapywał spadek głośności przy danej częstotliwości, np. przy ok. 40/50Hz, to oznacza, że tor audio radia poniżej tego punktu nie będzie przenosił najniższych częstotliwości. Korekcja zapewne nic nie pomoże, bo fabryczne radio rzadko ma regulację niskich poniżej 100Hz... a 100Hz jak wiesz nie jest zakresem naszego/twojego zainteresowania.

Sama skrzynia ma przyzwoite pasmo przenoszenia: 30Hz do 150Hz - ale nie znalazłem przy jakich spadkach SPL dla 30Hz, ale powinna mieścić się w 3dB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę, sprawdzałem tak jak napisałeś. Problem tkwi jednak gdzie indziej - raczej to kwestia wzmacniacza. Dalej niepokoiły mnie zniekształcenia w torze suba, bardziej słyszalne gdy wpiąłem tam głośniki przednie. Sub w mostku na przedniej parze kanałów w końcu zagrał normalnie, może bez szału, ale lepiej niż poprzednio.

Skrzynia poszła narazie w odstawkę, a muszę się zająć teraz problemem wzmaka. Wyjście z radia do wzmaka poprowadzone zarówno z przednich jak i tylnych kanałów, przepinane na wzmacniaczu - bez zmian - dalej zniekształcenia na tylnych kanałach focala.

Proszę teraz o poradę czy opłaca się teraz naprawiać tego focala ? Usterka polega na słyszalnym "skrzeczeniu", "szumieniu" coś jak przy słabym odbiorze fal radiowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jakiś rok temu był u mnie na warsztacie solid 4 z zakłóceniami w torze audio. Pan twierdził że przenosił masę rca na rożne miejsca (czasem nawet było widać dokładnie w które..;) we wzmacniaczu i ustępowało. Do mnie trafił w trybie "protect"..:) Ogólnie ciekawa konstrukcja. Jak i przywrócenie do grających akurat w moim przypadku nie było jakoś mega kosztowne bardziej czasochłonne..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mógłbyś podzielić się wiedzą na co zwrócić uwagę ? Co było przyczyną zakłóceń w Twoim egzemplarzu? Coś sieje zakłócenia wewnątrz wzmacniacza na kanałach rear. Nie znam się za bardzo na elektronice, ale jak kupowałem wzmacniacz nie zauważyłem ingerencji na tranzystorach i wnętrzu, wydawał się że oryginał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz podłączony poprzez wyjścia głośnikowe z radia/wejścia wysokiego we wzmacniaczu- wspominałem już w pierwszym poście. Zniekształceń tylko z radia nie słychać, na przednich kanałach wzmacniacza też nie, jedynie jak wspominałem, sieje tylko na kanałach rear wzmacniacza(zarówno w mostku, jak i na pojedynczym kanale).


jurand87sca może mógłbyś pomóc, zwłaszcza że miałeś podobny przypadek ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim egzemplarzu pomogła poprawa lutowań wszystkich elementów przewlekanych na obydwu płytkach driverów te małe pionowe. Poza tym wszystkiego co podejrzane na płycie "głównej" wiąże się to z jej wydostaniem z obudowy..;) Jeśli samemu nie czuje się na siłach lepiej może oddać to do jakiegoś speca. Bo nieudanymi próbami można tylko bardziej nabroić a szkoda pieca.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam ponownie, po kilku tygodniach odebrałem wzmacniacz od elektronika, poprawione zimne luty, ale zakłócenia pozostały na lewym tylnym kanale. Nie chcę już poprawiać u tego "majstra" bo zeszło mu z tym ponad 2tygodnie i nie naprawione.  Dlatego proszę o info gdzie warto podwieźć na poprawkę taki wzmacniacz? Czy macie jakieś opinie o firmie Car-Media z Wawy z Okęcia ? Ew kogo w tych okolicach możecie polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...