Skocz do zawartości

ciekawe metody na ustawianie TA


kremien
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

...teraz nowe radia fabryczne mają DSP i ostatnio producenci się ocknęli, że można zrobić lepsze granie i ustawić scene wbudowanym prostym procesorem.

Mało tego - nawet potrafią wpaść na pomysł umieszczenia fabrycznie tweeterów w słupkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 161
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Cześć,

Poniżej tak na szybko opis i kilka zdjęć:

AUDI A3 8L wersja 5 drzwiowa. Przednie drzwi są wygłuszone, poniżej kilka zdjęć. 

Tweetery są zamontowane w słupkach za pomocą drutu - jestem  na etapie ich pozycjonowania.
HU: PIONEER 80PRS
Przody: RAINBOW SL-C6.2
Wzmak na przody: A/D/S PQ20.2
Sub: RE AUDIO SR12 D2
Piec na sub: ALPINE MRV T420 
Piece zamieniam właśnie na ZED Leviatan III
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku wyciągnięcie woofera przed tapicerkę to grubsza sprawa i samym mnożeniem dystansów tego nie da sie dobrze zrobić...

Konieczne będzie zrobienie dystansu, który będzie się rozszerzał im dalej od woofera

(Czyli węższy przy wooferze - a szerszy od strony mocowania do drzwi)

 

Co mogę podpowiedzieć , drzwi jako takie bardzo podobne do A4 z tamtych lat , grało dość dobrze z solidnym panelem na tapicerce , z głośnikami serii SS Revelator , na szybko dwa pojazdy z tytułami MP jeden A4 Michała P  , czy wielokrotnym MP A3 Michała K .

Żadnego nie ma w instalacjach , czy innych zasobach forum , z lat .......a juz zapewne wiecie :wink2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę podpowiedzieć , drzwi jako takie bardzo podobne do A4 z tamtych lat , grało dość dobrze z solidnym panelem na tapicerce , z głośnikami serii SS Revelator , na szybko dwa pojazdy z tytułami MP jeden A4 Michała P , czy wielokrotnym MP A3 Michała K .

Żadnego nie ma w instalacjach , czy innych zasobach forum , z lat .......a juz zapewne wiecie :wink2:

Ale a3 jest w gazecie :) z tamtych lat

 

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę podpowiedzieć , drzwi jako takie bardzo podobne do A4 z tamtych lat , grało dość dobrze z solidnym panelem na tapicerce , z głośnikami serii SS Revelator , na szybko dwa pojazdy z tytułami MP jeden A4 Michała P  , czy wielokrotnym MP A3 Michała K .

Żadnego nie ma w instalacjach , czy innych zasobach forum , z lat .......a juz zapewne wiecie :wink2:

 

 

Panie Józefie - w tym A4 raczej nie zastosowano tak długiego "tunelu" z dystansów...

Czy mógłby Pan przybliżyć jak to zostało rozwiązane w mistrzowskim aucie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Józefie - w tym A4 raczej nie zastosowano tak długiego "tunelu" z dystansów...

Czy mógłby Pan przybliżyć jak to zostało rozwiązane w mistrzowskim aucie?

Czytaj uważnie... solidny panel NA tapicerce.

 

Wysłane z mojego HUAWEI NXT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 




Przeczytałem, że panel - ale chciałem dopytać konkretniej jak to wyglądało.

Różnie , w A4 z zewnątrz dyskretna nakładka dostosowująca osadzenie kosza do "krzywizny" drzwi , wewnątrz zasadnicze elementy nadające sztywność całości i wytłumienie . Ta  tapicerka stawała się zasadniczą odgrodą akustyczną .

W A3 ten element został w zasadzie całkowicie zintegrowany , tak ze optycznie wyglądał jak jedna fabryczna całość ,  Tył oczywiście podobnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie - ale mogę się mylić z wizji załączonych zdjęć - w tym przypadku chyba większym problemem niż dlugość dystansu jest to że w świetle dystansu do objętości drzwi (gdzie głośnik "żyje") jest blacha i inne przeszkody co strasznie tłumi jego pracę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jednym z wniosków które można wyciągnąć z dyskusji jest to ze wyciągniecie woofera przed tapicerke nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem a na forum prawie zawsze jest zalecane 

To jeszcze popatrz na to http://www.linkwitzlab.com/diffraction.htm i pomyśl jak masz zamocowany tweeter. Masz wokół zrobiony dodatkowy okrągły front, który niejako powiększa średnicę tweetera?

(Dałem ten link wcześniej, ale chyba nikt nie zwrócił na niego uwagi)

 

Ja wiem, że zaraz obok jest słupek, szyba i deska rozdzielcza. Taki front na tweeter czy średniak nie jest wtedy już regularnym kółkiem, ale trzeba mieć świadomość, że robienie krawędzi, które są oddalone w równej odległości od centrum głośnika wywołuje silne zafalowania ch-ki w wyniku dyfrakcji na krawędziach.

Im większą średnicę zrobi się wokół głośnika, tym gorzej.

Jest to związane ze średnicą głośnika, długością fali i fizycznych rozmiarów frontu. Lintwitz ładnie tam to pokazał.

Najlepiej by było, aby kształt frontu był nieregularny, a głośnik był umieszczony w nim asymetrycznie.

 

Linkwitz mierzył, ale takie coś można tez policzyć :D

 

Tak zmienie się ch-rka tweetera o średnicy 30mm umieszczonym na typowym bałwanku w 3-ech drogach.

post-7417-0-15091100-1518886160_thumb.png

 

A tak by było jakbyśmy ten tweeter umieścili w miejscu przewidzianym na średniaka

post-7417-0-53288900-1518886168_thumb.png

 

No a tak będzie wyglądać ch-ka średniaka 60 mm na tym bałwanku

post-7417-0-11935200-1518886177_thumb.png

 

To jest oczywiście, tylko symulacja, przy założeniu, że front nie przylega do kolejnej płaszczyzny jakim jest słupek, ale pokazuje dokładnie to samo, co zmierzył Linkwitz w tym linku.

Do tego oczywiście dojdą odbicia od szyby, deski, słupka, kolejne dyfrakcje od innych krawędzi (np. daszek nad zegarami) itd.

 

Tylko mi tu nie wyjeżdżajcie znowu z teoretykiem, bo  mierzyłem takie cuda w HA i tam takie same kwiatki wychodza, w zależności od tego jak się tweeter umieści na froncie obudowy i czy się zrobi dodatkowe skosy lub zaokrąglenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze popatrz na to http://www.linkwitzlab.com/diffraction.htm i pomyśl jak masz zamocowany tweeter. Masz wokół zrobiony dodatkowy okrągły front, który niejako powiększa średnicę tweetera?

(Dałem ten link wcześniej, ale chyba nikt nie zwrócił na niego uwagi)

 

Ja wiem, że zaraz obok jest słupek, szyba i deska rozdzielcza. Taki front na tweeter czy średniak nie jest wtedy już regularnym kółkiem, ale trzeba mieć świadomość, że robienie krawędzi, które są oddalone w równej odległości od centrum głośnika wywołuje silne zafalowania ch-ki w wyniku dyfrakcji na krawędziach.

Im większą średnicę zrobi się wokół głośnika, tym gorzej.

Jest to związane ze średnicą głośnika, długością fali i fizycznych rozmiarów frontu. Lintwitz ładnie tam to pokazał.

Najlepiej by było, aby kształt frontu był nieregularny, a głośnik był umieszczony w nim asymetrycznie.

 

Linkwitz mierzył, ale takie coś można tez policzyć :D

 

Tak zmienie się ch-rka tweetera o średnicy 30mm umieszczonym na typowym bałwanku w 3-ech drogach.

attachicon.gifTW na bałwanku 1.PNG

 

A tak by było jakbyśmy ten tweeter umieścili w miejscu przewidzianym na średniaka

attachicon.gifTW na bałwanku 2.PNG

 

No a tak będzie wyglądać ch-ka średniaka 60 mm na tym bałwanku

attachicon.gifMID na bałwanku.PNG

 

To jest oczywiście, tylko symulacja, przy założeniu, że front nie przylega do kolejnej płaszczyzny jakim jest słupek, ale pokazuje dokładnie to samo, co zmierzył Linkwitz w tym linku.

Do tego oczywiście dojdą odbicia od szyby, deski, słupka, kolejne dyfrakcje od innych krawędzi (np. daszek nad zegarami) itd.

 

Tylko mi tu nie wyjeżdżajcie znowu z teoretykiem, bo mierzyłem takie cuda w HA i tam takie same kwiatki wychodza, w zależności od tego jak się tweeter umieści na froncie obudowy i czy się zrobi dodatkowe skosy lub zaokrąglenia.

Porownujesz HA do CA przecież to dwa różne światy [emoji6]

 

I co ty gadasz. Całe te wykresy nic o brzmieniu nie mówią [emoji6]

 

A poważniej to jeszcze polecam sprawdzać który woofer na podstawie symulacji w winisd czy bass box pro nadaje się do komory malolitrazowej. Bo wsadzanie Woofera w komorę na zasadzie a może zagra to jak by to Józef powiedział niewykorzystanie w pełni potencjału oferowanego przez dany produkt [emoji6]

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cha, cha. Masz odpowiedź czego Ci się 4-5kHz wybija na scanach. :rotfl:

Mi się nic już nie wybija [emoji16]

 

Się filtry nauczyłem robić i 4 rząd elektrycznie na tweeter znakomicie spełnia swoje zadanie [emoji16]

 

Wysłane z mojego SM-A310F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie jednym z wniosków które można wyciągnąć z dyskusji jest to ze wyciągniecie woofera przed tapicerke nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem a na forum prawie zawsze jest zalecane 

Generalnie, to można dojść do wniosku, że auto nie ma prawa grać!

Szkoda na to kasy i czasu.  :rotfl:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij


×
×
  • Dodaj nową pozycję...