Skocz do zawartości

Wymiana oryginalnych głośników na mocniejsze


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

 

chciałbym wymienić oryginalne wooferki w drzwiach w BMW E38. Siedzi tam głośnik 4Ohm, 40W (prawdopodobnie RMS ale nie jest to sprecyzowane). Czy będą jakieś negatywne skutki gdy wymienię je na głośniki o tej samej impedancji ale mocy nominalnej 50W RMS?

 

W przyszłości wyjmę wszystko i wymienię całą instalację wooferów w drzwiach ale na razie chciałbym tylko pozbyć się papierowych staruszków.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie, nic również takim zabiegiem nie zyskasz. Głośniki nie mają mocy, są tylko jej "odbiorcą", skoro "dostawca" nadal poda im tyle samo mocy, to... :)

Super, dziękuję. Wiem, że nic nie zyskam ale oryginały się rozlatują w rękach więc muszę wymienić tak czy siak. Nowe głośniki z czasem dostaną piecyk.

 

Czy mogę połączyć głośniki o mocy nominalnej 50WRMS, a maksymalnej 100W z wzmacniaczem o maksymalnej mocy 90W RMS na kanał?

 

Głośniki to Focal Auditor R-130S2, a wzmacniacz to Rodek R4100A. Jest okazja kupić same wooferki dlatego padło na ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz podlaczyc, gain na wzmacniaczu musisz ustawic tak zeby nie przesterowac glosnikow.

Wiem, że dużo zależy od sprzętu ale tak w teorii to jak daleko mogę się posunąć z gainem by osiągnąć złoty środek? Przyjmijmy, że wzmacniacz generuje 90W RMS, czyli dla 50W gain powinien być ustawiony na około 55% od zera. Przeczytałem tutaj na forum trochę podobnych pytań i odpowiedzi zazwyczaj były takie, że 10-20W w RMS głośnik bez problemu przyjmie. Zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. Gain to nie regulacja głośności lecz czułości. Radio majace na wyjsciu RCA np. 4 V ustawiasz wzmacniacz na 4 V wtedy ten powinien oddać swoja nominalna moc. Zmniejszajac odpowienio czulosc, zmniejszasz tez moc oddawana przez wzmacniacz. Zwiekaszajac czulosc, wzmacniacz bedzie przesterowany przy 'odkreceniu radia na max glosnosci'. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. Gain to nie regulacja głośności lecz czułości. Radio majace na wyjsciu RCA np. 4 V ustawiasz wzmacniacz na 4 V wtedy ten powinien oddać swoja nominalna moc. Zmniejszajac odpowienio czulosc, zmniejszasz tez moc oddawana przez wzmacniacz. Zwiekaszajac czulosc, wzmacniacz bedzie przesterowany przy 'odkreceniu radia na max glosnosci'. 

Dzięki za wyjaśnienie. Sygnał będzie brany z oryginalnej instalacji za pomocą konwerterów high low od Sinuslive, a nie bezpośrednio z radia i RCA to mogę się zasugerować prądem jaki będzie na wyjściach RCA w konwerterach? Konwertery też mają dodatkowo sterowanie poziomem, którego trochę nie rozumiem. Czy oznacza to "skręcenie" sygnału źródłowego?

Przy okazji pytanie, co wybrać? Obydwa rodzaje wooferów mogę kupić za tą samą cenę.

 

https://www.focal.com/sites/www.focal.fr/files/shared/catalog/document/auditor_r130s2-technical_sheet.pdf - R130S2

https://www.focal.com/sites/www.focal.fr/files/shared/catalog/document/rse_130_technical_sheet.pdf - RSE-130

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie gain we wzmacniaczu ustaw na 9V, radio na 3/4 glosnosci i wtedy reguluj na konwerterze tak aby glosnosc Ci odpowiadala i nie bylo znieksztalcen.. Jak pokrecisz troche potencjometrami to zrozumiesz o co chodzi. 

Wszystko jasne, dziękuję bardzo :)

Możesz doradzić co do głośników? Wydają się bardzo podobne do siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olej te 13cm woofery i kup odpowiedni dystans MDF zebys mógł "normalne" 16.5cm woofery zamontować. 

Mam w drzwiach takie plastikowe "skrzynki" w których siedzą woofery. Można założyć taki dystans by wszedł tam woofer 165mm?

Ewentualnie mogę jeszcze powiększyć otwór w skrzynkach by wszedł 165mm ale tą opcję sprawdzę dopiero jak znajdę informację co do głębokości głośników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tzw plastikowe skrzynki to komora w której gra głośnik. I na 100% ta komora będzie za mała dla glosnikow 165mm. Latitude miała na myśli dystans mdf dla 165mm ale wtedy grać by to miało w pełnych wygluszonych drzwiach.

Jeśli te komory mają 5l można się zastanowić nad przetwornikiem z Home audio np daytona dc160 niby gra w closed 4l ale on ma 8ohm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te tzw plastikowe skrzynki to komora w której gra głośnik. I na 100% ta komora będzie za mała dla glosnikow 165mm. Latitude miała na myśli dystans mdf dla 165mm ale wtedy grać by to miało w pełnych wygluszonych drzwiach.

Jeśli te komory mają 5l można się zastanowić nad przetwornikiem z Home audio np daytona dc160 niby gra w closed 4l ale on ma 8ohm

8Ohm mam sygnał z oryginalnego wzmacniacza ale pewnie będzie za słaby na taki głośnik bo oryginalnie siedzi tam 40W RMS. A co do tego co miał na myśli Latitude, to mam zostawić skrzynkę, założyć 165mm z dystansem i wygłuszyć drzwi czy skrzynka do śmietnika plus pełne wygłuszenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę jak zostawisz komore i za montujesz 165mm głośnik to gdzie będzie głośnik? No w komorze i nie zagra. Czyli wywalasz org. komorę dajesz w jej miejsce A dokładnie miejsce glosnika dystans mdf pod glosnik 165mm i już głośnik 165mm siedzi w pełnych drzwiach. I do tego pełne wyłudzenie drzwi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zostałbym przy 130mm to jakie głośniki polecacie? Wzmacniacz będzie miał 4x100W także mocy nie zabraknie. Chciałem zamontować Focale 50W RMS ale czy to nie będzie dla nich za dużo?

 

Opcję wymiany na 165mm też rozważam ale na razie chcę spróbować pierwszą opcję.

 

Co myślicie o u-Dimension ProZ Comp 5? Mógłbym kupić jeszcze EL Comp 5 które są podobne do Focali ale fajnie by było zainwestować w coś o większym potencjale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...