Skocz do zawartości

Seat Leon 2015, problem z car audio


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

Mam pewien problem z którym za nic nie jestem w stanie sobie poradzić, chciałbym Was poprosić o pomoc...

 

Pacjent :

Seat Leon 2015r

Fabryczne radio

Wzmacniacz Audio System M80.4

Głośniki przód Audio System R165 Evo

Sub w bagażniku Audio System HX08SQ

 

 

Do wzmacniacza idą kable sygnałowe (4 kanały) od radia do bagażnika (Hi input)

Od wzmacniacza elegancko pociągnięte progami kable głośnikowe.

 

Problem jest następujący.

Rok temu w zimę, odpaliłem któregoś dnia radio, przednie prawe glosniki graly jakos dziwnie cicho, wyłączyłem radio, włączyłem, i wtedy prawa strona zaczęła grać głośniej i wyraźniej od lewej i tak już zostało.

 

Wszystkie okablowania zostały sprawdzone i są ok, a nawet sygnałowy z radia został wymieniony na nowy.

 

Jeśli zamienię na wzmacniaczu chinche wejsciowe stronami, to dzwięk z glosnikow się zmienia ( lewy zaczyna grać głośniej i wyraźniej niż prawy).

Próbowałem włożyć inne radio, i nadal jest to samo.

Przewody sygnałowe wymienione też nie pomogły...

Zwrotnice ustawione tak samo w obu kanałach, polaryzacja również dobra...

 

Ręce opadają...

Sprzęt za grubą kasę, a ta słyszalna różnica głośności i wyraźności dzwieku doprowadza mnie do szału...

 

Może ktoś będzie miał jakiś pomysł?

Z góry serdecznie dziękuję...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest następujący.

 

Rok temu w zimę, odpaliłem któregoś dnia radio, przednie prawe glosniki graly jakos dziwnie cicho, wyłączyłem radio, włączyłem, i wtedy prawa strona zaczęła grać głośniej i wyraźniej od lewej i tak już zostało.

 

Ręce opadają...

 

Sprzęt za grubą kasę, a ta słyszalna różnica głośności i wyraźności dzwieku doprowadza mnie do szału...

 

 

 

Może ktoś będzie miał jakiś pomysł?

 

Z góry serdecznie dziękuję...

 

Dla mnie winę za zaistniały stan rzeczy ponosi źródło sygnału .

Napisz do użytkownika Raadek i umów się na wizytę .

Nie sądzę aby diagnostyka tego zajęła dłużej niż pół godziny , będziesz miał jasność  , a zapewne też podpowiedz rozwiązania problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdziłeś tylko wzmacniacza

Wes to drugie radio i podłącz pod głośniki bez wzmacniacza i sprawdź

 

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Jakiś czas temu podłączyłem głośniki bezpośrednio pod radio i na 99% było tak samo jak ze wzmacniaczem.

Ale nie jestem tego totalnie pewny, bo po prostu nie pamiętam jak było przed wzmacniaczem.

Wzmacniacz spowodował to, że lewa strona grała dużo mocniej niż prawa, i robiłem sobie korekcję "sceny" pokrętłem FSA (Front Stage Adjust) na wzmacniaczu, wtedy śpiew itp słyszałem jakby ktoś stał idealnie przede mną.

Teraz na wyłączonym trybie FSA słyszę, jakby ktoś stał w prawym rogu samochodu.

 

 

 

 

Dla mnie winę za zaistniały stan rzeczy ponosi źródło sygnału .

Napisz do użytkownika Raadek i umów się na wizytę .

Nie sądzę aby diagnostyka tego zajęła dłużej niż pół godziny , będziesz miał jasność  , a zapewne też podpowiedz rozwiązania problemu.

 

Na logikę masz rację, ale... okablowanie "sygnałowe" wymienione, nawet kostkę radia wymieniłem....

Radio było podpinane inne i jest to samo.

Jako ciekawostkę dodam, że przy obecnych temperaturach jak auto postoi noc na zewnątrz, to rano pierwsze dwie piosenki są bardziej słyszalne na środku szyby, póżniej wszystko wraca do "prawej strony:.

Nie jestem w stanie określić czy dźwięk z lewej strony jest tylko cichszy, czy jest również zniekształcony.

Dzięki za podpowiedzi, odezwę się do osoby którą poleciłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak technicznie wygląda połączenie sygnałowe między radiem a wzmakiem?

Z radia wychodzą zwykłe przewody głośnikowe ( nie Cinch ) - powinno być ich 4 szt. przy 2 kanałach i 8 szt. przy czterech kanałach ( pisałeś na początku, że 4 kanały - czyli rozumiem, że z radia wychodzi do wzmaka 8 pojedynczych przewodów lub 4 podwójne ) i idą do wzmaka, gdzie na wejściu wzmaka jest podłączona fabryczna przejściówka RCA-Hi ( lub dwie takie przejściówki jeśli masz 4 kanały ).

Tak masz u siebie zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę masz rację, ale... okablowanie "sygnałowe" wymienione, nawet kostkę radia wymieniłem....

 

Radio było podpinane inne i jest to samo.

 

Skoro zamiana RCA na wejściu wzmacniacza skutkuje zmianą stanu rzeczy , to trudno uznać ,ze przyczyna leży gdzieś "dalej" w torze.

Nawet gdyby wzmacniacz mocno obciążał dochodzący sygnał , to na logikę w ten sam sposób powinien na to reagować zarówno kanał lewy jak i prawy . Zatem przyczyny należy poszukiwać w torze przed wejściem wzmacniacza . Kable albo przewodzą , albo nie , natomiast w praktyce nie zmieniają poziomu sygnału.

Jedz do Raadka , nie ma co gdybać na zapas .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak technicznie wygląda połączenie sygnałowe między radiem a wzmakiem?

Z radia wychodzą zwykłe przewody głośnikowe ( nie Cinch ) - powinno być ich 4 szt. przy 2 kanałach i 8 szt. przy czterech kanałach ( pisałeś na początku, że 4 kanały - czyli rozumiem, że z radia wychodzi do wzmaka 8 pojedynczych przewodów lub 4 podwójne ) i idą do wzmaka, gdzie na wejściu wzmaka jest podłączona fabryczna przejściówka RCA-Hi ( lub dwie takie przejściówki jeśli masz 4 kanały ).

Tak masz u siebie zrobione?

Wiem że zrobiłem trochę rzeźbę, natomiast wygląda to tak :

2 pary kabli (glosniki przednie - sygnal)idą od radia do wzmacniacza i tam na końcu kabel ten ma zalutowaną końcówkę RCA ( wzmacniacz obsluguje hi input)

kolejne 2 pary (glosniki tylne- sygnal) idą od słupków środkowych do wzmacniacza (tam się w nie wlutowałem), również zakończone końcówką RCA - to dlatego, że początkowo głośniki były fabryczne, i dołożony był subwoofer aktywny.

 

 

 

Skoro zamiana RCA na wejściu wzmacniacza skutkuje zmianą stanu rzeczy , to trudno uznać ,ze przyczyna leży gdzieś "dalej" w torze.

Nawet gdyby wzmacniacz mocno obciążał dochodzący sygnał , to na logikę w ten sam sposób powinien na to reagować zarówno kanał lewy jak i prawy . Zatem przyczyny należy poszukiwać w torze przed wejściem wzmacniacza . Kable albo przewodzą , albo nie , natomiast w praktyce nie zmieniają poziomu sygnału.

Jedz do Raadka , nie ma co gdybać na zapas .

Kiedyś zrobiłem taki test, puściłem z Youtube sygnał testowy - chyba 1000 Hz, i mierzyłem multimetrem poziom sygnału, na kanale lewym wartość była niższa niż na prawym, ale nie wiem czy robiłem to dobrze, i czy w ogole powinno tak się robić.

 

Napisałem do Raadka, może znajdzie dla mnie chwile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli każdy kanał idzie oddzielną parą przewodów i nie są pomylone polaryzacje tych przewodów ( na wszystkich obudowach Cinch jest "-" odpowiedniego wyjścia głośnikowego ) to ja już nie mam pomysłów ;).  Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić na podłączonym do wzmaka samym przodzie ( Cinche w kanałach tylnych odłączone fizycznie od wejść 3 i 4 na wzmaku ).

 

EDIT

Jeszcze doprecyzowanie...

Przednie głośniki są napędzane z kanałów 1 i 2 wzmaka, a kanały 3 i 4 napędzają suba pasywnego w bagażniku ( pytam bo coś tam pisałeś o subie aktywnym )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jeśli każdy kanał idzie oddzielną parą przewodów i nie są pomylone polaryzacje tych przewodów ( na wszystkich obudowach Cinch jest "-" odpowiedniego wyjścia głośnikowego ) to ja już nie mam pomysłów ;).  Ewentualnie możesz jeszcze sprawdzić na podłączonym do wzmaka samym przodzie ( Cinche w kanałach tylnych odłączone fizycznie od wejść 3 i 4 na wzmaku ).

 

EDIT

Jeszcze doprecyzowanie...

Przednie głośniki są napędzane z kanałów 1 i 2 wzmaka, a kanały 3 i 4 napędzają suba pasywnego w bagażniku ( pytam bo coś tam pisałeś o subie aktywnym )?

Polaryzacja jest ok,

nie ma różnicy jak odłączę sygnał tyłu (napędza subwoofer podłączony mostkiem do kanału 3 i 4)

 

Przednie głośniki napędzane są z kanałów 1 i 2. :)

 

Ewidentnie coś jest nie halo z sygnałem wejściowym do wzmacniacza, no chyba że sam wzmacniacz jakoś dziwnie przekręca coś z kanałami ale w tą opcję wątpię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wiem że zrobiłem trochę rzeźbę, natomiast wygląda to tak :

2 pary kabli (glosniki przednie - sygnal)idą od radia do wzmacniacza i tam na końcu kabel ten ma zalutowaną końcówkę RCA ( wzmacniacz obsluguje hi input)

 

Wzmacniacz obsługuje hi input po RCA? Dziwne. Czy ja cos nie tak zrozumialem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylem przekonany, ze do tego jest niezbedny inny tor wejsciowy. Ale skoro nie to ciekawa informacja. Musze to przetrawic. U mnie we wzmacniaczu sa oddzielne wejscia i wymagaja takich kosteczek. Dlatego sie zdziwilem. Ale rozumiem, ze mozna takie polaczenie realizowac lutujac na kablu glosnikowym rca.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...