Skocz do zawartości

Renegade CW1200 + Impulse SD500 + skrzynia BR pomoc w strojeniu, zbyt wolny bas


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Jakiś czas temu prosiłem was o rozpoznanie modelu głośnika Renegade. Okazało się, że jest to model RT CW1200, bliźniak z Impulse CW1212. Od tamtej pory minęło trochę czasu, zmieniłem samochód i w końcu postanowiłem się zabrać za budowę skrzyni BR. Niestety w internecie mało jest informacji na temat tych głośników, a wiele z nich jest sprzecznych. O ile pamiętam dedykowana skrzynia BR do tego modelu powinna mieć 46l, choć wiele osób poleciło mi zrobienie większego litrażu. Z dostępnych "śmieci" które miałem u siebie zrobiłem skrzynię trapezową o wymiarach wew:

wys. 40cm

szer. 46cm

głębokość góra. 35cm

głębokość dół. 46cm.

co daje ok. 74,5litra

 

Materiał płyta MDF 18mm laminowana, przednia ścianka podwójna, szerokość tunelu BR 3cm, brak wygłuszenia.

 

Nie robiłem żadnych obliczeń w programach typu WinISD, wszystko zrobiłem "na oko", przede wszystkim chciałem sprawdzić czy wszystko działa, bo od zakupu gratów minął rok a nawet nie sprawdziłem czy głośniki i wzmacniacze działają.

 

Podsumowując:

Głośnik Renegade CW1200 

Wzmacniacz Impulse SD500

Skrzynia BR ok. 72litry

Samochód Audi A6 C6 sedan.

Wszystko podłączyłem do kabli przednich subów wychodzących z fabrycznego wzmacniacza DSP ASK poprzez konwerter sygnału "California", jakiś tani za 40zł.

 

Przechodząc do sedna sprawy:

-pokrętła na konwerterze ustawione na minimum

-wszystko we wzmacniaczu ustawione prawie na minimum (gain ok.20%, LPF skala od 20Hz do 5kHz ustawione na lekko powyżej minimum.

Nawet na minimalnych ustawieniach basu jest za dużo, góruje nad przednią sceną, a w dodatku żyje własnym życiem tzn, ciężko go "wlać" do kabiny, jest mało dynamiczny i bardzo "spóźnia" się względem przodu.

Nie wiem czy z wiekiem przestało mnie rajcować "jebudu" z bagażnika czy po prostu tego się nie da słuchać. 10 lat temu wkładając do Golfa Mk3 skrzynię Blaupunkt chyba EMB1200 wydaje mi się że grało to lepiej tzn. zgrywało się z resztą.

 

W Audi jest fabryczny system DSP 10 głośników (po 3 w przednich drzwiach i 2 w tylnych), ogólnie z jakości jestem zadowolony tylko bardzo brakowało mi uzupełnienia dołu lekkim kopnięciem.

 

Bardzo proszę Was o pomoc, nie wiem czy zrobić dużo mniejszą skrzynie zamkniętą i dobrze ją wygłuszyć? Czy to polepszy dynamikę tego głośnika? 

Najbardziej denerwuje mnie to że sub nie zgrywa się z fabrycznymi głośnikami jakby sygnał docierał do niego z lekkim opóźnieniem. Jest na to jakiś sposób?

A może po prostu dać sobie spokój i poszukać fabrycznego suba z Audi Q7/ ewentualnie jakiś mały 8"-10" i do tego mała skrzynia zamknięta? tylko nie wiem co zrobię z tymi RT1200, bo mam ich 4szt....

 

Z góry dziękuję za pomoc

post-23637-0-74258700-1551279878_thumb.jpg

post-23637-0-96946500-1551279896_thumb.jpg

post-23637-0-35912600-1551279908_thumb.jpg

post-23637-0-83982900-1551279937_thumb.jpg

post-23637-0-66359500-1551279956_thumb.jpg

post-23637-0-22183900-1551279970_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza i najprostsza opcja to zmiana polaryzacji głośnika w skrzyni. Zobacz czy jest wtedy cokolwiek lepiej czy dalej tak samo źle. Warto by też się upewnić jak w ogóle gra ten głośnik w tej skrzyni czyli najlepiej było by go podłączyć gdzieś poza autem. Potem kolejny krok to upewnienie się, że na tych przednich głośnikach masz pełne pasmo a nie obcięte przez FSP do np. 40Hz ( bo głośniki w drzwiach i tak nie schodzą tak nisko więc po co je przeciążać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz że skrzynię zrobiłeś na oko. Nie biorąc pod uwagę zaleceń producenta?

 Fs: 20 Гц, Площадь: 4.35, Qe: 0213, 0,204 Qt, Vas: 138 znalazłem coś takiego, ale jakoś tak dziwnie napisane. Ogólnie szybciej trafisz jak zrobisz skrzynke 30 litrów zamknięta. Skrzynia 72 litry i pewnie strojona bardzo nisko nie będzie miała dobrego impulsu. A jeżeli chcesz to zgrać z przodem to bez radia z czasówkami się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dużo się nie pomyliłem. W zamkniętej nie będzie się tak ciągnął. Jedna sprawa rozwiązana. Teraz radio z czasowkami, metrówka i będzie malina.

Impulse cw1212 parametry i obudowa bass reflex.

ZALECANA: Gehäusevorschlag: 

 

Bassreflex Gehäuse: 

 

* 30 Liter 

* Abmessungen (BxHxT): 

o 399 x 295 x 250 mm 

* Bassreflexrohr: 

o 100 x 200 mm 

 

 

Rdc = 3,2 Ohm 

 

Le = 4,15mH 

 

SD = 482,8qcm 

 

fs = 18,5Hz ( laut Test ) 

 

fs = 20 Hz ( laut Beschreibung ) 

 

Qms = 3,13 

 

Qes = 0,17 

 

Qts = 0,16 

 

Vas = 87,8L 

 

Mms = 278,1g 

 

Rms = 10,83Kg/s 

 

Cms = 0,27mm / N 

 

BxL = 23,61Tm 

 

Schalldruck 90dB 

 

Xmax 23mm 

 

Magnet = 190 Oz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie za pomoc, należy się wam duże piwo. Jutro zabieram się za budowę małej skrzyni Closed, zobaczymy czy coś to pomoże. Mam jeszcze 3 głośniki więc będę mógł sprawdzić dźwięk na bieżąco. Niestety sprawa się komplikuje jeśli chodzi o radio z czasówkami. Pewnie gdybym miał możliwość montażu aftermarketowego radia to nie zakładałbym tego tematu, dlatego poprosiłem was o pomoc. w Audi A6 C6 jest system MMI w którego skład wchodzi wyświetlacz zamontowany na stałe w desce rozdzielczej, zmieniarka CD w schowku, tuner Beckera, wzmacniacz ASK i zmieniarka DVD do navi w bagażniku. Dodam, że sygnał miedzy urządzeniami poprowadzony jest światłowodami. 

Spróbujemy z mniejszą skrzynią zamkniętą i dobrze wygłuszoną w środku. Jeśli to nie pomoże to nie mam więcej pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dużo się nie pomyliłem.

Owszem... ale... też te parametry wczoraj widziałem.

Jest dyskusyjna wartość parametrów Qes i Qts. Są bardzo niskie, co przekłada się na zbyt małą, nie realną wartość pojemności obudowy. Dosłownie w 5 litrach ma ten CW pracować... czyli fantazja.

Za symulowałem obliczenia przy podwojeniu tych parametrów - może błędnie podano ich wartość, ale zdublowanie tych wartości pozwala na zasymulowanie prawdopodobnej obudowy.

Dla obudowy strojonej na Fo = 28Hz:

- Vn = 55 Ltr. netto

- fi portu 102mm, L =  48,3cm

- lekkie podbicie przy Fp = 35Hz o wartości +1,24dB.

- opóźnienie w granicach ok. 24ms

Dla obudowy closed:

- Vn = 35 Ltr.

- F3 = 45Hz dla spadku -3dB

- F6 = 32Hz dla spadku -6dB

- opóźnienie w granicach 7ms

 

To taka moja sugestia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...